Jump to content
Sign in to follow this  
  • entries
    2
  • comments
    4
  • views
    913

Pierwsze koty za płoty, a czyściciele do akwarium...

hopsmolen

875 views

Stało się! Postanowiłem dołączyć do entuzjastów morskich stworzonek obserwowanych przez taflę chłodnego szkła. Akwarium jeśli tak można nazwać tej wielkości zbiorniczek dostałem w prezencie, bo samo kupno chodziło już jakiś czas za mną. Oczywiście czytałem w między czasie o akwarystyce morskiej i jak każdy chyba z nowicjuszy, dochodziłem do wniosku, że im więcej czytam tym temat staje się rozleglejszy, a ja coraz mniej pewnie czuję się w ocenia tych wszystkich informacji. A jednak… Start to zestaw Aquael 30l, do tego 3 kg skały, 2 kg piasku wsypane na start, 25 litrów solanki i dojrzewanie….

Start

Start

Codzienne przyglądanie się skale, dolewanie wody z RO… potem pierwsze zielone glony, okrzemki i coś nad czym zastanawiałem się przez kilka dni…nie wiem co to było, znikło po 3-4 dniach, taki zwisający z jednego z otworów skały grzybek.

DSC 0195

Kupione testy, na początek NO2, NO3 i PO4. Oprócz narostów wapiennych dostrzegłem też (tak mi się wydaje) czerwonego grzybka który nieśmiało próbuje przebić się wśród glonów.

DSC 0013 1

DSC 0014 1

Po kolejnym zbadaniu parametrów postanowiłem wpuścić pierwszych członków ekipy czyszczącej. Na pierwszy ogień poszła rozgwiazda piaskowa i turbo ślimak. To właśnie Stefan i Lucjan:)

DSC 0028 1

Przyjemnie się patrzy na nich, choć Stefan postanowił sprawdzić wysokość akwarium i mierząc mu czas ze stoperem w ręku zajęło mu to 6 min…

DSC 0030 1

DSC 0032 1

Przez chwilę wydawało mi się, że wzrósł poziom fosforanów, ale by się upewnić wziąłem próbkę wody do sklepu i skończyło się na tym, że wróciłem z pierwszym zoa, a także kolejnymi czyścicielami. Tym razem jeszcze 2 ślimaki i krab niebiesko nogi…

DSC 0012

DSC 0039 1

DSC 0042 1

I tu zaczęła się przygoda. Tuż po wpuszczeniu do akwa ten bandyta w pierwszym pędzie zaczął dobierać się do ślimaka. Moja interwencja zakończyła się na półgodzinnym fochu kraba, który nie wyłaził z muszli i wsadzeniu ślimaka na skałę. Oczywiście nastąpiła lektura forum i przyglądanie się dalszym poczynaniom Marco Polo (tego z niebieskimi raciczkami).

Drugi dzień, po powrocie do mieszkania zastałem spodziewany widok. Tym razem dorwał się do drugiego ślimaka…

DSC 0053 1

Znów interwencja, ale tym razem postanowiłem zakończyć to inaczej. Z jednego z wyjazdów do Chorwacji przywieźliśmy kilka muszelek swego czasu, więc postanowiłem 2 takowe umyć, wypłukać w wodzie RO i wpuścić obok kraba. Strzał w dziesiątkę… po godzinie siedział już w nowej muszli, bo poprzedni zwyczajnie była już za ciasna na niego.

DSC 0055 1

Stan obecny? Akwarium funkcjonuje już lekko ponad miesiąc, NO2, NO3, PO4 zerowe lub delikatnie odbiegające od normy. Obasada:

1) Głównie glony

2) Zoa (w trakcie wkładania do akwa zauważyłem prawdopodobnie młodziutkie wężowidło, które ukryło się w szparce skałki, na której powoli porasta zoa)

3) Stefan

4) Lucjan

5) Marco Polo

6) Bolek i Lolek.

Na razie za mną pierwsza podmiana wody, codzienne dolewki i obserwacje. Ech, wiem że teraz trzeba cierpliwości, ale czytając i oglądając pozostałe zbiorniczki nie mogę się doczekać zmian w moim…

DSC 00164 Comments


Recommended Comments

rozgwiazdę zakupiłem w sklepie przy wiedzy sprzedającego o pojemności akwa. Owszem, miałem wątpliwości gdy wyszła na szybę, ale obecnie przeczesuje już tylko piasek, dość często zagrzebana. Liczę, że nie stanę się nieświadomym męczycielem. Obserwuje ją codziennie i jeśli znów zauważę coś podejrzanego zwyczajnie ją zwrócę. Póki co myślę, że ma się dobrze...

Share this comment


Link to comment
:) też tak kiedyś zaczynałem. Prawda jest taka, że im mniejsze akwa tym trudniej utrzymać w nim jakie takie warunki i dodatkowo każde wahnięcie może zakończyć się tragedią. Też było mi to trudno zrozumieć mimo tego, że wszyscy tak pisali. A i jeszcze jedno i tak jak Ci się spodoba to wkrótce przesiądziesz się na większe - normalna kolej rzeczy. Po latach wiem, że w takiej kostce najlepiej i tak prezentuje się kilka prostych miękkich odpuść sobie "tylko jedną malutką rybkę" to nie ma to żadnego sensu. I dużo czytaj bo tu wszystko jest napisane :) Powodzenia.

Share this comment


Link to comment

dzięki za rady, czytałem już nie jeden raz, że każdy początkujący czy też nawet zaawansowany mimo ostrzeżeń chce udowodnić że jemu się "coś" uda. Z mojej strony obiecuję pokorę, bo każde niepowodzenie mnie pewnie zasmuci, ale nie mam zamiaru zaraz rezygnować. Czytam w każdej wolnej chwili, szukam nowych znajomych z okolic, bo zawsze mogę bezpośrednio podpytać choćby telefonicznie. Niebawem wrzucę nowe fotki, bo znów nastąpiła przebudowa, pewne problemy też się pojawiły ale to już może we wpisie. Z mojej strony mogę prosić tylko o uwagi typu co robię źle i wskazanie choćby źródła problemu, tak bym mógł wygooglować, bo sam komentarz typu Azgara (z całym szacunkiem) wręcz zniechęca do tego co jednak od pierwszych chwil daje mi radość. Odmawianie dziecku cukierka "bo nie" nie daje efektów wychowawczych ;) pozdrawiam

Share this comment


Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.