Skocz do zawartości
boo12

Jak stosować fitoplankton ?

Rekomendowane odpowiedzi

@VDRświetny ten wątek. Dodałem go sobie do ulubionych. Świetnie pokazuje zależność N/P. I ile jest warty aquaplant.A przynajmniej był 4 lata temu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Już teraz wiem dlaczego tak wolno nowo rozrobiony fitoplankton robi się zielony. Na 5l bańkę daję tylko 15 kropli aquaplantu tego najnowszego heh muszę dać 2 razy tyle jak nie więcej.

 

Jestem ciekaw czym była ta zielona woda z tej wirówki...

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny ten temat z linku. Tez używam aquaplant.

Obecny jego skład w 10 ml to:

Azot: 110 mg

Fosfor: 10 mg

Potas: 160 mg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Bardzo fajny ten temat z linku. Tez używam aquaplant.
Obecny jego skład w 10 ml to:
Azot: 110 mg
Fosfor: 10 mg
Potas: 160 mg
Trzeba uważać. Lejąc go po poand pół litra dziennie (fito) potas wzrósł mi do 453, ale w tym czasie dawałem płyn lugola. Teraz nie wiem co podniosło potas mi. (Znaczy kiedyś)

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
56 minut temu, laszek napisał:

Trzeba uważać. Lejąc go po poand pół litra dziennie (fito) potas wzrósł mi do 453, ale w tym czasie dawałem płyn lugola. Teraz nie wiem co podniosło potas mi. (Znaczy kiedyś)

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 

Jak się stosuje F2 to nie ma takich problemów... Potasu nie ma w tej pożywce właśnie dlatego że jest go dużo w wodzie morskiej, podobnie ma na przykład magnezu. W pożywce do hodowli fitoplanktonu powinno być tylko to czego zazwyczaj brakuje w wodzie morskiej a co jest potrzebne do fotosyntezy lub budowy organizmów glonów. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Zdawałem sobie z tego sprawę, ale q sumie wlałem ponad 20l więc i tak jakoś strasznie nie poszło do góry. Pytanie czy płyn lugola podnosi jakoś potas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
7 minut temu, laszek napisał:

Zdawałem sobie z tego sprawę, ale q sumie wlałem ponad 20l więc i tak jakoś strasznie nie poszło do góry. Pytanie czy płyn lugola podnosi jakoś potas.

Jeśli do zbiornika dodajesz roztwór jodku potasu to w ten sposób dostają się śladowe ilości potasu - tak małe że w zasadzie można pominąć to źródło.  Tym bardziej że Jod ma znacznie większą masę atomową...

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile czasu hodujecie fito od zalania i podania nawozów do zlania porcji?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
3 minuty temu, katani napisał:

ile czasu hodujecie fito od zalania i podania nawozów do zlania porcji?

Ja trzymałem 2 tygodnie, a po ostatnim kroplowaniu tydzień zanim do akwa trafił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.02.2018 o 22:23, VDR napisał:

 

0fb56f4334b958d3d33bdc969eba5e00.jpg

F/2

9b76c58c251388ecc2e74aa2915e413a.jpg

 


 

Mieszam składniki ale cały czas mam wątpliwości co do optymalnych naważek i składu , powyżej skład od VDR, poniżej skład, który przyjąłem do sporządzenia pierwszego roztworu (plus krzemiany). Spotkałem się z opinią że krzemiany w pierwotnej recepturze były dodawane aby podtrzymać rozwój okrzemek planktonowych (nie bentosowych), obecność tego związku może sprzyjać rozwojowi tych organizmów w zbiorniku w formie plagi.

f2.thumb.jpg.6549fabafbd63ccd8b40e07c900f0c3e.jpg

 

oraz F czyli składniki /2 i tu zaczynają się wątpliwości , a może nie warto komplikować i algi wchłoną wszystko?

F Guillard Medium

NaNO3 150 mg/L

NaHPO4 8.69 mg/L

Ferric EDTA 10 mg/L

MnCl2 0.22 mg/L

CoCl2 0.11 mg/L

 CuSO4 5H2O 0.0196 mg/L

ZnSO4 7H2O 0.044 mg/L

Na2SiO3 9H2O 60 mg/L

Na2MoO4 2H2O 0.012 mg/L

B12 1.0 µg/L Biotin 1.0 µg/L

 Thiamine HCL 0.2 mg/L

 

Edytowane przez piotrek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@piotrek78 zwróć uwagę na wartości na 100, 50 i 10 ml przy trace elements. Jak poprzesuwasz przecinki i usuniesz np. 4 cyfre po przecinku to nagle wartości zaczynają się zgadzać. Zauważ - jak robisz witaminy. W 1l masz 1g biotyny - ale z tego plynu do gotowego 1l nawozu bierzesz tylko 0,5ml czyli .... [emoji6] 1/500[emoji6]  Przy trace elements 1/1000. Stąd na moich etykietach inne wartośći. To są ilości w gotowym roztworze a nie w płynach przygotowanych do jego stworzenia. Już chyba wiem co Rafał zmaścił na początku. Zwróć uwagę że na mojej etykiecie jest 75g na litr NaNO3. Ale to jest wartość z "stockowego" płynu. Do "medium" bierze się go 1ml. Rafał dodał najprawdopodobniej do 1l z 75g NaNO3 i 5g NaH2PO4 po 1ml pozostałych. Później to poprawiał ale etykiety byly juz wydrukowane i zostaly.  Musisz zwrócić na to uwagę.

Zresztą nie patrz na to moje etykiety - ten przepis który masz jest używany w wielu miejscach i wzoruj się na nim. Zwróć uwagę tylko na to, że solucje podawane są w różnych miarach. Na to, że tworzysz 5 preparatów składnikowych (biorąc pod uwagę krzem) do przygotowania finalnego nawozu. Na 1l finalnego nawozu składa sie po 1ml przygotowanych składnikowych za wyjątkiem witamin ktorych daje się 0,5ml.

W Twoim przepisie  ilości do przygotowania płynów składnikowych są np. na 100ml, a w tym http://mel.xmu.edu.cn/UserFiles/Image/gomap/pdf/f_2_medium.pdf

podawane są już na 1l.

Co do okrzemek - podawałem regularnie w dużych ilościach i plagi nie miałem nigdy. Powiem więcej - do akwarium z braku żywicy DI trafiała woda mająca TDS 12 i również nie zauważyłem żadnej plagi okrzemek

 

 

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że nie skasowałem wszystkiego po hodowli endlera i nastąpiła reaktywacja men's cave vel 'norachama'  B), f/2 na razie bez witamin, kręci się. Nie sądziłem, że utrzymanie fito będzie taką emocjonującą i pełną zwrotów akcji przygodą ;)

1.jpg

2.jpg

wrotka.jpg

Edytowane przez piotrek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja zapytam może przewrotnie - ktoś wie gdzie znaleźć witaminy B1, B7, B12 bez dodatków typu np. fenole etc ;) ? Od 3 tygodni szukam po labach i hurtowniach chemicznych i jak na razie nie udało mi się znaleźć czegoś co mógłbym wykorzystać. No powiedzmy, że B12 znalazłem ale na receptę. B1 wycofane z hurtowni a witaminy B7 czy H nie trafiłem by była bez dodatków.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A ja zapytam jeszcze bardziej przewrotnie czy te witaminy aż tak bardzo są potrzebne? ;) mi tam na nowym aquaplancie fito rozmnaża się pięknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja daje witaminy z aquaforest śmierdzi jak witamina b6 na 100 procent, b12 tez ma w składzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm..moja teoria jest taka , że są tu osoby co wiedzą ale nie powiedzą ;)  Szukam, szperam i znalazłem opis pożywki do wina: vit.B1, komponenty nieaktywnych drożdży - vit. z grupy B, łatwo przyswajalne źródła azotu i fosforu. Chociaż z drugiej strony po to jest f2 żeby nie paskudzić kultury azotanami fosforanami i innymi aquaplantami przeznaczonymi do roślin naczyniowych..

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, fresz33 napisał:

A ja zapytam jeszcze bardziej przewrotnie czy te witaminy aż tak bardzo są potrzebne? ;) mi tam na nowym aquaplancie fito rozmnaża się pięknie.

Ogólnie to jak nie będzie tych witamin to poradzę sobie w inny sposób ;) Preparatów typowo witaminowych dla ryb jest sporo. Najwyżej będzie F/VDR ;) Aquaplant ma potas, ktorego w F/2 z tego co pamiętam nie ma.  Póki co to ubiłem wrotkę - tzn namnożyłem i już było jej całkiem sporo i .... 2 dni pół miasta nie miało ciepłej wody i centralnego. Temp spadła do 16-17 stopni. A ja na dodatek chlupnąłem nie tej solanki i podniosłem drastycznie zasolenie w hodowli. No i d*pa. Coś tam przecinków jeszcze pływa, w drugim wiadrze jest więcej i czekam czy padnie na amen czy jednak się odbuduje. Fito za to pięknie się namnaża.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.