Skocz do zawartości
Gość

Świetlówka T5 - jak rozpoznać jej zużycie ?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

witam

mam pytanie jak rozpoznać wypaloną/zużytą świetlówkę  T5  ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po barwie światła 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 minut temu, roboakwa napisał:

po barwie światła 

aleś pomógł ... są jakieś "wzorniki" do porównania barwy ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie spotkałem z takową metodą. Dla mnie to +/- 6 miesięcy od daty zamontowania przy morskim.


Telechina - Nowości oraz recenzje chińskich telefonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Barwa to się raczej nie zmienia, bardziej powiedziałbym że nasycenie i jasność spada a światło robi się bardziej szarawe. Ale bez porównania z nową świetlówką to można jedynie "na czuja" stwierdzić :) Miernik PAR albo ewentualnie od biedy aplikacja w telefonie co zmierzy lumeny, ale to też trzeba mieć jakieś odniesienie do nowej świetlówki. Poza tym po obu bokach coraz większa przestrzeń nie emitująca światła się pojawia. Generalnie... zmieniając je w regularnych odstępach czasu ta wiedza nie bardzo jest potrzebna ;) Bo trzeba by się też zastanowić w którym momencie świetlówkę można uznać za wypaloną...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj Zużycie T5 możesz sobie zobaczyć jak się zmienia (albo nie) jasność i widmo w trakcie użytkowania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

a skąd wiemy, że się zużywają ?  czy producenci podają jakieś zużycie świetlówek ?  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, silvia napisał:

aleś pomógł ... są jakieś "wzorniki" do porównania barwy ?

 

Wzorniki ,nalej wody do baniaka i świeć nad nim T5  z 8 m-c potem obok stawiasz drugi i zaświeć nowe zobaczysz różnicę to tak wizualnie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.01.2015 o 15:19, Przemek napisał:

Zależy to od wielu czynników takich jak:

- temperatura pracy(w lampach bez aktywnego chłodzenia następuje przegrzewanie świetlówki = spadek jej wydajności nawet i 20-25%(w czasie pracy - nawet nowych świetlówek)

- czy jest ściemniana czy też nie - ściemnianie znacząco skraca czas pracy - nawet trzykrtonie w przypadku gdy świetlówek wstępnie nie "wypalimy" przez około 100-200 godzin. Czasem ściemnianie świetlówek bez ich wypalenia po prostu uszkodzi anode/katodę i świetlówka przestanie świecić

- jaki to rodzaj świetlówek - każda z nich w zależności od zastosowanej wartswy luminoforu będzie miała tendecję do tzw. spectrum shift - czyli przesunięcia wykresu spectrum w którymś z kierunków - albo czerwieni albo niebieskiego(przy jednoczesnej utracie jasności).

Najszybciej "degradują" się świetlówki "kombinowane" z 5 typów luminoforu(w duuużym uproszczeniu) - czyli typu Fiji Purple itd. Najwolniej - świetlowki tyou actinic/blue.

W przypadku świetlówek "białych" w mniejszym stopniu zobaczymy przesunięcie spektrum a bardziej spadek na jasności...

Reasumując - od 3 do 12 miesięcy, myślę że wymiana co 6-8 miesięcy jest ok. Znam wiele osób które wymieniają świetlówki co 3 miesiące - gdyż już po trzech miesiącach w zasadzie jesteśmy w stanie gołym okiem zauważyć spadek jasności/mocy.(szczególnie jak zmieniamy na raz cały "set")

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

w zasadzie moje pierwsze pytanie zmierzało do tego jak rozpoznać zużycie świetlówki.

Jak widać nie jest to takie proste - nie ma też jednoznacznej odpowiedzi.   Będę próbował jeszcze  pisać bezpośrednio do producentów świetlówek może mnie oświetlą:) 

Pomimo powyżej zadanego przez mnie pytanie, przede wszystkim skłoniło mnie to iż w kilkanaście dni temu zakupiłem świetlówki do lampy. Dodam, ze zmieniałem oświetlenie z LED na T5 pod spsy. 

trochę mnie ten zakup rozczarował, albowiem świetlówka ATI Purple Plus świeci na biało, nie ma nic wspólnego z purpurowym lub podobnym kolorem, natomiast ATI Actinic świeci niebiesko, ale bardzo, bardzo blado, tak jak by ledwo "dyszała".  

Natomiast mam również założone świetlówki Sylvania i te całkiem ładnie świecą, widoczne są różnice. Wiem, ze nie mogę porównywać tych producentów, bo każdy ma swoje kolory.  

Teraz nie wiem czy sprzedali mi świetlówki wypalone, czy te ATI tak mają ?, dlatego też moje pytanie skłaniało się jak sprawdzić taką świetlówkę. 

 

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ATI Purple Plus świeci na biało, to coś jest nie tak :D Ta świetlówka powinna mocno podbijać kolory np. ocellarisów, które pod zapaloną tylko ATI PP są prawie jak fluo :lol: Gdybym miał opisać światło z tej świetlówki to na pewno nie powiedziałbym że jest biała. A jeśli chodzi o aktyniczną, to one są zazwyczaj wizualnie ciemniejsze niż zwykłe niebieskie, więc tutaj raczej ok. Poprawcie mnie jak się mylę, dawno świetlówek nie używałem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Tak, aktyniczna wizualnie jest bledsza i przy innych wydaje się że jest wypalona już.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
51 minut temu, twardovski.michal napisał:

natomiast ATI Actinic świeci niebiesko, ale bardzo, bardzo blado, tak jak by ledwo "dyszała". 

niektóre tak mają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czy ten typ tak ma :) 

coś czuje, ze szybko zrobię nowa lampę T5+led. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, twardovski.michal napisał:

Czy ten typ tak ma :)

nie używałem ATI Actinic  - ale gdzies na forum był podobny temat i o ile pamiętam to stanęło na tym ze tak ma być

z diodami masz to samo aktyniczne świecą "dużo słabiej" niż np. RB czy Blue - tyle że to nasze (oka) wrażenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam
mam pytanie jak rozpoznać wypaloną/zużytą świetlówkę  T5  ? 


Wypaloną świetlówkę poznasz po przydymionych końcówkach rury.

a skąd wiemy, że się zużywają ?  czy producenci podają jakieś zużycie świetlówek ?  


Tak. Większość producentów w karcie charakterystyki podaje po ilu tyś. godzin i przy jakiej temperaturze, następuje % spadek wydajności.


Na marginesie....Świat staje na głowie...
Sklepy podmieniaja sól, wysyłają wypalone świetlówki [emoji23]

via tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ja nie wiem czy wypalone, ale zapytać warto bo akurat mam pierwszy raz styczność z takimi świetlówkami, wcześniej miałem Ledy. 

A swoją drogą czy opakowania świetlówek nie powinny być bardziej szczelne, tak zapakowane abym klient wiedział, że nie jest otwierane i nie było nic wyjmowane czy podmieniane, w końcu mało to one nie kosztują.   

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę z innej beczki, a robił ktoś pomiar ile ma lumenów? Nie mówię że jakimś profesjonalnym sprzętem ale np smartfonem. Interesują mnie T5 i ledy. 

Może coś ciekawego z tego wyjdzie.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja nie wiem czy wypalone, ale zapytać warto bo akurat mam pierwszy raz styczność z takimi świetlówkami, wcześniej miałem Ledy. 
A swoją drogą czy opakowania świetlówek nie powinny być bardziej szczelne, tak zapakowane abym klient wiedział, że nie jest otwierane i nie było nic wyjmowane czy podmieniane, w końcu mało to one nie kosztują.   
Wg mnie, to masz trochę racji. Wystarczy nakleić coś w rodzaju plomby i sprawa załatwiona. Wiem, że to dodatkowa robota i koszt, ale....
To samo dotyczy soli, płynów np. z FM (Trace i Color Complex) i pewnie jeszcze wielu produktów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz zrobic zdjecie i pokazac jak ta Purple Plus swieci (moze obok bialej) ?

Te aktyniczne rzeczywiscie swieca, jakby byly wypalone, ale one juz tak maja.

Tak prawde mowiac, najpotrzebniejsze sa niebieskie, Blue Special i Coral Plus. Te rozowe lub aktyniki przynosza koralom malo dobrego.

Z Twojego opisu mozna wysnuc obawy, ze ta Purple Plus jest jakas "inna".:ph34r:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

purple plus zaczyna świecić na biało u mnie po ok 3,5 miesiącach jest to sygnał do jej wymiany. actinic ati nie ma prawa świecić na niebiesko tylko fioletowo i też wypala się w kierunku utraty barwy fioletowej. nie można wykluczyć że ktoś cię oszukał. sam kilka lat temu kiedy weszła na rynek coral plus ati zostałem w podobny sposób oszukany przez jeden ze sklepów. koniecznie zrób zdjęcie boków świetlówki czy są poszarzałe po tym najłatwiej stwierdzić czy ktoś nimi palił np. nad zbiornikiem sklepowym.

a co do plomb na świetlówkach to kiedyś widziałem że jakiś producent je stosował ale to były świetlówki do szpitali do zwalczania żółtaczki ale nie mogę sobie przypomnieć jak to dokładnie wyglądało. szkoda że ich nie ma w morszczyźnie, choć myślę że oszustwa to margines i mało kto tak robi.

Edytowane przez thomas kay (wyświetl historię edycji)

Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.