Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. W najbliższym czasie będę robił przeprowadzkę mieszkańców akwarium do większego baniaka. Znalazłem szkło które idealnie pasuje mi wymiarami - 60x45x45h o grubości szkła 6mm.

 

W związku z tym mam kilka pytań.

1. Akwarium nie ma wywierconych otworów żeby wykonać sumpa, co prawda wiem że jest to możliwe ale pomyślałem o zrobieniu wewnętrznego panelu (coś jak w reefmaxie). Wymyśliłem kilka opcji: 1 - na bocznej ścianie o wymiarach 10x45x45 i podzielony na 3 komory (odpieniacz + grzałka, glony + Siporax, pompa powrotna), 2 - na połowie bocznej ściany o takiej samej wysokości, 3 - na połowie tylnej ściany. Zamieściłem poniżej rysunki.

Nie chciałbym za bardzo ograniczać sobie miejsca tym panelem.

 

2. Oświetlenie. Myślałem nad 4ma listwami ledowymi umieszczonymi co 15cm, na każdej listwie 8x LED 3W co powinno dać około 80W. W panelu dałbym również z 2 diody.

 

 

 

Czy dobrze kombinuję? Jeżeli nie to co najlepiej zrobić?

d5335c354d62491c573b63c161c05848.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opcja 4 panel centralnie na tylnej ścianie coś a"la duży komin :)

Jak nie ty bym robił cały bok i co najważniejsze ten do którego masz bezpośrednie dojście, ułatwi późniejsze grzebanie w panelu.

Wysłane z mojego TA-1033 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja inaczej doradze :-) jeżeli masz.miejsce pod szafka na sump to się nie zastanawiaj i go postaw :-) pudełko przelewów i po problemie związanym z wierceniem otworów - sam właśnie kompletnie niemal identyczny zestaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie myślałeś nad zastosowaniem pudełka przelewowego , zawsze to będzie więcej miejsca w akwarium ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam jednak bardzo sump on zmienia ogromnie postać rzeczy cała reszta to tylko improwizacja sam przerobiłem różne tematy i ogólnie szkoda kasy na inne rozwiązania chociaż ludzie się męczą różnymi rozwiązaniami raz lepiej raz gorzej wybór należy do ciebie


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja - w moim 350 litrowym Atmanie zrobiłem sobie przelew na samych rurkach - zasada działania podobna, jak w pudełku przelewowy. Wszystko smiga bez problemów. Sump daje wiecej możliwości, niż panel, który zabiera powierzchnię w wkwarium. W sumpie jest więcej miejsca, no i - w razie czego - mozna przerzucić "niewygodnych mieszkańców" z baniaczka głównego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel o szerokości 10 cm stanowczo Ci odradzam. U siebie mam 11 cm i jest strasznie wąsko. Mimo że panel ma 50 cm długości wbrew pozorom niewiele się tam zmieści, a i czyszczenie jest problematyczne. Jak masz jakąkolwiek możliwość wstawienia sobie sumpa, to nawet się nie zastanawiaj - sam planuje przesiadkę albo przez pudełko przelewowe, albo cięcie szkła i doklejenie komina zewnętrznego. Na zagranicznych forach podpatrzyłem też ostatnio takie rozwiązanie, że w bocznej szybie baniaka wierci się otwór i skręca się część wewnętrzną, taki pseudo komin, z zewnętrznym boxem typu "komin zewnętrzny". To takie rozwiązanie pomiędzy kominem a pudełkiem. Nie ma podobno problemów z zapowietrzaniem, więc też mocno to rozważam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, wiesiektbg napisał:

Ja - w moim 350 litrowym Atmanie zrobiłem sobie przelew na samych rurkach - zasada działania podobna, jak w pudełku przelewowy. Wszystko smiga bez problemów. Sump daje wiecej możliwości, niż panel, który zabiera powierzchnię w wkwarium. W sumpie jest więcej miejsca, no i - w razie czego - mozna przerzucić "niewygodnych mieszkańców" z baniaczka głównego

Tez polecam takie rozwiazanie, tanie i skuteczne 

Tutaj masz link jak to wygladalo u mnie 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli postanowione. Będzie sump, może nie od razu ale będzie :) 

To teraz co z oświetleniem? Czy mój pomysł jest okej?

I jeszcze jedno - czy grubość szkła (6mm) jest w przypadku taich wymiarów(60x45x45h) wystarczająca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem że nie zrozumiecie moich pogmatwanych myśli więc rysunek poniżej obrazuje to. Jeżeli źle kombinuję to proszę mnie poprawić 

ledy.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zrobiłem pauze w wierceniu gwintów w blaszce pod moją nową lampę hybrydową led/t5.

Użyłem led 3W. Zalutowałem je na gotowe paski PCB które zamocuję do blachy alu która posłuży za radiator.

Zerknij tu

Daj po 6 diód na pasek i drajwer do tego z regulacją świecenia na potencjometr. Diody RB dobieraj z przedziału 450-460nm a diody białe koło 15000K. Proporcja RB/W = 7/3 (chociaż to kwestia gustu). UV bym odpuścił a dał ze 2 diody czerwone.

Polecam

https://led-byt.pl/pl/c/Diody-LED/62

Mają gotowe płytki pod ledy

https://led-byt.pl/pl/c/Podstawy-PCB/210

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajdź oryginalną lampę dedykowaną pod twój zbiornik i na niej się wzoruj. Na przykład:

http://korale.pl/zetlight-iozean-g100-50w.html

Lampa na twój zbiornik. 50W 3300 lm. Tyle powinno ci wystarczyć. Z doborem Led nie jest tak prosto jak przy T5. Nie waty się liczą a lumeny.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 godzin temu, Darek85 napisał:

 Nie waty się liczą a lumeny.

można też przeliczyć ze świetlówek na ledy - choć tylko w przybliżeniu

w/g producentów :

Świetlówka AQUARELLE T5 8W barwa 10000K ma Strumień świetlny - 340 Lm

Świetlówka T5 24W w zależności od modelu ok. 1300 do 1500 lumenów

świetlówka T5 (chłodna) 54W ma około 3800lm

Świetlówka LED 15W w zależności od użytych LEDów od ok. 1400 do 2100 lumenów

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie zaplanowane.
Ile kg skały dokupić? Będę miał 6/7kg żywej z małego akwarium, reszta chciałbym uzupełnić suchą Marco Rocks.

Druga sprawa, czy piasek aragonit 0.5-1.2mm będzie ok? Cyrkulacja nie będzie go rzucała? Dodam że chciałbym w pozniejszym czasie babkę kopiąca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.