Skocz do zawartości
artosz

Kolejny etap [120l]

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. To znowu ja :)

Sorry, że Was tak męczę tymi pytaniami, ale po prostu nie chcę popełnić żadnego rażącego błędu przy moim pierwszym Morskim akwarium. 

O akwarium:

Zalane wodą RO z solą Instant Ocean 1,5 miesiąca temu.

sprzęt:

akwarium juwel lido 120l

odpieniacz tunze 9004

2 cyrkulatory Aquael 2500l/h

filtr kaskadowy Aquael fZn3 z wkładem sera siporax

4 świetlówki t5 24w (3 juwel blue marine i 1 biala)

sól instant ocean

piasek natures ocean

skała: wcześniej była żywa, ale później została wyjęta z akwarium i stała się sucha- przywracana do życia

Dzisiaj dokonałem pomiaru kilku parametrów wody. Przedstawiają się one następująco:

PO4 - 0,5 (Salifert)

NO2 - 0 (Salifert)

NO3 - 2 (Salifert)

PH - 7,7 (Salifert)

NH3 - 0 (Zoolek)

KH - 13,1 (Salifert)

Pytanie brzmi, jakie kroki mogę poczynić na tym etapie swojej przygody. Na którym etapie mogę dodać jakieś miękkie korale. Od tygodnia mieszkają 2 ślimaki turbo.

Ponadto co mogę zrobić, aby pojawiły się algi wapienne? Jakieś środki? Czytałem o metodzie Ballinga i podawaniu roztworu kroplówką, ale może jest coś prostszego. Znalazłem środki Seachem Magnesium i Seachem Calcium. Co o nich sądzicie?

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw mierz, potem dozuj. Algi wapienne wyrosną same, a nie ma sensu dozowania magnezu i wapnia, jeżeli nie masz żadnych koralowców twardych - zapotrzebowanie na te pierwiastki jest w tym momencie praktycznie zerowe, więc możesz przedozować.

Jak wygląda kwestia glonów i jak się czują ślimaki? Jak wszystko ok, zacznij od uzupełnienia ekipy sprzątającej - więcej Turbo, jakieś TrochusyTectusyNassariusyStrombusy, itp. Przy tych parametrach, jeżeli akwarium ma 1,5 miesiąca i nic strasznego się nie dzieje, a plagi poprzechodziły spróbowałbym wpuścić kilka jakichś prostych koralowców miękkich, typu RhodactisDiscosoma lub Zoanthus. Jeśli wszytko będzie z nimi ok przez około 2 tygodnie, a parametry nie będą skakać, możesz powoli wpuszczać życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że ślimaki czują się dobrze. Wędrują po skale i ją czyszczą. Poniżej wrzucam 2 zdjęcia (zdjęcie 1 wcześniej i zdjęcie 2 teraz).

BD11EBDA-CB57-4B37-9452-E6A86A92F288.jpeg

6D71926A-3851-4642-B632-415C3450B372.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje że na obecną chwilę ekipa sprzątająca doskonale sobie radzi co widać po załączonych zdjęciach. Samo pojęcie ekipy sprzątającej jest dosyć dyskusyjne. Moim zdaniem powinieneś mieć na uwadze, że ewentualnym dorzucanym do akwarium zwierzakom-czyścicielom może nagle zabraknąć jedzenia i najzwyczajniej w świecie zdechną. Jak kolega wyżej napisał bardzo fajnymi zwierzaczkami, które mógłbyś wprowadzić do systemu (o ile nie wyjdą z piachu - jeśli wsypałeś żywy) to ślimaczki Nassarius, wystarczy dosłownie kilka, a w krótkim czasie ich znacznie przybędzie. Co do balinga to póki nie masz korali SPS albo dużej ilości LPS to nie masz czym się martwić. Jedyne co zwraca uwage to spore PO4, które na Twoim miejscu bym się starał zbić przede wszystkim regularnymi cotygodniowymi 10% podmiankami wody. Absorbera na tą chwilę żadnego bym nie pchał.

Uważaj też na KH, bo gdy życie w skale zacznie Ci się budzić może polecieć szybko i drastycznie do dołu, a jak zapewne wiesz stabilność w tym hobby to podstawa. Najlepsze kh (chociaż też to w dużej mierze zależy od obsady: miękkie/ LPS/ SPS to wg mnie 9/8/7, sam w swoim zbiorniku z przewagą miekkich i LPS oraz jednym prostym SPS utrzymuje w okolicach 8 i wszystko ładnie się pompuje).

Ze zwierzaków to na obecną chwilę polecił bym Ci jakiegoś małego kraba pustelnika i krewetkę, oraz jakieś proste miękasy typu xenia, briareum, zoa. Jak Ci ruszy cykl azotowy i parametry się ustabilizują (w tym to spore PO4) dasz rybki i znów będziesz obserwować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tło masz wewnętrzne? Jeśli tak to obawiał bym się "syfu " , który będzie się za nim kumulował. Akwa ładnie wygląda. Skała tło fajnie się komponuje tylko oby parametry za jakiś czas nie szalały .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez o tym pomyślałem . W słodko wodnym miałem podobne tło i dopóki silikonem nie uszczelnilem z boku zbierał mi sie tam straszny syf . Pęd wody wciskał tam wszystko 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tło niestety wewnętrzne. Kupiłem taki zestaw. Jest przyklejone do ścian i boję się je odkleić, bo mocno trzyma...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim zalałeś szkoda, że dokładnie nie uszczelniłeś silikonem . Syf będzie się tam zbierał. Chyba, że masz możliwość dojścia chociaż pipetą i od czasu do czasu wydmuchaj syfek. Grzałkę daj do samej góry. Będzie lepiej wyglądało. Na wlot do filtra załóż kratkę. Będzie ci wciągał małe żyjątka i ślimaki będą ci blokować pompę. Przewód od pompy tej po prawo przyklej przyssawką do szyby. Fajnie się oczko zapowiada:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie,

Około 2 tygodnie temu dodałem do akwarium pierwsze korale. Były to zoanthus, anthelia i briareum. Dziś wyglądają tak, jak na zdjęciu. 

Parametry wody z dzisiaj:

PH 8,1

NH3 0

NO2 0

NO3 2

KH 12,5

PO4 0,3

Planowana obsada to: 

2 błazenki

Chrysiptera parasema

2 gramma loreto

nemateleotris decora

Do tego jeszcze kilka korali miękkich.

 

Czy mogę coś dołożyć z obsady czy korali przy takich parametrach wody? 

 

 

0A945007-AA4D-4CED-B28E-2FB98D559674.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej;-) ładne korale;-)

zastanawia mnie z czystej ciekawości skąd u Ciebie tak wysokie Kh?? jakie jest Ca i Mg i zasolenie? jesteś pewny zasolenia ?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@@Beti wiesz co, zasolenie mam około 1,0245. Poziomu wapnia i magnezu nie badałem. Jeżeli chodzi o KH to też nie mam pojęcia, dlaczego jest taka wysoka... może źle wykonuję test Saliferta? Sam nie wiem... Wczoraj robiłem dolewkę wody RO. Temperatura stała 25 stopni. Myślisz, że mógłbym dodać jakieś kolejne życie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie co oznacza wczoraj robiłem dolewkę jeśli będziesz robił to co parę dni to skoki Kh będą,po to jest automatyczna dolewka by utrzymać wszystko na stałym poziomie,z tego co producent soli podaje to przy zasoleniu 1.025 Kh powinno być na poziomie 9.0 o ile pamiętam nie dawno czytałam art na temat tej soli.

Nie znam twojego akwarium i nie chcę Ci doradzać czy już kolejne życie,ale sama wiem po sobie że początki są trudne i wkładanie życia do młodego akwarium trzeba robić bardzo ostrożnie,oczywiście zależy co kto chce też mieć,ja np Goniopory wkładałam po 6 miesiącach od zalania.

Jeśli chodzi o testy Kh.Ca,Mg to są fajne Colombo

 

 

Edytowane przez @Beti
literówka (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewkę odparowanej wody robię 1-2 razy w tygodniu. Wychodzi wówczas jakiś 1-2 litry dolewki. W tygodniu spróbuje dodać kolejne 2-3 szczepki korali. Skoro te ładnie sobie żyją, zrobimy kolejny krok. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.