Skocz do zawartości
alexw200

To i mnie dopadło brązowe :(

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, nanokaczor napisał:

No widzisz a ja nie leję. Jeśli w zbiorniku masz dużo piasku to ten piasek się rozpuszcza i nie musisz nic dolewać. Masz w zbiorniku samoczynny reaktor. I nie ja to wymyśliłem i opisałem tylko Jean Jaubert. 

źródło:

 

No zgoda mogę spróbować nie lać Ballinga tylko co zrobic jak zacznie wszystko spadac w dół..?czy zaryzykować?oby mi to nie pogorszylo tylko sprawy


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beti ty masz dużo korali twardych to musisz lać. A Alex ma 5 korali na krzyż w 1000 litrów.

A to, że jest dino, to jest całkowicie normalne. Akwarium ma miesiąc, pełno zwierząt, które robią kupę, ledwie kilka(naście) korali. Dino ma pełno papu, światło i żadnej konkurencji. Jak ma nie rosnąć? Wręcz musi.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie chodzi o to żeby nie lać ballinga. Chodzi o to żeby utrzymać stabilne parametry zbliżone do parametrów jakie są w oceanie. Czyli gęstość 1.025, Ca 380, Mg 1250 kH ok 7. Mozna kombinować z podbijaniem niektórych parametrów - na przykład potasu. Niektórzy podnoszą potas do 1300 i sobie to chwalą...

Balling to szerokie pojęcie. Pod ballinga mozna podpiąć dozowanie wszystkiego co wchodzi w skład wody morskiej zgodnie ze stechiometrią. 

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, nanokaczor napisał:

Nie chodzi o to żeby nie lać ballinga. Chodzi o to żeby utrzymać stabilne parametry zbliżone do parametrów jakie są w oceanie. Czyli gęstość 1.025, Ca 380, Mg 1250 kH ok 7

No i tu się nie zgodze w oceanie(nie w każdym tyle) i np morzu czerwonym zasolenie to 1.032 gdzie wapno jest ponad 500 Mg 1600 przecież to logiczne ze czym wyższe zasolenie tym wyższe parametry.

No chyba że tu chodzi Ci o stale parametry w akwarium to tak:-) ale to tak napisałeś jakbyś pisał o parametrach w oceanie.

No i właśnie dzięki temu ze leje ballinga mam stale parametry to teraz nie rozumie..

@katani ja mam wiekszosc Lps-ów nie twardych.

Olku świeży zbiornik u mnie bylo to samo jeszcze skala na jakiej startowalam to sucha

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, @Beti napisał:

@katani ja mam wiekszosc Lps-ów nie twardych.

LPS = Large Poly Stony.

LPS też kalcyfikują = budują szkielet z wapnia i węglanów = tak samo jak SPS.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, @Beti napisał:

 

@katanija mam wiekszosc Lps-ów nie twardych.

LPS to też koralowce twarde :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Procentowe zawartości poszczególnych jonów są identyczne bez względu na zasolenie. Przynajmniej jeśli chodzi o główne składniki wody morskiej.  Bo inne parametry na przykład stężenie krzemianów albo stęzenia mikroelementów zmieniają się nie tylko wraz z położeniem geograficznym ale też na przykład razem ze zmianą głębokości. 

w tej ksiażce wiecej przeczytasz:

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSZXcXQEUk-GwSaGuEhL8685OyXwlpzu4cxxPr_yIUwAegzK-px

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, maciej01 napisał:

LPS to też koralowce twarde :).

Czlowiek sie uczy całe życie:Dnie mówię ze wiem wszystko prowadzę zbiornik  od roku na tyle jak potrafię i to co przeczytam z forum choc na niektore rzeczy biorę poprawkę:D pytam,dalej się tez ucze,ale cos tam juz łapie:D

2 minuty temu, nanokaczor napisał:

Procentowe zawartości poszczególnych jonów są identyczne bez względu na zasolenie. Przynajmniej jeśli chodzi o główne składniki wody morskiej.  Bo inne parametry na przykład stężenie krzemianów albo stęzenia mikroelementów zmieniają się nie tylko wraz z położeniem geograficznym ale też na przykład razem ze zmianą głębokości. 

w tej ksiażce wiecej przeczytasz:

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSZXcXQEUk-GwSaGuEhL8685OyXwlpzu4cxxPr_yIUwAegzK-px

To jeslu rozrobimy solanke na 1.032 czemu wapno jest tak wysokie?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wapno to tlenek wapnia. Jak dodasz do niego wody to powstanie wodorotlenek wapnia i dużo ciepła. Czyli inaczej mówiąc kalkwasser robi się z wapna. 

Jeśli zrobisz wodę o dużym zasoleniu to stężenia wszystkich jonów będą wyższe ale procentowe zawartości poszczególnych jonów pozostaną stałe. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Odsysaj jeśli zrobi ci się w jakimś miejscu grubszy kożuch. Razem z bruzdnicami usuniesz to co jest im potrzebne do wzrostu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odsysaj jeśli zrobi ci się w jakimś miejscu grubszy kożuch. Razem z bruzdnicami usuniesz to co jest im potrzebne do wzrostu. 

Może trochè odciàgnè jutro, zobaczè jak to bèdzie wyglàdało ale nie chcè też za bardzo podłoża naruszać


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli przegrywam walkę z brązem. Od ponad 3 tygodni wstrzymałem podmiany wody, nie daję żadnych dodatków, nawet fito. Karmię ryby pół kostki co 2 dzień i to wszystko. Odpieniacz chodzi na mokro. Świecę tylko białe przez 8 godziń. Codziennie obdmychuję skałki i zbieram co się da ale to niewiele daje. Zrobiłem 3 dniowe zaciemnienie to spokojnie było przez kolejne 2-3 dni i znowu wylazło :(
W filtrze mam sera silicate, węgiel i phosphorate minus.
Parametry wody ok
No3-0
No2-0
Nh3-0
Po4-0
Kh-6,8
Ca-570
Mg-1365

7a2d256655cebaa0aff35299915f5644.jpg
71fd7b149dd5b1d1e6bb0ac96373339b.jpgaa7ec196eadbeb3d1861c3ccab04042c.jpg056eaa5996932e5b3ef1deea5cb7a183.jpg
2c980bf1ed6b852221b45b657d5e87c7.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Olku:-) moim skromnym zdaniem zbiornik dojrzewa i to burzliwe,następnie ja uważam ze za mocne jest światło,spróbuj jeszcze wsypać " mycosidol" nie zaszkodzi,ograniczyla bym wszelkie dodatki typu AF,u mnie pomogło;-)

Ps.Ca w stosunku do Mg tez nie jest ok,a Kh podniosła bym do 7.4-7.6

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może ma to coś wspólnego z wapniem ? masz go kosmicznie wysoko 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, @Beti napisał:

Cześć Olku:-) moim skromnym zdaniem zbiornik dojrzewa i to burzliwe,następnie ja uważam ze za mocne jest światło,spróbuj jeszcze wsypać " mycosidol" nie zaszkodzi,ograniczyla bym wszelkie dodatki typu AF,u mnie pomogło;-)

Ps.Ca w stosunku do Mg tez nie jest ok,a Kh podniosła bym do 7.4-7.6

Cholera gdyby dojrzewał to było by to widać po parametrach, sam już nie wiem. Jeżeli chodzi o dodatki to od ponad 3 tygodni nie daję niczego, tak jak pisałem karmię tylko rybki co 2 dzień i to wszystko. Z dodawaniem chemii to jeszcze się wstrzymam. Co do światła to sam się właśnie zastanawiałem i od 3 dni świecę tylko 3x150w hqi, reszta jest odłączona, żadnej akty, niebieskiego, nic. 

Ca i mg mam od początku takie wysokie, przy podmianach się zmniejsza ale że podmiany chwilowo wstrzymane to stoi.  Kh podniesie się jak zacznę podmieniać wodę, tak sztucznie samo kh podbijać to też nie jest zdrowo.

@niwre37

Jak wpiąłem w system reaktor to niestety go nie dopilnowałem i tak mi podbiło mg i ca, 


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy może bardziej zwracam uwagę na takie posty, ale często widzę, jak ktoś pisze: parametry wzorcowe, mam plagi.

Glony mogą z wody wyciągnąć cały azot i fosfor ( w sensie w wartościach mierzalnych domowymi testami). A przy zerowym NO3 i PO4 pojawiają się organizmy, które azot przyzwoją w formie azotu atmosferycznego, a fosfor ze skały lub nierozłożonej materii (dino i cyjano).


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, alexw200 napisał:

Cholera gdyby dojrzewał to było by to widać po parametrach, sam już nie wiem.

Olku ja tam znawcą żadną się nie  uważam,ale jeśli parametry sa juz bliskie zeru po 2 miesiącach to uwazasz ze zbiornik jest dojrzały? Chyba nic mylnego, ja tez startowałam na suchej i troche żywej i po 6 miesiącach uważam ze zaskoczył;-) chyba wszystko przed Tobą;-) ale to białe swiatlo trochę ogranicz...


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, katani napisał:

Nie wiem, czy może bardziej zwracam uwagę na takie posty, ale często widzę, jak ktoś pisze: parametry wzorcowe, mam plagi.

Glony mogą z wody wyciągnąć cały azot i fosfor ( w sensie w wartościach mierzalnych domowymi testami). A przy zerowym NO3 i PO4 pojawiają się organizmy, które azot przyzwoją w formie azotu atmosferycznego, a fosfor ze skały lub nierozłożonej materii (dino i cyjano).

Nigdzie nie napisałem, ze są wzorcowe :P do takich to im sporo brak ;) 

15 minut temu, @Beti napisał:

Olku ja tam znawcą żadną się nie  uważam,ale jeśli parametry sa juz bliskie zeru po 2 miesiącach to uwazasz ze zbiornik jest dojrzały? Chyba nic mylnego, ja tez startowałam na suchej i troche żywej i po 6 miesiącach uważam ze zaskoczył;-) chyba wszystko przed Tobą;-) ale to białe swiatlo trochę ogranicz...

Różnica jest taka, że Ty startowałaś na trochę żywej, u mnie żywej było 80%, do tego piach z działającego i 40% wody z działającego. I nie, nie mówię, że zbiornik już dojrzał, jedyne co mówię to to, że zniknęło już nh3/4, no2, czyli pierwszy etap mam za sobą :P A co do białego, to ile wedle ciebie tego białego będzie ok? teraz to mam zaledwie 450W na cały zbiornik, to jest w okolicach 0,5-0,6w /litr. przy nie ledach to nie jest dużo 


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na drugie zdjęcie co dodales jak sciana daje na biało,chyba ze to do zdjecia tak dałeś, nie neguje ile mniej ale spróbuj tydz zmniejszyć troche.. na zasadzie prób i błędów :')


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, @Beti napisał:

Zobacz na drugie zdjęcie co dodales jak sciana daje na biało,chyba ze to do zdjecia tak dałeś, nie neguje ile mniej ale spróbuj tydz zmniejszyć troche.. na zasadzie prób i błędów :')

No nie, nie do zdjęcia, to tak świeci u mnie. I nie za bardzo mam to jak zmniejszyć, tu nie ma regulacji. Jedyne co zrobiłem to zmieniłem elektronikę i żarniki i zamiast 3x250 jest 3x150 i podciągnąłem trochę w górę. Jedyne co mogę teraz zrobić to jeszcze bardziej ograniczyć czas świecenia.


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olku kurczaki;-) no to musi zaskoczyć nie ma bata mówi Beata:D

na razie nie masz tam samych SPS nawet bym ograniczyła świecenie na min..a tak poważnie jeszcze to wysypało Ci tego na maxa nie za ładnie to wygląda,i to 80% na żywej skale i woda żywa,kurcze myślcie chłopaki(koledzy) jak Olkowi jeszcze pomóc,ja tu sama na tym forum nic nie zdziałam hihi ;),Dominika czasem też coś doradzi sama też startuje z Mega akwarium....

też trzymam kciuki na starcie;-)was tu jest 99% i tylu doświadczonych nie wieżę że nikt nie miał podobnej sytuacji;-)

Olku już nie pytam ale Di pewno 000 co?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.