Skocz do zawartości
rafal19

ile martwej skały do żywej??

Rekomendowane odpowiedzi

hej,

Aby uniknąć zbyt duzych kosztów, chciałbym cześć skały w akwarium uzyć martwej. Mam gdzie kupić ładne (na moje oko) kawałki martwej skały rafowej (mocno porowata, widać na skale strukture martwych twardzieli) - nie żaden wapień drążony czy też tuf. Po weekendzie postaram się zrobić fotki tej skały i pokazać. Pytanie, ile ewentualnie uzyć martwej skały i ile żywej. Planuje do akwarium 180L włożyć razem około 25kg skały (10kg martwej 15kg żywej????).

Czy jest sens bawić się w ogóle z martwą skałą?

pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc @rafal19 ja tez zakladam akwa 180l i w sklepie doradzono mi okolo 30kg skaly na moje akwa i tobie bym radzil dac sama zywa skale,chyba ze chcesz czekac dlugo az martwa skala sie ozywi,chociaz sa opinie ze martwa nigdy tak naprawde nie bedzie miala takich wlasciwosci jak zywa.Martwa skala :( samo slowo "martwa" mi juz zle brzmi.Polecam przeczytac ten artykol. http://reefkeeping.com/translations/polish/2004-05/rs/feature/index.htm


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rafal19 :

hej,

Aby uniknąć zbyt duzych kosztów

Kup chomika.

Unikniesz duzych kosztow.

rafal19 :

Czy jest sens bawić się w ogóle z martwą skałą?

pzdr.

Tutaj nie ma sensu.

A ze zadales sobie trud obejrzenia tej martwej skaly a nie patrzysz tylko na redukcje kosztow, to owszem, w akwa morskim mozna robic rozne modyfikacje, tez dodawac martwej skaly (o ile jest to martwa skala z rafy, a nie drazony tuf wapienny), ale trzeba znac konsekwencje tych czynow.

Do akwa 180 litrow bym odradzal. Zysk z zaoszczedzenia pieniedzy maly, (przy caloksztalcie innych kosztow) a zmniejszenie roli filtracyjnej znaczne.

Co innego gdybys mial 1800 litrow i zupelnie inna stabilnosc systemu.

Przy 180 litrach wiecej sobie szkody zrobisz niz pozytku.

A ile zaoszczedzisz? 300zl? 500zl?

Jezeli takie jednorazowe koszty robia dla Ciebie kolosalna roznice, to naprawde ... jest wiele innych, tez fajnych, tanszych hobby.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafał19 jeśli masz dostep do prawdziwej martwej skały to wal śmiało ja też w ten sposób zrobiłem i wszystko oki faktem jest ze troche trzeba poczekać

zapoznaj się z tym wątkiem a rozwieją się twoje wątpliwości http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=7897

Panie Piotrze nie dla każdego kwota 300zł lub 500zł jest bez znaczenia dla niektórych jest to znaczna kwota między innymi dla mnie może dla Pana to jakieś drobne

A i martwa skała ma sens nic nie jest bez sensu co przedstawia link powyżej zreszta pkt widzenia zawsze zależy od pkt siedzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego jak tylko ktoś ma "dziwne pytanie" typu czy sie nadaje martwa skała os razu pojawiają się odpowiedzi - kup se chomika lub kotka. Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. Piotr, i ja weszłem na to forum ażeby się czegokolwiek na temat morszczyzny dowiedzieć. Piszę jakiś post, zaczynam temat a tu odpowiedzi jak wyżej. Nie ma co kolegów od tematu ryb morskich "oddalać" pisząc tego typu odpowiedzi, facet się obrazi, może zacznie udzielać sie gdzie indziej. Jak zacząłem tu pisać znalazła się jedna osoba, ktra zaproponowała mi pomóc (poprzez net, GG) w prowadzeniu zbiornika. Jak zacząłem kiedyś hodować dyskowce i pisywałem na forum discus org pl było zupełnie inne podejście do nowicjuszy. Być może wydająć te 500 zł jet to dla Rafała duży wydatek, sądzę tylko, że moąna w bardziej wyrozumiały sposób udzielać porad. Je glosu na temat nie zabieram, gdyż sam dopiero zaczynam i nie wiem jak wpłynie matrwa skała w jego akwarium. Jednak dalsza Twoja odp. podaba mie się. :), nie zrozum mnie źle Piotr, nie po tym poście chciałem to napisać, lecz czytając i inne...


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MariuszP :

Dlaczego jak tylko ktoś ma "dziwne pytanie" typu czy sie nadaje martwa skała os razu pojawiają się odpowiedzi - kup se chomika lub kotka. Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. Piotr, i ja weszłem na to forum ażeby się czegokolwiek na temat morszczyzny dowiedzieć. Piszę jakiś post, zaczynam temat a tu odpowiedzi jak wyżej. Nie ma co kolegów od tematu ryb morskich "oddalać" pisząc tego typu odpowiedzi, facet się obrazi, może zacznie udzielać sie gdzie indziej. Jak zacząłem tu pisać znalazła się jedna osoba, ktra zaproponowała mi pomóc (poprzez net, GG) w prowadzeniu zbiornika. Jak zacząłem kiedyś hodować dyskowce i pisywałem na forum discus org pl było zupełnie inne podejście do nowicjuszy. Być może wydająć te 500 zł jet to dla Rafała duży wydatek, sądzę tylko, że moąna w bardziej wyrozumiały sposób udzielać porad. Je glosu na temat nie zabieram, gdyż sam dopiero zaczynam i nie wiem jak wpłynie matrwa skała w jego akwarium. Jednak dalsza Twoja odp. podaba mie się. :), nie zrozum mnie źle Piotr, nie po tym poście chciałem to napisać, lecz czytając i inne...

Zgadzam się w 100% z MariuszemP - ja też jetem poczatkujący i mam wrażenie że część "zaawansowanych" morszczaków traktuje nas "z góry", nie pomagając ale wypisyjąc głupie komentarze które niczemu nie służą (chyba że nabiciu sobie ilości postów).Oczywiście, jest jeszcze ta druga częśc forumowiczów którzy zawsze pomogą nam początkującym :yes


Akwarium 112l, Biostar Flotor,o?wietlenie 2x ATI 15k 24W + 2x AM aktynic 24W, Marea 3200, MaxiJet 750, grzałka Jager 100W, 18kg LR, Sacro, Cladielia, Xenia, Sinularia, 2x Ricordea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zastanawiam co to zywa(mokra) ma takiego cudownego(filtracja) w stosunku do tej martwej-suchej. Przeciez obie sa porowate wiec beda sie rozwijac na nich kolonie bakteri. Jedyna roznica jest to ze nie mamy na starcie tych pieknych glonow rozowych itp., a z istotnych rzeczy to robactwa ktore drazy skale, a ktore z powodzeniem przejdzie na martwa przy dolozeniu zywej. Prawde mowiac, to mozna kupic czasami gorsza "zywa" niz martwa- mi sie tak trafilo ze kupilem jeszcze w starym akwa skale z wierzchu ladnie wygladajaca, a jak kiedys skale rozbilem zeby do kaskady wrzucic to od srodka to wygladalo jak beton, wiec jak widac skala skale nie rowna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr Jan Rogalski :

Kup chomika.

Unikniesz duzych kosztow.

...miałem już chyba ponad 50 chomików kilkanaście lat temu (oczywiście nie dlatego, że zdychały - wręcz przeciwnie), :):D narazie niemam zamiaru do nich wracać....

tak na poważnie to takie odpowiedzi mnie niezrażają i niemyślcie że zaraz uciekne z tego forum - czytam wasze posty już od prawie roku :) fajnie się czasem pośmiać...nawet z własnej głupoty :D:D

Się zastanawiam, czy naprawde niema zadnych zalet uzycia martwej skały ? - chociazby dlatego, ze mam okazje wybrać naprawde mocno porowate, lekkie kawałki, z czasem chyba "robaczki" z zywej zasiedlą martwą skałe. Dostać żywą skałe o takiej strukturze jak ta martwa chyba graniczy z códem ;-)

Do zakupu skały zostały mi jeszcze jakieś 2-3 miesiące wiec mam sporo czasu zeby sie zastanowić, bardzo możliwe że użyje 100% żywej :-)

pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli ta martwa jest porowata to bierz, tylko wazne jest zeby dodac zywej bo poprostu nie bedzie mial kto zasiedlic tej martwej. Tylko przy takim zestawieniu musisz sie liczyc z nieco dluzszym dojrzewaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moim zdaniem dodanie 1-2 kawałków "martwej skały" absolutnie nie wpłynie na jakość filtracji twojego zbiornika. Jeżeli trafiły się kawałki np duże i płaskie, czy inne pasujące do twojej koncepcji zbiornika to zastanów się nad nimi .

Wadą takiej skały jest to że bardzo łatwo jest kolonizowana przez niepożądane glony i długo odstaje wyglądem od "żywej skały" Ja często używam "martwej skały" do klejenia na niej szczepek (bo kleji się szybciej hehe).

Mimo to osobiście wszystkie swoje zbiorniki robię tylko na "żywej skale"

tyle że mam do niej dużą dostępność i mam z czego wybierać interesujący mnie kawałek.

Pozdrawiam Łukasz


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafal19 - czekam no fotki tej suchej skaly :)


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@stoodent podales link do akwa Kivi,ego jako przyklad akwa na tufie szkoda ze nie zauwazyles ze po urlopie wszystke ryby mu padly,taki wlasnie sposob na prowadzenie akwa morskiego proponujesz koledze Rafalowi?Zaoszczedzic kase na LR po to by potem wyciagac martwe ryby.Juz widzialem akwarium z mala iloscia zywej skaly jak mieszkalem w Lodzi, w pewnym sklepie zoologicznym.Nawet zestaw filtracyjny AM mareen500 z nitratreduktorem nie pozwolił im utrzymac dobrych parametrów wody bo ciagle ryby im padaly a akwarium bylo zarosniete paskudnymi glonami.Bardzo szybko akwarium morskie z tego sklapu zniknelo.To ze paru osobom udalo sie stworzyc dzialajacy system bez zywej skaly albo z mala jej iloscia to nie znaczy ze mozna kazdemu taki system polecic.I zgadzam sie calkowicie z Piotrem ze oszczedzenie 300-500 zeta w perspektywie wielu lat prowadzenia akwarium morskiego to sa zadne pieniadze.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z padaniem ryb to bym nie przesadzał. U mnie w akwa opartym w 2/3 na tufie jak na razie rybki mają się dobrze - fakt że to garbiki, więc twarde sztuki, ale zakupiony niedawno bicolor tez raczej nie zdradza jakiś niepokojących objawów. Owszem, straciłem błazenka, ale raz że mogła się jakaś słabsza sztuka ( miałem go chyba 6 miesięcy, w tym czasie mimo świetnego apetytu nie urósł ani o milimetr ), dwa że podejrzewam największego z garbików o maczanie paluchów w tym zgonie. Fakt, walczę z briopsisem, ale zawlokłem go sobie do akwarium na żywej skale właśnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....wycofuje się z pomysłu uzycia 10kg suchej skały - oszczędność z tego żadna, zresztą nawet niechodzi mi juz w tym wypadku o kase. Baniak bedzie założony na 100% LR około 25-30kg.

Pozdrawiam

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nikogo nie traktowalem z gory i jezeli kto tak sie poczul, to przepraszam.

Ale bede z cala stanowczoscia obstawal przy zdaniu, ze jezeli JEDNORAZOWY wydatek nawet 500zl jest kosztem nie do przeskoczenia, to nalezy zweryfikowac zalozenia. Nawet do zmiany hobby.

Niestety, akwarium morskie nie jest zabawa, w ktorej mozna "pojechac po kosztach", zamiast wody RO/DI uzyc dobrej kranowki, zamiast HQI halogena tej samej mocy, zamiast LR uzyc tufu, zamiast zywego piachu to przeplukany rzeczny, itp. itd. i "jakos to bedzie".

Nie neguje, za sa przypadki prowadzenia akwa z sukcesem przy pominieciu niektorych z oglnie wymaganych elementow, ale sa to przypadki.

Zawsze bede odradzal poczatkujacym stosowanie "oszczednosci", bo gdy w baniaku cos zaczyna sie dziac zle, to poczatkujacy nie dojdzie dlaczego tak sie dzieje.

A i wszelkie porady kol. z forum beda sie ograniczaly do "gdybania" co moze byc przyczyna. Kazdy wina bedzie obarczal cos innego, konkluzja porad bedzie taka, ze trzeba system zalozyc od poczatku - tak jak nalezy.

Jestem dorosly, pracuje zawodowo i rzeczywiscie licze zamiary na sily.

(m.in. dlatego stary stelaz caly czas stoi pusty, chociaz stac mnie na zalozenie wiekszego akwa, ale nie wiem czy bedzie mnie stac na jego utrzymanie)

Jezeli koszt 300 zl rownowartosc 2 zarnikow HQI 150W jest bariera, to czy reka przyszlego morszczaka nie zadrzy, gdy po 6 mc przyjdzie wymienic zarnik - chociaz ten stary jeszcze swieci??? A membrany i prefiltry w RO? Zywica w DI czesciej niz membrana. A 100zl na TDS? Czy bedzie lal wode taka jaka leci, a gdy akwa zacznie podupadac to bedzie pisal posty na forum: RATUNKU ???

Z chomikiem to bylo przejaskrawienie, ale akwarium morskie nie poczeka do przyszlego miesiaca, bo w tym miesiacu budzet sie juz wyczerpal.

@lukaszkur, 1 czy 2 kawalki tufu oczywiscie nie wplyna na nic, ale kol.rafal 19 proponowal blisko pol na pol.

@rafal 19,

przeczytales rozne poglady. Mozesz zrobic tak jak radzi kol. stoodent, to Twoja kasa i Twoje akwa.

Jednakze, jezeli kasa jest elementem decydujacym to proponowalbym zejsc z pojemnoscia akwa.

Lepiej miec sliczne male akwa, niz wieksze byle jakie.

Oczywiscie ostateczny wybor nalezy do Ciebie.

Mozesz zrobic jeszcze akwa tylko rybne (FO), a skale jako wystroj.

Czytaj posty, pisz na priv do ludzi ktorych akwaria Ci sie podobaja, pytaj o ilosc zywej skaly.

Wnioski sam wyciagaj.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

udeż w stół a nożyce sie odezwą :-)

Może najpierw do Peńka.

Zanim się wypowiesz, warto żebyś miał pewnośc czy użyte przez Ciebie argumenty mają jakikolwiek sens. Gdybyś uważnie przeczytał mój wątek, to wiedziałbyś że ryby padły dlatego że wpuściłem przed wyjazdem bez kwarantanny dwie chore ryby, które zaraziły pozostałe. Dodatkowo szukanie związku pomiędzy użyciem martwej skały a zdychaniem ryb świadczy raczej jedynie o Twojej ignorancji w temacie akwarystyki morskiej i o niczym innym. Jesli zas chodzi o zapyziałe akwaria w sklepach i ogrodach zoologicznych, to wiele z nich jest wypchane żywa skałą i nic to nie pomaga - w środku syf. A tak na marginesie, z chęcia obejrzałbym zdjęcia Twojego akwarium, bo jak ktoś tu juz stwierdził, warto mieć w stopce info na temat własnego akwarium, żeby ludzie mogli przez jego pryzmat ustosunkowywać się do Twoich wypowiedzi.

a teraz do Rafała19

Nie ma idealnej recepty na udane akwarium. Kazde rozwiązanie ma wady i zalety. Jest wiele pięknych zbiorników założonych na martwej (a nawet sztucznej) skale z dodatkiem odrobiny zywej (zwłaszcza w USA jest to popularne) i tyleż samo zasyfionych. Podobnie ze zbiornikami stawianymi na zywej skale (tylko tymi zasyfionymi,nikt się nie chwali :))

Mam pewne doświadczenie z ozywianiem skały i moje wnioski są takie:

Pierwszą zaletą martwej skały jest fakt, że możesz ją sobie dowolnie posklejać i poukładać przed zalaniem akwarium (dzieki temu udało mi sie osiągnoąć to że w akwarium nie widac nawet kawałka jakiegokolwiek urządzenia)

Poza tym sucha skała jest duzo tańsza, bo poza róznicą w cenie dochodzi róznica w wadze. Czesto też sucha skała ma lepszą strukturę niz zywa. Zywa skała o dobrej strukturze to na pewno nie ta najtańsza.

Kolejną zaleta jest to, że z sucha skałą nie przywleczesz nieporządanych organizmów (ominą Cię niestety także miłe niespodzianki)

Wadą martwej skały jest przede wszystkim to, ze akwarium dojrzewa dużo dłużej i w tym okresie martwa skała nie zawsze wygląda dobrze.

Moje akwarium ma teraz ok 2 lat. Powstało w 90% na martwej skale. Od ponad roku nie jestem w stanie zauwazyc jakiejkolwiek róznicy pomiedzy martwą i zywą skałą. Poza odpieniaczem nie mam zadnego złoza, ani urządzenia filtracyjnego wiec bakterie w skale robią swoją robotę, od 3 miesięcy mam pokolca i żagiewkę i wbrew obawom Peńka nie trafiła ich klątwa martwej skały :) Korale może niebyt wymagające (ale jest trochę twardych) mają się niezle i przyrastają b intensywnie.

Link do zdjęć znajdziesz w stopce.

pozdrawiam


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kivi, nigdy bym nie powiedział, że Twoje akwarium oparte było (i jest, no może już nie jest) na martwej skale, ma się z tego co widzę znakomicie!. Mi się bardzo podoba. W swojej 300-stce będę jednak miał na początek ok 30 kg zywej skały, jednak później (lub poczekam a włożę 50 kg zywej) dołoże ze 20 kg zywej skały(taki mój wybór), słowa nie cofam Twoje akw. bardzo mi sie podoba. Swoje oprzeć chcę na met. berlińskiej. ew. może kiedyś dorzucę z 30 kg matwej skały, jednak chciałbym mieć w akw. trochę "miejsca" :):)


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kivi :

Wadą martwej skały jest przede wszystkim to, ze akwarium dojrzewa dużo dłużej i w tym okresie martwa skała nie zawsze wygląda dobrze.

.... i właśnie tego będe chciał uniknąć w jak największym stopniu (duzo niepożądanych glonów itp), pozatym zeby skrócić dojrzewanie ponad połowe wody na start baniaka będe miał z wpełni dojrzałego i bardzo dobrze funkcjonującego akwarium. Najchętniej kupiłbym 25-30kg zywej skały już częsciowo odgazowanej, taka co przelezała w baniakach około 2 miesiące :):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu powyższego watku mam pytanie.

Wszedzie piszą o zawartości zywej skłay w stosunku do objętości akwa.(oczywiście jesli chodzi o metodę berlińską. praktycznie biorąc niektórzy uważją ze im więcej tym lepiej.

Załózmy ze mam zawatrość akwarium 100 l. czyli jakaś rybka, korale i zywa skała w ilości optymaknej dla 100 l.

Jak funkcjonowało by takie akwa w 200 l? Mielibyśmy większą znacznie stabilność parametrów, a takie samo obciążenie biologiczne(czyli w przeliczeniu na litr dużo mniejsze)

Dlaczego nie jest propagowane zakładanie takich akwariów? Przecież i tak mają tendencje do nadmiernego zagęszczania w środku? rozumiem, ze baniaki robione gdzies komercyjnie, ale takie domowe? przecież też mozna je ładnie zaaranzować. czasem mam wrażenie, ze duża ilość skały wręczz przeszkadza ,zamiast pomagać


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TMK, nie zrozumialem pytania.

Chodzi Ci, czy zawartosc akwa 100 l. funkcjonowalaby w objetosci 200 l.?

Oczywiscie ze tak.

Tylko jak sama pisalas, w 200 l. "zmiesci sie" wiecej zwierzakow - czyli producentow syfu, a ilosc filtracji (LR) bedzie taka jak w 100 litrach.

Oczywiscie mozna tez zawartosc 100 l. wlozyc do akwa 300 l. tylko, ze to bedzie troche "biednie" wygladalo, troche skaly na dnie, na tym korale i kilka malych rybek w duzej przestrzeni wody.

Az sie prosi, aby dolozyc zycia ....co spowoduje wzrost produkcji syfu. A ilosc LR taka sama ... i juz rownowaga leci.

Ponadto z czasem (liczone w latach) gdy korale beda mialy duze puste tereny do zasiedlania, to jak kazde zycie, beda sie rozrastaly. A skaly nie przybiedzie.

Mozna sie ratowac zewnetrznymi filtrami typu DSB lub MM, ale to juz nie czysta metoda berlinska.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie brzmi o ile lepiej by funcjonowała jesli obciazenie niologiczne było by 2x mniejsze i wobec tego dlaczego nie propaguje się takich baniaków. w końcu obciązenie biologiczne nie zalezy od objętości wody tylko od ilosci i masy zwierzaków w tym ryb. (najlepszy stosunek obciążenia do pojemności ma ocean)


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alez byloby bardzo dobrze, aby w duzym akwa byloby malo zycia, wiec male obciazenie biologiczne.

Tylko kto jest sie w stanie powstrzymac :) przed dolozeniem fajnego zwierzaka, skoro jest miejsce :)

A i korale rozrosna sie, gdy beda mialy miejsce.

EDIT:

Wielu swiadomych akwarystow wprowadza docelowa ilosc skaly (ile by to nie mialo byc) i sadzi male szczepki korali w odpowiedniej odleglosci od siebie. Na poczatku stabilosc jest b.dobra, bo duzo LR a producentow syfu stosunkowo malo, i jest najwieksza frajda z tego, jak sie widzi ze te male szczepki z czasem rozrastaja sie i akwa nabiera wygladu.

Natomiast jest wielu, ktorzy chcieliby "na szybko" miec juz docelowy wyglad, i "pakuja do akwa" bez mala to, co sie tam tylko zmiesci.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie zgadzam się z Piotrem. Było by bardzo dobrze gdybyśmy potrafili powstrzymać się przed wprowadzaniem nadmiernej liczby producentów amoniaku. Moje akwarium, jak wiele innych, też wygląda jak gruzowisko. Ilości skały oszacowane kiedyś przez kogoś mają pomóc utrzymać akwa przy normalnym czyli nierozsądnym, nienaturalnym zagęszczeniu zwierząt.

@TMK, jestem przekonany, że potrafisz się oprzeć pokusie i Twoje nowe akwarium będzie przestronne, z "oddechem". Trochę pomogą w tym ceny w Nowa Reef. Twoje pytanie jednak ciągle pozostaje bez odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obciazenie biologiczne bylo by wieksze w zbiorniku 200 litrowym, poniewaz rybka byla by ta sama, jednak korale by urosly wieksze niz w 100 litrowym akwarium, w ktorym to bysmy musieli je przycinac juz o wiele wczesniej.

Jezeli chodzi o stezenie szkodliwych zwiazkow to bylo by podobne. Zakladajac, ze i tu i tu podmienialibysmy 10% wody co ten sam okres, wszystko wyrownalo by sie poniewaz wiecej wody podmienialibysmy w tym wiekszym akwarium, ale i wiecej karmili korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że to nie wielkość korali stanowi problem ale ich rodzaj i sposób karmienia. Jeśli się to zrobi z głową (odpowiednio do ilości zwierząt a nie do objętości akwa) to nie powinno być problemu. Chodziło też o stabilność systemu, a ta w większym zbiorniku będzie większa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.