Skocz do zawartości
sith114

Start pierwszego akwarium 96l

Rekomendowane odpowiedzi

W planach mam postawienie akwarium 60x40x40 w przyszłości planuje zrobić z niego sump do większego zbiornika ale to osobny temat.

Zbiornik 60x40x40 szkoło float

Oświetlenie: lampa T5 myślałem wykonać samemu pytanie 3x24W czy 4x24W i jak ze statecznikami widziałem dostępne 1x24W,2x24W i 3/4x24 W. Z tym, że jak się nie mylę do statecznika przykładowo 2x24W muszę podłączyć dwie świetlówki.

Filtracja: Kaskada pytanie jaka FZN-3 wystarczy? Czy może znajdę coś większego? Fajnie jakbym mógł wsadzić do niego grzałkę. I czym zasypać oprócz siporaxu?

Odpieniacz: na początek coś taniego lub poszukam używanego Tunze 9004, ewentualnie diy mam dostęp do frezarki/drukarki 3d.

Cyrkulacja: 1/2 lepiej jeden większy czy jednak dwa mniejsze?

Skała: marco rocks

Piach: aragonit 3mm

Co do życia nie mam pomysłu na ryby, ale chciałbym iść miękasy na start, a potem przechodzić w LPS + pare SPSów.

Co do wody na start praktycznie cały baniak będę mógł zalać wodą z podmianki z dobrze kręcących się zbiorników.

A czy byłby sens brać od kogoś Siporax z filtra/sumpa?

 

 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej dać panel 20cm i zrobić z tego ładna kostkę 40x40x40? Zmieści się do środka odpieniacz grzałka i siporax. 

Siporax od kolegi jak najbardziej. Pełno w nim bakterii które przyspieszą start. Wypłucz go w solance z syfu i transportuj też w solance.  

Lampa 4x24W. T5 licz 1W na 1l. Ja dał bym stateczniki 2x24, do tego dwa programatoty w gniazdko. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli planujesz złego zrobić samp to panel raczej nie ma sensu . Skala Marco rock super sam właśnie na niej startuje tylko polecam dokupić z dwa małe kawałki żywej skaly . Ja lalem od początku bakterie ale naprawdę dojrzewanie wystartowało mi dopiero jak włożyłem dwa małe kawałki żywej  skaly oba miały mniej niż  kilogram 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Darek85 napisał:

A nie lepiej dać panel 20cm i zrobić z tego ładna kostkę 40x40x40? Zmieści się do środka odpieniacz grzałka i siporax. 

Siporax od kolegi jak najbardziej. Pełno w nim bakterii które przyspieszą start. Wypłucz go w solance z syfu i transportuj też w solance.  

Lampa 4x24W. T5 licz 1W na 1l. Ja dał bym stateczniki 2x24, do tego dwa programatoty w gniazdko. 

Właśnie myśląc o potencjalnym sumpie z tego akwarium nie wiem czy nie wykonam sam kaskado-panelu. Mam dostęp do frezarki, drukarki 3d i oprogramowania cad+ czas i chęci. Mam miejsce żeby coś wisiało/stało obok akwarium. Lampą zajmę się prawdopodobnie na końcu, ale właśnie myślałem 2x staczenik 2x24W i wtedy jechać na 4 rurach z możliwością wyłączenia dwóch.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co ma panel do przyszłego sumpa? Ściankę panelu wytniesz i przywrócisz zbiornik do pierwotnego stanu. W panelu wszystko schowasz a jak powiesisz kaskadę, odpieniacz i grzałkę to straszny bałagan się zrobi.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Darek85 napisał:

Ale co ma panel do przyszłego sumpa? Ściankę panelu wytniesz i przywrócisz zbiornik do pierwotnego stanu. W panelu wszystko schowasz a jak powiesisz kaskadę, odpieniacz i grzałkę to straszny bałagan się zrobi.

W takim wypadku zrobiłbym 80x40x40 i wtedy 20cm panel, ale wszystko w trakcie planowania. Porysuje sobie w cadzie może coś fajnego zrobię to się tu pochwale :P

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że fajnym pomysłem będzie też panel w postaci tak jakby "wkładu" czyli taki z czarnej plexy obudowany dookoła który stawiasz w akwa (od razu będziesz miał kolor tła). Nie dość że bezpieczniej to jeszcze możesz go wyjąć i np zprezentowac jakiemuś znajomemu czy zostawić sobie do np przyszłego jakiegoś małego akwa, gdyby jedno ci nie wystarczyło.

Edytowane przez kamil240593 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpadnij do mnie większość sprzętu co byś potrzebował na start sumpa mogę ci pożyczyć , kupisz mi litr siporaxu to dam ci litr mojego zasiedlonego przez bakterie , cyrkulatory , grzałki , lampe itp mam , wpadaj na kawe  PW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, wolan91 napisał:

Wpadnij do mnie większość sprzętu co byś potrzebował na start sumpa mogę ci pożyczyć , kupisz mi litr siporaxu to dam ci litr mojego zasiedlonego przez bakterie , cyrkulatory , grzałki , lampe itp mam , wpadaj na kawe  PW

Mogę wpaść, ale biorę gonioporę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualny pomysł jest taki:
Akwarium z mała zmianą 60x40x45(h) - przy 40 po odjęciu piachu i falowania zrobi sie zaraz 30 cm :D
Filtracja panel ale osobny nie łączony z akwarium ewentualnie sump postawiony obok szafki w jakies małej zabudowie.
Co do zbiornika filtracyjnego niezależnie od tego czym będzie wymiar 20x40x40/45.

W tym 3 komory:

1. Odpieniacz.

2. Media filtracyjne/grzalka.

3. Obiegówka

panel2.thumb.png.4485ab352b0d3186cdb9b0b0954cc4e9.png

Na dniach przetestuję patent z u-rurka, koszt nie wielki, a mając 2 wiadra i jakąś stara pompę zobaczę jak to działa i czy warto.
Pytanie takie szafka ma w okolicach 90cm dodać 45cm akwarium pompa powinna podnieść wodę w okolicach 1,4m w przypadku sumpa stawianego na ziemi.

W przypadku panelu mówimy o 40cm
Czy pompa aqua nova 2000/3000 podoła?

Panel zasłoni jeden bok akwarium i dociąży szafkę, sump da mi 3 boki widoczne + mniejszy ciężar na szafce + będzie w miejscu gdzie jest dobry dostęp + nic mu nie zagraża dochodzi tylko komin zewnętrzny i tu jest minus bo od strony którą chciałbym widzieć.  

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Aktualny pomysł jest taki:
Akwarium z mała zmianą 60x40x45(h) - przy 40 po odjęciu piachu i falowania zrobi sie zaraz 30 cm [emoji3]
Filtracja panel ale osobny nie łączony z akwarium ewentualnie sump postawiony obok szafki w jakies małej zabudowie.
Co do zbiornika filtracyjnego niezależnie od tego czym będzie wymiar 20x40x40/45.
W tym 3 komory:
1. Odpieniacz.
2. Media filtracyjne/grzalka.
3. Obiegówka
panel2.thumb.png.4485ab352b0d3186cdb9b0b0954cc4e9.png
Na dniach przetestuję patent z u-rurka, koszt nie wielki, a mając 2 wiadra i jakąś stara pompę zobaczę jak to działa i czy warto.
Pytanie takie szafka ma w okolicach 90cm dodać 45cm akwarium pompa powinna podnieść wodę w okolicach 1,4m w przypadku sumpa stawianego na ziemi.
W przypadku panelu mówimy o 40cm
Czy pompa aqua nova 2000/3000 podoła?

Panel zasłoni jeden bok akwarium i dociąży szafkę, sump da mi 3 boki widoczne + mniejszy ciężar na szafce + będzie w miejscu gdzie jest dobry dostęp + nic mu nie zagraża dochodzi tylko komin zewnętrzny i tu jest minus bo od strony którą chciałbym widzieć.  
Sam korzystam ze spływu do sumpa z rurek pvc . Jestem mega zadowolony. Ale 3/4 całą lub wyzej. Pompa 1200l daje radę na Maxa z tym 3/4. Polecam

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem patent z U-rurką w roślinnym. Przez 3lata nigdy się nie zapowietrzył. Pracowała w 240L z pompą 1200L/h. Panel jako osobny zbiornik za akwarium. Rozwiązanie proste, łatwe i skuteczne. Niestety nie do końca estetyczne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, dadario napisał:

Miałem patent z U-rurką w roślinnym. Przez 3lata nigdy się nie zapowietrzył. Pracowała w 240L z pompą 1200L/h. Panel jako osobny zbiornik za akwarium. Rozwiązanie proste, łatwe i skuteczne. Niestety nie do końca estetyczne. 

Dałbyś rade napisać coś więcej muszę dobrać średnice rury do u ruki do wydajnosci pompy. Na ten moment dałem 1/2 cala PVC i nie daje rady przy pompie 1000 l/h, ale to tylko próba :P

Zwiększyłem liczbę rurek z 1 do 3 i spiętrzenie wyniosło jakieś 2 cm. Przy okazji odnalazłem Twój temat odnośnie tego filtra :D http://www.akwaswiat.net/wlasnej-roboty-filtr-przelewowy-t-31249.html

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sith114 To były czasy :-P 

Ja korzystałem z rurek kanalizacyjnych 1calowych. dwa kolanka, rura nawiercona i tyle. W najwyższy punkt wkleiłem rurkę gumową do odpowietrzania. Całość działała naprawdę dobrze, różnica poziomów pomiędzy filtrem i akwarium sama ustaliła się i trzymała na stałym poziomie. W przypadku zaniku prądu poziomy wyrównywały się i po włączeniu wszystko ruszało bez problemów. Jedyna uwaga to taka aby przegroda pompy była niska, bo jeśli będzie za wysoko to pompa nie będzie w stanie odpowiednio obniżyć poziomu wody. Ja początkowo wkleiłem za wysoko i później musiałem ją trochę wyłamać aby było dobrze. Wszystko miałem tak przeliczone aby nawet w przypadku zapowietrzenia komora pompy nie przelała akwarium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.04.2018 o 08:40, dadario napisał:

@sith114 To były czasy :-P 

Ja korzystałem z rurek kanalizacyjnych 1calowych. dwa kolanka, rura nawiercona i tyle. W najwyższy punkt wkleiłem rurkę gumową do odpowietrzania. Całość działała naprawdę dobrze, różnica poziomów pomiędzy filtrem i akwarium sama ustaliła się i trzymała na stałym poziomie. W przypadku zaniku prądu poziomy wyrównywały się i po włączeniu wszystko ruszało bez problemów. Jedyna uwaga to taka aby przegroda pompy była niska, bo jeśli będzie za wysoko to pompa nie będzie w stanie odpowiednio obniżyć poziomu wody. Ja początkowo wkleiłem za wysoko i później musiałem ją trochę wyłamać aby było dobrze. Wszystko miałem tak przeliczone aby nawet w przypadku zapowietrzenia komora pompy nie przelała akwarium. 

Zdaje sobie sprawę z różnicy poziomów tak pi razy drzwi poziom wody w akwarium przy jego wysokości 45 cm pewnie będzie oscylował w okolicach 40 cm. Jedyne co mi determinuje wysokość przegrody to odpieniacz. Co do komór patrząc od lewej w pierwszej odpieniacz, druga na media, trzecia pompa. Pierwsza przegroda może być wysoka zaczynać się 2-3 cm pod krawędzią i iść do 5cm nad dnem. Pytanie jak z drugą jak będzie za niska to pół biedy gorzej jak za wysoka. Zostaje jeszcze kwestia skimmera. Tutaj widziałem fajny patent myślałem skleić taki  komin np z czarnego plexi i ładnie zatopić w baniaku, zlewał by się z tłem :D

panel4.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.