Skocz do zawartości
Lubuszanin

45l pierwszej solniczki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jako że jestem tu nowy i zielony w tej dziedzinie chciałbym pójść krok do przodu i założyć pierwszą solniczkę. Mam do dyspozycji 45l  50x30x30 kaskadę fzn2. I teraz grad pytań. Czy takie szkło się nada? Czy fzn2 wymienić na 3? Jaki falownik, jakie światło? I co można trzymać w takim szkle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dziale sprzęt do 60l masz wszystko opisane. FZN2 powinien dać radę, a co chcesz tam wrzucić?

Daj propozycje to ocenimy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Mam podobny litrarz i po roku użytkowania mam kilka spostrzeżeń: 

1.  jak masz miejsce to stawiaj od razu większe, z czasem korali przybywa a miejsca brakuje:D

2. warto zainwestować w dobry falownik,  polecam coralia nano 900 magnetyczne mocowanie 

3. filtr powinien wyrobić,  wszytko zależy od obciążenia zbiornika I 

Jak masz w okolicy morszczaka to załatwi wodę z podmianki, ułatwi start.  Skąd jesteś??? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, natan2012 napisał:

 

Jak masz w okolicy morszczaka to załatwi wodę z podmianki, ułatwi start.  

W czym ma ta woda z podmianki pomóc, ułatwić start? Ostatnio wszystkim nowym posolonym poleca się wodę z podmianki. Ktoś rzucił hasło, a reszta za nim powtarza. Kiedyś, kilka lat temu nikt nie polecał wody z podmianki na start nowego akwarium, tylko pytanie brzmiało na jakiej soli wystartować. Dla mnie to czysta oszczędność, bo nie musimy kupować soli na starcie i ewentualnie bakterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na 45l żeby uniknąć odpieniacza, ot tak chcę zobaczyć na początek jak mi pójdzie. Co do życia to chciałbym ze dwa błazny, krewetki sexy skrimp i kraby pom pom, jeśli źle nazwy napisałem to niech mnie ktoś poprawi. Nie wiem co jeszcze z ryb można wpuścić w taki litrarz i jakie korale można dać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Lubuszanin napisał:

Zdecydowałem się na 45l żeby uniknąć odpieniacza, ot tak chcę zobaczyć na początek jak mi pójdzie. Co do życia to chciałbym ze dwa błazny, krewetki sexy skrimp i kraby pom pom, jeśli źle nazwy napisałem to niech mnie ktoś poprawi. Nie wiem co jeszcze z ryb można wpuścić w taki litrarz i jakie korale można dać.

Korale raczej miękkie na początek.  Ale zaczekaj aż w akwarium dojrzewanie  się zakończy.  Jaką skałę wybrałeś???  Jakie oświetlenie,  bardzo istotna sprawa jak wiemy.  Ja startowałem na jednej lampce Aquaela  i było zdecydowanie za mało światła.  Sexy stadne zwierzaczki, bardzo ładne ale potrafią też drażnić korale. Jakie media filtracyjne??? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim "oczku" fzn 3 da sobie śmiało radę.  Na początek daj ceramikę i ewentualnie węgiel.  Inne wkłady duzo później. Kaskada będzie bujać tafle wody a niżej na początek jeden falownik wystarczy. Światełko,  jeśli będziesz trzymał tzw. proste koralowce (czytaj mało wymagające ):): myślę że 2xt5/24W styknie lub ledy. Uważam, że jeśli masz możliwość dać wodę "żywą " to jak najbardziej tak. Oczywiście z dobrego źródła. Zalej, daj bakterie i nich się kręci :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o światło to chciałbym coś w ledach, a do kaskady w jednym pojemniku gąbka w drugim ceramika. Zastanawiam się czy na wlot założyć jakąś rzadką gąbkę. Skałę też jeszcze muszę sobie wybrać. Póki co chciałbym zebrać jak najwięcej informacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie sam lampę LED DIY, lub jak nie masz umiejętności to możesz kupić lampę "sirius nano" na wymiar do Twojego akwarium. W tym temacie możesz zobaczyć jak ta lampa świeci i skontaktować się z kolegą, który je robi 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gąbki do koszyka nie dawaj. Ceramika i węgiel na początek. Na wierzch jednego koszyka daj watę i wymieniaj ją raz lub dwa razy w tygodniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Lubuszanin napisał:

Spoko, a gąbka na wlot? W słodkim daję nie wiem jak tu.

Jak dasz wate do kaskady to moim zdaniem starczy. Spokojnie wylapie nieczystości 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że odpieniacza nie dam na pewno, więc jakie ryby mógłbym trzymać w takim litrarzu oprócz krewetek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błazenki, garbiki np. chrysiptera springeri, hamicyanea, gobiodon histrio coś z tych. Pewnie jakieś jeszcze inne też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobny litraż i w nim dwa błazenki i jedną chrysiptera springeri bo akurat w sklepie była tylko jedna, a chciałem dwie sztuki więc kupiłem jedną. Do tego krewetka lysmata boggessi i krab percnon i sporo różnych ślimaków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak co profesjonalne forum to profesjonalne. Konkret odpowiedzi.

9 godzin temu, maciej01 napisał:

Ja mam podobny litraż

A odpieniacz tam masz, bo słyszałem że jak się trzyma ryby to musi być nawet w takim szkle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacza nie mam, ale mam DSB i refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.