Skocz do zawartości
pol-uk

250L początkującego w NRW Niemcy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zgodnie z tym co planowałem w sobotę do akwarium trafiło następujące życie:

- krab Mitrax 1 szt.

- ślimaki Tectus sp. 2 szt.

- miękasy 1 szt. Sarcophyton, 1szt. Capnella sp. 02  1 szt. Briareum 1 szt. ukwiał jeszcze nie zidentyfikowany

- LPS Euphuyllia Paraancora 1 szt. (własna niewiedza czyt. głupota - tak to jest jak amator wybiera się do akwarystycznego)

Mitrax poskubał zieleniny i się schował, był widziany krótko wczoraj wieczorem a tak to niewidzialny gość akwarium. Ślimaki zwiedzają akwarium i wszystkie kamienie mają się dobrze.

Wszystkie miękasy napompowały się ładnie i wyglądają dobrze. Nieznany ukwiał odczepił się dziś o skałki z Briareum i zaczął dziś szukać dla siebie lepszego miejsca.

Najbardziej martwi mnie Euphuyllia Paraancora która wogóle się nie pompuje. Znalazłem jej miejsce w połowie wysokości akwarium w średnim oświetleniu i nie za dużym prądzie, ale narazie stoi w miejscu jak zaczarowana. Niestety to mój błąd bo tak kończą się zakupy jak się nie wie co się kupuje. Mam nadzieje że dojdzie do siebie.

Parametry jak w stopce. Następne testy za tydzień.

W tym miejscu podziękowania dla kol.  Michlik3 którego miałem okazje poznać prze to forum i poratował początkującego morszczaka miękasami.

Pozdrawiam

Edytowane przez pol-uk (wyświetl historię edycji)

aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś do akwarium trafiło kolejne życie:
- rurówka gatunek Sabellastarte Maginfica
- kolejne 2 ślimaki Turbo gatunek jeszcze nie ustalony
Od wczoraj do akwarium trafia również pierwsza chemia:
- Microbe-Life Elements
- Microbe-Life Coral Active
Zakupiłem rownież pellet firmy Vitalis:
- Anemone Pellets
- LPS Coral Pellets
Nieznanemu ukwiałowi podrzuciłem mała połówkę którą schrupał z rozkoszą i jedną sztukę wrzuciłem do Euphylli która jakby następnego dnia jakby odżyła.
Jak "Feniks z popiołów" wczoraj wieczorem w akwarium pojawił sie Wieloszczet taki ok 3.5cm. Zastanawiam jak sie dostał do akwarium. Mogł dorastać w żywej skale przywiezionej ze sklepu ponad miesiąc? Wywalać gościa czy zostawiać? Zastanawiam sie także jak karmić ten ukwiał tym pelletem żeby nie moczyć rąk w aqua? Pęseta ?
Pozdrawiam...

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieloszczet mógł dostać się z żywą skałą lub ze szczepkami korali. Ja ich nie usuwam. Był czas, że przekarmiałem akwarium i wtedy namnożyło się ich sporo. Jak zmniejszyłem karmienie to populacja wieloszczetów sama się zredukowała do akceptowalnej ilości. Wieloszczety są pożyteczne, bo jak coś Ci padnie w akwarium to one tym szybko się zaopiekują, do tego drążą skałę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update na dziś.

Akwarium wygląda tak:

08042018_1.thumb.JPG.9e928e3862c7a5b4024cbbb8f42b7b44.JPG

Euphuyllia Paraancora:

08042018_2.thumb.JPG.e595f322e42cb45e2d1392266037dae7.JPG

Z Capnella sp. 02  miałem przeboje za mocno została gumką przymocowana do skałki przez co gumki wrzynając się uszkodziła nogę i została bidula bez podstawy. Po kolejnym montażu gumką podzieliła się na 2 mniejsze które już z obawy lekko umieściłem w skale bez przytwierdzania. Obie się lekko pompują i mam nadzieję że wydobrzeją, obie wyglądają tak:

 

08042018_3.thumb.JPG.261cd9449a7ddf522fe5f282a6613bce.JPG

Capnella mniejszy kawałek:

large.08042018_7.JPG.d932b713d66bc862d45d878bce737654.JPG

Briareum  z pasażerem na gapę który niestety się zwinął bo dostał pelleta do schrupania. Wydaje mi się że jest to Entacmea Quadricolor Green ale jeszcze 100 procentowej pewności nie mam:

 

large.08042018_6.JPG.1b873ccf35c9c3bc992491b0705e8569.JPG

Sarcophyton:

large.08042018_4.JPG.beeca547f11ae7cd5c241afa49ffacb1.JPG

Rurówka Sabellastarte Maginfica:

large.08042018_5.JPG.fd2d4afbcb75649c95298d0b0df2c7b7.JPG

Po mimo wątpliwości zachowała się mini szczepka jak mi się wydaje Anthelia sp. 03 która została potraktowana brutalnie skałką podczas transportu:

large.08042018_8.JPG.be8ce707ed1c5d491455c7ebebdc816a.JPG

Kto jest mi w stanie powiedzieć co to za grzybki na żywej skale którą mam od początku. Czy to Zoa ?? Dopatrzyłem się tam jednej mikro rurówki.

large.08042018_9.JPG.1228030114f68946a8764d4d41dbdeff.JPG

Testy zrobię wieczorem. Sam jestem ciekaw jak to dziś wyjdzie.

Pozdrawiam


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to zoa to sprawdź, porównaj https://pl.reeflex.net/kategorie/61.html#katID61 . Jedna rurówka jest, ale aiptasia też nadal jest. Próbowałeś coś z nią zrobić, odłamać kawałek skały z nią, kupiłeś np. krewetki na aiptasie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kol. maciej01 jesteś nie zawodny. Nie omieszkam sprawdzić co to jest. Co do Aiptasii to największą sztukę z pierwszych foto wydrapałem ze skałki i się pozbyłem. Pojawiło się kilka mniejszych m.in na tej malutkiej skałce, na żywej większej i co ciekawe na suchej oraz tylnej szybie również. Wydaje mi się że to będzie walka z wiatrakami więc za ok 2 tygodnie do akwarium trafi Ślimak Berghia.


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pozytywne doświadczenie z krewetkami. Za pierwszym razem miałem lysmata kuekenthali i zjadła aiptasie do zera i długo jej nie było, nawet jak już nie było krewetki. Kupiłem szczepki korali i aiptasie pojawiły się ponownie i kupiłem ponownie krewetkę, tym razem lysmata boggessi i ponownie sukces. Po aiptasi nie ma śladu, ale krewetka nadal jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do akwa trafiło następujące życie:

- lysmata kuekenthali 1 szt.

- lysmata amboinensis 1 szt.

- Amphiprion ocellaris  2 szt.

- Entacmaea quadricolor 1szt. czerwony

- Macropharyngodon bipartitus 1 szt.

- Percnon gibbesi  1 szt.

- Gorgonia 1 szt.

Wszystko ma się dobrze rybki ładnie przeszły aklimatyzację i szybko odnalazły się w nowym środowisku. Podjęły żywienie mrożonym Mysis.

Krab to prawdziwy "potwór" wcina algi i glony aż miło wyręczając mniejszego Mitraxa.

Ukwiał powędrował pod skałę i zapewne będzie szukał dla siebie odpowiedniego miejsca.

Jedynie malutkie gałązki Gorgoni stoją jak za murowane ale będę obserwował.

Jutro testy o postępach będę informował...

Pozdrawiam

 


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak percnon zje większość glonów to będziesz musiał pomyśleć, żeby go dokarmiać, żeby przypadkiem nie zaczął polować na ślimaki, krewetki, ryby. Ja mojego dokarmiam caulerpa prolifera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dziś zgodnie za namową bardziej doświadczonych kolegów do kosza poszło 10 szt. White które zastąpiły Royal Blue.

Pozdrawiam


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy Amoniaku wprowadzasz życie?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy w stopce z przed 2 tygodni. Dziś poprawię.


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dziś zrobiłem testy, wyniki jak poniżej:

Temp - 26

Zasolenie - 1024 mierzone przy 25 st.

PH - 8

KH - 9

Ca - 430

Mg - 1470

NH4 - 0

NO2 - 0,4

NO3 - 20,0

PO4 - 0,2

Jakieś wskazówki bardziej doświadczonych kolegów ?? Światło zmienione na bardziej Royal Blue, czekam jeszcze na 4 szt. Deep Red które zastąpią White których w ostateczności zostanie tylko 10 szt. Życie i korale mają się dobrze. Krewetka Lysmata Ambionessi zrzuciła już pierwszą wylinkę doprowadzając moją lubą do zawału gdyż to ona rano ją znalazła. Glony włoskowate już się nie rozrastają jak las na potęgę a to co mogę to rwę. Denerwuje mnie lekko klarowność wody gdyż nie jest aż taka super. Nie wiem gdzie leży problem. Wymieniłem dziś węgiel aktywny który niestety nie był od założenia Aqua wymieniany. Moja nie wiedza.

W tym miejscu podziękowania dla kol.  Michlik3 który kolejny raz poczęstował mnie koralem tym razem Rhodactisem.

Wygląd Aqua na dziś:

20042018.thumb.jpg.43b225a6983dddd7a5c4c2b5f23d1c8d.jpg

Pozdrawiam...


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No2 wysokie a życie masz w zbiorniku. No2 to trucizna..... 

Dodawaj bakterie, może zycie przetrwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.
To prawda parametry do idealnych nie należą. Odziwo wszystko ma się dobrze i żyje. Zastanawiają mnie 2 rzeczy - rzeczywista jakość wody i prawidłowość testów Colombo. Wodę pewnie jutro wezmę i zawiozę do Kolonii do sklepu dla morszczaków i sie wszystko wyjaśni. Co to testów to wybrałem walizeczkę Colombo po przeczytaniu lektury naszego forumowego kol. Bartka na ReefHub.pl. Zastanawia mnie precyzyjność tych testów gdyż podziałka skali NO2 w testach colombo może wykazywać albo 0.0 albo 0.5 nie ma wartości pośrednich.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, pol-uk napisał:

Witam.
To prawda parametry do idealnych nie należą. Odziwo wszystko ma się dobrze i żyje. Zastanawiają mnie 2 rzeczy - rzeczywista jakość wody i prawidłowość testów Colombo. Wodę pewnie jutro wezmę i zawiozę do Kolonii do sklepu dla morszczaków i sie wszystko wyjaśni. Co to testów to wybrałem walizeczkę Colombo po przeczytaniu lektury naszego forumowego kol. Bartka na ReefHub.pl. Zastanawia mnie precyzyjność tych testów gdyż podziałka skali NO2 w testach colombo może wykazywać albo 0.0 albo 0.5 nie ma wartości pośrednich.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka
 

No2 nigdy nie mierzyłem. Badałem kilka innych związków i obserwowałem baniak jeśli chodzi o dojrzewanie. Poprostu na czuja. Ale byłem pewny, że no2 u mnie nie istniało wkładając życie. Napisz proszę wyniki testów jakie otrzymasz z tego sklepu. Wartość no2, którą podałeś, ryby i krewetki powinny być martwe. Ślimaki powinny paść wcześniej przy amoniaku. Nie wiem jak korale wytrzymują takie coś. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Niestety w sobotę nie było czasu się wybrać do Kolonii i musiałem to zrobić dziś. Jednak testy Colombo NO2 wypadł miernie co testów JBL zrobionych w sklepie. Testy JBL są wyskalowane co 0,1i kolory są bardziej zróżnicowane przez co można ocenić lepiej wartość odczytanych testów. Po pomiarach w sklepie zamiast moich 0,4 z Colombo wyszło na JBL 0,15 wiem że nie jest to nadal wartość idealna ale się trochę uspokoiłem. Nadal nie daje mi spokoju skąd taka wartość w nie świeżym już akwarium bo około 50 dni po zalaniu. Zamówię Saliferta do NO2 i będę rzetelnie kontrolował. Jako że pojechałem rodzinnie do sklepu to nie obyło się bez kolejnych zakupów. Do Aqua trafiło następujące życie:

- Clibanarius tricolor 2 szt.

-  Discosoma 1 szt.

- Calustrea  1 szt.

- Grama Loretto 1 szt.

Wszystko ma się dobrze, czekam na Calustrea jak zacznie się jutro zachowywać i Discosomę. Dziś w nocy kolejny z moich mieszkańców zrzucił wylinkę tj. Krab Percnon.

Reszta ma się dobrze pływa przyjmuje pokarm, korale się pompują. W weekend małą przeróbka LED bo podejrzanie słabo świeci.

Aaaaa.... zapomniałem do dać w Aqua odkryłem jedną małą Asterinę

Pozdrawiam...

 

 


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję przeczytałem. Czy mała wymianka w granicach 5-10 procent coś by pomogła w zbiciu niepożądanych wartości? Zbiornik jest ok 50 dni po zalaniu.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj to się dowiesz, powinno coś tam spaść w dół tylko nie wiem na jak długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W zeszły weekend poszła pierwsza wymiana 25L czyli 10 procent. Od weekendu dawkuje też codziennie wieczorem ok 120 ml Fito.

Dziś kolejne testy za mną wyniki jak poniżej:

Temp - 25

Zasolenie - 1024

PH - 8

KH - 10

Ca - 470

Mg - 1380

NH4 - 0

NO2 - 0

NO3 - 20,0

PO4 - 0

Widać poprawę, zastanawia mnie tylko stojące w miejscu NO2.

Do Aqua trafiło:

- Montipora talerzowa czerowna 1 szt.

-  Euphuyllia Paraancora zielone fluo końcówki

- Mała kolonia Zoa "Eagle Eye"

Wszystko ma się dobrze i żyje. Jutro wrzucę może jakieś zdjęcia...

Pozdrawiam


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No NO2 chyba nie stoi w miejscu? Poprzednio miałeś powyżej zera, a teraz równe zero, jest dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Przepraszam mój błąd. NO2 naturalnie spadło do zero co mnie niezmiernie cieszy chodziło mi jednak o NO3 na tym samym niezmienionym poziomie od ok 3 tygodni. Pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja kropla oceanu w domu.. 75a23081bd7bba89180ad439611c0848.jpg

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.