Skocz do zawartości
Elandil

Projekt szkła

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Zapadła decyzja o wymiarach akwarium i sumpa i o tym jak to wszystko będzie stało.

Wstępnie rozrysowałem akwarium (60x30x30) z kominem (10x30) i sump (50x35x35) z trzema przegrodami.

Pierwsza komora na Tunze 9004, trzecia na pompę od JEBAO a środowa na  refugium/refugium+DSB (nie wiem jak z wysokościami pod to DSB).

Celuję w obieg około 500-600L/h. Śrubunki który wybrałem to 20 na powrót i spływ i 25 na rewizję.

Proszę o ocenę akwa i sumpa w szczególności wysokości przegród komina etc. Niby wszystko się powinno zmieścić przy awariach itp, ale wolę to skonsultować.

Dodatkowo nie wiem jak wysoko powinna być krawędź komina (czy w erybce wklejają od razu komin na zamówienie?).

akwa1.thumb.png.ff66da08e39f89ca466a4889e9abb514.png

 

sump.png


a52c8342ebd13f85a6c47b041776bda0u1777a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sięcieszę.

Natomiast jak z przegrodami i wysokościami?
Mógłby się ktoś bardziej doświadczony ode mnie wypowiedzieć?


a52c8342ebd13f85a6c47b041776bda0u1777a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tylko masz możliwość to zrób większe. Mam takie same szkło i to jest maleństwo :) 3 miesiące i już chciałbym większe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, infern1ty napisał:

Jeśli tylko masz możliwość to zrób większe.

Właśnie średnio.

Raz, że nie za duże mieszkanie, a dwa, że tylko tyle mogę postawić na biurku za zgodą drugiej połówki (to jednak wspólna przestrzeń do życia).

To że średnice rur wytrzymają jest raczej pewne, natomiast pod największą wątpliwość poddałbym wysokość drugiej przegrody w sumpie (przed pompą).

 

Edytowane przez Elandil (wyświetl historię edycji)

a52c8342ebd13f85a6c47b041776bda0u1777a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyt płytko na pompę obiegową. Może zaciągać powietrze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, dla syna napisał:

Zbyt płytko na pompę obiegową. Może zaciągać powietrze. 

 

Cooo?

Maksymalny poziom wody to 19 cm. Liczymy, że 5-6cm będę miał jako ten bufor do ustalenia.
To jest jeszcze za mało? Pompa ma jakieś 6cm wysokości a wlot jest na środku to jak ma z 19 powietrze zasysać? Czy coś mi umyka?


a52c8342ebd13f85a6c47b041776bda0u1777a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Elandil napisał:

 

Cooo?

Maksymalny poziom wody to 19 cm. Liczymy, że 5-6cm będę miał jako ten bufor do ustalenia.
To jest jeszcze za mało? Pompa ma jakieś 6cm wysokości a wlot jest na środku to jak ma z 19 powietrze zasysać? Czy coś mi umyka?

Aa ok myślałem że tam masz wymiar przegrody 13,5cm. 19cm w zupełności wystarczy. Co do pierwszej komory to wiesz że tunze 9004 zbiera film z powierzchni i do regulacji dla niego na mokro wskazane jest głębokość ok 26cm żeby drgań nie przenosił na szkło? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, dla syna napisał:

Co do pierwszej komory to wiesz że tunze 9004 zbiera film z powierzchni i do regulacji dla niego na mokro wskazane jest głębokość ok 26cm żeby drgań nie przenosił na szkło? 

 

Hmm.. w sumie to nie wiem.

W specyfikacji ma:  Głębokość zanurzenia: 225 - 245 mm.

23.5 wydało mi się idealne.

Czy chodzi Ci o to, że pod nim powinna być jakaś gąbeczka? 

Rozwiń temat proszę i powiedz jaką wysokość byś proponował :)
 


a52c8342ebd13f85a6c47b041776bda0u1777a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Elandil napisał:

Hmm.. w sumie to nie wiem.

W specyfikacji ma:  Głębokość zanurzenia: 225 - 245 mm.

23.5 wydało mi się idealne.

Czy chodzi Ci o to, że pod nim powinna być jakaś gąbeczka? 

Rozwiń temat proszę i powiedz jaką wysokość byś proponował :)
 

Kiedyś wsadziłem odpieniacz taki na mokro. Spasował akurat tak, że stykał się z dnem. Jakoś dziwnie przenosił drgania. Jak podniosłem go (przyslowiowy centymetr) czyli na 25,5 musiałem odklejić przegrodę, żeby uzyskać tą głębokość. Piszę tak dla przestrogi ale jeśli podniesiesz poziom musisz wziąć pod uwagę, pojemność sumpa. Bo kiedy wylaczysz pompę, cała woda która wlewa się przez grzebień musi pomieścić się bezpiecznie w sumpie. Inaczej będzie kałuża wody na podłodze. Jeszcze pytanie gdzie będzie grzałka i wegiel? Bo automatyczna dolewka rozumiem że tam gdzie pompa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzałka będzie podklejona w komorze pompy. Czujnik od dolewki też. Natomiast wszystkie media (węgiel, zeo, ew jakieś kule) będę w koszykach podwieszonych w środkowej komorze.

Pojemność sobie zaraz przeliczę, ale tak na chłopksie oko, myślę że bez problemu się pomieści.


a52c8342ebd13f85a6c47b041776bda0u1777a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć refugium, refugium+DSB to według mnie Tunze 9004 to lekka przesada, za bardzo Ci to wszystko wyjałowi wodę. Jak już ma być odpieniacz to według mnie odpowiedni będzie Tunze 9001. Jeśli pytasz o wysokość komory pod DSB i refugium, to piasek około 10 cm i na glony około 15 cm daje wysokość 25 cm. Ale jak byś zrobił cieńszą warstwę piasku tak oko 7 cm i na glony przeznaczył około 13 cm co daje 20 cm też by mogło być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@maciej01 dobrze pisze. Tunze 9004 będzie za mocny do tego litrażu i dodatkowo źle wplynie to na dsb. Oczywiście dsb bym odradzał i pozostał bym tylko na refugium lub zrezygnował bym z refugium na rzecz reaktora glonowego wpietego w obieg a środkową przestrzeń sumpa wykorzystał na coś innego. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam mam DSB i refugium w mniejszym litrażu i nie narzekam, do tego nie mam odpieniacza. Powierzchnia DSB to 1/3 powierzchni dna akwarium, u mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, maciej01 napisał:

Ja tam mam DSB i refugium w mniejszym litrażu i nie narzekam, do tego nie mam odpieniacza. Powierzchnia DSB to 1/3 powierzchni dna akwarium, u mnie.

Dsb z refugium bez odpieniacza to dobry wybór. Przy odpieniaczu dsb może działać niestabilnie. Mam wrażenie, że kolega co zadał to pytanie nie bardzo wie jaką metodą chce prowadzić zbiornik. Mam na myśli Jego środkową komorę, w której będzie chciał mieć dsb i refugium i coś w tej komorze (węgiel, zeo, kule itp). To bardzo się będzie "gryzło" ze sobą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo najpierw trzeba sporo poczytać, sporo z tego czytania wywnioskować, potem podjąć decyzję co się chce mieć. Dużo ludzi, nowych czyta, ale tylko po łepkach. Mało kto zagłębia się w temacie, a potem oczekuje gotowej odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

A po co ci sump w takim maleństwie? 

mam większe 60x40x35 do tego kaskadę FZN3 a w niej w jednej komorze siporax i węgiel natomiast w drugiej grzałka i odpieniacz Sera PS-130 do tego 4 rybki i całe akwarium zapchanie koralami i nie mogę podbić NO3 i PO4 cały czas 0 a karmie ponad kostkę dziennie plus LPSy suchym. szkoda kasy bo za maksymalnie rok (z duza przesadą) będziesz zmieniał tak jak ja w tym momencie :)

 

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Solek napisał:

A po co ci sump w takim maleństwie? 

 

Bo mam na to warunki a ten sump spokojnie starczy do czegoś trochę większego potem ;)

9 godzin temu, dla syna napisał:

Dsb z refugium bez odpieniacza to dobry wybór. Przy odpieniaczu dsb może działać niestabilnie. Mam wrażenie, że kolega co zadał to pytanie nie bardzo wie jaką metodą chce prowadzić zbiornik. Mam na myśli Jego środkową komorę, w której będzie chciał mieć dsb i refugium i coś w tej komorze (węgiel, zeo, kule itp). To bardzo się będzie "gryzło" ze sobą. 

Coś w tym jest. Na początku strasznie mnie zaciekawiło DSB, ale czym więcej opini o tym czytam tym bardziej skłaniam się w stronę prowadzenia akwarium na małym pienidle i refugium. bez DSB.

I tu od razu pytanie do was bardziej dośwaidczonych. Czy jak mówimy o skale (żywej, suchej), siporaxach, biokulach i innych materiałach do osiedlania bakteri to czy można przedobrzyć? Tzn czy można mieć "za dużo skały"? Problemy z wykarmieniem bakterii czy coś?


a52c8342ebd13f85a6c47b041776bda0u1777a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przedobrzysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Elandil napisał:

Bo mam na to warunki a ten sump spokojnie starczy do czegoś trochę większego potem ;)

Coś w tym jest. Na początku strasznie mnie zaciekawiło DSB, ale czym więcej opini o tym czytam tym bardziej skłaniam się w stronę prowadzenia akwarium na małym pienidle i refugium. bez DSB.

I tu od razu pytanie do was bardziej dośwaidczonych. Czy jak mówimy o skale (żywej, suchej), siporaxach, biokulach i innych materiałach do osiedlania bakteri to czy można przedobrzyć? Tzn czy można mieć "za dużo skały"? Problemy z wykarmieniem bakterii czy coś?

Nie przedobrzysz z ilością materiału do zasiedlania bakterii. Natomiast wokół tych wszystkich siedliskach bakteryjnych powinien być swobodny przeplyw wody tak aby nie tworzyły się martwe strefy bo zaczną się klopoty. I w tym jest najwiekszy problem, że nie sztuka zrobić kupę gruzu tylko zeby mialo to wygląd i musi właściwie funkcjonować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.