Skocz do zawartości
LordMatthew

30L -> 63L pierwsze morskie

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, LordMatthew napisał:

Koniec.

Padły prawie wszystkie koralowce więc nie ma co ratować.

Są jeszcze myśli żeby zacząć jeszcze raz. Z większą wiedzą I bez błędów które zostały popełnione. Ewentualnie proste słodkie.  Ale to już chyba nie ma sensu.

A wiesz co mogło być przyczyną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dużym skrócie to ja.

A dokładniej to przyczyn było wiele. Brak czasu na dokładne zdjęcie się akwarium. Dolewanie RO z ręki, więc nie dość stabilnie. Czasem za duzo kombinowania. Zbyt duża liczba ryb - 4szt, jak były małe to spoko ale jak urosły, filtracja nie dała rady. Więc parametry były dalekie od ideału, ale były w miarę stabilne. Wpuszczenie mandaryna też nie było najszczęśliwszym pomysłem. Nie dla niego a dla akwarium. Jadł mrożonki i nadal ma się dobrze, już w innym domu. Natomiast zjadł drobne życie, a dopiero po czasie zrozumiałem że przecież te drobne żyjątka są fundamentem usuwania detrytusu. Więc zaczęło się sypać. A gwoździem do trumny był skok zasolenia do 40 ppt, refraktometr mi się rozkalibrował a nie wyłapałem tego dość szybko. Potem schodzenie do 35 ppt, mimo że powoli, też nie pomogło. Plus wiele innych mniejszych błędów, o których nie pamiętam. To co przeżyło, czyli ryby, kilka miękkich znalazły nowy dom. Uznałem że nie ma sensu próbować tego ratować. 

Na chwilę obecną czyszczę sprzęt i myślę co dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, LordMatthew napisał:

W dużym skrócie to ja.

A dokładniej to przyczyn było wiele. Brak czasu na dokładne zdjęcie się akwarium. Dolewanie RO z ręki, więc nie dość stabilnie. Czasem za duzo kombinowania. Zbyt duża liczba ryb - 4szt, jak były małe to spoko ale jak urosły, filtracja nie dała rady. Więc parametry były dalekie od ideału, ale były w miarę stabilne. Wpuszczenie mandaryna też nie było najszczęśliwszym pomysłem. Nie dla niego a dla akwarium. Jadł mrożonki i nadal ma się dobrze, już w innym domu. Natomiast zjadł drobne życie, a dopiero po czasie zrozumiałem że przecież te drobne żyjątka są fundamentem usuwania detrytusu. Więc zaczęło się sypać. A gwoździem do trumny był skok zasolenia do 40 ppt, refraktometr mi się rozkalibrował a nie wyłapałem tego dość szybko. Potem schodzenie do 35 ppt, mimo że powoli, też nie pomogło. Plus wiele innych mniejszych błędów, o których nie pamiętam. To co przeżyło, czyli ryby, kilka miękkich znalazły nowy dom. Uznałem że nie ma sensu próbować tego ratować. 

Na chwilę obecną czyszczę sprzęt i myślę co dalej.

Od razu się domyśliłem, że przyczyną było zaniedbanie :) Chodziła mi też po głowie filtracja.

Ja na Twoim miejscu nie zastanawiał bym się tylko startował od początku. Już wiesz co i jak. Może akwarium przerobić pod panel filtracyjny? 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, LordMatthew napisał:

Na chwilę obecną czyszczę sprzęt i myślę co dalej.

Może małe błotko typu pole ryżowe, z krzaczkiem papirusa wyrastającym ponad akwa, dużą ilością liści i gałęzi, kilka pistii pływającej, a do tego bojownik i kilka ryżanek ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę nie wiedzę tego. Z obecnym sprzętem to moim zdaniem można iść w miękkie/lps ale bez ryb lub max 2 małe. Albo ukwiały i 2 błazny. Moje życzeniowe myślenie skończyło się źle, więc nie można zbyt dużo w tak małym szkle trzymać i trzeba z czegoś zrezygnować. Panel czy sump wiązał by się z wymianą szkła, szafki, lampy i pewnie jeszcze kilku mniejszych sprzętów. A taka inwestycja średnio mi się uśmiecha.

Na słodkowodnych nie znam się wogole więc nawet nie wiem co można.

Poza tym o każde trzeba dbać i poświęcać minimum czasu. A z tym różnie bywa. Szkoda zwierzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Arek77 napisał:

Może małe błotko typu pole ryżowe, z krzaczkiem papirusa wyrastającym ponad akwa, dużą ilością liści i gałęzi, kilka pistii pływającej, a do tego bojownik i kilka ryżanek ;)

Mi się podobają takie aranżacje 

00a77162b6344e3780ae6cfa2c656559.jpg


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.