Skocz do zawartości
cimek

Oświetlenie.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jakie minimalnie oświetlenie wystarczy na zbiornik 200x85x60 żeby coś tam rosło. Ogólnie myślę o fish only ale jakieś miękasy by sie przydały. Jakie macie doświadczenia z tymi watami do litrażu. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, przy t5 licz 1w na litr, przy ledach 0.5w wystarczy. Niektórzy mają więcej,  inni mniej, ale masz punkt zaczepienia.


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, cimek napisał:

Ogólnie myślę o fish only

Ryby nie potrzebują dużo światła, natomiast jeśli korale,nawet miękkie to już zależy od gatunku.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ma ktoś mniej niż 0.5w na litr w ledach ? Tak z ciekawości pytam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja nie rozumiem po co zakładać tak duży zbiornik i nie być w stanie go oświetlić,to tak jakbym kupił sobie mercedesa i jeździł na oparach

 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bla bla bla.....

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Sygen napisał:

to ja nie rozumiem po co zakładać tak duży zbiornik i nie być w stanie go oświetlić,to tak jakbym kupił sobie mercedesa i jeździł na oparach

 

lepsze porównanie to jakbym mojej corveecie z 79 z bigblokiem założył lpg :P:P:P 


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pól wata t5 na litr da spokojnie rady na miękasy a rybom to rybka czym świecisz. na ledach się nie znam.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest sporo baniaków które odbiegają od wszelakich norm ale ujawniać się na forum nu nu nu:ph34r: bo zaraz rozwalcują. Im dłużej jestem na forum to zauważyłem ze tylko baniaczki na wypasie spotykają szacun .chyba że się mylę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdze!!! 18 W w ledach na 64 litry i "prostaki" sobie radzą. O ile do prostaków można zaliczyć zoa, dunke, Caulastrea... Też się nasłuchałem że nie da rady, że za mało itp.  Według mnie jak nie spróbujesz to się nie przekonasz. Ja mam swój pomysł na prowadzenie baniaka i staram się go trzymać. A co do podpowiedzi "znafcóf" to jestem ostrożny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 90l display mam lampe 70watt led i lacznie świecę na 62,5% mocy. Acry rosną bez problemu i ładnie się wybarwiają. Jedną dostałem jako zielono-brazową (można powiedzieć szaro bura bez kolorów). Po 3 miesiącach jest fioletowa z tipami jasnozielonymi fluo. Czyli świecę poniżej 0,5w na litr dla jednych z najbardziej wymagających koralowców jeśli chodzi o zapotrzebowanie na światło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
29 minut temu, thomas kay napisał:

pól wata t5 na litr da spokojnie rady na miękasy

o ile zbiornik nie będzie za głęboki a miekasy proste/łatwe/mało wymagające

12 minut temu, sopel_13 napisał:

Potwierdze!!! 18 W w ledach na 64 litry i "prostaki" sobie radzą.

ale jakich ledach ? to tak jakbyś napisał wczoraj jeździłem na nartach .. ale jakich ? bo rodzajów typów od groma i trochę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że bardziej tutaj mają znaczenie lumeny na 100% jakbym świecił to ma 4600 albo 4800 lumenów. Już nie pamiętam dokladnie. Ale na full palę wszystkie korale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, dla syna napisał:

Myślę, że bardziej tutaj mają znaczenie lumeny

oczywiście - bo Wat to oznacza tylko :  ile lampa "żre" czyli ile płacimy za prąd - a nie jak świeci :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, silvia napisał:

ale jakich ledach ? to tak jakbyś napisał wczoraj jeździłem na nartach .. ale jakich ? bo rodzajów typów od groma i trochę

NemoLight Aqua Marine 18 W Led, i większość sądziła że to za słaba lampka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 minut temu, sopel_13 napisał:

NemoLight Aqua Marine 18 W Led, i większość (...)

sprawdziła specyfikację :P za tą cenę to ta lampka jest baaaaaaaaaaaaardzo słaba

a w/g specyfikacji to są ledy SMD 5730

nemolight-led-fixture-18-watts-marine.jp

"pasek" ledów 5730 barwy około 12 000K  (czyli te co w Nemo) kosztuje 5-10$, do tego sterownik .. nawet kupiony w PL to jakieś 120 - 150zł 

(ps. przydało by się sprawdzić ile naprawdę pobiera ta lampka bo :

5730 LED Power strip : 7W ±5% ( 36LEDs / 0.5m) brightness 35 lumen / LED chip )

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważne, że daje radę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, dla syna napisał:

Myślę, że bardziej tutaj mają znaczenie lumeny na 100% jakbym świecił to ma 4600 albo 4800 lumenów. Już nie pamiętam dokladnie. Ale na full palę wszystkie korale

że co 4800 lumenów,nawet połowy tego kolego nie ma


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Sygen napisał:

że co 4800 lumenów,nawet połowy tego kolego nie ma

Szczerze to nie mierzyłem. Nawet nie mam czym zmierzyć. Opieram się jedynie na danych producenta. Model b200 zetlight iozean. 

Dane techniczne:
Moc: 70W (4800lm)
Diody: białe (50%, 12000k) + niebieskie (50%, 455-460nm)
Wymiary: 31 x 25 x 5,5cm (długość x szerokość x wysokość)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomyliłem posty bo myślałem że ta 18 watowa ma tyle lumenów,co do Twojej to ok


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Sygen napisał:

pomyliłem posty bo myślałem że ta 18 watowa ma tyle lumenów,co do Twojej to ok

Hehe zdarza się. Też czasami pokręcę posty. Ale powiem szczerze, że coś może być nie tak z oznaczeniami. Myślałem już, że zrobiłeś jakieś pomiary. Kiedyś kolega kupił na chińskim markecie ledy i jak zrobił pomiary to jedna dioda miała 110 lumenów a druga ledwo 70. U mnie może być to samo bo w podobnym zbiorniku widziałem taką lampę rozkreconą na 95% oba kanały i jakoś marnie świeciła. Miała nieco ponad rok czyli ttle ile teraz moja. U siebie jak tyle rozkręce to do godziny wszystkie acry mają pochowane tipy. Muszę drastycznie ograniczać biały kanał a niebieski do 80%

A dodam, że moja lampa to też chińskie podzespoły 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, dla syna napisał:

Hehe zdarza się. Też czasami pokręcę posty. Ale powiem szczerze, że coś może być nie tak z oznaczeniami. Myślałem już, że zrobiłeś jakieś pomiary. Kiedyś kolega kupił na chińskim markecie ledy i jak zrobił pomiary to jedna dioda miała 110 lumenów a druga ledwo 70. U mnie może być to samo bo w podobnym zbiorniku widziałem taką lampę rozkreconą na 95% oba kanały i jakoś marnie świeciła. Miała nieco ponad rok czyli ttle ile teraz moja. U siebie jak tyle rozkręce to do godziny wszystkie acry mają pochowane tipy. Muszę drastycznie ograniczać biały kanał a niebieski do 80%

bo żle są dobrane białe do niebieskich diod,powinno być przynajmniej odwrotnie czyli 20 niebieskich a 13 białych


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie warto trzymać się przeliczników W/litr, w mojej ocenie to nic więcej jak sugestia dla nowych, która pomoże określić za jakimi lampami powinni się w sklepie rozglądać. Poza tym to bardzo upośledzony przelicznik bo wystarczy zmienić odległość lampy od tafli wody... Warto pomyśleć - nie mając pewności ile światła będzie potrzeba do akwarium - nad wybraniem opcji elastycznej, dającej możliwość wypięcia czy dołożenia jednej/kilku świetlówek, lub zapewnić możliwość regulacji jasności np. potencjometrem, w najgorszym wypadku o mocowaniu lampy które pozwoli zmodyfikować wysokość.

Na 225 litrów z LPS/miękkimi, ale też kilkoma szczepkami SPS świecę obecnie... około 45W Cree/SemiLED na wysokości 20cm od tafli wody. Starcza, a nawet favia i euphyllia umieszczone przy dnie grymaszą jak choćby odrobinę więcej światła dostaną. Jak było lekko ponad 50W to ukwiał mi spierdzielił na sam dół akwarium. Grunt to nie przesadzić ;) 

Do fish only wystarczy światło dobrać, żeby oko cieszyło, do koralowców miękkich też nie trzeba wiele, chociaż one w dużej mierze są mniej wrażliwe na nadmiar światła niż np. LPSy. Na pewno bym nie szedł w 1W/litr T5 ani 0,5W LED, dużo za dużo jeśli nie mówimy o SPSach :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Sygen napisał:

bo żle są dobrane białe do niebieskich diod,powinno być przynajmniej odwrotnie czyli 20 niebieskich a 13 białych

To prawda. Projektant tej lampy trochę minął się z powołaniem. Teraz ktoś kupi taką lampę jak ja na początku nie majacy doświadczenia i w życiu nie dojdzie ze zbiornikiem do ładu. A często się czyta że barwa światła jest dla naszego oka a korale tylko pobiorą sobie ze światła to co potrzebują. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, silvia napisał:

sprawdziła specyfikację :P za tą cenę to ta lampka jest baaaaaaaaaaaaardzo słaba

Baaaaaaaaaaaaaaardzo obiektywna ocena. Na taką właśnie czekałem. Coś w stylu "NIE bo NIE". Za ta cenę, która mi odpowiadała tak samo jak i lampa, według mnie się spisuje. Ale to moja opinia nieznającego się początkującego posiadacza tej lampki.

 

7 godzin temu, jedikk1 napisał:

Do fish only wystarczy światło dobrać, żeby oko cieszyło, do koralowców miękkich też nie trzeba wiele, chociaż one w dużej mierze są mniej wrażliwe na nadmiar światła niż np. LPSy. Na pewno bym nie szedł w 1W/litr T5 ani 0,5W LED, dużo za dużo jeśli nie mówimy o SPSach :) 

Zaraz zostaniesz upomniany za taką wypowiedź. Bo jak to się nie zgadzać z pewnymi wyznacznikami i czystymi teoriami. 

Zauważyłem, że jak ktoś się nie trzyma ściśle pewnych narzuconych schematów to jest zaraz sprowadzany na ziemię. Nawet jeśli jego praktyka przynosi jakieś skutki w hodowli i jest zadowalające dla właściciela, to i tak zostanie skrytykowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.