Skocz do zawartości
Wieslaw Zabawa

Lampy HQI

Rekomendowane odpowiedzi

Odwiedziłem hurtownie w Gdańsku i znalazłem bardzo fajne oprawy HQI firmy Brilux,są to oprawy wewnętrzne prostokątne do zabudowy.Mam pytanie czy nieco więcej niż 500zł za komplet gotowego światła to nie dużo.Męczy mnie to,bo już nie wiem czy czarować samemu czy wywalic kasę i mam spokój.Nie musze dodawac,że katalogowego nie kupię.Pozdrawiam i ratujcie moje mysli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Oprawy o których mówisz tak czy inaczej nie posiadają filtra UV (oprócz szyby trójki którą należy wymienić na grubszą) czyli musisz dodatkowo przykryć akwarium grubą szybą. U nas sama oprawa kosztuje 320 zł. Natomiast części do jej wykonania kosztują ok 120 zł - jako oprawę można wykorzystać oprawę halogenową 500 W dostępną w każdym elektrycznym ( 19 zł - wliczyłem w koszt).

Montaż trwa 15 min. Wybór należy do Ciebie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dzękuję potrzebowałem małego wsparcia i musze się pochwalić,ze od dzisiaj mój zbiornik oświetlają HQI.Idac za radą i poznańska oszczednościa samodzielnie zmontowałem światło proscizna!o co tyle krzyku?Z całego przedsiewzięcia pozostały mi dwa moduły zapłonowe HQI 70W,które moge odsprzedac(100zł)Swiatłe jestem zauroczony.Wczesniej miałem ciemnosci.Przy okazji chciałbym podziekowac wszystkim grupowiczom,ktorzy poprzez udiał w dyskusjach pomogli mi w zbudowaniu zestawu.Pozdrawiam wieslawzabawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakiej mocy żarniki zainstalowałeś? rozumiem że jako filtr UV robi grubsza szybka?


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem halogen OSRAM HQI-TS 70W\NDL UVS ale zamienię go na 70W\D z powodu wyższej temperatury i jasności.NDL ma 4000K i 5500lm,zaś D ma 5200K i 5000lm.Ale to mozna wyczytać w każdym katalogu.Mogę jedynie zapytac was o słusznośc decyzji i o poradę.Pozdrawiam WZ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, lepszy taki niż żaden. Przynajmniej masz bliki na dnie, ale jednak nie tylko o to chodzi. Światło o tej temperaturze jest zbyt niskoenergetyczne, tj. nie zawiera fal od dł. 400 i mniej nm. To światło (niebieskie) jest potrzebne zooxsanteli do mnożenia się i wspomaga budowę rafy. Moim zdaniem min. to ok 7000 K (ale nie wiem kto produkuje takie żarniki) i dużo świetlówek aktynicznych, albo tak jak powinno być - 10 000K (Sylviania, Aqualine) i dla uzupełnienia widma trochę actinic. Niestety takie żarniki są dwa razy droższe od tych które zastosowałeś a 70 W produkuje chyba tylko Aqualine (niektórzy wolą Sylvanie - Przemek uśmiech do Ciebie - chyba miałeś rację, światło jest ładniejsze)


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8) Też swego czasu nie byłem przekonany - może to odczucie czysto subiektywne? :( Jednak miałem okazję w jednyum baniaku porównać dwa żarniki - patrząc na światło widac nieznaczną różnicę, jednak samo akwarium wygląda jakby jaśniej pod sylvanią...


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja obecnie uzywam zarnika firmy Aquaconnect 14000 K, ale ostatnio widzialem akwarium oswietlone zarnikami 6500 K firmy Iwasaki i zdecydowalem ze przy nastepnej zmianie zarnika tylko ten wchodzi w rachube :(


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam przed sobą katalogi produktow OSRAM I SYLVANIA i jakoś nie mogę odnalezć halogenow o ktorych piszecie.Być może musze poszukać głebiej.Dlatego prosiłbym was żebyście podali mi bardziej szczegółowe dane techniczne dotyczące żrodeł światła o których piszecie.Jestem w trakcie budowy belki i jeszcze wszystko mogę zmienić zamienic.Pozdrawiam WZ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie nic nie musisz znieniać. Trzeba się tylko zdecydować na moc i do niej dobierać zapłonnik i statecznik. Z doświadczenia wiem, że do 70 W musieli mi sprowadzać gdyż tych najmniejszych nigdy nie było na stanie. Teraz mam układ zapłonowy uniwersalny 100-400W i statecznik 250W. Czyli mogę włożyć tam praktycznie każdy żarnik do 250W. Jeśli większy (nie przewiduje) trzebaby tylko zmienić statecznik.

Co do gniazd do żarników: żarnik 70W pasuje do gniazda (oprawy) halogenowej 500W. Żarnik 150W pasuje (po małej przeróbce gniazda - kombinerkami - trzeba je dogiąć) do obudowy halogena 1000W.

Co do żarników: kupisz je w każdym sklepie internetowym. Sprawdź u Przemka. Wiem że ma 150W Sylwani w przystępnej cenie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcza zapomniałem. Z tego co wiem Osram ani Philips nie produkują żarników 10 000K ani nawet 6500K, więc tu odkryć Ameryki i zaoszczędzić się nie da.

Pozdrawiam


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może napisz gdzie można kupić taki żarnik. skoro o nim wspominasz, rozumiem, że sam jesteś jego użytkownikiem lub przynajmniej go kupiłeś. moja uwaga jest związana z tym, że wiele pozycji z cenników producentów figuruje w tychże cennikach, jednak jest to reklama zupełnie bez pokrycia materiałowego :( kiedy dopytuję się o szukane przeze mnie źródło światła okazuje się, że w Polsce go nie ma :con

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem przez siec do pośredników i dużych hurtowni ze światłem < też tych od oświetlenia PHILIPSA > i pierwsze słysze że istnieją takie żarniki ???Philipsa ???

Napisz może coś więcej - gdzie szukać informacji o nich....

A co do opraw Briluxa - tez wysłałem i emaila i napisali mi że nie posiadaja opraw odpowiednich do żarników 10000K - opraw które posiadałyby odp filtr.... wiem ze z tymi filtrami nie ma co przesadzać ale ....


PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam za zamieszanie, idiota w hurtowni zrobil mnie w konia :(

niestety philips nie robi takich zarnikow

mam dodatkowe pytanie odnosnie szyby - doradzacie jakas gruba aby filtrowac UV, jesli ma sie zarnik bez uv-stop. Ale z jakiego szkla sa w takim razie zarniki z uvstop? bo jesli ze zwyklego, i juz sa uv-stop, to po co jakas gruba szyba, wystarczy jakakolwiek szyba?


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.