Skocz do zawartości
J@cekWro

1200 w obiegu propozycje filtracji proszę.

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, J@cekWro napisał:
3 minuty temu, silvia napisał:
"Life Bio Fil należy umieścić w sumpie w dobrym przepływie wody. "
czyli to złoże dla bakterii tlenowych emoji4.png  (i wygląda jak matrix)

Matrix wymaga małego? Life bio fil / siporax dużego? Tak to mam rozumieć?

Ja mam siporax w 2 miejscach, w sumie i tam jest przepływ około 12-15 tyś na godzinkę oraz w filtrze przepływowym gdzie przepływ jest około 2,5-3,5 tys/h

2 minuty temu, silvia napisał:

zależy do czego chcesz używać - bakterie tlenowe nie redukują no3 :)

I tu się mylisz kolego, jeżeli nie masz dostępu tlenu to redukcja no3 jest niekompletna. Dlatego przykłądowo taki siporax powinno się częściowo zostawiać w postaci złoża zraszanego.


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, J@cekWro napisał:

Moze inaczej wyżej padlo określenie dobry symboliczny przepływ... Rozumiem jak wrzuce w sumpa przepływie tyle wody ile daje obieg to bedzie ok... Jesli w filtrze przepływowym to jaki przepływ?

 jeśli chcesz mieć bakterie beztlenowe (denitryfikacja) to musisz dać minimalny przepływ (i ustawiasz go indywidualnie bo nie ma przepisu że tyle i koniec)

jeśli tlenowe - to przepływ duży

co do złoża .. w sumie wszystkie robią praktycznie to samo tylko jedne lepiej a drugie gorzej .. gdzieś tu był temat i dyskusja "które lepsze" i jak zwykle zdania są różne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak ma i fosforany i azotany to wrecz wskazane są glony np reaktor glonowy. Pytanie jak żelazo czy nie spadnie za bardzo przy reaktorze spagetti 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
15 minut temu, alexw200 napisał:

I tu się mylisz kolego, jeżeli nie masz dostępu tlenu to redukcja no3 jest niekompletna. Dlatego przykłądowo taki siporax powinno się częściowo zostawiać w postaci złoża zraszanego.

dobra o obniżonej zawartości tlenu bo w warunkach domowych warunki "beztlenowe" to właściwie fikcja :)

1 minutę temu, dla syna napisał:

Ale jak ma i fosforany i azotany to wrecz wskazane są glony np reaktor glonowy.

tylko ... jaki duży do 1200 w obiegu ? :) poza tym duża ilość glonów i zaraz "wytrzepią" wodę ze wszystkiego co się da

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, silvia napisał:

dobra o obniżonej zawartości tlenu bo w warunkach domowych warunki "beztlenowe" to właściwie fikcja :)

A już chciałem ci tu równania zacząć wklejać :P
Wracając do tematu, uważam, ze odpowiednia ilość złoża, które zasiedla bakterie plus do tego wydajny filtr glonowy rozwiążą koledze probemy, bo czego nie załatwią bakterie to zjedzą glony. A jak do pełni szczęścia zastosujesz dsb to "beztlenowce" wygładzą wszystko.

tylko ... jaki duży do 1200 w obiegu ? :) poza tym duża ilość glonów i zaraz "wytrzepią" wodę ze wszystkiego co się da

Nie za duży, jako dodatek, do takiego zbiornika powiedzmy refugium około 60-80 litrów

Edytowane przez alexw200 (wyświetl historię edycji)

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wracając do początku tematu .. długo było dobrze i sie popsuło .. może po prostu złoże które było i działało najnormalniej zarosło i należało by (cześć) wymienić / zresetować ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dorzuce do sumpa Life bio fil, matrix zostawie nie przeszkadza skoro już jest, jeśli parametry sie poprawią zaczne wycofywać pelletki. Pytanie dodatkowe jakie bakterie? Do pelletek wlewałem litrami różne bakterie efektow nie bylo żadnych... Coś sie działo jedynie przy probiotycznych ale nie o tami efekt mi chodziło :)


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, silvia napisał:

dobra o obniżonej zawartości tlenu bo w warunkach domowych warunki "beztlenowe" to właściwie fikcja :)

tylko ... jaki duży do 1200 w obiegu ? :) poza tym duża ilość glonów i zaraz "wytrzepią" wodę ze wszystkiego co się da

To przecież masz % jak mniejszy zbiornik to mniejszy reaktor. 3-4l reaktor glonowy spokojnie obsłuży 1200l. Z tego co czytam reaktory mają 10x wydajniejsze pochlanianie no3 i po4 jak luzem glony w refugium. Co dwa tygodnie trzeba wyciągać kłącza bo będzie pełny ale to zaledwie 5 minut

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wracając do początku tematu .. długo było dobrze i sie popsuło .. może po prostu złoże które było i działało najnormalniej zarosło i należało by (cześć) wymienić / zresetować ?

Dobrze bylo na kolorowych pelletach ale było brudno... Stąd próby zmiany na aio xl ale wystarczy bo kwota wydanych na nie zł zaczęła przewyższać litraz w obiegu a efektow nie było [emoji4]

 


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, J@cekWro napisał:

Ok. Dorzuce do sumpa Life bio fil, matrix zostawie nie przeszkadza skoro już jest, jeśli parametry sie poprawią zaczne wycofywać pelletki. Pytanie dodatkowe jakie bakterie? Do pelletek wlewałem litrami różne bakterie efektow nie bylo żadnych... Coś sie działo jedynie przy probiotycznych ale nie o tami efekt mi chodziło :)

Ja na początek, żeby dać kopa użyłbym ZEO bak (tanie nie są), a po 2-3 tygodniach zaczął przechodzić na biogro

Edytowane przez alexw200 (wyświetl historię edycji)

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, dla syna napisał:

To przecież masz % jak mniejszy zbiornik to mniejszy reaktor. 3-4l reaktor glonowy spokojnie obsłuży 1200l.

niestety tylko w/g producentów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, alexw200 napisał:

Ja na początek, żeby dać kopa użyłbym ZEO bak, a po 2-3 tygodniach zaczął przechodzić na biogro

Ale jak ruszą bakterie na zeo to przy takim no3 i po4 nie opanuje potasu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dla syna napisał:

Ale jak ruszą bakterie na zeo to przy takim no3 i po4 nie opanuje potasu. 

Dlatego pisałem kilka postów wyżej żeby dał w obieg, węgiel, silicatefree i phosphorate minus, na początek dopóki się nie ustabilizuje


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, silvia napisał:

niestety tylko w/g producentów

Nie do konca. Ja miałem fosforanów 1mg czyli więcej jak bym u kolegi swój zbiornik do wlał do Jego zbiornika i uzupełnił solanką bez po4 a no3 z 32-48 po dwóch miesiacach było na granicy wykrywalnosci

1 minutę temu, dla syna napisał:

Nie do konca. Ja miałem fosforanów 1mg czyli więcej jak bym u kolegi swój zbiornik do wlał do Jego zbiornika i uzupełnił solanką bez po4 a no3 z 32-48 po dwóch miesiacach było na granicy wykrywalnosci

A mam reaktor brutto 2,3l z czego w uzyciu jest ok 1,8l ze względów technicznych bo to diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

reaktor jest dobry by "doszlifować" parametry ale jak ma NO3 ponad 50 i ponad tonę wody to 3-4l glonów .. to jest nic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, silvia napisał:

reaktor jest dobry by "doszlifować" parametry ale jak ma NO3 ponad 50 i ponad tonę wody to 3-4l glonów .. to jest nic

Powiem tak, miałem dodatkowe techniczne refugium i glonów ok 20-30l i nic... Podpiąłem reaktor (śmiałem się z siebie że to bujda na resorach). Glonów w tym dosłownie garść.... To co się stało w pierwszy miesiąc poprostu przerosło moje oczekiwania. Czym szybciej sciagało to szybciej rosło. Czym wiecej karmiłem to szybciej rosło. Wiem, że tu chodzi o 1200l. I to co zauważyłem to jestem pewien że zadziała. Co dwa tygodnie bedzie potrajać swoją objętość glon. W refugium nie potroi Ci objętości w tak krótkim czasie. 

18 minut temu, alexw200 napisał:

Dlatego pisałem kilka postów wyżej żeby dał w obieg, węgiel, silicatefree i phosphorate minus, na początek dopóki się nie ustabilizuje

Faktycznie gdzieś mi to uciekło. Po zmianie wyglądu forum coraz częściej posty mi uciekają. Jednym słowem gubię się 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj tego złoża od Mariusza z Salariasa z tego co mi pisał działa bardzo dobrze i jest stosowane w wielu oceanariach na świecie.

 


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek przeczytałem twój temat od początku do końca. Jak mam być szczery to nie mogę uwierzyć, że ktoś kto miał takie...

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=co63BiRYTFk

...korale po pierwsze wpadł w dołek (to akurat jest łątwe do sprokurowania), po drugie nie wie jak z niego wyjść.

Po prostu nie wierzę. Albo może inaczej. Nie chcę uwierzyć, że skoro ty nie wiesz, z taką przeszłością i z taką ręką do korali, to znaczy, że ja kompletnie nic nie wie o tym hobby. Nieco przerażające.

A teraz powiedz szczerze. Nawet nie musisz odpowiadać tu, ale sobie odpowiedz... Co się stało, że pozbyłeś się wszystkich korali. Czy naprawdę były za duże i się znudziły, rozdałeś/sprzedałeś, czy może poszły z prądem wody. Dlaczego wymieniłeś całą skałę? Czy problemy zaczęły się od pozbycia się korali, czy korale znikły w wyniku problemów?

 

Ja mam wiedzę wyłączenie teoretyczną, stawiam pierwsze kroki ale jakieś podstawy mam. I wiem, że chcąc zachować równowagę trzeba mieć dobrą filtrację. A dobra filtracja w kolejności to:

- mechaniczna - wata, odpieniacz

- chemiczna, wszystkie wynalazki typu adsorbenty różnych substancji, jak rowa, węgiel, silicate itd.

- biologiczna. I tu często jest pies pogrzebany. Skała: bakterie i gąbki, Potem siporax, matrix, cegły life bio fil itd., czyli złoża dla bakterii. Piasek na dnie w baniaku lub DSB. Refugium jako glony. I najważniejsza z filtracji biologicznej: korale.

Jeśli ci nagle padło mnóstwo korali (lub je oddałeś, sprzedałeś itd.), które pobierały mnóstwo nutrientów, to nagle zrobiła się dziura w twojej filtracji. A ryb miałeś tyle samo. Czyli produkcja była dalej wysoka, a konsumpcja spadła na łeb na szyję. Efekt: nutrienty w kosmosie. Skupiłeś się na ich zbijaniu. I albo całkowicie przemodelujesz filtrację, albo musisz się pozbyć części ryb, przynajmniej do czasu aż wyjdziesz na prostą.

 

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogubiłem się w tych postach. Możesz dać zdjęcie aktualne zbiornika? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@katani

Skałę wymieniłem bo miała już swoje lata.
Przerabiałem pelletki białe małe, pelletki małe brązowe, później małe czerwone, małe żółte, mixy białych, żółtych, czerwonych itd. przez jakis czas zeovit... było dobrze.
SPS'y, LPS'y sprzedawałem, rozdawałem rosły zbiornik aż trzeszczał ...
Z kolorowych pelletek był syf zmieniłem na AIO XL - nie chciały ruszyć.
Czekałem kilka miesięcy, próbowałem rożne bakterie nie szło, wróciłem do małych białych też nie chcą zaskoczyć ... coś jest nie tak, mimo lat doświadczeń w pewnym momencie nie idzie, nie potrafię zjechać z NO3 i tyle.

Może to "przerażające" ale poprostu myślę o innych metodach niż pelletki i pytam o doświadczenia innych.

Edytowane przez J@cekWro (wyświetl historię edycji)

900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do no3 kup red sea no3:PO4-x, podłącz pod pompę perlystatyczną lub lej z ręki i NO3 Ci w momencie spadnie.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jaką filtrację się zdecydowałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie zdecydowałem.

Pytam, szukam podobnych wielkościowo setupów i sprawdzonych metod.

Dołożyłem dodatkowy sump 200l w obieg, jak się na coś zdecyduję to będzie gdzie dołożyć czy coś dosypać.

 


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w ramach luzu po trzech tygodniach otwarłem reaktor glonowy. Poj. brutto 2,3l (poj. czynna ok 1,8l). Tak zbitego spagetti jeszcze nie widziałem. Wziąłem od żony naczynie na pranie gumowe (takie z Tesco) o poj. Ok 50l. Jak rozplątałem tą papranine do konsystencji glonów dla refugium, to nie wiem czy w 20l by się zmieściło. Zostawiłem znowu luźny kłębek wielkości pięści. Jak tak dalej pójdzie to za 3 tygodnie będzie to samo. Fosforany i azotany cały czas zero. Wydajność tego reaktora jest naprawdę ogromna. Taki kubełek 6l z dobrym doświetlaniem spokojnie by uciagnał u Ciebie i stopniowo by spadały azotany. Mam mało korali, które są w stanie jakiś syf z wody wyciągnąć a ryb 6szt. i dwie krewetki. Reszta to slimaki i krab pustelnik. Karmię jedną kostkę na dobę. Wody w obiegu jest ok 110l netto. To prawda u mnie jest 1/10 tego co u Ciebie ale mój reaktor oceniam że jego wydajność skończyła by się na ok 250-300l. Koszt takiego robionego 6l z pompą i oświetleniem nie powinien przekroczyć 400 zł. 

Postaw na biologię. Mały koszt, łatwa realizacja a zobaczysz, że dużo pomoże. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.04.2018 o 15:03, J@cekWro napisał:

Jeszcze nie zdecydowałem.

Pytam, szukam podobnych wielkościowo setupów i sprawdzonych metod.

Dołożyłem dodatkowy sump 200l w obieg, jak się na coś zdecyduję to będzie gdzie dołożyć czy coś dosypać.

 

Cześć Jacek. Jak tam sytuacja na froncie? Wymyśliłeś coś?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.