Skocz do zawartości
Daniell

Zamienniki chemii sklepowej i dedykowana chemia.

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Stefan85 napisał:

Ja coraz rzadziej tu zagladam raczej dla tego ze widze ciagle tylko przechwalanie sie wypasionymi akwariami a w domysle wlozona kasa. Puste och i ach. Zadnych konkretow. Zadnej wiedzy. Żadnej dyskusji o realnych problemach czy innych / nowych drogach. ot taki grupowy blog na slabym poziomie.

@Stefan85 czemu przyklejasz łate całemu forum,młody forumowicz za takie coś dostal by pewno ostrzeżenie lub bana,to jest forum i skoro ludzie nie łamią regulaminu to piszą co chcą,a nad tym czuwa moderator,a skoro tak źle się z tym czujesz wchodząc tu na forum to z całym szacunkiem i bez urazki "Po prostu nie wchodź"

Edytowane przez @Beti
Literowka (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o powrót do tematu. I zakończenie wycieczek personalnych.


Bufor KH -> najczęściej jest to wodorowęglan sodu NaHCO3 -> z własnej obserwacji do celów akwarystycznych wystarcza wersja spożywcza.
Ca -> Chlorek wapnia niestety mało który producent "akwarystyczny" opisuje która wersja chlorku jest zastosowana w preparacie. Również używam wersji spożywczej (bezwodnej).
Mg -> Chlorek Magnezu - używam wersji technicznej.
Chlorek potasu - osobiście nie używam, znam osobę stosującą wersję Cz.d.a. preparat działa.
Tran -> również sporadycznie stosuję jako dodatek do pokarmów sypkich - fajny efekt podrażnienia polipów korali, wynik podobny do zastosowania boostera.

Czy produkty chemiczne różnią się od produktów "akwarystycznych" - zapewne jest różnica w zawartościach. Ale podobnie jak Darek - chemikiem nie jestem więc nie opiszę czym dokładnie się różnią. Np Kh - w wersji chemicznej trudniej się rozpuszcza (w celu eliminacji tej niedogodności rozpuszczam w gorącej wodzie RODI)
Ca - na pojemniku z roztworem osadzają się czarne kropki - w przypadku produktów firmowych tego nie zaobserwowałem (choć być może za krótko je stosowałem)

Wniosek - "firmówki" ułatwiają nam życie bo:
- mamy na opakowaniu dokładnie opisane czego ile dodać do porcji proszku, lub mamy wersję gotową (płyn do dozowania)
- proszki/płyny są w jakiś sposób ustabilizowane
- przydały by się dokładniejsze opisy, co dany środek zawiera (ludzie stosujący linie różnych producentów moga dublować produkty ponieważ każdy producent ma swobodę nazewnictwa)
- mamy piękne opakowanie, hermetyczne.

wersje chemiczne:
- pozwalają nieco zaoszczędzić i dają nam pełną świadomość jaki związek chemiczny dozujemy do zbiornika.
- niestety na opakowaniu nie mamy opisu zastosowania akwarystycznego.
- kupując wersję 25kg musimy jakoś to przechować.

Edytowane przez chwialek
błąd formalny. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, @Beti napisał:

@Stefan85 czemu przyklejasz łate całemu forum,młody forumowicz za takie coś dostal by pewno ostrzeżenie lub bana,to jest forum i skoro ludzie nie łamią regulaminu to piszą co chcą,a nad tym czówa moderator,a skoro tak źle się z tym czujesz wchodząc tu na forum to z całym szacunkiem i bez urazki "Po prostu nie wchodź"

Ciekawe. Teraz dowiaduje sie ze jest rowniez jedyna sluszna opinia o forum a za wyrazanie innej dostaje sie bana... Co do drugiej czesci. Od dawna nie wchodze. Conajwyzej od czasu do czasu zerkam czy cos sie zmienialo i z prsykroscia stwierdzam ze tak. Niestety jest coraz gorzej.

 

edit. ja uz skończyłem. te bezsensowna dyskusje.

4 minuty temu, chwialek napisał:

Proszę o powrót do tematu. I zakończenie wycieczek personalnych.


Bufor KH -> najczęściej jest to soda oczyszczona NaOH -> z własnej obserwacji do celów akwarystycznych wystarcza wersja spożywcza.
 

Wydaje mi sie ze chodzilo Ci o NaHCO3 a nie NaOH ktore nie jest soda oczyszczona a tym bardziej nie ma nic do kh. wodorotlenek sodu jest silnie zasadowy i zracy. Jego stosowanie podbija ph ale jest raczej niebezpieczne i nie spotkalem sie zeby ktos przyznal sie do stosowania. Sol uzywana jako glowny składnik kreta do przepychania rur.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz rację - pisząc posta zastanawiałem się do jakiego stopnia jeszcze się posuniecie w dyskusji poza tematem. Moja wina już edytuję - aby nie szerzyć bzdury jaką przez przypadek wpisałem....

Oczywiście chodzi o NaHCO3 wodorowęglan sodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, chwialek napisał:

Mg -> Chlorek Magnezu - używam wersji technicznej.

sześciowodny CZDA  ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku cytujesz techniczny - pytasz o cz.d.a.
Chyba wyraźnie napisałem że stosuję techniczny :) czy polecam naśladowanie - nie. W swoim baniaku stosuję - jaki będzie skutek nie wiem. Jeszcze go nie wysadziłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

fakt - :) (sory ale jednocześnie czytam tą falę hejtu na mój temat)

a przy okazji kiedyś próbowałem siarczanu magnezu - do walki z bryopsis akwarium nie wybuchło a bryopsis nie zareagowało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, chwialek napisał:


Ca -> Chlorek wapnia niestety mało który producent "akwarystyczny" opisuje która wersja chlorku jest zastosowana w preparacie. Również używam wersji spożywczej (bezwodnej).
 

Tutaj można to sprawdzić tak że podczas uwodnienia powstaje silna reakcja egzotermiczna - pojemnik z rodi w którym mieszasz chlorek wapnia nie uwodniony mocno się nagrzewa - ja to tak zauważyłem kiedyś jak mieszałem, dno pojemnika do którego wsypałem preparat mocno się nagrzało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Na temat sposobów suplementacji napisano bardzo wiele. Sama metoda baliinga to właśnie metoda suplementacji. Pełny balling i on polega właśnie na tym że dozuje się do zbiornika wszystkie składniki wchodzące w skład wody morskiej.  Reaktor wapnia tak samo. Metoda DSR to też metoda suplementacji w dużej mierze oparta na samodzielnym kontrolowania parametrów. To czy do tych metod użyjemy gotowych markowych produktów czy nie to jest zupełnie oddzielna sprawa. Sama idea pozostaje ta sama. To są wszystko metody DIY.

O tym jak zrobić własną mieszankę soli na tym forum ja napisałem. Każdy może sobie samodzielnie policzyć czego do tego potrzeba i sobie ją zrobić. W literaturze można nawet znaleźć gotowe przepisy i porównać. Sam nie zawsze ją robię bo często z lenistwa, gdy nie mam potrzeby modyfikowania składu chemicznego wody wolę użyć gotowca.

Sugerowanie że ja nie dzielę się wiedzą jest dla mnie śmieszne. Oczywiście nie tworzę bloga ani kanału o tym co robię na co dzień i jak dokładnie wykonuję wszystkie czynności. Piszę jednak bardzo wiele o różnych sprawach związanych z akwarystyką i często są to rzeczy, które z pozoru wydają się być kompletnymi herezjami. Zabieram głos w trudnych tematach związanych z plagami albo jakimiś podstawowymi elementarnymi zagadnieniami. Jeśli pisał bym na forum dla promocji to napewno nie zabierał bym głosu w takich dyskusjach.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 godzin temu, nanokaczor napisał:

 No cóż jak się nie ma merytorycznych argumentów to się jedzie "ad personam"... 

piękne słowa na zakończenie hejtu - czyli jednak nie potrafisz przyznać że po prostu pomyliłeś / źle przeczytałeś / nie zrozumiałeś mojego wpisu i przeprosić

( odczekałem sporo czasu dając ci czas na ponowne przeanalizowanie tego o czym pisałem i .. jakakolwiek reakcję )

Temat wątku brzmi : Zamienniki chemii sklepowej i dedykowana chemia.

odpowiadałem wyłącznie twoje pytanie - i pisałem wyłącznie o środkach do usuwania CO2 - słowem nie wspominałem o purigenie (którego używam) i nitratR. (którego nie znam i nie używam i nie wiem czy są zamiennikami czy nie )

więc to co pisałeś o mnie na poprzedniej stronie jest po prostu wyssane z palca kłamliwe widzimisię  - dodatkowo kilka godzin wcześniej jasno napisałem / wyjaśniłem

21 godzin temu, silvia napisał:

(...) wiem też dokładnie jak działa (rozróżniam absorpcję i absorpcję)

i musiałeś widzieć ten wpis bo zaraz pod nim odpowiadałeś

więc powtarzanie w innym temacie/tematach tych samych ... wyssanych z palca "rewelacji" - jest zwykłym ... Trollowaniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Stefan85@ ma prośbę czy jesteś wstanie podać nazwę firmy/producent gdzie kupujesz Fe, K,I – w jakich proporcjach rozrabiasz

 

chwialek@ podobne pytanie jak wyżej konkretnej firmy,/sklepie kupujesz Mg,Ca,Kh, w jakich proporcjach rozrabiasz przykładowo 0.5/1 litra wody RODI ile tego sypiesz.

 

Panowie jak nie możecie podać nazwy firmy, producenta chemii publicznie to proszę podeślijcie nazwę wiadomości prywatnej.

 

A teraz pytanie ogólne do wszystkich:

 Czytałem na forum i też kiedyś słyszałem od innych osób że dodajesz np. Fe jak kolor zielony jest ,,słaby” K jak masz blady czerwony itd.

Generalnie jak by to logiczne jest i proste, tylko co w sytuacji jak to nie kwestia braku danej chemii tylko np. mało koloru niebieskiego (światła) i zielony nie jest tak zielony jak powinien być.

Czy uważacie że testy na Fe, K’ I np. Red Sea lub innego producenta są wstanie zrobić ,,robotę” i ewentualne braki jakiegoś koloru wtedy już po takich testach szukać właśnie w świetle czy np. lub wysokim poziomie NO3 czy w czymkolwiek innym – co o tym myślicie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Redsea ma całkiem fany sposób dozowania mikroelementów oparty na zużyciu części pierwiastków. Jego wadą jest jednak to że jest strasznie pracochłonny i dość drogi. Sprawdza się jednak całkiem fajnie choć jak dla mnie kolory korali przy jego stosowaniu nie są tak fajne jak wtedy gdy stosuje się kenta. 

Potas jest łatwo mierzyć bo jest go ok 400 mg/l. Jod też jest dość łatwo mierzyć. Ale z żelazem się problemy. Bo jest szybko "pochłaniane" i jak je przedozujesz to może być masakra. Te 3 pierwiastki to tylko wierzchołek góry lodowej. Potrzebnych pierwiastków jest znacznie więcej. 

 

A co do zbioru bredni i pomyj na mój temat to powiem tylko hahah :clowning :clowning:clowning i wszystkiego najlepszego. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

podasz jakiś zamiennik tych firmowych produktów które opisujesz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 godzin temu, Daniell napisał:

 

Stefan85@ ma prośbę czy jesteś wstanie podać nazwę firmy/producent gdzie kupujesz Fe, K,I – w jakich proporcjach rozrabiasz

 

Ostatnio kupowałem w internecie www.warchem.pl

Tak szczerze to trudno znaleźć jakieś konkretne informacje jak rozrabiać i dozować te pierwiastki. Ja rozrabiałem:

KI 10g /250 ml RODI. to daje stężenie jodu 3% w roztworze, 1 ml roztworu w 100l akwarium podnosi Jod o 0,30ppm - DOZUJE SIE KROPLAMI!!! a nie w ml.

FeSO4 4,67g / 250RODI. 1ml roztworu w 100l akwarium podnosi żelazo o 0,0375ppm

Chlorku potasu nie rozrabiałem ale jak liczę 7,15g /250ml RODI. 1ml takiego roztworu powinien podnosić w 100l akwarium potas o 0,15ppm.

 

Ogólnie z dozowaniem roztworów trzeba bardzo ostrożnie, jod w wyższych stężeniach jest toksyczny i najlepiej podawać ilości które zostaną szybko skonsumowane. Z tego co wyczytałem m.in. na reefhub w akwarium potrafi dość szybko przejść do formy bardzo toksycznej a ze swoich doświadczeń kiedy podawałem 1 krople dziennie na 100l akwarium, po ok 2 tyg nagle skoczyły mi fosforany na prawie 2ppm chociaż od dłuższego czasu były niewykrywalne wg saliferta. Mam taką teorię że faktycznie to były za duże dawki i chyba wybił bakterie stąd skok PO4. Być może w akwarium z dużą obsadą korali to wcale nie była by duża dawka ale tego nie wiem. Chyba lepiej zaczynać od dawki kropla na tydzień i obserwować co się dzieje ew. zwiększać dawkę. Po skoku fosforanów straciłem kilka szczepek korali, ryby się nie przejęły - błazny, salarias, bicolor, pterapogon, sexgutatta i chromiski.

 

Żelazo ja podaję aktualnie 2ml roztworu dziennie. Poza kolorami faktycznie rhodactisy są bardziej zielone, żelazo strąca fosforany - w reakcji wytwarza się nierozpuszczalny fosforan żelaza który jest usuwany z pianą przez odpieniacz a jak ktoś ma sumpa i gąbki to tez będą zatrzymywać. Metoda podpatrzona z metody DSR, poza tym w ten sposób usuwa się fosforany ze ścieków w oczyszczalniach. Od miesiąca podaję tyle i w końcu mam stabilny 0 poziom PO4. Milka w końcu ma białe końcówki - z tego co wiem to oznacza że rośnie, montipory pięknie polipują a euphillie odrastają i mają coraz dłuższe macki. Jak na dłuższą metę to się sprawdzi nie wiem, raczej mało ludzi a może nikt z forumowiczów nie stosuje siarczanu żelaza do zbicia fosforanów a przynajmniej nie trafiłem na info o tym.

 

Potasu aktualnie nie podaję, kiedyś podawałem azotan potasu na podbicie azotanów. Próbowałem tak powalczyć z fosforanami i sinicami - sukcesy były ale różnie w zbiorniku się działo, w końcu zacząłem szukac innej metody i trafiłem na wykorzystanie FeSO4 w oczyszczalniach + metoda dsr (tam używa się cytrynianów Fe ale nie bardzo wiem po co skoro sam siarczan żelaza jest nieszkodliwy i działa). Skutek uboczny podbijania azotanów KNO3 był taki że montipora talerzowa czerwona była na prawdę krwiście czerwona a po odstawieniu KNO3 zrobiła się jakby bardziej szarawa więc możliwe że coś w tym jest.

 

Ogólnie mam niewielkie doświadczenie i moje rady są bardziej jako pomysł do przemyślenia ew. ostrożnych testów.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

czyli podsumowując podstawowa chemia do akwarium Ca, Mg i Kh - jak najbaberdziej tak jeżeli chodzi o zmieniki z netu bez nalepki ,, morskie"

Co do innych suplementów/chemii to jak jeszcze siarczan żelaza  ujdzie formie naszego zamienika  ,,morskiego" Fe , tak już reszta chemii płać i płacz jak chcesz mieć ładne kolory korali.

To jeszcze pytanie jak z tymi testami na Fe, I, K - warto nie warto kupować,  a jak nie warto to jak inaczej zweryfikować czy brak np. zielonego koloru to brak Fe wodzie a nie na przykład za mało koloru niebieskiego w świetle nad akwarium.

Kolejna rzecz to kiedyś w jednym z sklepów Warszawie, na Służewiu właściciel powiedział że jak chemia to Read Sea albo GroTech potwierdzacie?

Edytowane przez Daniell (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.04.2018 o 22:33, Daniell napisał:

chwialek@ podobne pytanie jak wyżej konkretnej firmy,/sklepie kupujesz Mg,Ca,Kh, w jakich proporcjach rozrabiasz przykładowo 0.5/1 litra wody RODI ile tego sypiesz.

Przepraszam za zwłokę - ale dopiero spojrzałem w temat... To stosuję.

soda-oczyszczona-spozywcza-produkcji-ciech-25kg-promocja.jpg.34ce321b7f13063b2a38096c9c6520e3.jpg20180504_084200.thumb.jpg.ed8a80f8267ab3ad251797f1e982df16.jpgddaa76b34010814632eba38aad87.jpg.4d2ea622dc9f9e79d482e848bf63ef30.jpg

W jakich proporcjach rozrabiam w RODI...
Kh 84g/l (gotowego płynu)
Ca 166,5g/l (gotowego płynu)
Mg 102g/l (gotowego płynu)

Ilość jaką mam podpiętą pod system to wiadro kwadratowe 15L Kh oraz wiadro CA/Mg 15L (gotowych płynu)

Nie zachęcam do naśladowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 1.05.2018 o 20:23, Daniell napisał:

Panowie,

czyli podsumowując podstawowa chemia do akwarium Ca, Mg i Kh - jak najbaberdziej tak jeżeli chodzi o zmieniki z netu bez nalepki ,, morskie"

Co do innych suplementów/chemii to jak jeszcze siarczan żelaza  ujdzie formie naszego zamienika  ,,morskiego" Fe , tak już reszta chemii płać i płacz jak chcesz miedź ładne kolory korali.

To jeszcze pytanie jak z tymi testami na Fe, I, K - warto nie warto kupować,  a jak nie warto to jak inaczej zweryfikować czy brak np. zielonego koloru to brak Fe wodzie a nie na przykład za mało koloru niebieskiego w świetle nad akwarium.

Kolejna rzecz to kiedyś w jednym z sklepów Warszawie, na Służewiu właściciel powiedział że jak chemia to Read Sea albo GroTech potwierdzacie?

Z siarczanem żelaza trzeba uważać, niektóre ryby są wrażliwe na wyższe poziomy żelaza. W którymś wątku czytałem że po przedawkowaniu padł żółtek. Skrzydlice chyba też nie lubią się z Fe za bardzo. Przed zbyt dużymi dawkami ostrzega też autor metody DSR, twierdzi że dziennie nie należny podawać więcej niż 0,15ppm Fe. To czy warto coś stosować zależy od tego ile szukasz i czytasz - informacji jest nie wiele ale jakieś podstawy do startu testów są, i Twojego temperamentu - ostrożnie i spokojne testy, obserwacja i stopniowe podnoszenie dawek wg. potrzeb. Oczywiście dusza hazardzisty ...

 

43 minuty temu, chwialek napisał:

Przepraszam za zwłokę - ale dopiero spojrzałem w temat... To stosuję.

soda-oczyszczona-spozywcza-produkcji-ciech-25kg-promocja.jpg.34ce321b7f13063b2a38096c9c6520e3.jpg20180504_084200.thumb.jpg.ed8a80f8267ab3ad251797f1e982df16.jpgddaa76b34010814632eba38aad87.jpg.4d2ea622dc9f9e79d482e848bf63ef30.jpg

W jakich proporcjach rozrabiam w RODI...
Kh 84g/l (gotowego płynu)
Ca 166,5g/l (gotowego płynu)
Mg 102g/l (gotowego płynu)

Ilość jaką mam podpiętą pod system to wiadro kwadratowe 15L Kh oraz wiadro CA/Mg 15L (gotowych płynu)

Nie zachęcam do naśladowania

Wydaje mi się czy Ca to czystość spożywcza a KH i MG nawet techniczna??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uhm raczej techniczna skoro jest 47% MgCl2 w proszku, coś musi stanowić resztę proszku :) ciekawe co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
uhm raczej techniczna skoro jest 47% MgCl2 w proszku, coś musi stanowić resztę proszku [emoji4] ciekawe co.

Pewnie woda :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, lukaszt0 napisał:


Pewnie woda :)

Fakt w MgCl2*6H20 dokładnie 46,83% to MgCl2 a 53,17% tj. reszta to woda (wyliczenia własne wg mas molowych pierwiastków). Tylko że te worki wyglądają jak nawóz rolniczy gdzie raczej nikt nie przejmuje się zanieczyszczeniami które wzbogacają nawóz.

To nie całkiem offtop, zawsze wydawało mi się że do Ballinga wybiera się sole cz.d.a. bo zanieczyszczenia z innych "gorszych" nawet jeżeli nie od razu to z czasem rozwalą zbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie to trochę się dziwie bo chlorek magnezu sześciowodny CZDA jest dostępny ogólnie i to dość tani nawet 7zł za 1 kg - teraz tego pełno na pewnym portalu aukcyjnym bo ludziska sobie w tym kąpiele urządzają i się smarują O_O - w dziale medycyna naturalna ląduje 

 

EDIT: ten wór który kolega dał to tagują jako eko sól drogowa :)  34 zł za worek 25 Kg  wow

Edytowane przez Ura (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, Ura napisał:

w sumie to trochę się dziwie bo chlorek magnezu sześciowodny CZDA jest dostępny ogólnie i to dość tani nawet 7zł za 1 kg - teraz tego pełno na pewnym portalu aukcyjnym bo ludziska sobie w tym kąpiele urządzają i się smarują O_O - w dziale medycyna naturalna ląduje 

 

EDIT: ten wór który kolega dał to tagują jako eko sól drogowa :)  34 zł za worek 25 Kg  wow

Masz na myśli MgCl2*6H20 ? O H2O czasem sprzedawcy nie piszą więc to może stąd wrażenie że jest inny, różnica jest tylko w oznaczeniu czystości cz.d.a. lub techniczny. Chyba spożywczego też nie spotkałem.

CaCl2 jak najbardziej jest bez H2O, chyba 2H2O i 6H2O. Oczywiście tez jest sprzedawany jako sól drogowa w jakości techniczny albo spożywczy jako koagulant np dodatek do serów i jakiś dodatek do innej żywności ale tez jako cz.d.a.

 

Poza czystością tak jak piszesz, cena jest kolosalnie inna. Tylko że sól drogowa to mieszanka chlorków magnezu, wapnia i sodu i przynajmniej z tego powodu się nie nadaje do ballinga nawet jeżeli zlejemy czystość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) tam to było tylko tak opisane żeby przyciągać klientów i dodać nową funkcjonalność :) do posypywania podjazdu, a tak naprawdę to ten wór to nawóz rolniczy chyba nie uwodniony ( uwadnia się na śniegu i lodzie i z tąd ta funkcjonalność ) 

a ten spożywczy to był CZDA już uwodniony pokruszone płatki chlorku magnezu sześciowodnego - ci co używają Mg od AF wiedzą o jakie płatki chodzi :), po prostu to jest tak że zalewa się w płaskiej kadzi chlorek magnezu wodą przeprowadza hydatyzację, następnie następuje proces odparowania zbędnej wody i tak po wysuszeniu zbijamy taką skorupkę sześciowodnego chlorku magnezu :) pozostaje go tylko zapakować by nie było dostępu do wody. Po prostu jakaś firma od eko żywności kupuje duże ilości tej soli CZDA konfekcjonuje i sprzedaje jako magnez do zastosowań leczniczych, sól kąpielową. Ale wygląda zupełnie jak płatki od AF 

nie chce dawać linka @Stefan85 wpisz sobie chlorek magnezu w znanym portalu aukcyjnym, którego nie lubię osobiście :) ale działa pięknie jako wyszukiwarka produktów wszelakich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, Ura napisał:

:) tam to było tylko tak opisane żeby przyciągać klientów i dodać nową funkcjonalność :) do posypywania podjazdu, a tak naprawdę to ten wór to nawóz rolniczy chyba nie uwodniony ( uwadnia się na śniegu i lodzie i z tąd ta funkcjonalność ) 

a ten spożywczy to był CZDA już uwodniony pokruszone płatki chlorku magnezu sześciowodnego - ci co używają Mg od AF wiedzą o jakie płatki chodzi :), po prostu to jest tak że zalewa się w płaskiej kadzi chlorek magnezu wodą przeprowadza hydatyzację, następnie następuje proces odparowania zbędnej wody i tak po wysuszeniu zbijamy taką skorupkę sześciowodnego chlorku magnezu :) pozostaje go tylko zapakować by nie było dostępu do wody. Po prostu jakaś firma od eko żywności kupuje duże ilości tej soli CZDA konfekcjonuje i sprzedaje jako magnez do zastosowań leczniczych, sól kąpielową. Ale wygląda zupełnie jak płatki od AF 

nie chce dawać linka @Stefan85 wpisz sobie chlorek magnezu w znanym portalu aukcyjnym, którego nie lubię osobiście :) ale działa pięknie jako wyszukiwarka produktów wszelakich.

cokolwiek się w tym pogubiłem... co do portalu aukcyjnego, pełna zgoda też nie lubię i chyba jest nas więcej bo od jakiegoś czasu mam wrażenie że już nie można tam znaleźć wszystkiego a wręcz wszystkiego jest coraz mniej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Stefan85 napisał:

Wydaje mi się czy Ca to czystość spożywcza a KH i MG nawet techniczna??

Nie wydaje Ci się tak jest ... i również zgodzę się z tezą iż w Mg pozostałe 53% to głównie woda, oraz brak dokładniejszych atestów które zapewne również kosztują.

Tak się zastanawiam co dodatkowo zawierają proszki dedykowane do akwarium morskiego? - zapewne zawierają składnik X znacząco wpływający na jakość. Bo sam zauważyłem iż łatwiej się rozpuszcza Kh.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.