Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ponownie,

 

Tak wiec za kilka dni startuje ze swoja pierwsza morszczyzna (po kilku miesiacach przygotowan :)) Wymiary baniaka 80x40x35 (40 wysokosc)

Opisze sprzet:

-Oswietlenie: T5 6x24W :

 

Przez przypadek polecial zly klawisz i caly temat wskoczyl niedokonczony :) . Wracajac do tematu:

-Oswietlenie T5 6x24W

      Giesemann:

     2x Actinic Blue

          Aquablue Azure

          Aquablue Coral

          Super Actinic    (mimo najwyzszej fali mam wrazenie ze swieci najslabiej ze wszystkich)

          Super Purple

-Odpieniacz Tunze 9004 Comline. Bedzie umieszczony w pierwszej komorze panelu przelewowego

-Cyrkulacja 2x Jebao RW4. Jedna pompe planuje umiescic w gornym lewym rogu druga w dolnym prawym aby "wymiatala" wszystko zza skaly. Oba strumienie beda skierowane po przekatnej.

                    Pompa obiegowa do 1500l/h. Bedzie umieszczona w ostatniej komorze panelu.

                   Mam rozniez pompe o mocy 750l/h jednak na chwile obecna nie bede jej uzywal (ewentualnie do mieszania wody na podmianki)

-Prosta dolewka grawitacyjna

-zywa skala ok 30 kg

-zywy piach aragonite (podloze zostanie usypane maks do 2 cm)

-W panelu przelewowym (Panel zewnetrzy na zasadzie u-rurki)

        druga komora: 2 pudelka (bodajze po 500 ml, nie pamietam :)) siporax ulozony w kolumny

        trzecia komore zostawiam na adsorbery/wegiel

        a czwarta jak juz wspomnialem pompa + grzalka

Na obecna chwile posiadam pudelko wegla Red sea (jak dlugo taki wegiel mozna stosowac?) jednak poczekam z nim jeszcze. Zamiast tego wrzuce weglowe gabki (tak wiem ze to nie najlepszy pomysl jednak sa nowe i szkoda mi ich wyrzucac)na gorze drugiej komory tuz za siporaxem i na gorze trzeciej a po zuzyciu gabki zastapie weglem granulowanym.

W pierwszej komorze umieszcze rozniez wate na splywie u - rurki.

Bakterie - Bacto start firmy Colombo.

Sol - Red Sea Coral Pro

Planuje korale miekkie, LPS i SPS plus kilka rybek.

Tak wiec mam zamiar zalac w nadchodzacy weekend. Po 24 h mieszania dojdzie skala i tak bedzie stalo kilka dni az wymiecie wszystkie syfy ze skaly. W miedzyczasie bede dozowal bakterie. Gdy skala sie oczysci dojdzie zywy piach. No i wtedy juz tylko cierpliwosc i czekanie az dojrzeje (Kiedy pierwsza podmianka?).

Testery: NO3, Ca, Mg - Red Sea oraz dwie walizy zbiorczych testow firmy JBL i Colombo ktore otrzymalem "w spadku" (jest to warte uwagi???)

Bylbym zapomnial....w pierwszym tygodniu nie bede w ogole swiecil (podobno jest to zalecane) a nastepnie wystartuje od dwoch godzin swiatlem Actinic blue zwiekszajac co tygodniowo swiatlo az do 10 h.

Tak wiec licze na wasze porady. Jezeli macie jakies uwagi to smialo walcie.

Za niedlugo wrzuce fotki.

 

 

 

 

Edytowane przez Bishop358 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej. Z tym światłem są różne "szkoły'. Jedni świecą od razu docelowym a inni jak ty stopniowo. Uważam, że na start troszkę za bogata sól. Pierwsza podmianka - trudno powiedzieć. Obserwuj system. Jak przejdą plagi zrób testy. gdy się unormują to wtedy mała podmianka. W jednym oczku trwa to miesiąc a w innym dłużej. Cierpliwości. Woda "żywa" czy świeżyzna ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, pawellb napisał:

hej. Z tym światłem są różne "szkoły'. Jedni świecą od razu docelowym a inni jak ty stopniowo. Uważam, że na start troszkę za bogata sól. Pierwsza podmianka - trudno powiedzieć. Obserwuj system. Jak przejdą plagi zrób testy. gdy się unormują to wtedy mała podmianka. W jednym oczku trwa to miesiąc a w innym dłużej. Cierpliwości. Woda "żywa" czy świeżyzna ?

Czesc Pawel,

Temat swiatla ogolnie przyprawial mnie juz o bol glowy. Po przeczytaniu jednak kilku postow/tematow wywnioskowalem ze mniejsze plagi sa u osob ktore swieca swiatlem stopniowym. Mam nadzieje ze i tak bedzie u mnie.

Mialem ogromny dylemat co do soli. Zastanawialem sie czy wybrac czarna czy niebieska Red Sea. Czarna ogolnie ludzie czesto sobie chwala. Sol jest tak jak stwierdziles bogata. Plusem tego jest ze nie trzeba bedzie dozowac tyle materialow/chemii z zewnatrz, minusem pewnie moze byc wiekszy rozwoj plag.  Najbardziej jednak martwi mnie w tej soli wysoki wspolczynnik KH, choc Pani w sklepie stwierdzila ze to plus jednak wiadomo jak podchodzic do sprzedawcow w sklepach :) .Jezeli nie sprobuje to sie nie przekonam :) Na wszelki wypadek mam jeszcze "w spadku" maly worek niebieskiej choc jest juz troche skamieniala.

Rozumiem nie bede szalal z testami i podmiankami bo jeszcze narobie wiecej szkod niz pozytku.

Woda bedzie swiezyna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

baniak trochę małą głębię ma 35cm, ale pewnie już masz wiec nie ma tematu, pompa wydaje mi się przysłaba ale 1500 tez będzie, co do soli dawaj od razu docelową z bogatą/uboga to mit gorzej Ci wyjdzie potem zamiana soli na inna zbiornik się ustabilizuje a Ty zaczniesz eksperymenty z solą, co do świecenia jak wyżej szkoło dowolna, ale nie ma co zwlekać lepiej dać docelowe oświetlenie jak dasz słabsze to są dwie opcje albo będzie Ci dłużej baniak dojrzewał, albo po wzmocnieniu oświetlenia na docelowe akwarium będzie dojrzewało drugi raz, reszta wydaje mi się ok resztę zweryfikuje życie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Paragon napisał:

baniak trochę małą głębię ma 35cm, ale pewnie już masz wiec nie ma tematu

Zgadza sie, baniak juz jest. Jest typowo slodkowodny stad takie wymiary. Na mala poprawe glebi koledzy z forum doradzili abym wkeil czarne tlo co zrobilem. Coraz bardziej zaluje ze nie kupilem nowego jednak teraz juz za pozno na to.

 

9 minut temu, Paragon napisał:

pompa wydaje mi się przysłaba ale 1500

Wiec ile bys proponowal?

Zawsze moge dorzucic druga pompe do baniaka o mocy 750 czy 800 l/h (sam juz nie wiem ile to bylo :) )

11 minut temu, Paragon napisał:

co do soli dawaj od razu docelową z bogatą/uboga to mit gorzej Ci wyjdzie potem zamiana soli na inna zbiornik się ustabilizuje a Ty zaczniesz eksperymenty z solą,

Taki mam zamiar. Niebieskiej i tak mam za malo na start :)

 

12 minut temu, Paragon napisał:

co do świecenia jak wyżej szkoło dowolna, ale nie ma co zwlekać lepiej dać docelowe oświetlenie jak dasz słabsze to są dwie opcje albo będzie Ci dłużej baniak dojrzewał, albo po wzmocnieniu oświetlenia na docelowe akwarium będzie dojrzewało drugi raz

Hmmmm.... Daje to do myslenia. Docelowe masz na mysli od razu wszystkie na pelne 10h?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, Bishop358 napisał:

Zgadza sie, baniak juz jest. Jest typowo slodkowodny stad takie wymiary. Na mala poprawe glebi koledzy z forum doradzili abym wkeil czarne tlo co zrobilem. Coraz bardziej zaluje ze nie kupilem nowego jednak teraz juz za pozno na to.

Miałem taki baniak tylko 60x35 i czarne tlo nic to nie poprawiło hehe,

3 minuty temu, Bishop358 napisał:

Wiec ile bys proponowal?

sorki ale nie doczytałem, będziesz miał panel czy sump?

4 minuty temu, Bishop358 napisał:

Hmmmm.... Daje to do myslenia. Docelowe masz na mysli od razu wszystkie na pelne 10h?

To moje osobiste zdanie, ale co ma być to będzie ja zawsze świeciłem docelowo na 100%, co do czasu u mnie jest na przemiennie tzn w akwarium 12h z czego 10 jest na 100% a mam godzinę wschodu i godzinę zachodu, oraz 14h w sumpie, świecenie  sump/akwarium nakłada się po godzinie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30kg skały to zdecydowanie za dużo. Realnie z fajnym ustawieniem zmieści się pomiędzy 8-14kg. Grzałka w komorze pompy to zły pomysł. Przyjdzie dzień że pompa wypompuje nieco więcej wody z komory i grzałka się przepali pracując na sucho. Grzałka musi być umieszczona w komorze gdzie zawsze jest stały poziom czyli tam gdzie będzie przelew górą i to chyba u Ciebie będzie trzecia komora. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Paragon napisał:

Miałem taki baniak tylko 60x35 i czarne tlo nic to nie poprawiło hehe,

To mnie pocieszyles :P 

 

15 minut temu, Paragon napisał:

sorki ale nie doczytałem, będziesz miał panel czy sump?

Zewnetrzny panel

 

16 minut temu, Paragon napisał:

To moje osobiste zdanie, ale co ma być to będzie ja zawsze świeciłem docelowo na 100%, co do czasu u mnie jest na przemiennie tzn w akwarium 12h z czego 10 jest na 100% a mam godzinę wschodu i godzinę zachodu, oraz 14h w sumpie, świecenie  sump/akwarium nakłada się po godzinie

A jakiej lampy uzywasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
8 minut temu, Bishop358 napisał:

To mnie pocieszyles :P

lepiej brzydka prawda niż hehe

 

8 minut temu, Bishop358 napisał:

Zewnetrzny panel

aha na poziomie akwarium to 1500 wystarczy

 

8 minut temu, Bishop358 napisał:

To mnie pocieszyles :P 

 

Zewnetrzny panel

 

A jakiej lampy uzywasz?

made by Ja :P elektronika od Magu + dodałem świetlówkę T5 1x45W High-Lite Blue

 

9 minut temu, dla syna napisał:

30kg skały to zdecydowanie za dużo. Realnie z fajnym ustawieniem zmieści się pomiędzy 8-14kg. Grzałka w komorze pompy to zły pomysł. Przyjdzie dzień że pompa wypompuje nieco więcej wody z komory i grzałka się przepali pracując na sucho. Grzałka musi być umieszczona w komorze gdzie zawsze jest stały poziom czyli tam gdzie będzie przelew górą i to chyba u Ciebie będzie trzecia komora. 

fakt nie doczytałem z grzalką się zgadzam, ze skałą to kwestia gustu ja mam 30kg z czego 5 jest w sumpie, w akwarium głównym  jest 25kg w obiegu 500 litrów hehe, chciałem jak najmniej skały ale ja mam spory sump, dsb, refugium i mocny odpieniacz wiec moge sobie pozwolic na taką ilość, ale faktycznie 30kg w 100 litrach to sporo myśle ze 20kg bedzie ok,

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, dla syna napisał:

Grzałka w komorze pompy to zły pomysł. Przyjdzie dzień że pompa wypompuje nieco więcej wody z komory i grzałka się przepali pracując na sucho. Grzałka musi być umieszczona w komorze gdzie zawsze jest stały poziom czyli tam gdzie będzie przelew górą i to chyba u Ciebie będzie trzecia komora. 

To ma sens. Dlatego zawsze lepiej najpierw zapytac :) 

9 minut temu, Paragon napisał:

30kg skały to zdecydowanie za dużo. Realnie z fajnym ustawieniem zmieści się pomiędzy 8-14kg

Ciezko mi na te chwile wyobrazic sobie ile objetosciowo to jest 25-30 kg, lepiej byloby kupic mniej a potem ewentualnie dokupic niz kupic za duzo i wyrzucic. Jednak jedno nie daje mi sokoju. Tak ja juz pewnie zauwazyles poza siporaxem i odpieniaczem nie bede mial zadnej dodatkowej filtracji (zalecane w takiej sytuacji ok 25% skaly) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 minuty temu, Bishop358 napisał:

Ciezko mi na te chwile wyobrazic sobie ile objetosciowo to jest 25-30 kg, lepiej byloby kupic mniej a potem ewentualnie dokupic niz kupic za duzo i wyrzucic. Jednak jedno nie daje mi sokoju. Tak ja juz pewnie zauwazyles poza siporaxem i odpieniaczem nie bede mial zadnej dodatkowej filtracji (zalecane w takiej sytuacji ok 25% skaly) .

Ciężko coś doradzić jak masz dużo skały to filtrację możesz oprzeć na niej, ale jak dasz dużo skały to robisz gruzowisko (chyba że Ci sie pododba to ok), jak dasz malo skaly to warto dać jakieś alternatywne metody, hmm mocny odpieniacz będziesz mial panel to nie poszalejesz  więc może reaktor glonowy, sposobów jest sporo popatrz u innych co mają w podobnym litrażu z panelem, dobrze się uczyć od tych co im wyszło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Bishop358 napisał:

To ma sens. Dlatego zawsze lepiej najpierw zapytac :) 

Ciezko mi na te chwile wyobrazic sobie ile objetosciowo to jest 25-30 kg, lepiej byloby kupic mniej a potem ewentualnie dokupic niz kupic za duzo i wyrzucic. Jednak jedno nie daje mi sokoju. Tak ja juz pewnie zauwazyles poza siporaxem i odpieniaczem nie bede mial zadnej dodatkowej filtracji (zalecane w takiej sytuacji ok 25% skaly) .

25% skały szybciej spowoduje pojawienie się martwych stref i często wychodzi na to że skała nie daje rady. Jak dajesz odpieniacz i siporax to spokojnie można miec 10% skały. Chyba że przerybisz zbiornik. Wtedy jest jeszcze opcja reaktora glonowego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak startowałem to świeciłem docelowo od startu i żadnych problemów, plag z tego powodu nie było. Skały daj tak myślę 10-15kg powinno starczyć, a w razie czego zawsze możesz dołożyć, dokupić jak wyda Ci się za mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Paragon napisał:

Ciężko coś doradzić jak masz dużo skały to filtrację możesz oprzeć na niej, ale jak dasz dużo skały to robisz gruzowisko (chyba że Ci sie pododba to ok), jak dasz malo skaly to warto dać jakieś alternatywne metody, hmm mocny odpieniacz będziesz mial panel to nie poszalejesz  więc może reaktor glonowy, sposobów jest sporo popatrz u innych co mają w podobnym litrażu z panelem, dobrze się uczyć od tych co im wyszło :)

 

16 godzin temu, dla syna napisał:

25% skały szybciej spowoduje pojawienie się martwych stref i często wychodzi na to że skała nie daje rady. Jak dajesz odpieniacz i siporax to spokojnie można miec 10% skały. Chyba że przerybisz zbiornik. Wtedy jest jeszcze opcja reaktora glonowego. 

Od waszych opinii moje szare komorki tak zaczely szalec ze az pojechalem do akwarystycznego sprawdzic jak objetosciowo wyglada 25 - 30 kg skaly :) . Stanowczo za duzo!!!

Wrzuce 15 kg bardziej podluznej skaly (akwa moze i nie za glebokie za to na dlugosc moge troche poszalec). 

13 godzin temu, maciej01 napisał:

Jak startowałem to świeciłem docelowo od startu i żadnych problemów, plag z tego powodu nie było. Skały daj tak myślę 10-15kg powinno starczyć, a w razie czego zawsze możesz dołożyć, dokupić jak wyda Ci się za mało.

Skoro mialoby to przyspieszyc dojrzewanie to chyba sie skusze. Swieciles caly cykl 10-12h wszystkimi swietlowkami?

 

A co myslicie aby wstawic grzalke do pierwszej komory obok odpieniacza. W drugiej i trzeciej nie bede mial miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, Bishop358 napisał:

Od waszych opinii moje szare komorki tak zaczely szalec ze az pojechalem do akwarystycznego sprawdzic jak objetosciowo wyglada 25 - 30 kg skaly :) . Stanowczo za duzo!!!

Wrzuce 15 kg bardziej podluznej skaly (akwa moze i nie za glebokie za to na dlugosc moge troche poszalec). 

hehe to dobrze, pamiętaj im więcej skały tym bardziej musisz postarać się o dobra cyrkulację, martwe strefy itp., :)

Grzałka w sumie obojętne gdzie ważne aby miała stały poziom wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Paragon napisał:

hehe to dobrze, pamiętaj im więcej skały tym bardziej musisz postarać się o dobra cyrkulację, martwe strefy itp., :)

Ten argument najbardziej do mnie przemawia. Nadmiar moze bardziej zaszkodzic niz niedobor, jak to czesto w zyciu bywa :) 

Takie pytanie z innej polki: hodujesz moze zoanthusy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

nie i nie mam zamiaru :) jestem uczulony na śmierć :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Paragon napisał:

nie i nie mam zamiaru :) jestem uczulony na śmierć :P

Hahaha ok. Pojde na latwizne i zamiast szukac po necie to zapytam wprost - co w nich takiego zabojczego? :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Palitoksyna. Były już gorące dyskusje o tym i obawiam się, że to początek kolejnej g...noburzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, SgtOddball napisał:

Palitoksyna. Były już gorące dyskusje o tym i obawiam się, że to początek kolejnej g...noburzy

Nie bedzie zadnej g...noburzy, nie chce mi sie spierac z nikim :) Chodzilo mi o konkretna i krotka odpowiedz ktora dostalem od Ciebie - Palitoksyna - reszte juz sam sobie doczytam.

 

Poki temat goracy to pomecze was jeszcze na temat skaly. Otoz mam sklepie do wyboru live rock z Indonezji i Real Reef Rock. Real Reef Rock ma wiele pozytywnych opinii, chociazby to ze nie oddaje tyle syfu do wody co prawdziwa zywa skala. Jak jednak wyglada filtracja w takiej skale? Czy jest ona tak samo wydajna jak w prawdziwej? I czy nadaje sie na start?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

jak zaczynasz z akwarystyką polecam żywa skałę, ominie cię cała masa frajdy, jak dojdziesz że to nie dla Ciebie to drugi raz zaczniesz o suchej skały hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Paragon napisał:

jak zaczynasz z akwarystyką polecam żywa skałę, ominie cię cała masa frajdy, jak dojdziesz że to nie dla Ciebie to drugi raz zaczniesz o suchej skały hehe

Chyba wiem do czego zmierzasz :D 

a z czystej ciekawosci - czy filtracja w takiej skale jest porownywalna do tej w zywej skale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Bishop358 napisał:

Chyba wiem do czego zmierzasz :D 

a z czystej ciekawosci - czy filtracja w takiej skale jest porownywalna do tej w zywej skale?

Żywa ma lepszą filtrację a rrr jest stabilniejsza. Akurat jestem jednym albo nieliczym przypadkiem który przejechał się na skale rrr i straciłem rok czasu. Ale tak jak mówię trafilem na skałę z defektem. 

 

5 godzin temu, Bishop358 napisał:

 

Od waszych opinii moje szare komorki tak zaczely szalec ze az pojechalem do akwarystycznego sprawdzic jak objetosciowo wyglada 25 - 30 kg skaly :) . Stanowczo za duzo!!!

Wrzuce 15 kg bardziej podluznej skaly (akwa moze i nie za glebokie za to na dlugosc moge troche poszalec). 

Skoro mialoby to przyspieszyc dojrzewanie to chyba sie skusze. Swieciles caly cykl 10-12h wszystkimi swietlowkami?

 

A co myslicie aby wstawic grzalke do pierwszej komory obok odpieniacza. W drugiej i trzeciej nie bede mial miejsca.

Jeśli grzałka jest w obudowie i jest stały poziom wody to może być. Widziałem na własne oczy kiedyś jak kuzyn wyciągał odpieniacz do czyszczenia i niefortunnie grzałka sie odkleiła. Uderzyła o ściankę szyby wraz z dociskiem odpieniacza. Niestety pękła. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Bishop358 napisał:

 

Skoro mialoby to przyspieszyc dojrzewanie to chyba sie skusze. Swieciles caly cykl 10-12h wszystkimi swietlowkami?

Nie mam świetlówek, mam LED DIY. Świeciłem pełnym cyklem od startu akwarium. Kup żywą skałę lub pół na pół żywa/sucha np. Marco Rocks.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu ‎4‎-‎5‎-‎2018 o 20:38, dla syna napisał:

Żywa ma lepszą filtrację a rrr jest stabilniejsza. Akurat jestem jednym albo nieliczym przypadkiem który przejechał się na skale rrr i straciłem rok czasu. Ale tak jak mówię trafilem na skałę z defektem. 

Dzieki za odpowiedz. Twoj przypadek ze skala rrr to dowod ze nie ma rzeczy idealnych. Zdecydowalem ze zaopatrze zbiornik w skale rrr (dziewczynie nie podobaja sie "robaki" z zywej skaly a ze ona mi funduje te skale to nie mam za duzego wyboru :) ). Jezeli bede mial podobny problem to przynajmniej bede wiedzial gdzie celowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.