Skocz do zawartości
Ceragl

Sump projekt

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Z racji przeprowadzki i nowej szafki pod akwarium chciałbym zmienić sumpa na trochę większy. Z tej racji mam pytanie, czy tego typu rozmieszczenie ścianek będzie dobrze funkcjonować? Pierwsza komora wlot, trochę siporaxu w koszykach, druga komora to DSB, a nad nim glon spaghetti, ostatnia komora z pompą plus pewnie trochę żywej skały. Albo skała do pierwszej komory a siporax do ostatniej.  

sump nowy.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jakie akwarium i jaka pompa obiegowa to będzie łatwiej. Będziesz miał odpieniacz?

Oraz jaki jest trzeci wymiar sumpa (głębokość)


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cześć,
Z racji przeprowadzki i nowej szafki pod akwarium chciałbym zmienić sumpa na trochę większy. Z tej racji mam pytanie, czy tego typu rozmieszczenie ścianek będzie dobrze funkcjonować? Pierwsza komora wlot, trochę siporaxu w koszykach, druga komora to DSB, a nad nim glon spaghetti, ostatnia komora z pompą plus pewnie trochę żywej skały. Albo skała do pierwszej komory a siporax do ostatniej.  
5af3690112e1f_sumpnowy.png.9c98bbf8cd1bf4875d8fc9c64bf5b7be.png
Ostatnio też stawiałem sumpa bez odpieniacza ale z DSB. Pierwsza komorę mam bodajże 6 albo 7 cm - taka aby weszła rura zrzutu wody, grzałka i ciut luzu żeby swobodnie w niej operować. zrobiłem tak bo chciałem mieć jak największe DSB i refugium. Siporax mam w woreczku siatkowym w ostatniej komorze - tam gdzie pompa. Jeden płaski kawałek skały mam tymczasowo tam gdzie DSB ale zaraz przy wlocie wody bo tam największy przepływ. Dwa mniejsze kawałki mam tam gdzie zrzut wody. Na razie się sprawdza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten 1 cm odstępu między dwoma przegrodami to nie jest dobry pomysł. Jak Ci coś tam wpadnie, to już nie wyjmiesz, chyba, że dołem przez te 2 cm, jeśli to będzie coś drobnego, co dołem przeleci. Nie dasz rady też wyczyścić, z czasem to miejsce zarosnie może jakimiś gabkami i przepływ się zmniejszy.

Jeśli z pierwszej przegrody woda wychodzi dołem, to może Ci się na górze zbierać nalot. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, katani napisał:

Napisz jakie akwarium i jaka pompa obiegowa to będzie łatwiej. Będziesz miał odpieniacz?

Oraz jaki jest trzeci wymiar sumpa (głębokość)

Akwa ma 64l (40x40x40), sump to 40x40 x35 (ostatnie to wysokość), odpieniacza nie chcę. Pompa obiegowa to Jecod FA-1000.

11 godzin temu, Nik@ napisał:

Ten 1 cm odstępu między dwoma przegrodami to nie jest dobry pomysł. Jak Ci coś tam wpadnie, to już nie wyjmiesz, chyba, że dołem przez te 2 cm, jeśli to będzie coś drobnego, co dołem przeleci. Nie dasz rady też wyczyścić, z czasem to miejsce zarosnie może jakimiś gabkami i przepływ się zmniejszy.

Jeśli z pierwszej przegrody woda wychodzi dołem, to może Ci się na górze zbierać nalot. 

Dzięki za uwagę, zrobię w takim razie większe przeloty dołem po jakieś 4cm, a odstęp np 2-3cm. 

Musze się zastanowić jak z tym przelotem dołem czy górą w takim razie. Chciałbym dołem, żeby wymywało detrytus i szedł do DSB i refugium, ale szkoda też w sumie, żeby miał się zbierać nalot na tafli u góry. Chyba ze jest opcja zrobienia np przelotów i góra i dołe? ;) nie wiem tylko czy to by spełniało swoją funkcję. Zrobić od dołu ze 3mc, góra też mniej niż ta druga ścianka i wtedy i dołem i góra by leciała woda :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kUNmRUa.jpg

To mój sump który miałam w 360l.

Pierwsza od lewej to komora spływu i odpieniacza. Górą przelewała się przez pierwszą grodź do następnej grodzi przez pasek do komory refugium. Z refugium znów wyplywala  górą, zawijala w dół i od dołu obmywała siporax, który trzymalam w tej małej trzeciej komorze i znów górą do ostatniej komory pompy.

Widać więc, że z każdej komory wychodziła górą, przez co nigdzie się syfek nie zbierał na powierzchni, a komora na media w której był siporax była stałe płukana od dołu. Między trzecią a czwartą grodzią było fajne miejsce na wsuniecie paska waty.

Detrytus z pierwszej komory był usuwany bez problemu góra, ponieważ rura spływu byla zanurzona pod wodą i ten prąd wypływającej wody oraz odpieniacz robiły spory ruch przy dnie komory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.05.2018 o 08:55, Nik@ napisał:

kUNmRUa.jpg

To mój sump który miałam w 360l.

Pierwsza od lewej to komora spływu i odpieniacza. Górą przelewała się przez pierwszą grodź do następnej grodzi przez pasek do komory refugium. Z refugium znów wyplywala  górą, zawijala w dół i od dołu obmywała siporax, który trzymalam w tej małej trzeciej komorze i znów górą do ostatniej komory pompy.

Widać więc, że z każdej komory wychodziła górą, przez co nigdzie się syfek nie zbierał na powierzchni, a komora na media w której był siporax była stałe płukana od dołu. Między trzecią a czwartą grodzią było fajne miejsce na wsuniecie paska waty.

Detrytus z pierwszej komory był usuwany bez problemu góra, ponieważ rura spływu byla zanurzona pod wodą i ten prąd wypływającej wody oraz odpieniacz robiły spory ruch przy dnie komory.

Dzięki za zdjęcie i opis :)
W takim razie mam dwa pomysły:

Jeden z przelotem tylko górą, a drugi z przelotem i górą i dołem. Nie wiem tylko za bardzo jak by działała wersja z przelotami i górą i dołem, ale może siporax który będzie w tej pierwszej komorze byłby omywany lepiej. Taka hipoteza :D 

sump nowy 2.png

sump nowy 3.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 16.05.2018 o 00:38, Ceragl napisał:

Dzięki za zdjęcie i opis :)
W takim razie mam dwa pomysły:

Jeden z przelotem tylko górą, a drugi z przelotem i górą i dołem. Nie wiem tylko za bardzo jak by działała wersja z przelotami i górą i dołem, ale może siporax który będzie w tej pierwszej komorze byłby omywany lepiej. Taka hipoteza :D 

sump nowy 2.png

sump nowy 3.png

I która opcje sumpa wybrałeś? Zastanawiam się bo będę robił takich samych rozmiarów i właśnie próbuje go zaprojektować 

Edytowane przez wojtek-h (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W zał. projekt. Proszę o ewentualne uwagi. Ze względu na ograniczone miejsce wymiary 1400x700 ( 2 komory). Niebieska oznacza przepływ górą, czerwona dołem.

 

Pozdrawiam,

SUMP.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.