Skocz do zawartości
Gość Paragon

Podobne do Apitazji

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paragon

Co to jest wyrosło mi na tylnej szybie, początkowo myślałem że to apitazja, ale im jest większy tym mam większe watpliwości, nie ma długiej stopy rośnie praktycznie przy samej szybie ktoś rozpoznaje?

xgft6o.jpg

15y6uxx.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak coś jest podobne do aiptasii, to jest to aiptasia :)

Na 100% na tym zdjęciu to aiptasia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

aiptasia nie musi mieć "długiej" stopy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
28 minut temu, Nik@ napisał:

Jak coś jest podobne do aiptasii, to jest to aiptasia :)

Na 100% na tym zdjęciu to aiptasia.

 

24 minuty temu, silvia napisał:

aiptasia nie musi mieć "długiej" stopy :)

aha ok dzięki za info, to teraz się pytam gdzie moje bergie się pochowały a tłusta sztuka rosnie na tylnej szybie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio czyściłem komin i znalazłem takich ze 20 sztuk.Na razie nigdzie się nie przemieściły wiec je zostawiłem coś tam syfku z komina powyjadają .Mam nadzieje że nigdzie sobie poza komin nie pójdą 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
14 minut temu, sevi74 napisał:

Ja ostatnio czyściłem komin i znalazłem takich ze 20 sztuk.Na razie nigdzie się nie przemieściły wiec je zostawiłem coś tam syfku z komina powyjadają .Mam nadzieje że nigdzie sobie poza komin nie pójdą 

niestety z mojego małego doświadczenia wynika że jak jest jedna to jest więcej, może być mikro rozmiarow i nigdy jej nie zobaczysz na skale, zdziwilo mnie bo wszystkie które do tej pory mialem miały dlugą nogę, a ta nie ma nogi w ogóle, rożnie bezposrednio na szybie i od razu ma te parzydełka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, sevi74 napisał:

Ja ostatnio czyściłem komin i znalazłem takich ze 20 sztuk.Na razie nigdzie się nie przemieściły wiec je zostawiłem coś tam syfku z komina powyjadają .Mam nadzieje że nigdzie sobie poza komin nie pójdą 

Mnie w kominie urosły tak wielkie, jak dłoń powiedzmy szescioklasisty. Jeden z tych olbrzymow zjadł mi rybkę, która wyskoczyła do komina. Ja bym się ich pozbyla czym prędzej.

Aiptasie nawet, jak zostaną na miejscu to wypuszcza zarodniki do wody i pozamiatane. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mnie nastraszyłaś.Jak ja to z tego komina powyciągam.Nie ma jakiegoś środka żeby je usunąć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
15 minut temu, Nik@ napisał:

Mnie w kominie urosły tak wielkie, jak dłoń powiedzmy szescioklasisty. Jeden z tych olbrzymow zjadł mi rybkę, która wyskoczyła do komina. Ja bym się ich pozbyl  czym prędzej.

kurcze u mnie to samo jak likwidowałem poprzednie tez bylem happy że w akwarium czysto zaglądam a w kominie tak jak pisze Dominika  wielkie jak grzyby gdzieś mam chyba jeszcze fotę pamiątkową :)

am8jsy.jpg

wakmk1.jpg

 

 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na szczęście jeszcze ich nie przyuważyłem.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 minuty temu, katani napisał:

U mnie na szczęście jeszcze ich nie przyuważyłem.

 

komin to dla nich idealne miejsce, ciągły dostęp jedzona i nikt ich nie dręczy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak je usunąć? No właśnie nie wiem, mnie też było ciężko, bo komin ciasny a tylko jedną rurę miałam wyjmowaną  (nie była przyklejona)

Teraz w nowym mam na wtyk i spływ i rewizję, zebym mogla je wyjac i wyczyscic. Jedynie rurę powrotu przykleiłam, bo by wyskoczyła pod ciśnieniem. 

Możesz spróbować je wysuszyć? W sensie wyłączyć obieg na kilka, kilkanaście godzin i osuszyć komin spuszczajac wodę wężykiem. Jeśli nie uda się do dna wysuszyć, a rosną jakieś aiptasie na dnie, to ja bym posypała dno cienką warstwą soli lub polała octem lub kwaskiem, lub dolała gorącej rodi. Ale nie wrzątku! żeby dno nie pękło, takiej z 60 stopni, żeby po zmieszaniu z tą resztka wody na dnie było choć 40 stopni. Po zabiegu oczywiście przepłukac komin porządnie, dolewac rodi i spuszczac wężykiem kilka razy.

Kwasek czy ocet tylko wtedy, kiedy nie ma ryzyka, że przez nieszczelnośc w spoinach rur te kwasy przedostatną się do sumpa. Bezpieczniej jest chyba wysuszyć, przegrzać gorąca woda lub zalać je po prostu rodi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze na Aiptasie to ślimaki berghia u mnie dali radę nawet brzydał  jak poskubie to się chowa i potem znów się pojawi a po ślimakach jest czysto. ślimaki wchodzą sam w środek Aipatsii i zżerają ze środka. Podstawa nie dotykać rękoma.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, kniaz0 napisał:

Najlepsze na Aiptasie to ślimaki berghia u mnie dali radę nawet brzydał  jak poskubie to się chowa i potem znów się pojawi a po ślimakach jest czysto. ślimaki wchodzą sam w środek Aipatsii i zżerają ze środka. Podstawa nie dotykać rękoma.  

Berghie w akwarium mają bardzo niewielkie szanse przeżyć. Zagrażają im ryby, krewetki, cyrkulacja, która je oderwie od skaly czy szyby i porwie w pompy... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
11 minut temu, Nik@ napisał:

Jak je usunąć? No właśnie nie wiem, mnie też było ciężko bo komin ciasny a tylko jedną rurę miałam wyjmowaną  (nie była przyklejona)

Teraz w nowym mam na wtyk i dopływ i rewizję, jedynie rurę powrotu przykleiłam, bo by wyskoczyła pod ciśnieniem. 

Możesz spróbować je wysuszyć? W sensie wyłączyć obieg na kilka, kilkanaście godzin i osuszyć komin spuszczajac wodę wężykiem.  Jeśli nie uda się go dna wysuszyć, a rosną jakieś aiptasie na dnie, to ja bym posypała dno cienką warstwą soli lub polała octem lub kwaskiem, lub dolała gorącej rodi. Ale nie wrzątku! żeby dno nie pękło, takiej z 60 stopni, żeby po zmieszaniu z tą resztka wody na dnie było choć 40 stopni. Po zabiegu oczywiście przepłukac komin porządnie, dolewac rodi i spuszczac wężykiem kilka razy.

Kwasek czy ocet tylko wtedy, kiedy nie ma ryzyka, że przez nieszczelnośc w spoinach rur te kwasy przedostatną się do sumpa. Bezpieczniej jest chyba wysuszyć, przegrać gorąca woda lub zalać je po prostu rodi.

wyłączyć obieg zamknąć zawór spustowy tak żeby woda w kominie została wężyk kamień napowietrzający i ozonem :)

4 minuty temu, kniaz0 napisał:

Najlepsze na Aiptasie to ślimaki berghia u mnie dali radę nawet brzydał  jak poskubie to się chowa i potem znów się pojawi a po ślimakach jest czysto. ślimaki wchodzą sam w środek Aipatsii i zżerają ze środka. Podstawa nie dotykać rękoma.  

mam 5 tych ślimaków i dalej nic a tłusta sztuka rosnie na tylniej szybie i śmieje mi się w twarz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie z aiptasią poradziły sobie krewetki, wyjadły ją do zera. Poprzednio miałem lysmata kuekenthali, a teraz mam lysmata boggessi i obie okazały się skuteczne w walce z aiptasią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mnie czeka przeprawa z tymi potworami:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Dzisiaj rano przed pracą zaglądam do sumpa a tam przy powierzchni do góry skrzelami :), pacnąłem go palcem i spadł sobie na dno po czym spokojnie schował za skałką :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Paragon napisał:

wyłączyć obieg zamknąć zawór spustowy tak żeby woda w kominie została wężyk kamień napowietrzający i ozonem :)

mam 5 tych ślimaków i dalej nic a tłusta sztuka rosnie na tylniej szybie i śmieje mi się w twarz :)

Berghia zaczyna działać po około 3-4 tygodnia  

10 godzin temu, Nik@ napisał:

Berghie w akwarium mają bardzo niewielkie szanse przeżyć. Zagrażają im ryby, krewetki, cyrkulacja, która je oderwie od skaly czy szyby i porwie w pompy... 

Wyżej opisałem z własnego doświadczenia chili u mnie z własnego akwarium i mam rybki, krewetki, cyrkulacja i jakoś zadziałało ;)

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
28 minut temu, kniaz0 napisał:

Berghia zaczyna działać po około 3-4 tygodnia

chodzi o to że jest najedzona czy po prostu sie aklimatyzuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Paragon napisał:

chodzi o to że jest najedzona czy po prostu sie aklimatyzuje?

Trzeba kupić co najmniej 2szt. one po wpuszczeniu gdzieś pod skałką zakładają ikrę ( rozmnażają się ) po wylęgu biorą się za robotę, przy 1 szt. może to po woli trwać ja kupowałem 4szt.    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

no ja mam 5 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Paragon napisał:

chodzi o to że jest najedzona czy po prostu sie aklimatyzuje?

 

   to proste. Najsmaczniejsze są małe aiptasie,   wiec wpierw wyjada te właściwie niewidoczne gołym okiem.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.05.2018 o 09:51, Paragon napisał:

no ja mam 5 :)

A ile czasu jak zostali wpuszczone ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
12 minut temu, kniaz0 napisał:

A ile czasu jak zostali wpuszczone ?

 

około tygodnia, przedwczoraj wodowałem jedna plywała pod tafla wody, dzisiaj rano powtorka z rozrywki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.