Skocz do zawartości
goclik

Kostka 50cm - pierwsze akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,
Po dość długim czytaniu forum postanowiłem w końcu rozpocząć ten temat, gdyż mam kilka pytań. Post będzie dość długi ale chce dokładnie wszystko opisać, aby można było znaleźć i wytknąć błędy. Jest to moje pierwsze akwarium dlatego projekt ten ma być prowadzony "spokojnie" i na bieżąco rozwijany. Początkowo planuję zakupić elementy niezbędne, a dopiero potem ewentualnie "bajery". To na wypadek, gdybym uznał, że to jednak nie dla mnie (z różnych powodów).
Planuję uruchomić zbiornik o wymiarach 50x50x50 (dł x szer x wys) cm. Jako, że docelowo akwarium ma być wolnostojące to wszystkie sprzęty chciałbym mieć pochowane. W związku z tym planuję przeznaczyć całą tylną ścianę na panel filtracyjny o szerokości około 10cm (lub więcej jeżeli zajdzie potrzeba). Nie podobają mi się kominy, kaskady, panele w kształcie L itp. - chciałbym mieć całą prostą ścianę i nawet w przypadku sumpa zapewne tak bym to rozwiązał. Nie chcę również aby wystawało mi coś poza akwarium - ma to być prosta, elegancka bryła.

Na początku chciałbym mieć jedynie żywy piasek + skałę. Ma to sobie tak chodzić spokojnie, aż wszystko powoli dojrzeje i się ustabilizuje. Docelowo obsada nie będzie jakaś wymagająca - napewno chciałbym mieć ze dwa błazenki, chociaż nie wiem czy akwarium nie za małe. Koralowce też nie jakieś super wymagające.

Sprzęt na początek:
- Odpieniacz - Resun SK-300 (na początek wystarczy + podmiany).
- Pompa obiegowa Eheim Compact 1000
- Grzałka Eheim Jager 150W
- Oświetlenie LED DIY (o tym w dalszej części)
- Pompa cyrkulacyjna tunze lub jebao
- Filtr RO

Panel filtracyjny
Panel filtracyjny tworzę z racji ograniczania początkowych kosztów. Zdaję sobie sprawę, iż sump jest lepszym rozwiązaniem i jeżeli morszczyzna mnie wciągnie to zapewne w późniejszym etapie go uruchomię. Dlatego też zastanawiam się nad wywierceniem odpowiednich otworów już na etapie klejenia akwarium i zamknięciem ich jakimiś śrubunkami. Pytanie - czy są dostępne takie śrubunki które zamkną mi otwory na poziomie szyby akwarium (wewnątrz panelu)? Czy muszę to zrobić jakimiś zaworami kulowymi poniżej akwarium? Jeżeli zaworami to czy stojąca w nich woda nie będzie problemem?

Kolejna kwestia - dobór komór w panelu. Z tego co wyczytałem na forum to najlepiej, jeżeli są dwie komory z uwagi na łatwiejsze czyszczenie, choć zastanawiam się nad 4 dla wymuszenia obiegu. W związku z tym proszę o pomoc w doborze wysokości przegrody i ogólnie wykonania panelu tak, aby spływ wody za bardzo nie hałasował dla wcześniej wymienionego sprzętu. Da się jakoś upchnąć tutaj automatyczną dolewkę (na przyszłość)? Szybę panelu polecacie zrobić czarną czy niebieską?

Oświetlenie
Planuję samemu wykonać oświetlenie LED z power ledów 3W. Inspiracją był dla mnie temat użytkownika stanluk. Początkowo chciałem w nim zadać pytanie, ale stwierdziłem, że nie będę robił zamieszania, gdyż chcę to wykonać nieco inaczej. No i osobny temat to możliwość poruszenia innych zagadnień.

Korzystając z powyższego tematu pozwoliłem sobie zerżnąć rozwiązania kolegi stanluka. Chciałbym więc wykonać lampę opartą na diodach: 

Royal Blue x10 (440-445nm, 3.2-3.6V, 700mA)
Aktynika x4 (430nm, 3.2-3.6V, 700mA)
Blue x8 (460-465nm, 3.2-3.6V, 700mA)
Cyjan x2 (500nm, 3.2-3.6V, 700mA)

UV x2 (400nm, 3.2-3.6V, 700mA)

Cool White 12000K x4 (3.2-3.6V, 700mA)
White 8500K x10 (3.2-3.6V, 700mA)

Razem 40 diod x 3W = 120 W.

Docelowo miałyby one być sterowane sterownikiem AQma Led Control od magu w oparciu o 3 kanały. Aż 6 kanałów jak w temacie stanluka wydaje mi się zbędne. Czy powyższe diody da się jakoś sensownie poukładać tak, aby na jednym kanale było tylko oświetlenie nocne? Czy w ogóle część tych diód (np. Cyjan lub UV) nie dawać i zmniejszyć ich ilość do 30?

Oświetlenie chciałbym zrobić na zasadzie belki. Czy taki radiator http://allegro.pl/profil-aluminiowy-radiator-na-wymiar-szer-160-mm-i7221921501.html będzie odpowiedni (długość 50cm)?

Z góry dziękuję za przeczytanie moich wypocin oraz wszelkie rady. Uwagi również mile widziane. Tak jak napisałem wcześniej - będzie to moje pierwsze akwarium więc proszę o wyrozumiałość :)

Edytowane przez goclik (wyświetl historię edycji)

232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Resun stanowczo za słaby do takiej kostki,  zresztą jest to sprzęt marny. Piszę z własnego doświadczenia.  Moim zadaniem tę kasę lepiej dołożyć do jakiegoś fimowego np.  Hydor i być zadowolonym. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę, że jest to marny sprzęt. Na początku jednak, gdy w zbiorniku nie będzie dużej obsady a jedynie żywa skała, piasek i jakieś bezkręgowce to powinien wystarczyć. Ewentualnie wystartuję akwarium bez odpieniacza i zobaczę jakie będą parametry przy samej podmianie. Jeżeli nie będzie dawało rady to wtedy kupię coś porządnego. Na początku wolę pieniądze przeznaczyć na oświetlenie.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie na mój zbiorniczek. Miałem na początek kostkę o boku 40 cm i od samego początku jechałem tylko na odmianach co i lub 2 tyg. Natomiast co do lampy też chciałem zbudować sobie samemu ale po podliczeniu kosztów wolałem dołożyć 100 zł i zamówiłem na Ebay lampkę 50w która była wystarczająca. W Twoim przypadku w podobnej cenie też coś znajdziesz do tego litrazu no może tylko bez bajerów jak wschody itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale nie znajdę nic sensownego w cenie 250 zł, bo mniej więcej tyle wyniosła by lampa bez bajerów. Ze sterownikiem koszt oświetlenia to około 450 zł 


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie kombinujesz teraz panel może jak się wciągniesz do zrobisz sumpa teraz marny odpieniacz może potem lepszy. Poczytaj jak inni zakładają swoje akwaria dziwne oszczędności i kombinowanie na starcie prowadzi do dużych problemów potem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie zrób sump nie będziesz żałować, koszt to obiegówka szkło i trochę rur a na pewno zapewnisz sobie większą stabilność w baniaku bo wody więcej pomijając kwestię wygody, odpieniacz lepiej kupić używkę, niż pchać się w taką chińszczyznę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup, zrób akwarium docelowe jak panel to panel, a jak sump to sump. Tak samo sprzęt. Nie ma co kombinować teraz tańsze, gorsze a potem kupię lepsze. Po co podwójnie wydawać pieniądze, po co utrudniać sobie życie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że niestety nie mam możliwości uruchomić teraz sumpa. Może za rok. Akwarium będzie akwarium docelowym, ponieważ nie mam miejsca na uruchomienie większego. Dlatego wolę pokombinować na etapie projektowania, aby później mieć łatwiej. Jeżeli wywiercił bym otwory i jakoś je zamknął to potem wystarczyłoby dołożyć hydraulikę i po problemie. Jeżeli się nie da to zostanie na panelu i tyle. Tak czy inaczej start musi odbyć się na panelu.

Jeżeli chodzi o odpieniacz to przeczytałem sporo tematów, w których akwaryści prowadzą podobne zbiorniki na fzn-3 + odpieniacz resun sk-300 i podobno zdaje to egzamin. Stąd też początkowo mój wybór padł na niego. Ogólnie chciałem go kupić na wszelki wypadek bo przez pierwsze miesiące w zbiorniku i tak trzymałbym jedynie skałę, piasek + obsada czyszcząca.   Później ze 3-4 rybki. Wydaje mi się więc, że mimo wszystko by wystarczył. Jeżeli jednak piszecie, że jest to marny sprzęt to wystartuję zbiornik bez odpieniacza, a jeżeli okaże się, że same podmiany nie wystarczą to wtedy kupie porządny, być może używany.

W całym tym uruchamianiu zbiornika jest jeszcze jeden bardzo ważny i niestety zmienny ( ;) ) czynnik, o którym milczą wszystkie poradniki - nasze żony :D. O ile moja nie ma nic przeciwko uruchomieniu akwarium, o tyle mogła by zareagować różnie, gdybym kupił wszystko co chce jednego miesiąca. A tak będę kupował wszystko powoli - zbiornik sobie będzie dojrzewał, na koncie nie będzie aż takiej różnicy a ja będę miał spokojną głowę. Same plusy :)


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mam kostkę 3x45, prowadzę na podmianach i mam reefpack od tunze. Z racji tego,  że cotygodniowe podmiany czasem odwleką się nawet do 3 tygodni odpieniacz ma co pienić (kubek i tak opróżniam dosyć rzadko). Jak nie masz teraz środków na odpieniacz to możesz śmiało prowadzić na samych cotygodniowych podmianach , wymaga to uwagi i cykliczności ale przy prostych koralowcach i nielicznej obsadzie się sprawdzi (oczywiście dużo zależy od ciebie)

Ja bym sobie darował tego resuna, miałem takiego kiedyś  w kostce 30L, wywaliłem bo nie było sensu używania. Przeleżał w szafce ze 2 lata, chciałem wystawić do sprzedania i się okazało, że od leżenia się zepsuł:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.05.2018 o 15:48, goclik napisał:

Witam serdecznie,
Po dość długim czytaniu forum postanowiłem w końcu rozpocząć ten temat, gdyż mam kilka pytań. Post będzie dość długi ale chce dokładnie wszystko opisać, aby można było znaleźć i wytknąć błędy. Jest to moje pierwsze akwarium dlatego projekt ten ma być prowadzony "spokojnie" i na bieżąco rozwijany. Początkowo planuję zakupić elementy niezbędne, a dopiero potem ewentualnie "bajery". To na wypadek, gdybym uznał, że to jednak nie dla mnie (z różnych powodów).
Planuję uruchomić zbiornik o wymiarach 50x50x50 (dł x szer x wys) cm. Jako, że docelowo akwarium ma być wolnostojące to wszystkie sprzęty chciałbym mieć pochowane. W związku z tym planuję przeznaczyć całą tylną ścianę na panel filtracyjny o szerokości około 10cm (lub więcej jeżeli zajdzie potrzeba). Nie podobają mi się kominy, kaskady, panele w kształcie L itp. - chciałbym mieć całą prostą ścianę i nawet w przypadku sumpa zapewne tak bym to rozwiązał. Nie chcę również aby wystawało mi coś poza akwarium - ma to być prosta, elegancka bryła.

Na początku chciałbym mieć jedynie żywy piasek + skałę. Ma to sobie tak chodzić spokojnie, aż wszystko powoli dojrzeje i się ustabilizuje. Docelowo obsada nie będzie jakaś wymagająca - napewno chciałbym mieć ze dwa błazenki, chociaż nie wiem czy akwarium nie za małe. Koralowce też nie jakieś super wymagające.

Sprzęt na początek:
- Odpieniacz - Resun SK-300 (na początek wystarczy + podmiany).
- Pompa obiegowa Eheim Compact 1000
- Grzałka Eheim Jager 150W
- Oświetlenie LED DIY (o tym w dalszej części)
- Pompa cyrkulacyjna tunze lub jebao
- Filtr RO

Panel filtracyjny
Panel filtracyjny tworzę z racji ograniczania początkowych kosztów. Zdaję sobie sprawę, iż sump jest lepszym rozwiązaniem i jeżeli morszczyzna mnie wciągnie to zapewne w późniejszym etapie go uruchomię. Dlatego też zastanawiam się nad wywierceniem odpowiednich otworów już na etapie klejenia akwarium i zamknięciem ich jakimiś śrubunkami. Pytanie - czy są dostępne takie śrubunki które zamkną mi otwory na poziomie szyby akwarium (wewnątrz panelu)? Czy muszę to zrobić jakimiś zaworami kulowymi poniżej akwarium? Jeżeli zaworami to czy stojąca w nich woda nie będzie problemem?

Kolejna kwestia - dobór komór w panelu. Z tego co wyczytałem na forum to najlepiej, jeżeli są dwie komory z uwagi na łatwiejsze czyszczenie, choć zastanawiam się nad 4 dla wymuszenia obiegu. W związku z tym proszę o pomoc w doborze wysokości przegrody i ogólnie wykonania panelu tak, aby spływ wody za bardzo nie hałasował dla wcześniej wymienionego sprzętu. Da się jakoś upchnąć tutaj automatyczną dolewkę (na przyszłość)? Szybę panelu polecacie zrobić czarną czy niebieską?

Oświetlenie
Planuję samemu wykonać oświetlenie LED z power ledów 3W. Inspiracją był dla mnie temat użytkownika stanluk. Początkowo chciałem w nim zadać pytanie, ale stwierdziłem, że nie będę robił zamieszania, gdyż chcę to wykonać nieco inaczej. No i osobny temat to możliwość poruszenia innych zagadnień.

Korzystając z powyższego tematu pozwoliłem sobie zerżnąć rozwiązania kolegi stanluka. Chciałbym więc wykonać lampę opartą na diodach: 

Royal Blue x10 (440-445nm, 3.2-3.6V, 700mA)
Aktynika x4 (430nm, 3.2-3.6V, 700mA)
Blue x8 (460-465nm, 3.2-3.6V, 700mA)
Cyjan x2 (500nm, 3.2-3.6V, 700mA)

UV x2 (400nm, 3.2-3.6V, 700mA)

Cool White 12000K x4 (3.2-3.6V, 700mA)
White 8500K x10 (3.2-3.6V, 700mA)

Razem 40 diod x 3W = 120 W.

Docelowo miałyby one być sterowane sterownikiem AQma Led Control od magu w oparciu o 3 kanały. Aż 6 kanałów jak w temacie stanluka wydaje mi się zbędne. Czy powyższe diody da się jakoś sensownie poukładać tak, aby na jednym kanale było tylko oświetlenie nocne? Czy w ogóle część tych diód (np. Cyjan lub UV) nie dawać i zmniejszyć ich ilość do 30?

Oświetlenie chciałbym zrobić na zasadzie belki. Czy taki radiator http://allegro.pl/profil-aluminiowy-radiator-na-wymiar-szer-160-mm-i7221921501.html będzie odpowiedni (długość 50cm)?

Z góry dziękuję za przeczytanie moich wypocin oraz wszelkie rady. Uwagi również mile widziane. Tak jak napisałem wcześniej - będzie to moje pierwsze akwarium więc proszę o wyrozumiałość :)

Mam identyczny baniak ale w trakcie projektu wyszło kilka mankamentów. 10cm na panel to za mało. Przewertowałem mnóstwo stron z opisami i wyszło coś takiego jak opis w moim wątku (opis sprzętu na poczatku). 

Projekt poniżej. Co do światła to obecnie 90% blue i 40% white. Pompę obiegową proponuję zakupić słabszą bo moja jest za mocna i cały czas chodzi na minimum, a cyrkulator rw2 bo rw 4 też jest za mocna. Co do pytań to wal śmiało. 

 

zbiornik125LRysunek.jpg

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak piszesz, że sump będzie ale dopiero za rok to ja to widzę tak. Zrób akwarium z kominem zewnętrznym, i przelew w którym jest normalnie umieszczony grzebień przelewowy zaślep kawałkiem szyby na wymiar wklejonym na silikon. Jak przyjdzie czas to wytniesz ten kawałek szyby i wkleisz grzebień. Panelu wtedy nie rób tylko daj wewnętrzny odpieniacz Tunze 9004.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aa jeszcze jedno, pierwszą przegrodę w panelu za grzebieniem skróć o 2cm bo jest za wysoko i będzie git. Ja swoją musiałem przycinać na pracującym baniaku a to zadanie było niemilosiernie wredne

Ale do tak małego zbiornika sumpa nie potrzebuje. Fakt sump wygodniejszy, lecz wiąże się to z restartem gdyż musiał by wyciąć całą szybę oddzielającą panel. Moim zdaniem to syzyfowa praca. Co do wymagań to bez problemu można trzymać wymagające spsy. Co do korali NP to się nie wypowiem bo to już inna/wyższa szkoła jazdy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.