Skocz do zawartości
krysstek87

Problem z parametrami

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kolejny problem...tym razem z ballingiem, leje go od Fauna Marine, spadały mi podstawowe parametry mianowicie KH, Ca i Mg, więc postanowiłem zacząć lać. Akwarium ok 500 litrów wody i doszedłem do dawki 190 ml na dobę w 10 dawkach lanych o różnych porach, (czyli dawka 19 ml) i Kh zatrzymało się na ok 6,4. Wczoraj zrobiłem testy i Kh - 6,4, Ca wystrzeliło w powietrze i Mg też...skończyła się skala:( pytanie czy to jest możliwe (wszystkie dawki podawane były w tych samych ilościach) teraz przestałem lać Ca i Mg, czy mogę  lać dalej tylko Kh? jakieś sugestie? podpowiedzi?


Wymiary zbiornika: 160 cm x 60 cm x 60 cm, zalany listopad 2015, oparty o lampę ledową DIY 84 kedy CREE, 24 białe i 60 niebieskich, dodatkowo 4 x 80W (T5), odpieniacz octopus ( nie pamiętam modelu - 18W) do tego filtr przepływowy (refungium glonowe) 60 kg żywej skały, 2 cyrkulatory JEBAO RW15 i 8, pompa obiegowa Jebao 8000,  dozownik automatyczny JEBAO 4 kanałowy. Obsada ryb: Hepatus, Chelmon Rostratus, Borsuk, Zebrasomma Veliferum, 3x błazenki, mandaryny: marmurkowy i wspaniały, hexatenia, E. bicolor,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na starcie podawania ballinga podawałem nierówne dawki gdzie ostatecznie doszedłem do równych Kh i Ca a Mg odstawiłem bo podaję go z Grotechem ABCM. Moim zdaniem podawanie od samego początku takiej samej ilości kończy się właśnie tak jak u Ciebie ;) 

Nie możesz a musisz odstawić płyny i najlepiej zrobić kilka podmianek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak @fresz33 pisze nie możesz lać balinga po równo ja tez na początku zrobilam taki błąd ale sie zaraz skapowałam,i do dzis po 6mies nadal stosuje nierówno

KH 72ml  na poziomie 7.4

CA 100ml na poziomoe 415-420

Mg 67ml na poziomie 1340-1360

Ale każdy zbiornik jest inny:)

Edit sorry juz 9mies idzie balling

 

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, szutarek78 napisał:

U mnie zawsze szło po równo albo prawie po równo. 

Ja mysle że jest to usytuowanie od ilosci koralii i jakie koralle 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Tak możesz lać samo KH. Wraz ze wzrostem KH Ca powinno zacząć spadać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, osna24 napisał:

Cześć,

 

Tak możesz lać samo KH. Wraz ze wzrostem KH Ca powinno zacząć spadać.

Możesz rozwinąć myśl:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy wyższym KH korale mają mniejszy wydatek energetyczny na kalcyfikację - łatwiej im przyswajać Ca i Mg :)  na reefhub jest o tym artykół, dodatkowo ja bym rozwinął bez Mg Ca i Kh nie będzie konsumowane, a bez Ca nie będzie konsumowane Mg i Kh :) trzeba trzymać te 3 sroki za ogon po prostu.

 

Edit : jak Po4 wzrośnie skokiem to może ustać kalcyfikacja i będzie rosło lawinowo Ca i Mg :(  pamiętaj że Kh zużywają też ślimaki i małże

Edytowane przez Ura (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz chłopie na Ballinga Fauna Marine instrukcje =>  w 5 l  rozpuszczasz 2 kg mg  i 2 kg ca  a tylko 500 g alkality bo więcej się nie da , jeśli dozowałeś wszystko na podstawie kh to masz magnezu i ca w akwarium kilka razy poza skale ;p  to nie jest balling tylko balling light więc nie możesz dawkować po równo tylko musisz obliczać na kalkulatorze czego ile . Polecam sporą podmianę ;)

Edytowane przez wolan91 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, @Beti napisał:

Możesz rozwinąć myśl:)

Tak jak kolega poniżej napisał. Przy spadku KH Ca wzrasta i na odwrót przy wzroście KH Ca spada (kalcyfikacja korali ) - wiadomo zależy także od obsady. Te dwie wartości są od siebie zależne. Przy podnoszeniu KH proponuje śledzić Ph lubi sobie wystrzelić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, osna24 napisał:

wiadomo zależy także od obsady.

No właśnie czekałam aż to napiszesz:-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.