Skocz do zawartości
Gość Paragon

Problem z Żywicą

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paragon

Potrzebuje szybkiej pomocy, a wiec co jakis czas sprawdzam w jakim stanie mam wkład z żywicy dzisiaj ku mojemu zaskoczeniu miernik szalał pokazywał duże wartości po żywicy 30 i w górę kiedy po membranie jest 6-8, myslałem ze to problem z sonda (mam miernik przepływowy 3 punktowy), zamieniłem sondy i wynik nadal taki sam, mam pytanie czy to jakas awaria sprzętu czy żywica może zacząć odstawiać takie akcje jak się zużyje jeszcze kilka dni temu było 0 po żywicy, aha żywica przeczyściła jakieś 500 litrów mam dwa wkłady po 10 calowe, miał ktoś taki przypadek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem tak jak wężyk miałem zanurzony w sumpie i pociągną wodę słoną . do momentu wymiany żywicy zawsze miałem ok 50. przed żywicą miałem ok 10.  


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

u mnie nie da rady podciągnąć wody bo od sumpa do czujnika jest jakieś 3m, orz 2m w górę (chyba), w sumie weżyk mam zanużony na kilka w sumpie i teoretycznie podciśnienie moglo by zaciągnąć wtedy żywica nabrała by słonej wody tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie ja mam ok 1.5 metra wężyk i bez problemu zassało.  chyba przy odkręcaniu korpusów z węglem . założyłem zaworek przeciwzwrotny i po problemie.


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Dodam że wynik na TDS pokazywał po żywicy wyniki z kosmosu chwilami pokazywał ponad 100 i z boku mnożnik x10 czyli wynik w tysiącach :ph34r:, żywica w pierwszym pojemniku do połowy zrobiła się ciemno brązowa, nie wiem czym to spowodowane czy rozdzieliły się składniki czy rzeczywiście nabrał wody z sumpa, miernik wyczyścilem (sondy) ale racze pokazuje dobrze zmieniałem też sondy wynik bez zmian pierwszy raz spotkałem się z takim czymś.  

Żywice całą wymieniłem przed chwilką zasypałem nową, wynik po membranie 6 po żywicy 0, czyli problem był w żywicy, niech mnie ktos poprawi jak się mylę ale żywica nie moze oddawać tego co nagromadziła?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ostatnio podobny przypadek. Przed żywica 3 a po 1. Pomyślałem żywica ma rok pora wymienić. Zakładam nowa i dalej 1. Przy kolejnym uzupełnianiu dolewki miernik pokazuje 8. Rozebralem pojemnik z żywica ubilem jeszcze raz i nic. Skupiam się na czujnikach. Rozebralem miernik i przedmuchalem. 

Zebrała się wilgoć na wtyczce czujników w mierniku. Miernik mam w szafce w sumpie. Po wysuszeniu problem minął.  


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
24 minuty temu, Darek85 napisał:

Miałem ostatnio podobny przypadek. Przed żywica 3 a po 1. Pomyślałem żywica ma rok pora wymienić. Zakładam nowa i dalej 1. Przy kolejnym uzupełnianiu dolewki miernik pokazuje 8. Rozebralem pojemnik z żywica ubilem jeszcze raz i nic. Skupiam się na czujnikach. Rozebralem miernik i przedmuchalem. 

Zebrała się wilgoć na wtyczce czujników w mierniku. Miernik mam w szafce w sumpie. Po wysuszeniu problem minął.  

tak tylko u mnie wynik 100 i w górę x 10 :) , a przed żywicą 006-008, mierzony na kazdym czujniku oddzielnie wynik taki sam, po wymianie żywicy 0, tak więc na pewno coś z żywicą ale co? żywica nawet jak mi się kończyła to pokazywała po prostu 001 lub 002 i wymieniałem a tu taki temat 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest jeszcze inaczej. Żywica nowa, nieubita w tubie. Miernik pokazuje 001 czasami 002. Wodę wlewam do pojemnika na dolewke. Mierze na drugi dzień a tu 000.:huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Paragon napisał:

tak tylko u mnie wynik 100 i w górę x 10 :) , a przed żywicą 006-008, mierzony na kazdym czujniku oddzielnie wynik taki sam, po wymianie żywicy 0, tak więc na pewno coś z żywicą ale co? żywica nawet jak mi się kończyła to pokazywała po prostu 001 lub 002 i wymieniałem a tu taki temat 

solanke zassało dlatego tak tds wariuje. i u mnie  stopniowo schodziło do 50


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
5 godzin temu, karol86 napisał:

solanke zassało dlatego tak tds wariuje. i u mnie  stopniowo schodziło do 50

też tak mi się wydaje bo pomiary na TDS były z kosmosu, a po zmianie żywicy wszystko wróciło do normy, przewód z RO wyciągnięty wisi 10cm nad wodą w sumpie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 12.06.2018 o 19:56, Paragon napisał:

Potrzebuje szybkiej pomocy, a wiec co jakis czas sprawdzam w jakim stanie mam wkład z żywicy dzisiaj ku mojemu zaskoczeniu miernik szalał pokazywał duże wartości po żywicy 30 i w górę kiedy po membranie jest 6-8, myslałem ze to problem z sonda (mam miernik przepływowy 3 punktowy), zamieniłem sondy i wynik nadal taki sam, mam pytanie czy to jakas awaria sprzętu czy żywica może zacząć odstawiać takie akcje jak się zużyje jeszcze kilka dni temu było 0 po żywicy, aha żywica przeczyściła jakieś 500 litrów mam dwa wkłady po 10 calowe, miał ktoś taki przypadek?

są żywice które nie trzymają parametrów i bardziej syfią wodę niż ją oczyszczają, sporo tego jest na rynku bo są tanie - też kiedyś miałem podobnie.  Teraz kupuję żywicę od gościa, który zaopatruje laboratoria badawcze i ma certyfikat na nią. Nic nie puszcza, a  wymieniłem tylko żywicę.    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem problem z żywicą jak jej zapchałem do puszki. Ubita pełna puszka a miałem cały czas TDS 8-10. Wybrałem część, resztę wysypałem, wsypałem luźno z powrotem i od tamtego czasu tak robię. Wsypuję 2/3 puszki bez stukania, bez ubijania, jak wleci tak jest. Potem żywica sama się ułoży i mam cały czas 0 na wyjściu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, twardovski.michal napisał:

są żywice które nie trzymają parametrów i bardziej syfią wodę niż ją oczyszczają, sporo tego jest na rynku bo są tanie - też kiedyś miałem podobnie.  Teraz kupuję żywicę od gościa, który zaopatruje laboratoria badawcze i ma certyfikat na nią. Nic nie puszcza, a  wymieniłem tylko żywicę.    

wiesz moja żywica przelała ponad 500 l wody i cały czas wskazywała 0 w ostatnich dniach nagle poczerniała do połowy, po czym zaczęła coś oddawać bo tds zaczął wariować z wynikami przewyższając nawet wodę z wodociągu nie chodzi o wartości 10 czy 20 tylko ponad 100 pomnożone x 10 to jest dla mnie szok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Paragon napisał:

wiesz moja żywica przelała ponad 500 l wody i cały czas wskazywała 0 w ostatnich dniach nagle poczerniała do połowy, po czym zaczęła coś oddawać bo tds zaczął wariować z wynikami przewyższając nawet wodę z wodociągu nie chodzi o wartości 10 czy 20 tylko ponad 100 pomnożone x 10 to jest dla mnie szok

czyli jaki wniosek ?  że zużyła się żywca i oddała ci to w dziesięciokrotnym nasileniu. Nie wiem jak inaczej można to wytłumaczyć, może są tutaj jakieś inne osoby które mają inną teorię.  

Doda, że złoża żywiczne też się regeneruje. 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

problem w tym że ta żywica sama z siebie nie odda "co zabrała" trzeba ją zregenerować - a że jest to mieszanka 2 żywic (anionitu i kationitu) to .. się tego nie regeneruje bo łatwiej kupić nową

ps. lepiej kupować MB20 a nie MB 400 bo 400 to mieszanka już wcześniej regenerowanych żywic : http://www.vontron.pl/kartykat/MB400.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

wiecie chyba regeneruje się solą, a tutaj wywnioskowaliśmy że przez wężyk (miałem zanurzony pod wodą) z sumpa zaciągnęła właśnie słoną wodę z akwarium i to się chyba właśnie stało, zaczęła się regenerować i oddawać do akwarium, innej możliwości nie widzę, ja kupuję mb20 z Coral House żywica jest raczej ok nigdy nie miałem z nią problemu, jak się kończyła pokazywało się po prostu 001 i wiedziałem że wymiana a nie jak teraz wyniki w tysiącach :)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, Paragon napisał:

 chyba regeneruje się solą

tak - ale tylko jedną z dwóch więc to nie jest "pełna" regeneracja .. a może zrobić się właśnie taki bałagan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
13 minut temu, silvia napisał:

tak - ale tylko jedną z dwóch więc to nie jest "pełna" regeneracja .. a może zrobić się właśnie taki bałagan

nie mam zdjęcia ale w tym pojemniku ostatnim rozdzieliła mi się na dwa składniki bo do połowy był kolor ciemno brązowy, a druga połowa jaśniutka, więc składniki żywicy mogły sie rozdzielić i ten jeden zareagował z solą, pojawił mi się w akwarium brązowy nalot na skałach i na piasku więc żywica coś oddawała przez co najmniej 5 dni średnio dolewa mi się około 5 litrów dziennie więc trochę poszło syfu :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jedno z praw Murphy'ego "jeśli coś może pójść źle, to pójdzie" :P trzeba eliminować możliwe wpadki :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
8 minut temu, fresz33 napisał:

Jedno z praw Murphy'ego "jeśli coś może pójść źle, to pójdzie" :P trzeba eliminować możliwe wpadki :P 

widzisz nie spodziewałem się że zanurzona rurka w sumpie z RO narobi tyle problemu masakra, teraz jak popatrzyłem to faktycznie po uzupełnieniu odparowanej wody elektrozawór zamyka się, ale słychać ja do scieku czerwoną rurką spływa jeszcze woda i ona robi podciśnienie w moim systemie RO, zaciagając wodę z sumpa, teraz zaciąga powietrze nauczka na przyszłość to prawo się sprawdza, ale wszystkiego nie ogarniesz niestety 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zawór przeciwzwrotny RO 6mm - i po problemie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 godzinę temu, silvia napisał:

Zawór przeciwzwrotny RO 6mm - i po problemie

Obciąłem przewód z RODI tak że jest kilka cm nad lustrem wody i po problemie

IMG_20180614_170116.thumb.jpg.7edef3f2ec6d8786470db18d3d8a572d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.