Skocz do zawartości
darek1973

Ciągły problem z NO3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam prośbę do bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu z wysokim NO3. Parametry na dzisiaj: zasolenie-1,025, Kh-8, Ca-405, PO4- niewykrywalne a NO3 cały czas ponad 20(wszystko mierzone salifertem). Obsada mieszana- kilka miękkich, LPS jak i SPS. W toni pływa 7 rybek, rozgwiazda, krab oraz kilka ślimaków. W sumpie mam DSB z refugium w którym rośnie spaghetti. Od jakiegoś czasu leję wódkę ok 2 ml. Karmię 2 kostkami artemi rano oraz jedną wieczorem. Odpieniacz zapełnia się w 1/4 objętości w tygodniu ciemną breją. Nie używam żadnej chemii. Co mogę zrobić by zbić to nieszczęsne NO3? Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnieść Po4 aby zbic No3,jeśli masz wynik po4 0 to no3 nie spadnie to idzie w parze razem,a co zrobic aby podbic po4 zacznij karmić troszke suchym pokarmem:-) wszystko kontroluj tylko nie przesadz,powoli nie hopp :-) 

edit: po4 do wartości 0.04-0.08max,abyś nie pisał zaraz ze masz po4 0.25!:D

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję @Beti za szybką odpowiedź. Czy algi nori wystarczą czy muszę kupić coś innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak duży masz zbiornik, ile czasu utrzymuje Ci się to NO3 na tym poziomie?.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam owler. Sam zbiornik mam 182 l plus 100 l w sumpie. Problem z wysokim NO3 mam praktycznie od samego początku czyli od ok 4 miesięcy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, darek1973 napisał:

Dziękuję @Beti za szybką odpowiedź. Czy algi nori wystarczą czy muszę kupić coś innego?

Algi i nori,widocznie za mało,na 7ryb chyba nie dajesz multum?pomysl na czymś w platkach może,a karmisz korale?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o karmieniu 3 kostkami mrożonek miałem na myśli ryby i korale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym mierzysz PO4?


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 no3 to w/g mnie  zadna tragedia  moje akwa ma juz 2i po roku .i no3 miedzy 10-20  przezcaly czas a po4 0do 0,003. wszystko pieknie rosnie  tfu tfu odpukac. chyba ze chcesz chodowac jakies bardzo wymagajace akropory . ja bym nic nie kombinowal z podbiciem po4 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem tylko czy przez takie wysokie NO3 nie mam problemu z cyjano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro autor pyta co zrobić czemu mu nie powiedzieć jak niewie,ale druga strona medalu poco? Jaki powód tego jest? 

Pytanie dlaczego zamierzasz obniżyć no3,coś źle rośnie?strata korali itp? Czy tylko dlatego że połowa forum huczy że ma zerowe parametry,a jeśli masz miekasy i Lps to No3 10-20 to nie jakaś tragedia,ważne czy stałe i czy akwarium jest ok?a dwa podmiany robisz?

Edytowane przez @Beti
Literowka (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę obniżyć NO3 ponieważ SPS-y słabo mi rosną i polipują a po za tym walczę z cyjano. Przeczytałem gdzieś żeby pozbyć się cyjano muszę zachować proporcję między PO4 a NO3 16:1. Czy to prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@darek1973 jaką masz lampę? woda Ro ile ma na Dts?coś Ty się tak tego No3 przyczepieś...

Pokaż foto


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestes pewien ze to tylko przez no3 ? a moze swiatlo .jego barwa dlugosc swiecenia? a jak pisalem  u mnie przy 10 -20 korale rosna jak szalone a twardych i lpsow mam 80 % obsady.jedynie akropora ktora mam 1 sztuke slabo rosnie. cyjano tez przy tych parametrach nigdy nie mialem. mam w filtrze pezeplywowym rowaphos i purigen .moze to by Ci pomoglo .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 3 belki T5 39 w plus Lampa Led Kessil A160WE Tuna Blue Na TDS na wyjściu mam 0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, darek1973 napisał:

Mam 3 belki T5 39 w plus Lampa Led Kessil A160WE Tuna Blue Na TDS na wyjściu mam 0

Na 182Litry tyle oświetlenia? 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@darek1973 uważam że powinieneś na czas cyjano skrócić trochę czas świecenia i moc,i nic nie rób zostaw ten zbiornik on jeszcze nie zaskoczył 4 mies to dzieciak w pieluchach:Dmożesz odsysać to cyjano ale nawet nie pokazałeś ile tego masz?

A cyrkulacja jaka nie za słaba? dajesz 3 kostki mrożonki i jeszcze algi i nori na 7 rybek-też uważam że za dużo! jak na 1 dzień...

nic nie napisałeś o bakteriach co stosujesz,słuchaj ja tu wykładu nie będę Ci robiła bo zaraz i tak się ktoś z tym nie zgodzi,opieram fakty tylko na swoim doświadczeniu bo to jest chyba najlepsze co może być,nie dziw się akwarium ma 4 mies wszystko przed tobą,trudno coś doradzić jak nikt nie zna twojego systemu,czy robisz podmiany,jaką sól używasz itp,też kiedyś dążyłam do zerowych parametrów,ale szybko się z tego wycofałam przy mieszanej obsadzie korali.Nawet nie podałeś zdjęcia;-)

Jak zbiornik załapie No3 samo będzie spadało,pytałeś jeszcze o odpieniacz

3 godziny temu, darek1973 napisał:

Odpieniacz zapełnia się w 1/4 objętości w tygodniu ciemną breją

no to normalne (gdzieś ta kupka musi iść prawda;-)ja czyszczę kubek co 3dni;-)

a z tą wódką daj se spokój dostarczasz tylko pożywkę dla cyjano,

proponuje może od tego zacząć,sama do dziś nieraz czytam te same artykuły,czasem warto coś odświeżyć i proponuję to:

https://reefhub.pl/cyjano-w-akwarium-plaga-prawie-doskonala/

1 godzinę temu, tedeus63 napisał:

mam w filtrze pezeplywowym rowaphos i purigen .moze to by Ci pomoglo .

jeśli ma zerowe Po4 to co to mu proponujesz? rowaphosh-_-


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Napewno zerowe PO4 nie jest przy takim karmieniu, nawet jakby hanka pokazała 0. Co do cyrkulacji. Z własnego doświadczenia powiem, że cyjano jak się ma rozwijać to rośnie nawet w największych wirach. Fakt z reguły zaskakuje tam gdzie słabiej wieje. Cyjano to baterie. Podstawowa rzecz tonstworzyć im konkurencję. Nie będzie to widoczne w 1 dzień ale powoli do celu. Osobiście kilka razy odessałem odrywające się płaty cyjano. A przede wszystkim (inni odradzają) ja tylko dmucham gruszką cyjano ze skał gdzie rosną koralowce. Nigdy nie stosowałem chemii. Efwkry są widoczne w moim przypadku po dłuższym czasie, ale wiem że biologia nie zostaje zachwiana.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie na cyjano pomoglo zwiekszenie dawek bakteri ruznego rodzaju,juz po tygodniu bylo widac efekty,ale wiadome każde akwarium jest inne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo młody zbiorniczek masz. Minie jeszcze troszkę czasu aż się ustabilizuje. Jak dla mnie za dużo te trzy kostki. Płuczesz mięsko przed podaniem? Jak pisze Beti. Ustaw oświetlenie  (moc i czas pracy). Nie podałeś czy pracuje pełną siłą i ile godzin. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam pawellb. Świecę od 9 do 23. Lampy T5 nie mam z regulacją więc idzie od początku pełną mocą natomiast kessil pełną moc osiąga od 15-19. Jeśli chodzi o pokarm to go nie płuczę, pobieram wodę ze zbiornika wkładam do niej pokarm, czekam do rozmrożenie i wlewam do akwarium.

@Beti. Przepraszam, że dopiero teraz przesyłam zdjęcie ale miałem trochę obowiązków w domu

20180627_085516.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, darek1973 napisał:

Witam pawellb. Świecę od 9 do 23. Lampy T5 nie mam z regulacją więc idzie od początku pełną mocą natomiast kessil pełną moc osiąga od 15-19. Jeśli chodzi o pokarm to go nie płuczę, pobieram wodę ze zbiornika wkładam do niej pokarm, czekam do rozmrożenie i wlewam do akwarium.

@Beti. Przepraszam, że dopiero teraz przesyłam zdjęcie ale miałem trochę obowiązków w domu

No daj spokój za co mnie przepraszasz,staram Ci sie tylko pomuc ,tak jak inni mi pomagaja i pomagali:-)

1.swiatlo stanowczo za długo i za mocno

2.wódka na bok przynajmniej na jakis czas...

3.tego cyjano jest trochę na skałach,piaseczek masz czysty.

4.ten falowniki ile mają mocy?

5.zostaw nic nie rób  z tym no3,korale widać są w dobrej kondycji

6.Ładny zbiorniczek,pilnuj też Kh,Ca (mozesz wstrzymac podmianki na okres aż minie to cyjano) tylko dolewka Ro

7.testy do Po4 to jak juz co to Colombo lub mala hanka,Salifart w Po4 pokazuje albo 0 albo nagle wiecej,tez mialam ten test,jedynie co stosuje to na No3 reszta to Colombo i mała hanka

8 .Powodzenia :-)to tylko moje sugestię,nie musisz brać ich pod uwagę każdy robi jak chce.:-)

9.edit tego jedzenia na te 7 rybek to raz mniej i podziel na rano i wieczór

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.