Skocz do zawartości
kotlin

Pierwsze akwarium - lista zakupów i prośba o weryfikację

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy i koleżanki - wiem, że postów z podobnymi pytaniami było już sporo. Z dużą ich częścią się zapoznałem przed napisaniem własnego, jednak z racji że wcześniej akwarium nie posiadałem, chciałbym Was zapytać po poradę odnośnie zakupów, zanim zrobię jakąś głupotę. Ogólnie sprawa wygląda tak, że żonie zamarzyło się akwarium, najlepiej morskie. Ponieważ z miejscem jest kiepsko, rozwiązanie z sumpem i szafką pod akwarium odpada. Po poradach chyba wybiorę Reef Mastera. W akwie docelowo chcielibyśmy żeby były 2 błazenki, ukwiał, krewetka i trochę korali. Może jak nie będzie tłoku to jeszcze babka czy krab. Możecie mi pomóc z konfiguracją i listą zakupów? Oto do czego doszedłem sam:

- Aquael Reef Master

- Grzałka w zestawie

- Czyścik Tunze 0220.006 Care Magnet Pico (potrzebny?)

- Pompa Jebao SW4

- Skała ekologiczna Real reef rock - nie wiem tylko ile

- piasek Nature's Ocean LIVE SAND Aragonite - j.w., nie wiem ile

- dolewka Tunze Osmolator Nano 3152.000 lub Aqua Trend Levelautomatic Eye

- Bakterie SEACHEM STABILITY

- sól red sea lub royal nature

- testy pH, kH, NO3, PO4, NO2

 

Co do wypełnienia panelu filtracyjnego?

 

Dodatkowo do przygotowywania wody:

- RO4 DEMI OSMOZA FILTR AKWARYSTYCZNY Z ŻYWICĄ,

- Pompa Aquael Circulator 1000

 

 

Czy powyższa lista wystarczy aby przygotować zbiornik i zalać go? Będę wdzięczny za wszelkie rady.

Edytowane przez kotlin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bo podstawy brak sól;)


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemysl to jeszcze raz i kupcie reefmaxa.

Zestsw all in one. Wtyczka w gniazdko i dziala. 

A to na czym wystartujecie to juz wedle uznania.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Sygen napisał:

nie bo podstawy brak sól;)

Fakt, już dopisuję. Myślałem o Aquaforest lub Instant ocean, sugerując się wynikami ankiety z forum.

6 minut temu, dzym napisał:

Przemysl to jeszcze raz i kupcie reefmaxa.

Zestsw all in one. Wtyczka w gniazdko i dziala. 

A to na czym wystartujecie to juz wedle uznania.

Myślałem o reefmaxie, ale chyba wolę zacząć od czegoś mniejszego i na tym nabrać doświadczenia.

Edytowane przez kotlin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z soli zdecydowanie polecam 100% naturalną, Royal Nature, na AF miałem wiecznie problemy.
Co do skały, mówi się o ilości 10-25%, ale każdemu co innego się podoba, jeden zrobi gruzowisko, inny zrobi minimalistycznie. Lepiej wybrać małe kawałki skały suchej i ją pokleić CERESIT CX5.

Do startu potrzebne są Ci test na pH, kH oraz NO3 i PO4 (zaś NO2 - jeśli jest możliwość wykonania ich w pobliskim sklepie, to zakup testów nieopłacalny, bo użyjesz 2-3 razy maksymalnie na początku)
 

Życie oczywiście wpuszczasz, jak NO2 i PO4 będą niewykrywalne. Ponadto pamiętaj, przy małym akwarium, bo sam miałem na starcie 42 litry, ważne są podmianki wody oraz uzupełnianie 2 razy dziennie wody odparowanej. Warto sobie małą kreseczkę markerem na narożniku akwarium zrobić linie i jej się ciągle trzymać z poziomem wody.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, kotlin napisał:

Pompa AquaEl Reef Circulator 2600

wymieniłbym na Jebao SW4 i pomyśl jeszcze jak rozwiązać uzupełnianie odparowanej wody

z refmaxem dobrze Ci radzą, wszystkie akcesoria schowasz w panelu i bedziesz cieszyl sie widokiem akwarium, bo jak załapiesz bakcyla to po miesiącu/dwóch bedziesz się rozglądał za większym szkiełkiem

na pierwsze akwarium kupiłbym uzywkę w dobrym stanie - wyjdzie tyle samo co nowe mniejsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do nauki polecam reefmaxa, ewentualnie red sea reefer (ale zdecydowanie drożej). Z soli na start red sea klasyczna, przerabiałem już różne sole i ta jest najlepsza. Siporax i całą resztę sobie daruj, lepiej zainwestuj w żywą skałę wysokiej jakości (ultra premium). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie dodam że paradoksalnie im mniejszy zbiornik tym trudniej nad nim zapanować.

Miałem reefmaxa i przychylam się do propozycji kolegów powyżej że jest to na początek dobre rozwiązanie.

Niezależnie od użytych komponentów (skała, piasek, woda, sól) nie spiesz się z życiem, powoli i pomalutku tak żeby biologia maiła czas do osiągnięcia równowagi.

Nic nie piszesz o dolewce a myślę że jest to bardzo ważny element szczególnie tak "małych" systemów.

Co do pozostałego sprzętu to szukaj informacji tu i pytaj google z doświadczenia powiem czasami lepiej kupić raz a drożej niż 2x tanio.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, chyba dam się przekonać do reefmaxa :) Co w takim razie miałbym wykreślić z listy?

2 godziny temu, lukas_gr napisał:

do nauki polecam reefmaxa, ewentualnie red sea reefer (ale zdecydowanie drożej). Z soli na start red sea klasyczna, przerabiałem już różne sole i ta jest najlepsza. Siporax i całą resztę sobie daruj, lepiej zainwestuj w żywą skałę wysokiej jakości (ultra premium). 

To lepiej żywą skałę kupić na start? Czym wypełnić panel filtracyjny?

1 godzinę temu, RaLe napisał:

Ja od siebie dodam że paradoksalnie im mniejszy zbiornik tym trudniej nad nim zapanować.

Miałem reefmaxa i przychylam się do propozycji kolegów powyżej że jest to na początek dobre rozwiązanie.

Niezależnie od użytych komponentów (skała, piasek, woda, sól) nie spiesz się z życiem, powoli i pomalutku tak żeby biologia maiła czas do osiągnięcia równowagi.

Nic nie piszesz o dolewce a myślę że jest to bardzo ważny element szczególnie tak "małych" systemów.

Co do pozostałego sprzętu to szukaj informacji tu i pytaj google z doświadczenia powiem czasami lepiej kupić raz a drożej niż 2x tanio.

 

Co do dolewki to przyznaję się nie pomyślałem o niej. Muszę poszukać informacji na ten temat, chyba że możecie polecić coś sprawdzonego do reefmaxa. W tym miesiącu chciałbym tylko zalać zbiornik z żywym piaskiem i ze skałami (nie wiem tylko czy żywa czy ekologiczna), a potem doprowadzić go do równowagi. Życie najwcześniej za miesiąc - budżet wszystkiego na raz nie ogarnie :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym startował na żywej skale. Jeśli to Twoje pierwsze akwarium to frajda z oglądania co wyrośnie i wyjdzie jest bezcenna. A reefmax jest z pokrywą, to chyba na początku nie trzeba inwestować w dolewkę, za dużo nie wyparuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, bocja napisał:

Ja bym startował na żywej skale. Jeśli to Twoje pierwsze akwarium to frajda z oglądania co wyrośnie i wyjdzie jest bezcenna. A reefmax jest z pokrywą, to chyba na początku nie trzeba inwestować w dolewkę, za dużo nie wyparuje.

Wierz mi wyparuje (jest pokrywa, ale grzeją świetlówki, i dodatkowo wentylatory pomagają w parowaniu), jak zaczyna brakować wody to coraz mniej i coraz wolniej płynie przez panel, poza tym zaczyna woda chlupotać.

24 minuty temu, kotlin napisał:

Co do dolewki to przyznaję się nie pomyślałem o niej. Muszę poszukać informacji na ten temat, chyba że możecie polecić coś sprawdzonego do reefmaxa.

Dolewek na runku jest wiele, ja w reefmaxie i teraz używam tunze.

25 minut temu, kotlin napisał:

W tym miesiącu chciałbym tylko zalać zbiornik z żywym piaskiem i ze skałami (nie wiem tylko czy żywa czy ekologiczna), a potem doprowadzić go do równowagi. Życie najwcześniej za miesiąc - budżet wszystkiego na raz nie ogarnie :)

Pamiętaj tylko żeby biologia żyła coś musi ją napędzać, czyli np. jak zasolisz, dasz skałę, potem żywy piasek to trzeba np. troszkę pokarmu dla ryb wrzucić tak żeby biologia mogła się rozwijać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, wszystko się klaruje :D dzięki za pomoc.

27 minut temu, RaLe napisał:

Pamiętaj tylko żeby biologia żyła coś musi ją napędzać, czyli np. jak zasolisz, dasz skałę, potem żywy piasek to trzeba np. troszkę pokarmu dla ryb wrzucić tak żeby biologia mogła się rozwijać.

Chodzi konkretnie o pokarm dla ryb morskich? Np. Sera Granumarin?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz żywa skałę to nic nie musisz wrzucać, tam dosyć syfu/pożywki będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do osób, które majareef max - jakie macie ph w reefmaxie jak to wszystko jest "szczelnie" pozamykane? I jak napowietrzanie wody idzie?

I czy na takie małe akwarium to oświetlenie w zestawie daje radę ?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
do osób, które majareef max - jakie macie ph w reefmaxie jak to wszystko jest "szczelnie" pozamykane? I jak napowietrzanie wody idzie?
I czy na takie małe akwarium to oświetlenie w zestawie daje radę ?
Jak miałem reefmaxa ph nie spadało poniżej 7.7 salifert bylo stabilne. Mając zestaw z t5 dawało rade, ale mialem same miekasy.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Pirotechnic napisał:

Do startu potrzebne są Ci test na pH, kH oraz NO3 i PO4 (zaś NO2 - jeśli jest możliwość wykonania ich w pobliskim sklepie, to zakup testów nieopłacalny, bo użyjesz 2-3 razy maksymalnie na początku)
 

Wszystkich testów potrzebuję od razu od zalania zbiornika?

A jak wygląda samo zalanie, tak łopatologicznie?

- przygotowanie wody z solą

- wlanie do zbiornika

- wsadzenie żywych skał

- wsypanie żywego piasku

- uruchomić cyrkulację i czekać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem tak: woda do akwarium, sól do akwarium, uruchomienie pomp, jak sól się rozpuściła i zasolenie było ok, to wsadziłem żywa skałę i wsypałem piasek. 

Na starcie testów nie potrzebujesz i tak trzeba poczekać aż biologia zacznie działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kotlin napisał:

Wszystkich testów potrzebuję od razu od zalania zbiornika?

A jak wygląda samo zalanie, tak łopatologicznie?

- przygotowanie wody z solą

- wlanie do zbiornika

- wsadzenie żywych skał

- wsypanie żywego piasku

- uruchomić cyrkulację i czekać?

testy pierwsze wykonasz około 2 tygodnie od zalania. Kolejne co tydzień lub co dwa tygodnie. A jak zbiornik stabilny, raz w miesiącu starczy.
Co do wody, ja wodę RODI mieszam z solą przy użyciu miksera ręcznego. 5-10 minut i do akwarium. A skałę jeśli weźmiesz żywą, to od razu ją świeżą solanką zalej. Żywa powinna skała być czerwono-fioletowa, z resztkami np zielonych glonów czy czerwonych glonów, bo w sklepach często jako żywą skałę sprzedają suchą, włożoną niedawno do SUMPA, w którym jest białawo-szara. Takiej skały się lepiej wystrzegać. 


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do skały to każdy ma inne zdanie na ten temat... Ja osobiście startowalem niedawno na suchej tak samo piasek, dobre bakterie i jakoś dojrzewa.

Co do lopatologi zalewania to najlepiej przygotować sobie gotowa wodę (butelki,beczka), skleić docelowo skale i włożyć do akwarium, wsypać piach (ważne żebyś nie robił na odwrót) i na koniec zalewam woda albo delikatnie po ściankach akwarium jakimś naczynie albo wężem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie, chciałbym aby było ostatnie, ale jakoś w to nie wierzę :) Czy startując zbiornik powinienem od razu mieć panel filtracyjny reefmastera wypełniony, a jeżeli tak to czym? Zbiornik używany, a zamawiając sól, salimetr i bakterie mógłbym od razu poszukać wkładu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reefmax ma wentylatory więc będzie parować, musi być dolewka, polecam tunze osmolator nano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.