Skocz do zawartości
dream3r

Komin: wyprowadzenie powrotu pod powierzchnią wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kompletuję sprzęt pod nowy zbiornik. Mam dwa pytana:

Pytanie 1: Chciałbym aby w moim akwarium zakończenie rury powrotu było poprowadzone tuż pod powierzchnią wody (kwestia estetyki).
Na przykład tak, jak jest to zrobione w gotowych zestawach Red Sea Reefer (Zdjęcie poniżej)
Czy ktoś ma pomysł, jak coś takiego osiągnąć?

Pytanie 2:  Chciałbym ograniczyć w miarę możliwości rozmiar komina (komin wewnętrzny). W zbiorniku będzie m/w 150L wody (netto) + sump (30L).
Czy takie wymiary rur będą wystarczające: odpływ: 25mm, rewizja: 25mm, powrót: 20mm. Czy lepiej dać te minimum 32mm na odpływ i rewizję?

red-sea-powrot.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Powrót poza kominem, jeden otwór z przelotem w tylnej ścianie z boku komina. 

2. Rury i rozmiar komina (długość grzebienia) zależą nie od objętości akwarium a od pompy jaką chcesz użyć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to pewnych rzeczy nie przeskoczysz.

150l to mały zbiornik i komin wewnętrzny zajmie dużo miejsca. Musisz zrobić 3 otwory w nim więc wymiar będzie minimum 15cm długości i około 8cm głębokości.

Spływ 25mm jest zupełnie wystarczający, rewizja i powrót rób 20mm. Ja mam w 600l spływ 32 i rewizja z powrotem 25, wystarcza w zupełności.

Takie rozwiązanie powrotu na powierzchni jest dość głośne, powietrze zostaje zaciągane, jest głośne i mnóstwo bąbli powietrza w wodzie. Obniża się na taką wysokość aby nie zaciągało tego powietrza. Montujesz loc-line i ustawiasz wysokość.

Sumpa zrób jak największego możesz, 30l jest trochę mały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, dream3r napisał:

Czy ktoś ma pomysł, jak coś takiego osiągnąć?

UVc5VS8l.jpg&key=bb5dde04cb58e07cd8a4afb

+ LocLine czy podobny wylot "kierunkowy"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, silvia napisał:

+ LocLine czy podobny wylot "kierunkowy"

To wydaje się jakimś rozwiązaniem. Tylko gdzie znaleźć podobny śrubunek?

42 minuty temu, elespero napisał:

Tylko czy jest sens tak robić skoro będzie komin?

A gdyby zrobić taki otwór w jednej z bocznych ścian komina?

Wiem, że ostatecznie sam wylot powrotu powinien być pod wodą, tylko chciałbym uniknąć klasycznego rozwiązania, gdzie rura powrotu przechodzi nad krawędzią komina i potem wraca tuż pod powierzchnię.

2 godziny temu, elespero napisał:

Po pierwsze to pewnych rzeczy nie przeskoczysz.

150l to mały zbiornik i komin wewnętrzny zajmie dużo miejsca. Musisz zrobić 3 otwory w nim więc wymiar będzie minimum 15cm długości i około 8cm głębokości.

Spływ 25mm jest zupełnie wystarczający, rewizja i powrót rób 20mm. Ja mam w 600l spływ 32 i rewizja z powrotem 25, wystarcza w zupełności.

Takie rozwiązanie powrotu na powierzchni jest dość głośne, powietrze zostaje zaciągane, jest głośne i mnóstwo bąbli powietrza w wodzie. Obniża się na taką wysokość aby nie zaciągało tego powietrza. Montujesz loc-line i ustawiasz wysokość.

Sumpa zrób jak największego możesz, 30l jest trochę mały.

Zewnętrzne wymiary zbiornika to 60x60x50 (50 wysokości), co do sumpa, to jest na etapie projektowania, możliwe, że będzie większy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dream3r napisał:

To wydaje się jakimś rozwiązaniem. Tylko gdzie znaleźć podobny śrubunek?

A gdyby zrobić taki otwór w jednej z bocznych ścian komina?

Wiem, że ostatecznie sam wylot powrotu powinien być pod wodą, tylko chciałbym uniknąć klasycznego rozwiązania, gdzie rura powrotu przechodzi nad krawędzią komina i potem wraca tuż pod powierzchnię.

Zewnętrzne wymiary zbiornika to 60x60x50 (50 wysokości), co do sumpa, to jest na etapie projektowania, możliwe, że będzie większy.

ja bym zrobił komin zewnętrzny na spływ i rewizje a powrót tak jak @silvia wkleił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, silvia napisał:

to jest coś w rodzaju przelotu przez szkło lub

przejście burtowe ? .. np coś takiego https://www.aqua-sport.com.pl/przejscie-katowe-na-waz-20mm.html

(nie wiem dokładnie co to jest)

Albo zwykły śrubunek z wklejonym kolankiem na wąż. Kosmiczna technogia to nie jest... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dream3r - skoro rozchodzi się o kwestie estetyczne i wymiary, to moim zdaniem powinieneś zrobić czarny(niebieski) komin, a w środku normalnie w dnie 2 otwory na rury 25/20 albo nawet 20/16 mm, bez rewizji, komin o wymiarach takich, żeby te dwie rury weszły Ci do środka + dodatkowo wylot na loc-line w bocznej ściance komina. Do wylotu nie potrzebujesz śrubunków, możesz tego loc-line'a na żywca estetycznie wkleić na silikonie. Musisz też przewidzieć, że w momencie wyłączenia pompy, część wody przez tego loc-line'a ci się cofnie, bo zadziała jak syfon, więc możesz po prostu zrobić tak, że w kominie rura powrotu idzie najpierw na wysokość komina, a później schodzi w dół do otwór w ściance - nic nie wystaje ponad akwa. Na tej rurze w odpowiednim miejscu wiercisz malutki otwór, aby w odpowiednim momencie zapowietrzała się, i przestawała zaciągać wodę z powrotem do sumpa. W jednym z moich akwariów miałem podobne rozwiązanie. Jeśli chodzi o średnicę rur, to tak jak poprzednicy móiwli, nie do litrażu, a do wydajności pompy. Jeśli chcesz mieć jakiś pogląd, to powiem ci, że przy rurze 32 na której był zawór od 50 i pompie 5000l/h , zwór miałem na może 1/6 otwarty.

Jeśli boisz się, że brak rewizji jest problemem, dorób dodatkowe zabezpieczenie wyłączające pompę obiegową jak poziom wody w akwarium podniesie się za bardzo. Można do tego wykorzystać układ dolewki automatycznej (z czujnikiem optycznym żeby było estetycznie) w odwrotnej logice działania.

Edytowane przez premiero (wyświetl historię edycji)

300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.06.2018 o 07:36, premiero napisał:

@dream3r - skoro rozchodzi się o kwestie estetyczne i wymiary, to moim zdaniem powinieneś zrobić czarny(niebieski) komin, a w środku normalnie w dnie 2 otwory na rury 25/20 albo nawet 20/16 mm, bez rewizji, komin o wymiarach takich, żeby te dwie rury weszły Ci do środka + dodatkowo wylot na loc-line w bocznej ściance komina. Do wylotu nie potrzebujesz śrubunków, możesz tego loc-line'a na żywca estetycznie wkleić na silikonie. Musisz też przewidzieć, że w momencie wyłączenia pompy, część wody przez tego loc-line'a ci się cofnie, bo zadziała jak syfon, więc możesz po prostu zrobić tak, że w kominie rura powrotu idzie najpierw na wysokość komina, a później schodzi w dół do otwór w ściance - nic nie wystaje ponad akwa. Na tej rurze w odpowiednim miejscu wiercisz malutki otwór, aby w odpowiednim momencie zapowietrzała się, i przestawała zaciągać wodę z powrotem do sumpa. W jednym z moich akwariów miałem podobne rozwiązanie. Jeśli chodzi o średnicę rur, to tak jak poprzednicy móiwli, nie do litrażu, a do wydajności pompy. Jeśli chcesz mieć jakiś pogląd, to powiem ci, że przy rurze 32 na której był zawór od 50 i pompie 5000l/h , zwór miałem na może 1/6 otwarty.

Jeśli boisz się, że brak rewizji jest problemem, dorób dodatkowe zabezpieczenie wyłączające pompę obiegową jak poziom wody w akwarium podniesie się za bardzo. Można do tego wykorzystać układ dolewki automatycznej (z czujnikiem optycznym żeby było estetycznie) w odwrotnej logice działania.

Zdecydowałem się wykonanie tego m/w tak jak opisujesz, tj. otwór w bocznej ścianie komina + wyprowadzenia przez lock-line.

Z tą różnicą, że w kominie poprowadzę wszystkie 3 rury (odpływ, rewizja i powrót). Znalazłem podobne rozwiązanie w gotowym zbiorniku, produkowanym przez firmę z USA (zdjęcia poniżej). U siebie zrobię podobnie (tylko z jednym lock-line'em).

 70GART1_7.jpg.3803ac71379c85e8dabcc92b237a4607.jpg

70G_Artisan_3_LRG.thumb.jpg.388dcc17b63c08e67161003cb5242ffa.jpg

Mam do tego jeszcze pytania:

  1. Co sądzicie o takim poprowadzeniu hydrauliki opartym o elastyczne węże zamiast sztywnych rur? W sumie wygląda to całkiem estetycznie i nie mamy tutaj tych wszystkich kolanek. Z tego co widzę, to ta firma powszechnie stosuje takie rozwiazanie na lini powrotu i rewizji.
  2. Zastanawiam mnie zastosowany tutaj trapezoidalny kształt komina (zamiast prostopadłościanu). Wiem, żę taki komin zajmie optycznie nieco więcej miejsca w zbiorniku, ale czy ma to jakieś dodatkowe zalety jeśli chodzi np. o cyrkulację wody? Wydaje się, że przy takim kształcie woda powinna nieco swobodniej krążyć z zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja planuje komin wg następujących zasad:

srednice spływu i rewizji oraz długość grzebienia wyliczone kalkulatorem:

http://reefcentral.com/calc/drain.php

Moim zdaniem rewizja musi mieć taka sama średnice jak spływ - w przypadku zatkania spływu musi odprowadzić tyle samo wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.