Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Update. Byłem w sklepie i załamka. Sprawdzili mi spławik... ze swoim spławikiem :censored:. U nich wyszło 1005 "czegoś" (nie wiadomo jaka jednostka), u mnie 1020. Najgorsze, że nie bardzo wiadomo jakie konkretnie zasolenie ma ta sprawdzana woda (zakładam że ~30 PSU, miękkie + rybki były w zbiorniku). :banghead:cursin::surrender

Na szczęście ja już mam weekned. Pora nakarmić rybkę (dłuższa głodówka ją czeka:-(). Zasolenia, alkaliczności, wapnie zostawiam do czasu aż uzbroję się w refraktometr. Teraz to nie ma sensu, więcej szkody zrobię działają po omacku (nie znając zasolenia!!!!), niż mam szanse poprawić. A to co jest w zbiorniku - żyło do tej pory, to i pożyje jeszcze.

Przy okazji, coś polecacie (w sensie, refraktometr jakiś), albo czegoś nie polecacie? Wiadomo, chodzi o dobre i za rozsądną cenę:-)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Słony leszcz napisał:

Przy okazji, coś polecacie (w sensie, refraktometr jakiś), albo czegoś nie polecacie? Wiadomo, chodzi o dobre i za rozsądną cenę:-)

https://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Elektroniczny-miernik-zasolenia-ppt/7240


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, @Beti napisał:

"Dokładność pomiaru zasolenia +-1%" Czyli jak pokaże 35ppt, to może być 25ppt (2,5%), albo 45ppt (4,5%):clowning

A tak na poważnie, to bardzo fajnie to wygląda. Nawet nie wiedziałem, że takie są. Myślałem, że te elektroniczne to takie za ~1k wielgachne machiny że zabić tym można. Bardziej nastawiałem się na refraktometr w sumie, ale ta opcja jest co najmniej do przemyślenia. Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, Słony leszcz napisał:

"Dokładność pomiaru zasolenia +-1%" Czyli jak pokaże 35ppt, to może być 25ppt (2,5%), albo 45ppt (4,5%):clowning

coś nie halo u Ciebie matematyka :P

13 minut temu, @Beti napisał:

fajne urzadzonko wydybałaś :), ja mam Milwaukee MA887

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehehehe 1% to 0,01 jednostki. Dla urządzenia mierzacego zasolenie w ppt na poziomie 35 to zakres błędu będzie wynosić od 34.9 do 35.1 nie rozbija się zakres błędu pomiaru do wartości odpowiedniego grama czystej soli a o wartość pokazywanej na urzadzeniu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Przy okazji, coś polecacie (w sensie, refraktometr jakiś), albo czegoś nie polecacie? Wiadomo, chodzi o dobre i za rozsądną cenę:-)

Pytałeś o coś e miarę dobrego i cenowo,więc polecam bo sama kupiłam 3tyg temu.

Jak nie to są drodze np

http://m.erybka.pl/product-pol-3173-Milwaukee-Instruments-Cyfrowy-refraktometr-MA887.html


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Paragon napisał:

coś nie halo u Ciebie matematyka

Ech, późno już jest. "ppt" to promil. 10 promili o 1%. Więc zasolenie 35 ppt to stężenie 3.5%. Dokładność +-1% można by wiec rozumieć, że odczyt może się wahać w zakresie +-10ppt (+-1%). Taki żarcik, ale jak widać znów nie wyszedł:-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, dla syna napisał:

Hehehehe 1% to 0,01 jednostki. Dla urządzenia mierzacego zasolenie w ppt na poziomie 35 to zakres błędu będzie wynosić od 34.9 do 35.1 nie rozbija się zakres błędu pomiaru do wartości odpowiedniego grama czystej soli a o wartość pokazywanej na urzadzeniu. 

dokładnie czyli błąd z wyniku 35 -1% to jest 0,35 oczywiscie mówimy +/- czyli w tym przypadku 0,7  :) mniej niż jeden punkt pomiarowy

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Słony leszcz napisał:

Ech, późno już jest. "ppt" to promil. 10 promili o 1%. Więc zasolenie 35 ppt to stężenie 3.5%. Dokładność +-1% można by wiec rozumieć, że odczyt może się wahać w zakresie +-10ppt (+-1%). Taki żarcik, ale jak widać znów nie wyszedł:-(

Wstawileś dane do niewłaściwego równania ;-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W twoim przypadku jak będzie teraz 1.025 czy 1.026 to i tak lepiej jak 1.020:clap:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, @Beti napisał:

W twoim przypadku jak będzie teraz 1.025 czy 1.026 to i tak lepiej jak 1.020

Spławikom śmierć. Nie no może oddam go jakiemuś dzieciakowi, co będzie zaczynał z morskim:devil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Paragon napisał:

dokładnie czyli błąd z wyniku 35 -1% to jest 0,35 oczywiscie mówimy +/- czyli w tym przypadku 0,7  :) mniej niż jeden punkt pomiarowy

 

Niee :-) bo to tylko wartość zmierzona :-) zakres błędu to ok 0,1ppt. Inaczej błąd pomiaru byłby mniejszy przy pomiarze 10ppt a wiekszy przy 70ppt. Zakres błędu musi być stały, a to urzadzenie jest w stanie pomierzyc zasolenie od 10-70ppt :-). Jeśli zakrez błędu byłby zmienny to ktoś zapewne wpakował by odpowiedni algoeytm żeby pokazać odpowiedbi wynik. No chyba że producent dostarczy kartkę ze wzorem i użytkownik musiał by to sobie sam policzyć. Ale wtedy odstraszył by wszystkich klientów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Spławikom śmierć. Nie no może oddam go jakiemuś dzieciakowi, co będzie zaczynał z morskim:devil:

Jak chcesz mam 3szt oddam charytatywnie:lol:

Edit:niestety tego typu urządzenia jak spławiki,i inne badziewia na sprężynki są niewiarygodne,albo juz przeklamuja po produkcji lub zaczną niebawem:Raz

Też na początku z przygodą kupilam,pierw mały potem dwa większe,ale szybko się zorientowałam ze jak kupuję nastepny bo z tym jest coś nie tak...potem nastepny i dalej pomiar błędny i tak doszłam do wniosku by spróbować ATC niestety po jakimś czasie zaczął świętować,więc teraz mam elektroniczny i jest ok,sprawdzony:clapping

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
5 minut temu, dla syna napisał:

Niee :-) bo to tylko wartość zmierzona :-) zakres błędu to ok 0,1ppt. Inaczej błąd pomiaru byłby mniejszy przy pomiarze 10ppt a wiekszy przy 70ppt. Zakres błędu musi być stały, a to urzadzenie jest w stanie pomierzyc zasolenie od 10-70ppt :-). Jeśli zakrez błędu byłby zmienny to ktoś zapewne wpakował by odpowiedni algoeytm żeby pokazać odpowiedbi wynik. No chyba że producent dostarczy kartkę ze wzorem i użytkownik musiał by to sobie sam policzyć. Ale wtedy odstraszył by wszystkich klientów. 

wydaje mi sie jednak że jest to zakres błędu pomiarowego z podanego wyniku, ale się nie upieram i może być tak jak piszesz, tak czy siak nie przekracza jednego punkcika w mierzonej skali tak więc nie ma o czym dyskutować :P

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Paragon napisał:

wydaje mi sie jednak że jest to zakres błędu pomiarowego z podanego wyniku, ale się nie upieram i może być tak jak piszesz, tak czy siak nie przekracza jednego punkcika w mierzonej skali tak więc nie ma o czym dyskutować

:Dale oftop się zrobił. Dobranoc wszystkim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
5 minut temu, Słony leszcz napisał:

:Dale oftop się zrobił. Dobranoc wszystkim

spoko zaraz pojawi się ktoś i napisze że ma akwarium morskie od kilku lat i wie co w trawie piszczy i się tu wszyscy mylimy i herezje wypisujemy bo on zna jedyna prawdę i da nam szkołę i się skończy

ps. juz tak całkiem na poważnie moim skromnym zdaniem ten błąd nie jest tak ważny bo czy to 35 czy 36 bardziej od tego punkcika na skali ważniejsze jest utrzymywanie na stałym poziomie spokojnej nocy :)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Paragon napisał:

spoko zaraz pojawi się ktoś i napisze że ma akwarium morskie od kilku lat i wie co w trawie piszczy i się tu wszyscy mylimy i herezje wypisujemy bo on zna jedyna prawdę i da nam szkołę i się skończy

Znaczy ja się mam pojawić to jestem :strutin 

23 godziny temu, Słony leszcz napisał:

"Dokładność pomiaru zasolenia +-1%" Czyli jak pokaże 35ppt, to może być 25ppt (2,5%), albo 45ppt (4,5%):clowning

A tak na poważnie, to bardzo fajnie to wygląda. Nawet nie wiedziałem, że takie są. Myślałem, że te elektroniczne to takie za ~1k wielgachne machiny że zabić tym można. Bardziej nastawiałem się na refraktometr w sumie, ale ta opcja jest co najmniej do przemyślenia. Dzięki.

Akurat ja zakumałem chodzi ci że 3,5 % to 35 ppt czyli 1% to 10 ppt czyli wynik może oscylować w granicach 25-45 ppt i to mogło by być śmieszne ;) 

 

23 godziny temu, Paragon napisał:

ps. juz tak całkiem na poważnie moim skromnym zdaniem ten błąd nie jest tak ważny bo czy to 35 czy 36 bardziej od tego punkcika na skali ważniejsze jest utrzymywanie na stałym poziomie spokojnej nocy :)

Powinno być stałe bez ballinga raczej nie ma szans się zmienić jak mamy automatyczną dolewkę, chyba że źle zmierzymy wodę do podmianki.

Postawiłem na zasolenie a potem zdawało mi się że było zmierzone za niskie dlatego cieszyłem się że dałem dobrą diagnozę ale skoro dalej nie wiadomo to może być teraz siara :shock: ale zobaczymy co się okaże :doc:


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 minuty temu, Moljzesz napisał:

Znaczy ja się mam pojawić to jestem :strutin 

o wilku mowa :czapkizgłów:) :P

4 minuty temu, Moljzesz napisał:

Powinno być stałe bez ballinga raczej nie ma szans się zmienić jak mamy automatyczną dolewkę, chyba że źle zmierzymy wodę do podmianki.

nie bierzesz pod uwagę odpieniacza, ja co dwa/trzy tygodnie muszę dosypywać sól nie dużo ale jednak, poza tym w tych mega bujnych akwariach (ja takiego nie mam jeszcze), same podmianki nie wystarczają, poza tym niektórzy (tacy jak ja :) ) prowadza akwaria bez podmianki bo lubię eksperymenty i nie lubię utartej drogi co więcej takich osób jest sporo część się przyznaje a część nie i tutaj trzeba uzupełniać składniki

8 minut temu, Moljzesz napisał:

Postawiłem na zasolenie a potem zdawało mi się że było zmierzone za niskie dlatego cieszyłem się że dałem dobrą diagnozę ale skoro dalej nie wiadomo to może być teraz siara :shock: ale zobaczymy co się okaże :doc: 

to nie kwestia czy miałeś rację czy nie, calkiem możliwe ze tak bo masz już spore doswiadczenie i nie jedno widziałeś, tylko jak podchodzisz do innych miałem Cię za osobę która ma dystans i nie ulega szybkim osadom a na pewno ich nie etykietuje, niestety im dlużej jestem na forum tym bardzie stwierdzam że po kilku latach prowadzenia zbiornika jakimś obranym sposobem uważa się że mój sposób jest tym jedynym i wszyscy inny robią źle to jest Piotrek masakra :/

W dniu 25.07.2018 o 23:01, Moljzesz napisał:

Ludziska ogarnijcie się jak wy prowadzicie te akwaria, masakra jakaś..

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Paragon napisał:

nie bierzesz pod uwagę odpieniacza, ja co dwa/trzy tygodnie muszę dosypywać sól nie dużo ale jednak, poza tym w tych mega bujnych akwariach (ja takiego nie mam jeszcze), same podmianki nie wystarczają, poza tym niektórzy (tacy jak ja :) ) prowadza akwaria bez podmianki bo lubię eksperymenty i nie lubię utartej drogi co więcej takich osób jest sporo część się przyznaje a część nie i tutaj trzeba uzupełniać składniki

Nie brałem pod uwagę braku podmian..

Ja sam prowadziłem akwarium już kilkoma metodami więc nie upieram się przy tej akurat co jestem bo już się zastanawiam nad lekką zmianą, nie wiem skąd te wnioski.. Wyciąłeś kawałek mojej wypowiedzi z kontekstu, pisałem że jeżeli nie ma sps (w nowym zbiorniku bo o takim mowa) albo algi wapienne nie ruszyły na łeb i szyję to nie ma opcji zużycia ca i Kh i ja tu stawiam na błąd pomiaru zasolenia. Jedynie nie wziąłem pod uwagę braku podmian, nic tu nie ma o upieraniu się na własnej metodzie czy coś w tym stylu. Mogę się też mylić jak każdy człowiek ale zobaczymy.

Sam leje ballinga od bodajże 4 lat, obecnie już prawie 200ml, leje od 1 dnia obecnego akwarium i poprzednie też od 1 dnia były sps..

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 minuty temu, Moljzesz napisał:

Nie brałem pod uwagę braku podmian..

Ja sam prowadziłem akwarium już kilkoma metodami więc nie upieram się przy tej akurat co jestem bo już się zastanawiam nad lekką zmianą, nie wiem skąd te wnioski.. Wyciąłeś kawałek mojej wypowiedzi z kontekstu, pisałem że jeżeli nie ma sps albo algi wapienne nie ruszyły na łeb i szyję to nie ma opcji zużycia ca i Kh i ja tu stawiam na błąd pomiaru zasolenia. Jedynie nie wziąłem pod uwagę braku podmian, nic tu nie ma o upieraniu się na własnej metodzie czy coś w tym stylu. Mogę się też mylić jak każdy człowiek ale zobaczymy.

Widzisz sam na początku osadziłeś innych porady stwierdzając że muszą się wszyscy ogarnąć, nie wiedząc jakie jest to zasolenie ponieważ autor nie zmierzył zasolenia, od początku pisał ze zasolenia nie jest pewny pisał to wyraźnie, to uważasz za całkiem ok w stosunku do innych?

ps. nie wycinam nic z kontekstu jak tak poczułeś to przepraszam nie miałem takiego zamiaru, tylko przeanalizowałem i odpowiedziałem na twoje co najmniej dwu krotne przytoczenie mojej podpowiedzi co do możliwości stosowania wspomnianych preparatów reeflowers które służą do stabilizacji KH, a ktore stosuję i wiem że dają radę, przepraszam autora OT ale chcialem wyjasnić do końca zeby nie bylo jakichs niejasnosci spokojnej nocy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Paragon napisał:

Widzisz sam na początku osadziłeś innych porady stwierdzając że muszą się wszyscy ogarnąć, nie wiedząc jakie jest to zasolenie ponieważ autor nie zmierzył zasolenia, od początku pisał ze zasolenia nie jest pewny pisał to wyraźnie, to uważasz za całkiem ok w stosunku do innych?

ps. nie wycinam nic z kontekstu jak tak poczułeś to przepraszam nie miałem takiego zamiaru, tylko przeanalizowałem i odpowiedziałem na twoje co najmniej dwu krotne przytoczenie mojej podpowiedzi co do możliwości stosowania wspomnianych preparatów reeflowers które służą do stabilizacji KH, a ktore stosuję i wiem że dają radę, przepraszam autora OT ale chcialem wyjasnić do końca zeby nie bylo jakichs niejasnosci spokojnej nocy :)

Ok to powiedz mi teraz tak między Bogiem a prawdą co byś sam zrobił w swoim akwarium? Nie będąc pewnym zasolenia:

1.lejesz reeflowers bo zmierzyłeś niższe Kh i lecisz po pompy dozujące?

2. Upewniasz się czy aby na pewno zasolenie jest prawidłowe?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, Moljzesz napisał:

Ok to powiedz mi teraz tak między Bogiem a prawdą co byś sam zrobił w swoim akwarium? Nie będąc pewnym zasolenia:

1.lejesz reeflowers bo zmierzyłeś niższe Kh i lecisz po pompy dozujące?

2. Upewniasz się czy aby na pewno zasolenie jest prawidłowe?

To co radziłem jak dowiedziałem się że autor nie jest pewny czy spławik jest ok czyli sprawdzić zasolenie, nawet zaproponowałem autorowi że mogę mu zrobić jak podeśle mi próbkę, a jeżeli zasolenie jest ok lał bym coś do jego podniesienia, autor dodawał sodę ja zaproponowałem wspomniane preparaty, które uważałem za lepszą alternatywę sody i chyba nie jest to masakra a jak Ty uwazasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.07.2018 o 11:31, Paragon napisał:

Ja stosuję dwa preparaty z reeflowers, KH blend i all elements, świetnie się sprawuje, to jest tak zwany mały czy prosty baling

Proszę Twój pierwszy post to jest dowód więc nie wyslizguj się z pytania

W dniu 24.07.2018 o 14:15, Moljzesz napisał:

Zasolenie sprawdź najlepiej dobrze skalibrowanym refraktometrem. 

Nie możesz mieć konsumpcji Kh bo nie ma kto konsumować. Zobacz jeszcze Ca jak będzie też niskie to na bank zasolenie.

Na spławiku przesuwa ci się skala i tu masz przyczynę. 

A to masz mój pierwszy post.

Przyczepiłem się bo od razu chemia bez zbadania podstawowej postawy jaką jest zasolenie. Może moja droga jest zła a metody nie słuszne ale takie są..


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, Moljzesz napisał:

Proszę Twój pierwszy post to jest dowód więc nie wyslizguj się z pytania

a jaki jest tytuł tematu, niskie KH jaka moja pierwsza podpowiedz, wiesz chyba bo ją zacytowałeś, podnieść KH czymś innym niż soda, Ty pisząc abyśmy się ogarnęli już całą tą rozmowę przeczytałeś i doskonale wiedziałes że autor nie ma pewności co do zasolenia i wiedziałeś że spadki KH moga wynikać z błędu pomiaru zasolenia, i teraz chcesz coś tam udowodnić i zaczynasz robić to o co sam mnie oskarżałeś niestety w tym momencie widzę że kontynuacja oznacza zaśmiecanie tematu autorowi, tak więc odpuszczam, kolejny raz spokojnej nocy

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a jaki jest tytuł tematu, niskie KH jaka moja pierwsza podpowiedz, wiesz chyba bo ją zacytowałeś, podnieść KH czymś innym niż soda, Ty pisząc abyśmy się ogarnęli już całą tą rozmowę przeczytałeś i doskonale wiedziałes że autor nie ma pewności co do zasolenia i wiedziałeś że spadki KH moga wynikać z błędu pomiaru zasolenia, i teraz chcesz coś tam udowodnić i zaczynasz robić to o co sam mnie oskarżałeś niestety w tym momencie widzę że kontynuacja oznacza zaśmiecanie tematu autorowi, tak więc odpuszczam, kolejny raz spokojnej nocy
 
Niskie Kh może być spowodowane niskim zasoleniem..
Spokojnej

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.