Skocz do zawartości
Marek.sylt

Kostka 30 litrów ile świecić

Rekomendowane odpowiedzi

Wystartowałem kostkę 30 litrów ,testowo na wodzie  morza północnego ,około 5 kg żywej skały parametry 

NO3 -0

No2-0

Kh-10

Ph-7,8

Zasolenie 1023

Temp.25st.

Dodane bakterie specual blend ,teraz moje pytanie jak długo świecić w tym zbiorniku ,czy tak jak przy dojrzewającym baniaku zacząć od kilku godzin i stopniowo wydłużać czas czy od razu światło na full ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Ja stopniowo zwiększałem czas świecenia. Startowałem na żywej skale i wodzie z działającego zbiornika. Ale czy to lepiej to nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoły są dwie. Jedni nie świecą wiele w czasie dojrzewania bo po co jak w środku nic nie ma. Drudzy świecą już docelowym światłem od poczadku. Ja należę do tej drugiej grupy. 

Jeżeli nie masz jeszcze docelowej lampy to nic się nie stanie jak przez pierwszy miesiąc poswiecisz krócej i gorszym światłem. Jeśli masz już lampę to świec docelowo jakieś 12h. U mnie wschód zaczyna się o 12 lampa gasnie o 0.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Darek85 napisał:

Szkoły są dwie

Szkoła pierwsza (świecić mniej i stopniowo zwiększać) - teoretycznie ma to zmniejszać ryzyko/intensywność wzrostu glonów i sinic w czasie dojrzewania. Można też doszukać się sensu ekonomicznego - nic nie ma w zbiorniku, to po co świecić na maksa?

Szkoła druga (świecić od razu tak, jak chcesz docelowo) - teoretycznie mniej zamieszania wprowadzasz do zbiornika. Na początku może i więcej glona urośnie, ale potem, jak już pierwszy wysyp zejdzie, to mniejsze ryzyko nawrotu, bo nie będziesz już zwiększał oświetlenia.

Decyzja, jak zwykle, należy od Ciebie. Sam, podobnie jak kolega wyżej wyznaję szkołę nr.2. Przemawia do mnie argument o stabilności warunków (zasolenia, oświetlenia, zawartości minerałów itd itp...) w akwarium.

Powodzenia życzę:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.