Skocz do zawartości
mkkaczy

Przechowywanie sprzętu używanego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciał bym zasięgnąć rady odnośnie przechowywania sprzętu używanego.  Z racji tego że planuję zrobić sobie akwarium morskie (niestety w dalszej przyszłości), kupuję od czasu do czasu sprzęt do niego. Czasem są to nowe, a czasem używane rzeczy. I tu chciał bym się zapytać, czy pompy, cyrkulatory itp. wyjęte z działającego zbiornika trzeba jakoś spacjalnie zabezpieczać? Wiem że woda morska z czasem zepsuje wszystko. Sam po powrocie z kutra myję wędki, kołowrotki, następnie smaruję, a i tak po sezonie lub dwóch nawet na plastikowych częściach widzę odpryski. Zamki błyskawiczne w kurtkach czy plecakach już się poblokowały i pozrywały.

Cyrkulatory które kupiłem były obrośnięte jakimś różowym nalotem. Po nocy w wodzie z octem wyglądały jak nowe. Później wypłukane w wodzie zwykłej a na koniec w wodzie RO, wysuszone i do pudełka na strych, gdzie poleżą min 1 rok.

Z pompą obiegową podobnie. Może RD 3 80w, jest z lepszej jakości materiału, ale nie chciał bym po roku otworzyć pudła w którym znajdę tylko kupe złomu.

Czy u Was np. jakaś pompa która była użyta tylko w przypadku awarii głównej, a poźniej schowana do pudła na następną godzine "W", jest jakoś specjalnie zakonserwowana? Jakieś przesmarowanie, naoliwienie? Jeśli tak to czym?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak je wyczyściłeś w ocie i wodzie to spokojnie mogą poleżeć i nic im się nie stanie, smary raczej nie wchodzą w grę bo zanieczyszczą później akwarium.

Największy problem możesz mieć z lampami - obudowy lamp t5 lubią rdzewieć i jak je dasz np do piwnicy gdzie będzie wilgoć to zardzewieją, tak samo delikatna elektronika lamp LED może być z tym problem. W pompach kontrolery elektronika jest hermetycznie zamknięta więc nie będzie problemów. Sam tak robiłem szukałem dobrego sprzętu używanego do przyszłego akwarium - w ten sposób nabyłem odpieniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzętu zapasowego nie oliwię, nie zabezpieczam.

Lecz np szczypce do cięcia korali, które nieco przyrdzewiały (na złączu-przegubie) przesmarowuję tranem, podczas rozruszania łącznika tran wypływa w postaci rdzawego płynu. Całość wycieram ręcznikiem jednorazowym i do szafki. Problem ruchomości złącza rozwiązany. Tran uważam za bezpieczny środek smarno-konserwujący nie wpływający negatywnie na środowisko domowej Rafy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, chwialek napisał:

Sprzętu zapasowego nie oliwię, nie zabezpieczam.

Lecz np szczypce do cięcia korali, które nieco przyrdzewiały (na złączu-przegubie) przesmarowuję tranem, podczas rozruszania łącznika tran wypływa w postaci rdzawego płynu. Całość wycieram ręcznikiem jednorazowym i do szafki. Problem ruchomości złącza rozwiązany. Tran uważam za bezpieczny środek smarno-konserwujący nie wpływający negatywnie na środowisko domowej Rafy.

Bardzo fajny pomysł

w sumie w niektórych mrożonkach dla ryb jest olej z wątroby dorsza czy innych ryb morskich, więc tran powinien być bezpieczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 8/10/2018 at 12:03 PM, Ura said:

jak je wyczyściłeś w ocie i wodzie to spokojnie mogą poleżeć i nic im się nie stanie, smary raczej nie wchodzą w grę bo zanieczyszczą później akwarium.

Dzięki. Myślałem że olej silikonowy zostanie polecony, ale jak nic to nie będę używał. Najwyżej za jakiś czas zerknę na strych jak to wygląda.

On 8/10/2018 at 12:03 PM, Ura said:

Największy problem możesz mieć z lampami - obudowy lamp t5 lubią rdzewieć i jak je dasz np do piwnicy gdzie będzie wilgoć to zardzewieją, tak samo delikatna elektronika lamp LED może być z tym problem.

Akurat T5 nie kupowałem. Być może będę musiał coś dokupić z T5 jak już będę miał akwarium. Na razie szukam okazji żeby dokupić drugiego srebrnego Mitrasa. Dzięki za wspomniwnie o wilgoci, to wrzucę kilka torebek pochłaniających wilgoć do pudła.

On 8/10/2018 at 1:00 PM, chwialek said:

Lecz np szczypce do cięcia korali, które nieco przyrdzewiały (na złączu-przegubie) przesmarowuję tranem, podczas rozruszania łącznika tran wypływa w postaci rdzawego płynu.

W sumie to też jakiś sposób, ale nie wiem czy taki tran można by zostawić na wirniku na tak długi okres.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.