Skocz do zawartości
mkkaczy

Zacięty wirnik Red Dragon 3 80w. Jak wyjąć?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i znowu pytam.

Przyszła dziś do mnie używana pompa RD 3 80W. Wrzuciłem ją do wiadra z wodą, podłączyłem kabel i... nic. Wyświetlacz na sterowniku działa działa normalnie, można ustawiać moc pompy w watach, ale nic nie kręci. Jednak jak pompa jest podłączona, wydaje cichusieńki jakby pisk.

Odkręciłem 4 tytanowe śrubki z czerwonej obudowy, żeby wyjąć wirnik, ale ani drgnie. Normalnie jak by był przyklejony. Sama pompa wygląda bardzo czysto, tylko jak wyjąć wirnik? Na filmikach w necie wydaje się że nie powinno to być nic trudnego, a ja nie jestem w stanie go ruszyć/przekręcić. Nawet trytką próbowałem owiniętą wokół wirnika to się zerwała. Innego zabezpieczenia wirnika przed wyjęciem nie widzę.

Włożyłem pompę do wiadra z wodą i octem, może jutro coś puści, bo chciałbym ją zatrzymać jeśli to tylko zblokowanie np. przez zwapnienie.

Jakieś pomysły jak go wyjąć/ruszyć?

IMG_2336.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) mam podobną pompkę wirnik powinien wyjść z lekkim oporem pola magnetycznego bez większych problemów nie ciągnij na siłę bo szkoda uszkodzić.

Zalej octem i poczekaj - jam masz taką rurkę recyrkulacyjną to do niej podepnij strzykawę z octem i psikaj do komory pompy, w mojej pompie jest taki patent wraca wodę z tego czerwonego elementu który odkręciłeś, wraca wodę do komory wirnika, chyba właśnie by przepłukiwać wirnik w trakcie pracy - spróbuj tam podawać ocet jak jest drożna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Na noc poleżała w wodzie z octem, ale nic jej nie ruszyło.

Teraz z rana zalałem ją octem jak pisałeś - przez tą rurke. Napewno jest drożna, bo ocet ładnie przez nią przelatywał. Narazie ją tak zostawie na dzień czy 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mkkaczy napisał:

Dzięki. Na noc poleżała w wodzie z octem, ale nic jej nie ruszyło.

Teraz z rana zalałem ją octem jak pisałeś - przez tą rurke. Napewno jest drożna, bo ocet ładnie przez nią przelatywał. Narazie ją tak zostawie na dzień czy 2.

Słusznie niech tak poleży tam może być pełno węglanu wapnia, resztki solanki stwardniałe, sprawdź czy to co wypływa nie ma rdzy - chociaż w tych pompach wirnik jest pokryty blaszką tytanową więc raczej nie ma co go ruszyć rdza, a sam trzpień wirnika - ośka też z tytanu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze wirnik niestety spuchl i nadaje sie do wymiany podobnie mialem u siebie ale w pompie aab. Trzeba bylo go wyrwac na sile inaczej sie nawet nie przekręcil. 


600l netto, Ati PowerCone 200 , t5 10x54w plus 2x xr15wg4 pro, pompa balling ebtech, maxspect gyre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spróbuj prysnąć WD 40


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie po skontaktowaniu się z serwisem Royala, dostałem podpowiedź, żeby zostawić pompe w samym occie na jakieś 3 dni. Cichy dźwięk z samej pompy podobno oznacza że silnik chce kręcić, ale wirnik jest zblokowany i żeby do momentu ruszenia wirnikiem nie podłączać jej do prądu. Rozumiem że jakby wszystko było w porządku to sam wirnik powinienem dać radę przekręcić ręką?

2 hours ago, Ura said:

sprawdź czy to co wypływa nie ma rdzy - chociaż w tych pompach wirnik jest pokryty blaszką tytanową więc raczej nie ma co go ruszyć rdza, a sam trzpień wirnika - ośka też z tytanu.

No właśnie ocet w wiadrze jest czysty. Nic tam rdzy nie widzę. Było tylko pare zielonkawych farfocli i to głównie w czerwonej pokrywie.

58 minutes ago, niwre37 said:

spróbuj prysnąć WD 40

O tym też myślałem. Tylko najpierw zobaczę na samym occie. Druga sprawa to nie chcę za bardzo kombinować, bo może się okazać że kupiłem "mine" a sprzedawca może odmówić przyjęcia zwrotu.

1 hour ago, Dawid006 said:

Wydaje mi sie ze wirnik niestety spuchl i nadaje sie do wymiany podobnie mialem u siebie ale w pompie aab. Trzeba bylo go wyrwac na sile inaczej sie nawet nie przekręcil. 

Przeszukałem internet anglojęzyczny i polski, ale nigdzie nie spotkałem sie z przypadkiem spuchniętego wirnika w dragonach. Znalazłem tylko jeden przypadek, ale w starych typach chyba koło 2010 roku, gdzie własnie wirniki mogły spuchnąć. W tych modelach podobno już to wyelimonowali.

Zastanawia mnie jeszcze czy coś nie jest z łożyskiem na tyle trzpienia. Może tam jest coś co blokuje?

 

Capture.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale nic nie ryzykujesz pryskając WD40 , a zapewne  wiesz ze to jest supr penetrator i jeśli on nie pomoże to  chyba nic nie pomoże ..


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale to problem sprzedawcy, zapłaciłeś za pompę...która nie działa? Przecież ją się sprawdza przed wysyłką, czy jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, niwre37 napisał:

WD40 , a zapewne  wiesz ze to jest supr penetrator

To akurat zdecydowanie mocna przesada jak coś jest do wszystkiego to jest raczej do niczego. Jeśli już ekstremalnie to preparaty do odkręcania zapieczonych śrub można coś popróbować ewentualnie jak ocet nie pomoże to do coli na 3 dni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
55 minut temu, boo12 napisał:

można coś popróbować ewentualnie jak ocet

albo CocaCola :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, boo12 napisał:

To akurat zdecydowanie mocna przesada jak coś jest do wszystkiego to jest raczej do niczego. Jeśli już ekstremalnie to preparaty do odkręcania zapieczonych śrub można coś popróbować ewentualnie jak ocet nie pomoże to do coli na 3 dni

no tak ..profesjonalny preparat to przesada ..a Cola jest super ..:) szacunek dla Ciebie...


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) w Coli jest kwas ortofosforowy - będzie się zachowywał podobnie jak kwas octowy, czyli rozpuści ewentualny węglan wapnia, ale też się lepi bo pełno cukru w tym.

Potrzymaj w occie a jak nie ruszy to próbował bym jakiś lubrykant i ciągnąć za wirnik - ale trzeba się liczyć z uszkodzeniem wirnika :( ewentualnie można wysłać do wymiany do Royala do niemiec - ale koszty mocno pójdą w górę. Zapewne pompa została kupiona okazyjnie jako używana, i nie testowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coca Coli chłopaki czasem używają u mnie na budowach do odkręcania zapieczonych śrub i działa cuda. WD40 pewnie nawet lepszy, ale jak bawiłem się w airsoft, to był niewskazany bo podobno uszkadzał uszczelki. Nie wiem ile w tym prawdy, ale nie chcę zrobić więcej krzywdy niż pożytku. Tym bardziej że po weekendzie jeśli nie ruszy zgłaszam sprawe do PayPala.

9 hours ago, Ura said:

Zapewne pompa została kupiona okazyjnie jako używana, i nie testowana.

Niektóre rzeczy udaje się kupić bardzo okazyjnie, inne mniej. Tą kupiłem przez ebaya za 220 funtów, więc jakaś tam okazja, ale bez rewelacji. A szkoda bo chciałem ją podłączyć do odpieniacza żeby zobaczyć u mnie w domu jakiego hałasu powinienem się spodziewać w akwarium morskim.

Ogólnie dziwnie to wygląda. Rdza żadna nie wypływa. Jak wstrzyknę ocet strzykawką od tyłu w czerwoną rurke, to ładnie przelatuje czy to wokół wirnika, czy jak go mocniej wsztrzyknę to wylatuje pod ciśnieniem przez tą dziurke w samym wirniku. Za to sam wirnik wciąż jakby był przyspawany do bloku silnika. Ani drgnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, niwre37 napisał:

profesjonalny preparat to przesada

Jeśli ty nazywasz profesjonalnym preparatem to pseudo smarowidło, to zdecydowanie dalej nie będę się wypowiadał szacunek i dla ciebie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli ty nazywasz profesjonalnym preparatem to pseudo smarowidło, to zdecydowanie dalej nie będę się wypowiadał szacunek i dla ciebie [emoji14]
Ja bym tego nawet smarowidlem nie nazwał ;-)

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się wyjąć wirnik.

3 dni w occie nic nie dały. Nie miałem nic innego poza WD40 który pozostawiony na ponad 40 min też nie pomógł, tyle że plastilowe części jak ślimak zeszły z ośki wirnika. Co gorsza, to ośka wirnika podczas łapania kombinerkami po prostu skruszyła się, więc przestroga dla potomnych co by jej za mocno nie ściskać, bo ten metal nie jest za mocny.

IMG_2339.jpg.4c4e9686348860538b757595092c281a.jpg

Wymyłem więc pompe z tłuszczu, zostawiłem do osuszenia i na następny dzień przed spakowaniem postanowiłem znowu spróbować i wirnik po prost wyszedł. Wielkie było moje zdziwienie kiedy okazało się że był spuchnięty i nosił ślady rdzy.

IMG_2342.jpg.66e27e25d50a6511eda102f8031fad0b.jpgIMG_2345.jpg.addc6882ae3df933345aeb9e56c3aac2.jpg

Na razie poprosiłem serwis Royal Exclusiv  o wyjaśnienie jak to możliwe że w wirniku który został na nowo przeprojektowany wystąpił problem spuchnięcia, a PayPala o zwrot pieniędzy za pompe.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powinni się jakoś do tego odnieść, bo wszędzie się chwalą że ośka i wirnik są nierdzewne z tytanu cytat z ich stronki :

 

  • Only saltwater resistant pump with titanium rotor, titanium stator and shrivelled bearings

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 8/21/2018 at 3:37 PM, Ura said:

powinni się jakoś do tego odnieść, bo wszędzie się chwalą że ośka i wirnik są nierdzewne z tytanu cytat z ich stronki :

Odpowiedź była dość szybka, choć nie napisali co mogło być przyczyną. Poprosili tylko o zdjęcia wirnika i napisali że wyślą nowy wirnik w ramach gwarancji (pompa z 2015 roku) na swój koszt. W sumie to jeszcze dziś dostałem potwierdzenie o wysłanej paczce, więc serwis jest spoko.

Sprzedający też się ze mną skontaktował i twierdzi że wyjął pompe z działającego systemu 4 tygodnie temu, ale nie czyścił jej po wyjęciu. Trochę trudno mi w to uwierzyć bo falowniki Hydora 12v które do mnie przyszły były w opłakanym stanie, nawet jakieś ślimaki pozasuczane miały, a po nocy w occie jak nowe, cicha praca i bez zająknięcia.

Jak przyjdzie do mnie wirnik to na jakieś 2 dni pompa pójdzie do wiadra, żeby sprawdzić czy wszystko ok. Jeśli tak to zostaje, a jak nie to zwrot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i to się nazywa obsługa klienta :) wiem teraz za co się płaci -  sam kupiłem podobną pompę jako nową od Royala tylko że na 220V bez ustawiania prędkości 

Myślę że z nowym wirnikiem będzie działać bez problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 8/22/2018 at 8:41 PM, Ura said:

i to się nazywa obsługa klienta :) wiem teraz za co się płaci -  sam kupiłem podobną pompę jako nową od Royala tylko że na 220V bez ustawiania prędkości 

Jeśli chodzi o serwis to złego słowa powiedzieć nie mogę. Nowy wirnik doszedł bardzo szybko kurierem, wszystko na koszt Royala. Jednak jeśli chodzi o jakość to tu niestety trochę się chyba pozmieniało. Zaraz po założeniu tego tematu zgłosił się do mnie kolega z tego forum z identycznym problemem (spuchnięty wirnik i rdza) w takiej samej pompie, a sam producent przyznaje że nastąpiły zmiany w procesie produkcyjnym na przestrzeni lat. Wątpię czy na lepsze.

Do mnie zgłosił się sprzedający że pompa po wyjęciu z baniaka nie była czyszczona, tylko przeleżała na półce około 4 tygodni.

Jeśli chodzi o kulture pracy pompy jest naprawdę bardzo dobrze. Pompa sama w sobie jest niesłyszalna. Bałem się trochę bo ludziska często piszą o niesłyszalnych pompach czy filtrach a tak nie jest. Mój Eheim pro 4+ 350, który miał być niesłyszalny po opiniach z netu, da się usłyszeć z pokoju obok (strop drewniany). Podobnie z kumpla Unimaxem.

Próbnie podłączyłem ją do Shurana 150 bo chciałem zobaczyć jak to będzie działać, głównie głośność pod oporem wody, ale jest bardzo dobrze. Zupełnie od hałasu jednak w morskim nie ucieknę, bo pompa mimo że niesłyszalna, to bąbelki i ruch wody już tak. Zastanawiam się jeszcze czy lepiej w przypadku odpieniacza było by:

1. zostawić Schurana 150 i dokupić mu pompe Reef Octopus varios S2 lub S4 (pompa DC)

2. wymienić Shurana na Reef Octopus Classic-150 S (podobne pieniądze jak pompa DC, ale odpieniacz jest na pompie AC)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) popmeczka fajna aż cud że ci nie wyrwało tej taśmy klejącej.

Co do hałasu to w wodzie słodkiej nie ma szans na dobre bąbelki - tylko w słonej robią się naprawdę malutkie i to dopiero po jakimś czasie od startu akwarium - musi być po prostu obciążenie biologiczne, gęsta piana tłumi hałas. Wiele zależy od samej konstrukcji odpieniacza, wyważenia, stopek anty wibracyjnych, oczywiście od tłumika poboru powietrza.

Ja mam Royala BK mini 180 - i polecam bardzo cicho to pracuje, a jak wystawisz za okno pobór powietrza to hałas zmniejsza się dodatkowo o jakieś 5% dobrze ustawiony tylko delikatnie szumi.  

Mam akwarium bez szafki z panelem filtracyjnym - wszystko na wierzchu i na wysokości ucha, a akwarium mam w sypialni, Shurana nie znam ale Octopusy jednak są głośne - w sklepie akwa. sprawdzałem który ma same Octopusy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używałem Shurana 150 dłuższy czas z pompą Jebao DC6000. Prosty do czyszczenia w porównaniu z WhiteSkim.

Pompa pracowała na 4 lub 5 biegu z 6.

W porównaniu z odpieniaczem WhiteSkim 200 Internal z taką samą pompą to shuran był bardzo cichy.

Dodatkowo dorobiłem mu odpływ aby go wyciszyć. Jeśli będziesz robił pamiętaj aby zrobić otworek w górnym kapselku.

20180701_122232.thumb.jpg.f10a6fe018f414fe1bdea990b6510591.jpg


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.