Skocz do zawartości
sosna

filtracja bez odpieniacza

Rekomendowane odpowiedzi

patrząc na prace odpieniacza zacząłem się poważnie zastanawiać na zastąpienie go inna filtracja. Od trzech tygodni odpieniacz wyłączony a po4 i no3 około zera. Wyłączyłem odpieniacz żeby azotany wzrosły trochę. Obsadę ma 30 rybek (jeden hepatus  i błazenek plus masa drobnicy w stylu magnific i decor,4 mandaryny plus 3 duże wezowidla i 4 craby)w 600l obiegu.

Po przeczytaniu kilku wątków akwaria bez odpieniacz zacząłem myslec na moim Poniżej projekt sumpasump.thumb.jpg.45205394fd83e68118b741a54d245c03.jpg

pomarańczowe na spływie wata

zielone cylindry to dwa filtry glonowe o poj  5l każdy

 

komory na media maja wymiary 50x30x27h- wysokość jeszcze mogę zmienić

poniżej schemat zrzutów wody na watę  o wymiarze 50x6zraszanie.thumb.jpg.8bb872be487c1a5f391c7841258decaf.jpg

 

Pytanie do znawców: Jakie media zastosować? Myślałem o skale a drugie medium to kule maxpecta albo life bio fill aquaforesta lub inne zloze.

Mam komin o wysokości 70cm i chciałem go wypełnić medium ale nie wiem jakie powinno być żeby wytrzymywało braki wody podczas karmienia ryb i zrzutu wody do sumpa?

 

azotany nie chcą podskoczyć mimo dużej obsady rybnej

Obecna filtracja to 2x5l reaktor glonowy w odwróconym cyklu

30kg skały w sumpie i wata na spływie.

w akwarium 50kg skały i 8kg piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hey,

Jeśli obecnie masz filtry glonowe, 30kg skały i watę na spływie to za dużo nie trzeba zmieniać i akwarium powinno pociągnąć. Jeśli glony rosną, to znaczy, że nutrienty są tylko glony je pochłaniają. Ja też myślałem o zapchaniu komina jakimś medium, ale doszedłem do wniosku, że może się tam zbierać syf i zarzuciłem ten pomysł. Do tego wokół rur mało miejsca. Ciężko czyścić. Wolę, żeby nic sitka na spływie nie ograniczało, bo powódź gotowa.

Jakąś ceramikę tlko dodaj w miejsce odpieniacza i powino być git.

PS. Ja, startowałem bez odpieniacza, akwarium działa 9 miesięcy, PO4 miałem wykrywalne tylko raz, jak utopiłem karmnik i wrzuciłem do akwarium jego mokra zawartość: garść suchego żarcia. Skoczyło na 0,02, po tygodniu znów zera. NO3 salifert nigdy mi się nie zabarwił. Mam po kolei watę na spływie, skałę, DSB i glony, 4l siporaxu 25mm luzem wrzuconego do komory pompy obiegowej. . No i mam 2x większy sump od ciebie, przy zbliżonym akwarium.

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceramike tylko jaka? Biofill aquaforesta czy maxpecta kulki

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zastosowałem medium maxspecta, tyle że w bloczkach. W głównym baniaku mam jakieś 1 i 1/4 bloczka i odpieniacz przestał mi wyrzucać syf. Teraz działa tylko w godzinach nocnych - 22.00 do 6.00 i wtedMam blackskimma2000 z pompą jebao 3000. Redox w akwarium w granicach 350. Po ostatnich pracach, podczas których mocno namieszałem RX spadło do 270, ale po kilku dniach kjuż jest 330. Po niedawnej przesiadce - w lutym - mialem wysokie No i Po. Teraz sa bliskie zeru. W obiegu pracuje jeszcze refugium z DSB, i filtracje mechaniczną - dwie skarpety. Myślę, że bez odpieniacza by sie obeszło, wystarczy kontrolować parametry i zapodawać bakterie. W obsadzie mam kilkanascie rybek w tym dużego Naso - żarłoka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taką radę

dać wyloty filtrów glonowych daleko od pompy która podaje wodę na te filtry - by nie filtrować w koło tej samej wody, wyloty bym dał na początek sumpa, albo bezpośrednio do akwarium, nie dawał bym ich szeregowo tylko zastosował trójnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myslalem bardziej o kulkach.  

Ura dobry pomysł z trójnikiem choć będzie trochę kombinacji żeby na sztywno to spiac hydraulika

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym połączeniem szeregowo czy równolegle to chyba nie ma większego znaczenia. Wchłanianie nutrienów przez glony raczej nie jest aż tak intensywne, żeby na wylocie z filtra było tych nutrientów znacząco mniej niż na wlocie. Raczej woda w całym układzie będzie miała podobne parametry. Dopiero po wielokrotnym przepompowaniu wody przez filtr, będzie mierzalny spadek nutrientów w całej objętości wody. Jak z grzałką - nie ważne gdzie ja umieścisz (no oczywiście pod warunkiem, że będzie tam przepływ odpowiedni i grzałka będzie zanurzona), woda w akwarium będzie miała mniej więcej wszędzie taka samą temperaturę. No chyba, że to o coś innego jeszcze chodzi.

Ale z tą separacją wlotu od wylotu z filtra to jak najbardziej słuszne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też nieszczególnie widzę sens takiej kombinacji. Jedynce co warto wziąć pod uwagę, to ergonomia. Czy dasz radę łatwo otworzyć jeden filtr, żeby przyciąć glony bez ruszania drugiego.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, katani napisał:

Czy dasz radę łatwo otworzyć jeden filtr, żeby przyciąć glony bez ruszania drugiego

Chyba to może być to "coś innego" przemawiające za połączeniem równoległym:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam połączone szeregowo i w drugim filtrze glony słabiej rosną. Równolegle może cos zmienić choć więcej kombinowania będzie z dwoma trójnikami żeby był jeden wlot z pompy na dwa i z dwóch na jeden wylot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, sosna napisał:

w drugim filtrze glony słabiej rosną

No widzisz, to moja teoria bierze w łeb. Widocznie masz tam na tyle mały przepływ, że faktycznie na wylocie już wyraźnie mniej nutrientów jest.

Co do wylotów, to tam nie potrzebujesz już trójnika, każda rurka może iść gdzie Ci pasuje. Trójnik potrzebny na wlocie dlatego, żeby to jedną pompą zasilić. Potem to już wszystko jedno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, sosna napisał:

Obecnie mam połączone szeregowo i w drugim filtrze glony słabiej rosną.

Chyba (z naciskiem na chyba) Marcin z JM miał też dwa takie filtry. na zmianę je opróżniał raz jeden, raz drugi. Ale nie pamiętam, czy były szeregowo, czy równolegle.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.