Skocz do zawartości
BzykU

Czym mierzyć PH

Rekomendowane odpowiedzi

Witam pytanie jest może banalne , ale ...

Po awarii 2 -go chińskiego żółtego miernika postanowiłem zastanowić się nad zakupem odpowiedniej jakości sprzętu .

Czytałem też na forum z marychą iż najlepiej stosować paski lakmusowe bo są najlepsze .

A wy jakich sprzętów używacie co polecacie ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po prostu kupiłem test saliferta na ph. Prosty, woda do próbówki, chyba 4 krople odczynnika, zamieszać, sprawdzić kolor i masz wynik. Chociaż pewnie paski były by jeszcze prostsze.

Fakt, że wzornik kolorów im nie wyszedł w tym teście. Odcień niby jest ok (niebieski, zielony, żółty), ale na wzorniku kolory są dużo bardziej intensywne niż wychodzą w próbce. Ale da radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się Paragon Ty tego używasz i co sprawdza się  ?

A co do tych kolorów w probówce to sobie odpuszczę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Tak używam :) uważam jak inwestować w miernik elektroniczny to taki, mierzy ph i redox, dodatkowo możesz sterować dwoma urządzeniami na podstawie odczytów z sondy ph lub orp, czyli mozesz sterować ozonatorem lub reaktorem wapnia.

Na teraz masz odczyt ph i orp, ale jak w przyszlości pomyślisz o ozonie lub reaktorze wapnia to masz już gotowe sterowanie, można kupić z samym odczytem ph ale różnica w cenie między wersją ph a wersją ph + orp jest praktycznie żadna więc warto zainwestować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
10 godzin temu, Roman.P napisał:

dokładnie ale wydaje mi się że warto zainwestować w coś dobrego, bo te tanie mają słabą dokładność nie mylić z rozdzielczością, oraz jak wybiera się przepływowy warto tak raz na miesiąc wyczyścić sondę bo zarasta w morskim niesamowicie i przekłamuje wyniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 8/22/2018 at 1:32 PM, Słony leszcz said:

Ja po prostu kupiłem test saliferta na ph. Prosty, woda do próbówki, chyba 4 krople odczynnika, zamieszać, sprawdzić kolor i masz wynik. Chociaż pewnie paski były by jeszcze prostsze.

Fakt, że wzornik kolorów im nie wyszedł w tym teście. Odcień niby jest ok (niebieski, zielony, żółty), ale na wzorniku kolory są dużo bardziej intensywne niż wychodzą w próbce. Ale da radę.

też mam taki test ale przymierzam sie do zakupu jakiegoś elektronicznego miernika. Z testem saliferta mam tatki problem, że czasami wychodzą mi takie kolory, których nie można dopasować do wzornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, qube256 napisał:

kolory, których nie można dopasować do wzornika

No niestety, taki już urok tego testu. Jak dla mnie, to te kolory na wzorniku są po prostu zbyt intensywne w porównaniu do tego, co faktycznie wychodzi w probówce. O tyle dziwne, że w innych testach saliferta (przynajmniej tych które mam) nie ma tego problemu.

Inna sprawa, że taki test kropelkowy to trochę do pomiaru pH na dłuższa metę się nie sprawdzi. pH się zmienia w ciągu dnia, więc myśląc o jego kontrolowaniu, trzeba mierzyć w sposób ciągły -> pomiar elektroniczny. Ja nie mam reaktora wapnia, nie dodaję kalkwaser, więc mierze pH tylko tak dla zasady od czasu do czasu, żeby sprawdzić, czy przypadkiem nie ma jakiejś tragedii. Żeby nie było, że jakoś specjalnie polecam ten test. Po prostu w zajawce wątku było o paskach lakmusowych, to test kropelkowy jest porównywalnym narzędziem.

Inna sprawa, że poza szczególnymi przypadkami, pomiar pH nie jest jakiś bardzo istotny. Jak masz w porządku inne parametry z KH na czele, to i pH będzie ok. No nie wiem, może w hightechowych zbiornikach trzeba bardziej pilnować pH. Więcej zabawek - więcej może się popsuć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam polską produkcję:
http://www.mirekkon.akwarium.net.pl/uph01.htm

używałem ponad 2 lata w słodkim teraz przez prawie dwa lata w morskim - zero problemów


Solniczka a w niej: obieg Jebao, cyrkulacja Maxspect, odpieniacz BK, lampa Maxspect, dolewka Levelautomatic Milestone.

5ec28973961f7244464f928796a3fc08u1399a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 hours ago, Słony leszcz said:

No niestety, taki już urok tego testu. Jak dla mnie, to te kolory na wzorniku są po prostu zbyt intensywne w porównaniu do tego, co faktycznie wychodzi w probówce. O tyle dziwne, że w innych testach saliferta (przynajmniej tych które mam) nie ma tego problemu.

Inna sprawa, że taki test kropelkowy to trochę do pomiaru pH na dłuższa metę się nie sprawdzi. pH się zmienia w ciągu dnia, więc myśląc o jego kontrolowaniu, trzeba mierzyć w sposób ciągły -> pomiar elektroniczny. Ja nie mam reaktora wapnia, nie dodaję kalkwaser, więc mierze pH tylko tak dla zasady od czasu do czasu, żeby sprawdzić, czy przypadkiem nie ma jakiejś tragedii. Żeby nie było, że jakoś specjalnie polecam ten test. Po prostu w zajawce wątku było o paskach lakmusowych, to test kropelkowy jest porównywalnym narzędziem.

Inna sprawa, że poza szczególnymi przypadkami, pomiar pH nie jest jakiś bardzo istotny. Jak masz w porządku inne parametry z KH na czele, to i pH będzie ok. No nie wiem, może w hightechowych zbiornikach trzeba bardziej pilnować pH. Więcej zabawek - więcej może się popsuć.

w swoim zbiorniku też jakoś nie planuję w sposób ciągły kontrolować pH. Standardowo raz na dwa tygodnie robię pomiary (no może 3 jak zapomnę) i raczej dla czystej wygodny poszukuję jakiegoś sprawdzonego miernika pH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Który miernik pH byście polecili.3e49838af0bddfddd729506548d5353d.jpg9fc2ec5452eff20cf18d7b7c1403554b.jpg

Wysłane z mojego WAS-TL10 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.