Skocz do zawartości
Johny191919

Podniesienie Ca

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po ostatniej sytuacji jaka miala miala miejsce w moim zbiorniku, a dokladniej pomylce i dolaniu makabrycznych ilosci kh buffer od aquaforest mam problem z ca. Wystapilo wtedy stracenie weglanu wapnia do poziomu okolo 250 .Kh jest  juz jest zbite do okolo 9,5 , natomiast wapn jest na poziomie 260 . Zakupilem Ca Plus od Aquaforest, ale mimo dozowania od paru dni poziom wapnia stoi praktycznie w miejscu. Moje pytanie brzmi, czy oprocz duzej podmianki jest jakas inna opcja podniesienia ca ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Malutki, z sumpem okolo 80 litrow. Jezeli chodzi o twarde, to jest kilka malych szczepek , jedna wieksza talerzowka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wyjął bym wszystko do wiadra i zrobił bym dużą podmianę i podbił Ca Plus do żądanych wartości. Potem zrobił aklimatyzację w tym wiadrze i włożył z powrotem. Trochę drastycznie ale przy takim zachwianiu Kh i Ca mogą polecieć korale.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Darek85 napisał:

Ja wyjął bym wszystko do wiadra i zrobił bym dużą podmianę i podbił Ca Plus do żądanych wartości. Potem zrobił aklimatyzację w tym wiadrze i włożył z powrotem. Trochę drastycznie ale przy takim zachwianiu Kh i Ca mogą polecieć korale.

A co to za różnica jak będzie podbijać ca wyjdzie na to samo. W tydzień musi podnieść ca do 380 inaczej korale polecą. Bufor ca to dobre rozwiązanie bo zmienia tylko jeden pierwiastek. Dozowanie ca rozłożone w tydzień to aklimatyzacja wolniejsza niż metoda kropelkowa. 10ml podbija o 10 jednostek na 100l. Czyli musi lać ok 20ml na dobę. Najlepiej po 10 rano i wieczorem przez 7 dni. 

Uważam że to mniejszy stres

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej po prostu porobić częste podmianki nie za duże? Tak np 5l codziennie? Bo Ca niskie, a KH nadal za wysokie. Podmianki by i jedno i drugie wyprostowały. A suplementację to ewentualnie jaki już parametry będą "z grubsza" na akceptowalnych poziomach, niezagrażających życiu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi. Bede suplementowal ca i moze pare delikatnych podmianek, bo po dolaniu kh buffera i tak mocno zachwialem rownowage biologiczna zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
17 minut temu, Słony leszcz napisał:

A nie lepiej po prostu porobić częste podmianki nie za duże? Tak np 5l codziennie? Bo Ca niskie, a KH nadal za wysokie. Podmianki by i jedno i drugie wyprostowały. A suplementację to ewentualnie jaki już parametry będą "z grubsza" na akceptowalnych poziomach, niezagrażających życiu.

Nie jestem chemikiem ale z tego co wiem metale w naturze nie występują w czystej postaci więc żaden preparat Ca+ nie podbija wyłącznie Ca a do wody wpada coś jeszcze - pewnie chlor i dolewanie większych ilości to znów zachwianie równowagi jonowej.

Chyba te podmianki to najlepszy pomysł.

 

12 godzin temu, Darek85 napisał:

Ja wyjął bym wszystko do wiadra i zrobił bym dużą podmianę i podbił Ca Plus do żądanych wartości. Potem zrobił aklimatyzację w tym wiadrze i włożył z powrotem. Trochę drastycznie ale przy takim zachwianiu Kh i Ca mogą polecieć korale.

Sorry ale bez sensu. Raz korale dostały skok Kh (z 8-9 do ~20) i Ca (zjazd do 250)  a teraz chcesz im zafundować to samo w drugą str? chyba już lepiej w ciągu kilku dni podnosić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.