Skocz do zawartości
Shaman

Plany na solniczkę....

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 30.08.2018 o 21:55, Pawel_Q napisał:

Co do ryb, to przecież prawie 200 litrów. 10 ryb ze spokojem tam upchasz ;)  Ocellaris, pterapogon, babki, loreto, decora czy magnifica , jest w czym wybierać. Popatrz sobie na akwaria prezentowane na forum. Każdy krzyczy o rybach i każdy pcha ich sporo ;) 

Pawel 70x45x50 to zalewie 157litry to gdzie 200l widzisz??

Ja nie krzyczę ale 9ryb wielkości 10cm? Baaa,rób ta co chceta:)

Edit: zapomniałam dopisać  odejmij piasek i skalę więc tez bedzie o kskues 10-15litrow mniej.

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Pawel_Q napisał:

@Shaman zrób odpieniacz podwieszany, tak samo z filtrem - użyj kaskady.

Dolewkę do szafki. Jak tam upchasz sumpa to z innymi akcesoriami się nie pomieścisz. 

Co do ryb, to przecież prawie 200 litrów. 10 ryb ze spokojem tam upchasz ;)  Ocellaris, pterapogon, babki, loreto, decora czy magnifica , jest w czym wybierać. Popatrz sobie na akwaria prezentowane na forum. Każdy krzyczy o rybach i każdy pcha ich sporo ;) 

wychodzi ok 157 l i jak się odliczy ok 13-16kg skały i piasku to zostaje mi ok 140 l więc max 6 + jakieś skorupiaki i ślimaki będę trzymać. Ale jak pisałem, z obsadą mi się nie spieszy chce pewne gatunki , już o których czytałem i są moim zdaniem dobrane "osobościowo". I nie ważne czy miesiąc czy 3 m-ce będę czekać ... ważne mieć to co ja chce.... a nie to co akurat dostępne na giełdzie czy sklepie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, @Beti napisał:

Pawel 70x45x50 to zalewie 157litry to gdzie 200l widzisz??

Ja nie krzyczę ale 9ryb wielkości 10cm? Baaa,rubta co chceta:)

Plan A, 70x57x50cm to 199,5l ;) Znika panel, robi się miejsce.

@@Beti 10 cm to tylko w teorii :) 

3 minuty temu, Shaman napisał:

wychodzi ok 157 l i jak się odliczy ok 13-16kg skały i piasku to zostaje mi ok 140 l więc max 6 + jakieś skorupiaki i ślimaki będę trzymać. Ale jak pisałem, z obsadą mi się nie spieszy chce pewne gatunki , już o których czytałem i są moim zdaniem dobrane "osobościowo". I nie ważne czy miesiąc czy 3 m-ce będę czekać ... ważne mieć to co ja chce.... a nie to co akurat dostępne na giełdzie czy sklepie ;)

Jeszcze szkło odlicz to zostanie jeszcze mniej :) Operujemy pojemnością brutto akwarium, przy objętości netto wody (nie akwarium) każdy na forum by się pogubił B)

Edytowane przez Pawel_Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, @Beti napisał:

Pawel 70x45x50 to zalewie 157litry to gdzie 200l widzisz??

Ja nie krzyczę ale 9ryb wielkości 10cm? Baaa,rubta co chceta:)

O MASZ napisałęm wyżej już 3 RAZY, że racja obsada na ten litraż za duża i że do 6 może max 7 bym chciał dojść ale ciśnienia nie mam... ma być zachowana równowaga... jak się zbiornik ustabilizuje  - co trochę potrwa to dołożę parkę i będę obserwować... za jakiś czas znów zakupie 1 czy 2 i znów okres kontrolny....

WIĘC JUŻ nie piszcie o rybach a pomóżcie rozwiązać zagadnienie ;)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Tylko tak patrząc na tego MCE600  to mogę sam skleić z plexi taki pojemnik - przelewowy z Tunze 9004 i jakieś filtrację oraz pompę czyli 3 komory i zostanie mi jeszcze na JEBAO RW-4 1 szt [emoji6]
Pod warunkiem że zrobisz te przegrody tak, żeby były wyciągane do czyszczenia i nie przepuszczały na lewo wody.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł _Q racja zapomniałem o szkiełku :(

1 minutę temu, laszek napisał:

Pod warunkiem że zrobisz te przegrody tak, żeby były wyciągane do czyszczenia i nie przepuszczały na lewo wody.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 

I tego właśnie chce się dowiedzieć .. bo pod każde akwarium trzeba wyliczyć jaka przepustowość i dobrać filtrację odpowiednio..

 

Powiedzmy że wzorowałbym się na tym - robiąc TYLNY PANEL.

I tak się zastanawiam .. czy nie za dużo kombinacji .. szafka z dolewka, a filtrację i skimmer i tak należało by dać ....

Kusi mnie ten panel i wsio pochowane z tyłu: skimmer, filtracja, grzałka i dolewka ....

Ale słucham.... najpierw tych co się lepiej znają... to moja fantazja i punkt widzenia :P

1979102478_PANELTYLNY.thumb.png.8e1c812ff128c8328e468b22b85495f5.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Shaman napisał:

Paweł _Q racja zapomniałem o szkiełku :(

I tego właśnie chce się dowiedzieć .. bo pod każde akwarium trzeba wyliczyć jaka przepustowość i dobrać filtrację odpowiednio..

 

Powiedzmy że wzorowałbym się na tym - robiąc TYLNY PANEL.

I tak się zastanawiam .. czy nie za dużo kombinacji .. szafka z dolewka, a filtrację i skimmer i tak należało by dać ....

Kusi mnie ten panel i wsio pochowane z tyłu: skimmer, filtracja, grzałka i dolewka ....

Ale słucham.... najpierw tych co się lepiej znają... to moja fantazja i punkt widzenia :P

1979102478_PANELTYLNY.thumb.png.8e1c812ff128c8328e468b22b85495f5.png

Do komory pompy obiegowej nie powinno się robić wlotu od dołu gdyż będzie się zbierał film bakteryjny a grzałka zainstalowana będzie się zanurzać/wynurzać. Do komory z siporaxem wlot wody powinien być od góry bo syf od dołu będzie z czasem go zapychać a dostęp do czyszczenia będzie utrudniony. Biorąc pod uwagę przegrody na projekcie wykonał bym je odwrotnie, a grzałkę przełożył bym do komory przed pompą. I wtedy będzie git. Dla tunze 9004 szerokość panelu proponuję zrobić na 12cm, długość nim 14cm a głębokość conajmniej 25cm wysokości wody dla zanurzenia, ale z tym ostatnim wymiarem raczej kłopotu nie będzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla syna kurcze faktycznie :clapping THX

Widziałem gdzie też, że ta przegroda przed pompą powinna być wąska - powiedzmy 1-2cm,a to dlatego że jak zasilanie siądzie to pompa nie zassie poźniej syfu bo on zostanie przed komorą.

Dzięki jutro przerobie projekt - a będzie on tak myślę 70x12x45 i zostanie mi akwarium z wymiarem 70x45x45 lub h=50 ale to już pierdoła. Porpstu panel będzie za całych plecach akwarium.

A w moim wypadku jakie dałbyś prześwity od dołu i od góry - chodzi mi o obniżenia belki rozdzielającej komory .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Pawel_Q napisał:

Plan A, 70x57x50cm to 199,5l ;) Znika panel, robi się miejsce.

@@Beti 10 cm to tylko w teorii :) 

Jeszcze szkło odlicz to zostanie jeszcze mniej :) Operujemy pojemnością brutto akwarium, przy objętości netto wody (nie akwarium) każdy na forum by się pogubił B)

U mnie pojemność brutto wynosi 125l. Przy uruchomieniu weszło 102l solanki. Wiec w moim przypadku można uznać że ok 25% objętości to graty typu szkło, sprzęt, skała itp itd. Czyli z 200l zrobi się około 160l. Oczywiście obliczone pi razy drzwi razy okno bo nie wiadomo kto ile sprzętu wrzuci i ile skały i piachu. 

2 minuty temu, Shaman napisał:

dla syna kurcze faktycznie :clapping THX

Widziałem gdzie też, że ta przegroda przed pompą powinna być wąska - powiedzmy 1-2cm,a to dlatego że jak zasilanie siądzie to pompa nie zassie poźniej syfu bo on zostanie przed komorą.

Dzięki jutro przerobie projekt - a będzie on tak myślę 70x12x45 i zostanie mi akwarium z wymiarem 70x45x45 lub h=50 ale to już pierdoła. Porpstu panel będzie za całych plecach akwarium.

A w moim wypadku jakie dałbyś prześwity od dołu i od góry - chodzi mi o obniżenia belki rozdzielającej komory .

Przeswit od dołu 3cm, góra określi się sama bo pierwsza przegroda za odpieniaczem ustali poziom wody w akwarium mając na uwadze odpowiednią wysokość grzebienia ze zbiornika glownego do odpieniacza. A przegroda przed pompą ustali poziom wody w komorze z pompą obiegową/czujnikiem dolweki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Powiedzmy coś w tym stylu ?

Tylko wymiary musiałbym dopracować oraz wysokości rozdzielenia komór też .

332796796_mjsump.jpg.7f087d6d1524805d47fae8f4e0b92843.jpg

 

Pierwsza komora od dołu z przepustem to by się sprawdziła jakby skimmer był w 2 komorze a w pierwszej np. włóknina - ale trzeba by było ją co 2-3dni zmieniać -widziałem taki system i jankesów ...

Edytowane przez Shaman (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Shaman napisał:

 

Powiedzmy coś w tym stylu ?

Tylko wymiary musiałbym dopracować oraz wysokości rozdzielenia komór też .

332796796_mjsump.jpg.7f087d6d1524805d47fae8f4e0b92843.jpg

Wzoruj się na moim. Z tym że w moim przypadku pierwsza przegroda za odpieniaczem zrobiona była za wysoko i trzeba było przyciąć 2cm bo poziom wody w zbiorniku glownym był za wysoko. Ten panel nie obsłuży refugium gdyby ktoś chciał. Potrzebna była by dodarkowa komora. Ty chcesz mieć jeszcze pojemnik na dolewkę więc musisz ją dołożyć jako dodatek do tego co jest w rysunku. Powinieneś być z tego zadowolony. Oczywiscie u mnie całość zamyka się w 50cm długości, a Ty dodasz tylko komorę na dolewkę. 

zbiornik 125L Rysunek.jpg

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ;)

 

Tu masz ten filmik od jankesów ...

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Huraaa :clapping

Problem rozwiązany - jednak żonka mnie kocha :wub:

Jest zgoda na 90x50x50 i komodę mam - tylko lekko trzeba będzie wzmocnić i przerobić - już wcześniej na niej stało 240l z patetami. Więc sump będzie ( max. może być ) 70x30x35, ale jaki wymiar będzie jako końcowy to czas pokaże - ważne że SIĘ UDAŁO :icon_yes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Shaman napisał:

Huraaa :clapping

Problem rozwiązany - jednak żonka mnie kocha :wub:

Jest zgoda na 90x50x50 i komodę mam - tylko lekko trzeba będzie wzmocnić i przerobić - już wcześniej na niej stało 240l z patetami. Więc sump będzie ( max. może być ) 70x30x35, ale jaki wymiar będzie jako końcowy to czas pokaże - ważne że SIĘ UDAŁO :icon_yes:

Czasem trzeba nas docenic:-)ciekawe co jej obiecałaś za to?...:P

Teraz będzie szansa na 9rybek:-) po 10cm... powodzenia...:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, @Beti napisał:

Czasem trzeba nas docenic:-)ciekawe co jej obiecałaś za to?...:P

Teraz będzie szansa na 9rybek:-) po 10cm... powodzenia...:)

hahaha co obiecałem :P dostała niespodziankę typy super perfumy - kiedyś u koleżanki była i zachwalała ;)

Czyli w takim 9-10 szt. będzie DOCELOWO - nie od razu mogło być?

Wiadomo, że ryba rybie nie równa są mniejsze też np 4-6cm więc się liczą inaczej.:clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.