Skocz do zawartości
Shaman

Stało się... zakup 148 L.. rozważania przed odpaleniem...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zakupiłem na rynku wtórnym od naszego kolegi solniczkę 148L z panelem wewnętrznym - który będzie zdemontowany ( odbiór po sprzedaży życia :) , umówieni na połowę października ).  - chcę zacząć od 0, czyli przejść wszystkie etapy dojrzewania:smilieA13:, żeby poczuć "smak początkującego morszczczaka" :ball:

Solniczka posiada już otwory pod hydraulikę pod którą będę chciał sklejać sump o wymiarach ok. 74x26x35 TYLKO na taki pozwala stelaż, który jest w komplecie.

Najprawdopodobniej będą III komory: odpieniacz, filtracja (siporax, biobale czy okruchy skalne) oraz pompa powrotna - muszę jeszcze wymyślić czy wejdzie dolewka lub będzie na osobnym zbiorniku (?) np. bańka 10l, ale to pewnie decyzja zapadnie jak fizycznie będzie już u mnie komplecik.

Co do wyposażenia posiadać będę:

odpieniacz diy na pompie aquel 1000l/h , lampa Pacific Sun BP 90W , pompa atman (2000l/h) , cyrkulacja Tunze 6025 (2500l/h), grzałka 100W, dolewka grawitacyjna oraz filtr RO/DI.

 

CO DALEJ .....

1.Zakup skały - sucha ok. 8-10kg + ok 6kg piach. Piach nie wyżej niż 1,5-2cm.

2.Woda - ok 60 l z podmianki od znajomego ze sklepu z pracującej solniczki.

3.Myślę, że dokupię jeszcze 1x  jebao RW-2 bo na tej cyrkulacja była by za mała.

4. Pewnie jakiś starter (?)

...................................................................I czekam, aż woda osiągnie odpowiednie parametry ... :thumbsup::detective:

ŻYCIE :

1 linia to oczywiście ślimaki : strombus, mitras-mitras, porcelanka i  może krabik np: mitrax. Docelowo : krewetka boksująca, krab pustelnik.

2. koralowce miękkie i LPS np: zoa, capnella, briareum, sinularia (drzewko) oraz fiji, asterolobata, clavularia , może xenia - na wyspie. LPSy euphyllia : ancora, pradivisia, (TU jakieś inne propozycję do tej mojej obsady ?)

2a SPS ... czas pokaże - najpierw zobaczymy co będzie się działo , hmmm ukwiał (?)

3. RYBY rozważam ( ilość max 5szt docelowo, nie to że od razu :bump1 ) pewnie jakiś gat. błazenka - para np. Clarkii lub Black, babka synbiotyczna lub bicolor, myślę nad mandarynem lub picturatus (?) - czy nie za mały baniak, Doryrhampus jannsi, Hexataenia (?) - też czy nie za mały baniak, Gramma Loreto, Nemateleotris Decora, Pseudochromis fridmani - ale para, Pomacentrus Auriventris, Chrysipera Cyanea..... (Wasze inne propozycję i kolejność wpuszczania... ) - jak napisałem to na razie TYLKO pobożne życzenie, z których wybiorę odpowiednią obsadę.

Dzięki jak ktoś podzieli się swoimi sugestiami co do moich powyższych oczekiwań i propozycji.

Jedno wiem zanik kupię obsadę 3-4 razy pomyślę czy mogą ze sobą współżyć w taki litrażu :scub:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Shaman napisał:

chcę zacząć od 0, czyli przejść wszystkie etapy dojrzewania:smilieA13:, żeby poczuć "smak początkującego morszczczaka" :ball:

No Panie? baaaa... ambitny plan:ice:całkiem sobie to poskładałeś nawet fajnie jak na początkującego morszczaka...czy ukwiał;)i tak i nie..jest mały baniak-oby Ci nie chodził i nie parzył innych koralii, ale całkiem możliwe że będzie grzeczny,a na "tak"błazny by miały swój raj:) 

Jestem tylko ciekawa kiedy będziesz miał plany na wiekszy zbiornik"apetyt wzrasta w miarę jedzenia":Ppowodzenia życzę...

Pozdr.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, @Beti napisał:

No Panie? baaaa... ambitny plan:ice:całkiem sobie to poskładałeś nawet fajnie jak na początkującego morszczaka...czy ukwiał;)i tak i nie..jest mały baniak-oby Ci nie chodził i nie parzył innych koralii, ale całkiem możliwe że będzie grzeczny,a na "tak"błazny by miały swój raj:) 

Jestem tylko ciekawa kiedy będziesz miał plany na wiekszy zbiornik"apetyt wzrasta w miarę jedzenia":Ppowodzenia życzę...

Pozdr.

Miał być większy 90x50x50 + sump 70x35x40.. ALE policzyłem wsio i z żonką doszliśmy do ugody :clowning ten baniaczek to nauka i poligon ... a za jakiś czas... kto wie .. kto wie.. marzy mi się tak do 400l ehh:D, ale nie od razu Rzym zbudowano...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na start od 0 po moich doświadczeniach sucha skała jest bardzo dobra , piasek jeśli nie chcesz wydawać kupę kasy na ,,nowy'' żywy to dokup jeszcze z worek suchego i poproś jakiegoś morszczaka z okolicy o ściągnięcię garści/dwóch ze swojego baniaka piasku i po delikatnym przepłukaniu w solance wymieszaj z suchym w akwarium. Na start jakieś fajne bakterie , tyle tego w tej chwili że ciężko konkretnego polecić .  Ja swoje oba zbiorniki startowałem na ampułkach biodigest. Czy przyspieszyły dojżewanie ? Nie wiem ;) Na pewno nie zaszkodziły. Przy drugim akwarium przez długi okres czasu bardzo mało pchałem ręce do akwarium i w moim odczuciu uspokoiło to dojrzewanie . 

Z koralami zobaczysz sam jak to będzie kiedy wejdziesz do akwarystycznego i nie będziesz mógł oderwać nosa od szyby z pięknymi cukierasami... Miękasy takie jak xenia/clavularia/briareum zasiedlą Ci skałę i nie pozbędziesz się już ich z niej więc musisz to brać pod uwagę przy obsadzaniu skały.

A z ukwiałem to faktycznie możesz mieć problem z chodzeniem -w takim szkiełku ciężko ustawić cyrkulację . Jeśli dokupisz drugą cyrkulację powinno się to już normalniej ogarnąć 

Co do ryb to zależy jakie wybierzesz. Jeśli np. część z nich to zwierzęta denne (np. jak mam w tej chwili escenius bicolor i plectranthias inermis) , chowają się w skałach nie będą przeszkadzać tym pływającym w toni wodnej . Kupując ryby które rosną do większych rozmiarów (np. młode pokolce) też się nie musisz martwić pod warunkiem że za pół roku/rok odsprzedasz gagatka do większego szkła . Mandaryna myślę że da się uchować w takim szkle ale dopiero w dojrzałym  systemie z dużą ilością żarcia ( jak będziesz widział że skałą w nocy się rusza...) , pomoże to w przestawieniu go na mrożonki których niestety będzie wymagał często i w dużych ilościach (podchodzi do pokarmu bardzo powoli i w międzyczasie podczas karmienia inne ryby wszystko mu zjedzą )

Nad porcelanką bym się zastanowił bo potrzebuje sporo piasku żeby móc się spokojnie wyżywić 

Jeśli nie planujesz doktorka to pomyślałbym nad krewetką czyszczącą żeby mieć jednak jakieś mikro zaplecze medyczne .

 


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że przy dolewce grawitacyjnej bańka musi stać wyżej niż sump.

 

Jeżeli chcesz się pobawić pierwsza solniczka to na twoim miejscu kupił bym żywa skale z dobrego sklepu, wtedy będziesz spędzał godziny na wygładzaniu roznych, czasem niepożądanych oczywiście ale za to bardzo ciekawych pasażerów z tej skaly, start na suchej skale jest bardzo nudny ;-)

 

Ps. A może chciałbyś kupić trochę większe akwarium 80x50x50, puszczę tanio razem ze stelażem.

 

Clarkow nie kupuj, rosną duże i są dość złośliwe.

 

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Gothmog napisał:

Pamiętaj że przy dolewce grawitacyjnej bańka musi stać wyżej niż sump.

 

Jeżeli chcesz się pobawić pierwsza solniczka to na twoim miejscu kupił bym żywa skale z dobrego sklepu, wtedy będziesz spędzał godziny na wygładzaniu roznych, czasem niepożądanych oczywiście ale za to bardzo ciekawych pasażerów z tej skaly, start na suchej skale jest bardzo nudny ;-)

 

Ps. A może chciałbyś kupić trochę większe akwarium 80x50x50, puszczę tanio razem ze stelażem.

 

Clarkow nie kupuj, rosną duże i są dość złośliwe.

 

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Za propozycje kupna dziękuję .. to akwarium o którym mowa mam właśnie od przedmówcy  felek ;) i bardzo mi pasuję. Miałem zamiar kupić 90x50x50 ale przeliczyłem się z kosztami. Na początek przygody z solniczką takie właśnie dla mnie jest idealne. Ale dzięki za ofertę.

Dolewka będzie grawitacyjna więc wiadomo - zgodnie z zasadami fizyki musi być wyżej :P

Jeśli chodzi o żywą skałę ... tak jest dużo ZA, ale to ma być moje dosłownie akwarium , a nie z przypadku.... dlatego chcę suchą.

55 minut temu, felek napisał:

Na start od 0 po moich doświadczeniach sucha skała jest bardzo dobra , piasek jeśli nie chcesz wydawać kupę kasy na ,,nowy'' żywy to dokup jeszcze z worek suchego i poproś jakiegoś morszczaka z okolicy o ściągnięcię garści/dwóch ze swojego baniaka piasku i po delikatnym przepłukaniu w solance wymieszaj z suchym w akwarium. Na start jakieś fajne bakterie , tyle tego w tej chwili że ciężko konkretnego polecić .  Ja swoje oba zbiorniki startowałem na ampułkach biodigest. Czy przyspieszyły dojżewanie ? Nie wiem ;) Na pewno nie zaszkodziły. Przy drugim akwarium przez długi okres czasu bardzo mało pchałem ręce do akwarium i w moim odczuciu uspokoiło to dojrzewanie . 

Z koralami zobaczysz sam jak to będzie kiedy wejdziesz do akwarystycznego i nie będziesz mógł oderwać nosa od szyby z pięknymi cukierasami... Miękasy takie jak xenia/clavularia/briareum zasiedlą Ci skałę i nie pozbędziesz się już ich z niej więc musisz to brać pod uwagę przy obsadzaniu skały.

A z ukwiałem to faktycznie możesz mieć problem z chodzeniem -w takim szkiełku ciężko ustawić cyrkulację . Jeśli dokupisz drugą cyrkulację powinno się to już normalniej ogarnąć 

Co do ryb to zależy jakie wybierzesz. Jeśli np. część z nich to zwierzęta denne (np. jak mam w tej chwili escenius bicolor i plectranthias inermis) , chowają się w skałach nie będą przeszkadzać tym pływającym w toni wodnej . Kupując ryby które rosną do większych rozmiarów (np. młode pokolce) też się nie musisz martwić pod warunkiem że za pół roku/rok odsprzedasz gagatka do większego szkła . Mandaryna myślę że da się uchować w takim szkle ale dopiero w dojrzałym  systemie z dużą ilością żarcia ( jak będziesz widział że skałą w nocy się rusza...) , pomoże to w przestawieniu go na mrożonki których niestety będzie wymagał często i w dużych ilościach (podchodzi do pokarmu bardzo powoli i w międzyczasie podczas karmienia inne ryby wszystko mu zjedzą )

Nad porcelanką bym się zastanowił bo potrzebuje sporo piasku żeby móc się spokojnie wyżywić 

Jeśli nie planujesz doktorka to pomyślałbym nad krewetką czyszczącą żeby mieć jednak jakieś mikro zaplecze medyczne .

 

Dzięki...

Już się nie mogę doczekać jeszcze Twojego akwarium u mnie jako mojego własnego .... :thumbsup:

co do koralowców zrobiłem sobie taka tabele co do ich potrzeb hahah dot. światła, cyrkulacji, trudności czy expansji. Dlatego niektóre jeśli miałbym wsadzić to wylądują na tzw. wyspach, żeby nie mogły zasiedlić skałek obok. :banghead

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałbym odświeżyć temat obsady do mojej 150l solniczki...

Raczej nie unikniemy błazenków ;) oczywiście para ale mieszana : Black z Polymnus

I TU PYTANIE czy mogą zamieszkać razem z ( i jaka kolejność wpuszczania ):

1-2 Błazenki - rodzina garbikowate

3. Decora  - rodzina babkowatych        czy kłóciłby się z  Cryptocentrus cinctu (?)

4. Halichoeres chrysotaenia - Vrolik's Wrasse - rodzina wargaczowatych

LUB

4a. Halicchoeres melanurus - rodzina wargaczowatych

LUB

4b. Pseudocheilinus hexataenia - Six Line Wrasse  - rodzina wargaczowatych

 

5. Salarias segmentatus - Segmented Blenny             czy Bicolor ( którego by tu wybrać ? ) - rodzina okoniowatych

 

Dzięki za merytoryczne podpowiedzi ;) - chodzi mi o dobranie rybek tak, żeby uniknąć zbędnych gatunkowych wojen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedziemy dalej ......  :pirate:

W dniu dzisiejszym odebrałem szkło  od sump oraz skałki- cześć na OluLiXsie oraz od eRybka.pl ;)

04dae1b2733a68e5med.jpg

b803ef75a99d991emed.jpg

834f449c6f91ce59med.jpg

17d794d526ce2b55med.jpg

Po zalaniu i sprawdzeniu szczelności wklejam przegrody....

 

Przykładowe możliwości z ułożenia zebranych skałek ...

935dada71a24af4dmed.jpg

438373db996150b5med.jpg

 

Sump zalany i sprawdzony ... komory wklejone - jak na pierwszy raz nawet spoko wyszło :strutin

1e68ba3843fc9996med.jpg

Edytowane przez Shaman (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z lekkim ;) poślizgiem ale odpalona solniczka... czekam na dojrzewanie ....

 

Zalane w 40% "żywą wodą" + 1,5kg " żywej skały" - i PYTANIE czy pomimo takiego startu lać tzw. startery ??

 

Szafka jeszcze przed wykonaniem zabudowy ...

18a4217c5b8d5069med.jpg

 

aa9aa33f086319afmed.jpg

 

cf145bb51741ad3emed.jpg

 

1d5deee1b2e8a96amed.jpg

 

 

 

 

Pierwszy mieszkaniec z żywej skały się wygramolił ... Asterie na razie zauważyłem 3szt zapewne dostana " nakaz przeniesienia :)) "do sump

60342093152eb836med.jpg

 

 

 

 

Edytowane przez Shaman (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście lałem. Miałem 90% wody z podmiany i 3 kg żywej skały. Lałem microbe- lift special blend według zalecen. Powodzenia i się nie podawaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawaj "startery". Proponuję bakterie saechema stabiliti. Dobrze by bylo dać "dojrzałą" ceramike. Ale to od kogoś kto ma w systemie. Masz dość nisko końcówkę powrotu. Przy wyłączeniu pompy woda się cofnie. Sprawdzałeś, sump pomieści? Fajnie zagospodarowałeś skałę. Termometr daj do sumpa . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, pawellb napisał:

Dawaj "startery". Proponuję bakterie saechema stabiliti. Dobrze by bylo dać "dojrzałą" ceramike. Ale to od kogoś kto ma w systemie. Masz dość nisko końcówkę powrotu. Przy wyłączeniu pompy woda się cofnie. Sprawdzałeś, sump pomieści? Fajnie zagospodarowałeś skałę. Termometr daj do sumpa . 

sump wyliczony ... może przyjąć o 15l więcej ;) - tylko tak wygląda hihih.

Ale dzięki za uwagę... dopiero raczkuję i każda rada i uwaga się liczy :clapping

Dzięki za kompozycję... - szczerze mówiąc z 20 razy zmieniałem i sporo klejenia i podpierania ..ale jak na pierwszy raz myślę że OK :strutin

 

Termometr tylko na chwilkę ... żonka teraz dogląda ... kobiety luba mieć wsio na widoku hahaha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dopisać. Sumpik wyszedł piknie:). Oczywiscie jak na pierwszy raz;). W środowej przegrodzie co planujesz? Proponuje glony. Mam i jak dla mnie super filtracja. Nie doczytałem. Masz zamiar dać ceramikę. Ale ją śmiało upchaj do komory spływu. Zrób koszyczek np. z kratki. Możesz też dać bloczki 

https://www.coralhouse.pl/brightwell-aquatics-xport-bio-blocks-1-5---4szt~p84447

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, pawellb napisał:

Zapomniałem dopisać. Sumpik wyszedł piknie:). Oczywiscie jak na pierwszy raz;). W środowej przegrodzie co planujesz? Proponuje glony. Mam i jak dla mnie super filtracja. Nie doczytałem. Masz zamiar dać ceramikę. Ale ją śmiało upchaj do komory spływu. Zrób koszyczek np. z kratki. Możesz też dać bloczki 

https://www.coralhouse.pl/brightwell-aquatics-xport-bio-blocks-1-5---4szt~p84447

Tak dokładnie czekam na kuriera .. ceramika 2 x 1kg w siatkach.

Na razie dla wyklarowania dałem watę w wąskiej przegrodzie za odpieniaczem... w 3h wyklarowało wodę .. pewnie jutro wywalę - tzn żonka :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Shaman napisał:

Zalane w 40% "żywą wodą" + 1,5kg " żywej skały" - i PYTANIE czy pomimo takiego startu lać tzw. startery ??

Nie wydawaj bez sensu kasy na to, kup tak jak wyżej piszą seachem stability, na początku wlejesz parę razy, później tylko jedna nakrętka przy podmiankach :)

Ogólnie bardzo fajnie ułożyłeś skałe, cierpliwości i przede wszystkim powodzenia ! :)

Edytowane przez calak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, calak napisał:

Nie wydawaj bez sensu kasy na to, kup tak jak wyżej piszą seachem stability, na początku wlejesz parę razy, później tylko jedna nakrętka przy podmiankach :)

Ogólnie bardzo fajnie ułożyłeś skałe, cierpliwości i przede wszystkim powodzenia ! :)

Bardzo dziękuję za dobre słowa ;)

Czytam właśnie o tych startówkach ... i szkoda że nie mam od kogo z okolicy "dostać" dawki na 2-3 dni :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Shaman napisał:

i szkoda że nie mam od kogo z okolicy "dostać" dawki na 2-3 dni :(

Dałeś już "żywą" wodę, to też przyśpieszy proces dojrzewania :) ja kupiłem seachem 250ml za jakieś 24zł, nie dotarłem do połowy butelki, a mam ją już 2 miesiące. 

Sam na początku wydałem kupę kasy na rzeczy, których jak się okazało nie potrzeba np. phosguard i purigen. Oczywiście nie neguję tych produktów, niektórzy nie wyobrażają sobie prowadzenia baniaków bez nich. Moje zdanie jest po prostu takie, że ta kasę lepiej odłożyć i w późniejszym okresie wydać na korale, które wcale też tanie nie są :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, calak napisał:

Dałeś już "żywą" wodę, to też przyśpieszy proces dojrzewania :) ja kupiłem seachem 250ml za jakieś 24zł, nie dotarłem do połowy butelki, a mam ją już 2 miesiące. 

Sam na początku wydałem kupę kasy na rzeczy, których jak się okazało nie potrzeba np. phosguard i purigen. Oczywiście nie neguję tych produktów, niektórzy nie wyobrażają sobie prowadzenia baniaków bez nich. Moje zdanie jest po prostu takie, że ta kasę lepiej odłożyć i w późniejszym okresie wydać na korale, które wcale też tanie nie są :) 

Dokładnie mam kumpla , prowadzi u mnie w mieście sklep akwarystyczny... oczywiście poleca te z wyższej półki haha ehh ;)  .

Żona ma dzisiaj zakupić  saechema stabiliti 100l i styka..:lol:

Czekam na ceramikę 1k i kulki BIO 50szt w siatkach - do sump ale też wsadzę tam 1-2szt małej żywej skały i będzie OK .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te kulki bio to z tworzywa? Raczej tego nie polecam. Ceramika dobrej jakości, jak najbardziej. Ta mała buteleczka bakteri nie na długo starczy:). Ale na początek spoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, pawellb napisał:

Te kulki bio to z tworzywa? Raczej tego nie polecam. Ceramika dobrej jakości, jak najbardziej. Ta mała buteleczka bakteri nie na długo starczy:). Ale na początek spoko.

Czemu te BIO wg Ciebie złe ? :(

Wiele osób stosuje je z powodzeniem -a ja je łącze z ceramiką.

Np. za oceanem to prawie tylko na takiej filtracji jadą... jest jej wiele odmian.

Pytanie ma ktoś na zbyciu 5cm czarnego grzebienia... do akwarium nie włosów ...:P:clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem tylko o tym. Nie z autopsi. Podobno stosuje się je w filtrach zraszanych. 

Grzebień mam:) oczywiście do wykorzstania w akwa:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.10.2018 o 21:23, pawellb napisał:

Czytałem tylko o tym. Nie z autopsi. Podobno stosuje się je w filtrach zraszanych. 

Grzebień mam:) oczywiście do wykorzstania w akwa:D

a masz taki "odpad" grzebienia 5cm ? - bo nie opłaca mi się całego dla 5cm kupować .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Shaman napisał:

a masz taki "odpad" grzebienia 5cm ? - bo nie opłaca mi się całego dla 5cm kupować .

Ja mam jakąś resztę grzebienia, jak chcesz mogę podesłać.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.