Skocz do zawartości
Marqo

Węże zamiast rur

Rekomendowane odpowiedzi

Stosuje ktoś u siebie węże zamiast rur ? Na odcinku ok 70cm wychodzi mi 5 kolan na jedną rurę. Sporo... pomyślałem aby na tym odcinku pociągnąć wężem. Mniej zalaman ,lepszy przepływ. Jak się sprawdza takie rozwiązanie w praktyce ? Nie cieknie ? Jakie węże wybrać oprócz silikonowych ?

 

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

 

 


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać. Średnica 32 i 40mm więc spore.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam i silikonowe i Neptuna :) Neptuna się wkleja w kształtki z PCV-U  tak jak normalną rurę więc jest prosta sprawa i nie cieknie, tylko musisz wiedzieć że on włazi do kształtki do środka - a że jest grubszy od rury to minimalnie zmniejszy średnicę przelotową - ale i tak wyjdziesz na plus w przepływie bo zredukujesz opory stwarzane przez kolanka.

Mam też kilka węży silikonowych mocowanych na "choinkę" oraz zacisk typu trytytka - trzyma :) mega ciśnienia nie ma bo pompka 4,5 tyś litrów - na silikonie nie osadzają się praktycznie żadne glony i naloty bakteryjne, chyba zbyt śliski - niestety drogi, ale nie wszędzie da się zastosować Neptuna zbrojonego, bo on jest twardy bardzo - podobno można go ogrzać ciepłą wodą albo heaterem i mięknie ustawić pętle i zakręty i schłodzić - ale nie testowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam Neptuna 25mm, jest ok nic nie cieknie ale sztywny jak cholera ostrych łuków nie zrobisz.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z węży CepexFlex robiłem hydraulikę basenową. O promieniu gięcia 3-4 średnic spokojnie na zimno zrobisz zagięcia 90 stopni. Na ciepło, np. ogrzewając opalarką, przy 2 średnicach.  Dotyczy to średnic 50, 63 i 75 mm. Z mniejszymi nie miałem styczności, ale powinno być podobnie, bo budowę mają podobną. Sprężyna z spienionego pcv zalana elastycznym pcv.   Polecam do klejenia węży elastyczny klej (ten niebieski), przy szarpaniu i wysokim ciśnieniu nie ma możliwości, ze sie rozszczelni.


Oddam/zamienię sarco na cokolwiek miękkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wąż eheim. Napewno nie wyszedł taniej niż rury ale robi swoją robotę już 6 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Schemat jak na załączonym zdjęciu poniżej. Śrubunki są cofnięte względem pionu z komina także bez dodatkowych kształtek się nie obejdzie . Da radę Neptunem tyle nagiąć ? Martwi mnie również mocne zwężenie światka względem pcv. Może wąż naciągnięty na rurę będzie lepszym rozwiązaniem ? Mierzył ktoś średnicę wewnętrzną kolanka np 32mm ? 

20180914_064237.jpg


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bawiłbym się w węże. Zrobiłbym to na dwóch kolankach 45 st i jednym kolanie łukowym 90 st.  W drugiej płaszczyźnie różnice korygowałbym obrotem kształtek 45 st w ich osi. 1.jpg.5652edf95c866df36c13fc91dd188817.jpg

Wężem tyle nagniesz, ale kształt połączenia  będziesz miał podobny do tego co ja proponuje, z dodatkowym wybrzuszeniem, na pionowym odcinku rury, w głąb szafki.

Kolanko 32 mm ma średnice wewnętrzną 30-31,5 mm zależnie od firmy. Z kolankami 40 mm podobnie.


Oddam/zamienię sarco na cokolwiek miękkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A średnica wewnętrzna kolana łukowego ? Podobno zwykle kolana 90 stawia mniejszy opór od łukowego, większe światło.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolanka łukowego nie mierzyłem.  Stawiałbym na tą samą średnicę co w zwykłych, czyli 30-31,5 mm.


Oddam/zamienię sarco na cokolwiek miękkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Marqo napisał:

A średnica wewnętrzna kolana łukowego ? Podobno zwykle kolana 90 stawia mniejszy opór od łukowego, większe światło

łukowe ma mniejsze opory przepływy niż 90, średnica wewnętrzna rur i kolan jest zawsze taka sama

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.