Skocz do zawartości
przemas8888

Planowanie filtracji panelowej

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji tego że jest to mój pierwszy post witam serdecznie wszystkie forumowiczki oraz forumowiczów i proszę o wyrozumiałość gdyby pytania przeze mnie zadawane wydawały się niemądre ;)

Morskie szkiełka od zawsze robiły na mnie wrażenie jednak sądziłem że morskie=sump i nie zgłębiałem tematu a szkoda. Dotarł do mnie zbiornik który miał być domem dla muszlowców ale kiedy natknąłem się na wątek o odpieniaczu wewnętrznym plany uległy zmianie i bez dwóch zdań stawiam na morszczaka. Do rzeczy. Szkło ma wymiary 100x30x35h prawy bok (dokładnie 20 cm) przeznaczony jest na coś w rodzaju turbo hamburga ale ta konstrukcja na nic się raczej nie przyda także pozostanie mi ją wyciąć i w jej miejscu zrobić panel. Wstępnie założyłem że w panelu znajdzie się https://reefshop.pl/pl/p/Tunze-DOC-Skimmer-9004-do-250l/3297

lub https://reefshop.pl/pl/p/Tunze-DOC-Skimmer-9012-odpieniacz-bialek-do-1100l/4604

oraz pompa Hydor Pico Evo 1150 plus jakieś medium filtracyjne (siporax lub matrix) i grzałka. Marzyłbym jeszcze o miejscu na spaghetti ale to chyba nie realne i najwyżej dołożę zewnętrzny reaktor w przyszłości. Największym problemem jest to że kompletnie nie wiem jak rozplanować ten panel żeby to "zagrało" . Wszelkie pomysły, uwagi mile widziane.

Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

panel1.JPG.2661d843d705ed3dc9f22d2391560b12.JPG

przykładowy panel

wymiary komór dobierasz do sprzętu (odpieniacz pompa)

przegroda przy pompie ustala poziom wody w 2 poprzednich komorach (czyli dla odpieniacza)  dolewkę (czujnik) ,pompę i grzałkę dajesz do ostatniej komory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerkalem wcześniej na ten projekt ale zastanawia mnie czy te 30 cm jakimi dysponuje jest wystarczające patrząc pod kątem komory z grzebieniem + dwóch dodatkowych.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

5 minut temu, przemas8888 napisał:

ale zastanawia mnie czy te 30 cm jakimi dysponuje jest wystarczające

no to policz :) np. Tunze - 9004  ma wymiary: dł. 110 x szer. 90 (+ trochę luzu bo przecież nie można włożyć na wcisk + szyby ...)

do tego pompa i co zostanie masz na grzebień (i media) 

na upartego można by zrobić 2 komory ("piętrowo" odpieniacz i pompa + grzałka w jednej)

albo odpieniacz zewnętrzny :) jak się chce to sie da 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba się nie zrozumieliśmy a może i ja źle przedstawiłem o co mi biega.  Bałem się tego że przy pompie 1200l/h grzebień zajmie większą część czoła panelu. Znalazłem na forum jakiś stary kalkulator i z obliczeń wynika że przy takiej pompie powinienem mieć grzebień dł 13 cm (a może długość wlotu wody) :blink:. W takim układzie ładuje do pierwszej komory odpieniacz i miejsce na kolejne komory też się znajdzie bo hydro pico to maleństwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, przemas8888 napisał:

z obliczeń wynika że przy takiej pompie powinienem mieć grzebień dł 13 cm

jak kupisz "fabryczny"  a jak zrobisz sam to zrobisz głębsze nacięcia (albo z fabrycznego wyłamiesz kila zębów)

poza tym NIKT nie każe Ci dawać takiej pompy (zwłaszcza że ta pico w panelu .. co prawda nie musi podnosić wody na wysokość .. . ale i tak raczej nie da Ci 1150l/h a góra z 1000l bo 1150 to ma zaraz przy wylocie a na wysokości kilku cm .. no po prostu one nie mają mocy bo 7W to jest .. nic )

ps. mam pico .. nie pamiętam 800 czy 1000 ale pompuje słabiej niż Aquael - MK-650

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, silvia napisał:

ale i tak raczej nie da Ci 1150l/h a góra z 1000l bo 1150 to ma zaraz przy wylocie a na wysokości kilku cm

Co racja to racja.

Oczywiście nikt nie mówi że mam kupić akurat tę pompę jednak jej niewątpliwą zaletą są mikro wymiary co przy tej wielkości panelu ma znaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam grzebień na szerokosci 15cm. Pompa obiegowa aqua nova 4000l/h. Chodzi na minimum lagg 65%=1400l/h. Ile w rzeczywistości daje tego nie mierzyłem. Ale nawet jak dam na full to grzebień wyrabia tylko robi się pralka w baniaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, dla syna napisał:

Ja mam grzebień na szerokosci 15cm. Pompa obiegowa aqua nova 4000l/h. Chodzi na minimum lagg 65%=1400l/h. Ile w rzeczywistości daje tego nie mierzyłem. Ale nawet jak dam na full to grzebień wyrabia tylko robi się pralka w baniaku.

To mnie zaskoczyles. W takim układzie ten kalkulator z którego korzystałem jest zdecydowanie mało precyzyjny. 

Jutro poszukam innej pompy która nie jest za duża a przepływ na papierze nie odbiega od realnego.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 godzin temu, przemas8888 napisał:

a przepływ na papierze nie odbiega od realnego.

przepływ jest pewno dobrze podany - tylko jak pisałem ta pompa nie ma mocy więc wraz z wysokością spada wydajność - dość gwałtownie

trochę większe są np. ATman'y (np.ATMAN AT-305 2x większa moc a przepływ podobny) mają ceramiczne ośki - mam (AT 304) używam i polecam - jak nie dotyka do szyby to niesłyszalna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Atman "wygląda" całkiem sensownie. Opinie na temat jego cichej pracy są podzielone ale sądzę że warto spróbować. Temat pompy zatem zamknięty. Pozostaje sprawa odpieniacza bo od niego zależy jak wyposażyć panel. Jeżeli moderator uzna że to rozważania na osobny temat proszę o przeniesienie. Wstępnie wytypowalem trzy modele https://reefshop.pl/pl/p/Tunze-DOC-Skimmer-9004-do-250l/3297

https://reefshop.pl/pl/p/Tunze-DOC-Skimmer-9012-odpieniacz-bialek-do-1100l/4604

https://reefshop.pl/pl/p/Deltec-Odpieniacz-MCE-400-do-500l/5924

Czy dwa ostatnie to nie będzie przerost formy nad treścią do takiego zbiornika?  Pytanie drugie to czy w tym konkretnym panelu ma rację bytu filtr glonowy? 

Edytowane przez przemas8888 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mam tunze 9004 i mogę polecić. Wcześniej w 91l teraz w 170, różnica taka, że częściej opróżniam kubek


Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.09.2018 o 14:10, zipke napisał:

Wcześniej w 91l teraz w 170, różnica taka, że częściej opróżniam kubek

To znaczy jak często i czy Twoja obsada jest "gęsta" ?

Reasumując...Pierwsza komora z odipeniaczem i grzałką 12cm, trzecia z pompą,siporaxem i węglem 8cm. Na środkową zostaje powiedzmy 7cm i tam można wrzucić spaghetti. Czy taki układ zda egzamin ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Obsada dosyć gęsta plus wywala sporo bo wysyp cyjano. Nie wiem czy w 12 cm zmieścisz i odpieniacz i grzałkę

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Edit, nie doczytalem, że szerokość panela 20cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, panel będzie dosyć głęboki więc wejdzie bez problemu.

Zostaje jeszcze do rozwiązania kwestia filtra glonowego a w zasadzie komory glonowej. Czy przepływ 1200l/h nie będzie za duży i nie zbije spaghetti w zwartego klocka? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W małych 1.5 litrowy ch reaktorach spagetti wszyscy podają przepływ 400-600 l/h. Myślę że jak będziesz częściej czyścić i nie pozwalał mu się zbić w duża masę to powinno być ok.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach rozmyślań uznałem że zrezygnuję ze spagetii z obawy przed zbijaniem glona. W razie potrzeby zastosuję jakiś zewnętrzny reaktor. Pozostaje do rozwiązania sprawa oświetlenia oraz falownika ale założę odpowiednie tematy co by mnie moderator nie ubił ;) Dzięki wielkie za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy do klejenia pleksi na potrzeby akwarium (na sucho) potrzebny jest dedykowane klej (w kontekście akwarium) czy każdy klej do plexy jest wskazany? Zmierzam do tego czy później po wyschnięciu i zanurzeniu w słonej wodzie, z tego kleju nie będą się uwalniać jakieś szkodliwe środki do wody. Czy połączenie plexi z szybą jest możliwe tak zwanym klejem akwarystycznym ( tj. tym, którym łączy się szkło) czy też jest jeszcze inny rodzaj? Z góry dziękuje za odpowiedź :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem klej dedykowany do plexi nie powinien oddawać do wody niczego. Te kleje są agresywne i rozpuszczaja plexi tak jak kleje do pvc. Co do łączenia ze szkłem...w słodkowodnych używają all fix ale nie wiem czy do wody slonej się nadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja plexi ze szkłem łączyłem silikonem szklarskim, panel trzyma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.