Skocz do zawartości
Trurl

Lustro za akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś ma albo widział akwarium z lustrem zawieszonym na ścianie za tylną szybą zbiornika? Pomysł dobry - by zwiększyć optycznie akwarium - czy raczej taki sobie?

Dzięki za podpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Trurl napisał:

czy raczej taki sobie

Wg mnie przynajmniej. Chciałbyś widzieć swoje odbicie patrząc w akwarium? Podobno lustra stresują ryby, wydaje im się, że to jakiś inny osobnik, ale (ponieważ to odbicie i "robi" dokładnie to samo co ryba) zachowuje się dziwnie (na agresję reaguje agresją, an uległość - uległością itp...). Czarne (ewentualnie granatowe) tło zwiększa optycznie głębię akwarium. Chodzi o to, żeby tylną ściankę było widać jak najmniej. Lustro widać bardzo dobrze, bo idealnie odbija światło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sieci brak zdjęć takich zbiorników słonowodnych. Dwa zdjęcia słodkowodnych znalazłem, z komentarzem " it looked cheap and definitely didn't give the desired effect" 

W którymś wątku znalazłem informację, że po wstawieniu tła zbiornik stracił głębię... Więc może bez tła... Poza tym tło mogę wstawić po zalaniu zbiornika, o lustrze trzeba pomyśleć wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wstawisz jakąś "fototapetę" (typu zdjęcia delfinów, wodorostów i muszelek), to może i straci głębię akwarium:-). Czarne tło to najlepsze, co można zrobić. I to najlepiej czerń matowa, nie jakiś wysoki połysk. Oczywiście dużo zależy też od kompozycji wewnątrz. Jak całą konstrukcję oprzesz o tylną ścianę i wszystko umieścisz tylko w tym jednym planie, żadne tło nie pomoże. Żeby mieć efekt głębi, musisz mieć obiekty w różnych planach ustawione, w różnej odległości od patrzącego, przesłaniające się wzajemnie. I wtedy czarne tło ładnie ten efekt podkreśla. Jak wygląda akwarium bez tła żadnego to niestety wiem:-/ Muszę wreszcie ruszyć tyłek, kupić folię i okleić tę tylną ściankę... Z resztą, popatrz na zbiorniki ludzi na forum, jakie jest w nich tło. To chyba czegoś dowodzi. Możesz być pewien, że nie Ty pierwszy wpadłeś na pomysł z lustrem. A skoro nie widujesz takich akwariów, to pewnie z czegoś to wynika:-)

 

Z resztą, idź do kwiaciarni albo jakiegoś papierniczego, kup tam taką srebrną folię (celofan to się chyba nazywa), przyłóż to do tylnej szybki akwarium i zobacz efekt. A to i tak będzie mniej rażące, bo folia nie będzie idealnie płaska, obraz odbity będzie trochę zniekształcony. I nie będzie aż tak dobrze odbijała jak lustro. Ale generalny "efekt" zobaczysz. Kiedyś modne były takie elementy meblościanek, z lustrem na tyle, na "kryształy". To tak to mniej więcej będzie wyglądało;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysl jest o tyle niebezpieczny ze jak wpuscisz np. pokolce to beda myslaly ze jest ich wiecej I w koncu zwariuja.

Kolejny element odbicie swiatla - jak to sie zalamie w akwarium albo poza nim ciezko stwierdzic.

Czy czarne najlepsze - w mojej ocenie nie. Poniewaz kazdy paproch, banke powietrza z odpieniacza w wodzie widac co moze irytowac.

W mojej ocenie zwykla niebieska folia samoprzylepna najwiecej  wybacza ewentualnych paprochow w wodzie i jednoczesnie spelnia swoja role, a przy niebieskim swietle ladnie dodaje koloru chyba w miare naturalnego dla morza bo niebieskiego :)

Ps. Jak nie bedzies czyscil to I tak tyl zarosnie :)

Edytowane przez dzym (wyświetl historię edycji)

Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ogólnie odradzam jakiekolwiek tło zawieszone na ścianie. Poprzednio miałem u siebie czarne płyty naklejone na ścianę. Akwarium samo w sobie nie miało naklejonego tła i stało ok 10 cm od tej czarnej ściany. Efekt głębi był super do czasu aż wpuściłem ryby... Później i szyba i tło były już wiecznie zachlapne i umazane solą, a że awarium 140cm długie to dokładnie wytrzeć mogłem tylko do połowy mniej więcej. Teraz po przeprowadzce już zwyczajnie nakleiłem czarną folię i jest dużo bardziej estetycznie.


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

czuję się przekonany, z lustra rezygnuję.

Rozumiem, że odradzacie wstawianie tła za akwarium/wieszanie go na ścianie, a raczej radzicie naklejenie folii samoprzylepnej. Czy folię naklejaliście na mokro, żeby uniknąć bąbli powietrza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybę spryskałem wodą ro/di, na to folia i ściągaczką do szyb dociskałem. Trochę trzeba do tego cierpliwości to nie ma żadnych śladów.


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie ryby będą. Niektóre mogą wręcz atakować własne odbicie i zrobić sobie krzywdę. Tak że ostrożnie z obsadą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.