Skocz do zawartości
wukk

Wyniki marin lab fosforany

Rekomendowane odpowiedzi

Witam otrzymałem wyniki marin lab i ciekawią mnie fosforany jak to interpretować PO4 Fosforany 0.0306 mg/l , P Fosfor 0.0100 mg/l, oba na czerwono , może mi ktoś wyjaśnić.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W PO4 oprócz fosforu są jeszcze 4 atomy tlenu, więc cząsteczka PO4 jest 3x cięższa niż sam atom fosforu. Ale to ten sam fosfor cały czas, tylko inaczej jego ilość wyrażona. Więc jak na wagę mierzysz (ilość mg w litrze), to "na wagę" fosforanów będzie 3x więcej niż jakbyś sam fosfor "zważył".

PO4 = 0.0306, przyjmuje się że powyżej 0.03 jest już dużo (wzrost koralowców twardych może się zatrzymać zupełnie). Więc czerwony kolor jest z powodu przekroczenia "normy" o 0.0006. Zależy co tam masz w akwarium, to problem mniejszy (same miękkie) lub większy (dużo twardych). Tak czy inaczej, warto ten fosfor zbić trochę. Np jak karmisz mrożonkami, to zacznij płukać (o ile nie płuczesz) przez wrzuceniem do akwa. Można podkręcić odpieniacz, dodać jakieś bakterie, zastosować adsorober, zrobić refugium - opcji masa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

twardych nie mam , same miękkie i lps, No3 0 mierzone colombo, mam reaktor glonowy, bakterie microbe lift , odpieniacz na mokro , karmić nie karmię dużo bo tylko dwa błazny stado wundermani i ślimaki i jeden percon. Karmię za to codziennie korale proszkiem vitalis w nocy. i co dwa dni pół kostki dla błazenków. Mam  dino na piachu które co jakis czas odsysam. Dodatkowo leje  wódkę  1 ml  wieczorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słony leszcz ,zastanawiam się czym mierzysz u siebie fosforany z taką dokładnością ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, wukk napisał:

Słony leszcz ,zastanawiam się czym mierzysz u siebie fosforany z taką dokładnością ?

? Oczywiście, że nie. Trochę nie rozumiem sensu Twojego pytania. Bo to w sumie o Twoich fosforanach temat, nie o moich. Zamieściłeś wyniki fosforanów i zapytałeś, jak to interpretować. Nie napisałeś, o co konkretnie Ci chodzi, więc spróbowałem wyjaśnić wszelkie możliwe (jakie mi do głowy przyszły na podstawie lakonicznego pytania) wątpliwości. Jak nie trafiłem w Twoją intencję, to sorry, już zmykam. Pozdrawiam:-)

U mnie niezmiennie 0, mierzone salifertem (nie mam pojęcia jaką dokładność deklaruje salifert, nie mylić z rozdzielczością). Ale mam obecnie dywan glonów, to ten wynik i tak nic nie warty.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak byś  dokładnie popatrzył to na wynikach marin lab jest PO4 i P czyli fosfor nieorganiczny w twojej odpowiedzi było, jest  że ogromna różnica między 0,0306 ,a  0,0300 to jakiś żart .  Poza tym ten poziom jest akceptowalny także przy koralach twardych. Ale nie to jest istotne ,interesuje mnie ten drugi fosfor i jaki ma wpływ na Dino w moim akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, wukk napisał:

Jak byś  dokładnie popatrzył

Dokładnie patrzyłem. I nigdzie nie pisałem, że 0.0006 to ogromna różnica (chyba sam niezbyt dokładnie patrzyłeś, he he:-). Pisałem, że z powodu przekroczenia o to 0.0006 ogólnie przyjętej normy (nie ja to 0.03 wymyśliłem), wynik został zaznaczony na czerwono. Pewnie to sam komputer zaznaczył automatycznie generując raport. Nawet jakbyś miał o 0.0000000001 przekroczony (czyli 0.0300000001) to i tak byś miał ten wynik zaznaczony na czerwono.

"Ten drugi fosfor" to jest dokładnie ten sam fosfor, dokładnie te same atomy. Tylko raz "zważone" zostały całe cząsteczki PO4, a raz tylko atomy P. O tym też Ci pisałem. Spójrz chociażby w instrukcję testu na PO4 saliferta (nie wiem czy w innych jest też to wyjaśnione). Przy kolorowym okienku na wzorniku masz stężenie PO4, ale w instrukcji masz informację, że jak chcesz mieć wynik dla samego fosforu, to trzeba uzyskany wynik dla PO4 podzielić (niespodzianka!) właśnie przez trzy. I jeszcze tabelka jest obrazująca dokładnie tę samą zasadę. :banghead Proponuję skupić się bardziej i czytać ze zrozumieniem, zamiast czepiać się ludzi, którzy chcą Ci pomóc. Powodzenia życzę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt się nie czepia , dziękuję i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.09.2018 o 14:59, wukk napisał:

Witam otrzymałem wyniki marin lab i ciekawią mnie fosforany jak to interpretować PO4 Fosforany 0.0306 mg/l , P Fosfor 0.0100 mg/l, oba na czerwono , może mi ktoś wyjaśnić.

 

 

Ciekawe mam identyczne wyniki ....w tym samym okresie co Ty , pytanie na ile sa wiarygodne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam zbliżone wyniki:  P 0,0300, a PO4 0,0920. Wyniki dostałem we wtorek (02.10), próbka wysłana w poniedziałek (24.09). PO4 mierzyłem małą Hanką tego samego dnia co pobierałem próbkę wody i wynik PO4 był 0,00. Czyżby Hanka miała takie odchyły?  


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hanna 713 ma błąd pomiarowy + - 0.04ppm. więc mając 0.04 możemy osiągac wyniki od 0.00 do 0.08. Aczkolwiek rzeczywisty błąd ma pewnie mniejszy. i jeśli osiąga się 0.00 to znaczy (przy założeniu prawiodłowo wykonanego testu), że mamy nie więcej niż 0.04. Czyli bardzo dobrze dla korali wliczając SPS. W praktyce, jesli mamy cokolwiek żyjącego w akwarium to zawsze szczątkowe ilości PO4 są. Do tego wynik marin lab to przeliczanie całości fosforu w próbce na PO4 a hanka mierzy zawartość samych jonów PO4


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.