Skocz do zawartości
Smialek

Swiatełko do 70l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chcialbym zalozyc zbiorniczek 50x35x40 czyli 70l lub 60x35x40 czyli 84l.

Do tego bylby filtr kaskada FZN-3 bez odpieniacz przynajmniej na poczatku.

Pytanie mam o swiatelko.

W gre wchodzi nemolight marine 18w lub jebao matrix ak-60.

Ktore bedzie lepsze biorac pod uwage wymiary akwarium?

Nemolight ma diody zielone i czerwone oraz automatyczne sterowanie, a jebao mocniej chyba swieci i duze bliki daje.

Martwi mnie tylko ten UV w jebao. Czy nie nie jest szkodliwe dla ludzi? Szczegolnie dla malych dzieci co pod szafka by staly i patrzyły na swiatlo od dolu?

 

Obsada to miekkie i lps moze 1 czy 2 sps gdzies wysoko na skale.

 

Inne propozycje tez biore pod uwage jesli calosc za sprzet zmiesci sie w 1000zl.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spectra 1 , mogę sprzedać na 1,5 roku gwarancji za 700zł 


8b6ea421320dd9fcf9d516e867b9abe7u1767a1598

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takiego małego akwarium brał bym kessila 160 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

67x32x40 fajnie oświetla mi AI Prime HD, bardzo prosta w obsłudze, możesz sobie wgrać gotowe ustawienia od kogoś, kpiną niestety jest to, że musisz osobno dokupić uchwyt ale to do Kessila itd też..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O UV raczej się nie martw, pod warunkiem, że nikt nie będzie patrzył na lampę bezpośrednio. Szkło sodowe (z którego wykonane są akwaria) pochłania całkowicie UV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak tylko te lampy to zdecydowanie jebao, a co do światła i promieniowania to bardziej bałbym się o moc i to że razi po oczach ale  tym sobie poradzisz robiąc koronę.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba sie zdecyduje na jebao. Mocniejsza i mozna ustawic ja pod katem troche to zawsze mniej bedzie razic.
Czy ktos ma kaskade fzn3 i moze powiedziec ile ona wystaje cm poza akwarium. Byc moze udaloby mi sie ja wcisnac miedzy sciane a zbiornik to wtedy dalbym szerokosc 40cm.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Smialek napisał:

Chyba sie zdecyduje na jebao. Mocniejsza i mozna ustawic ja pod katem troche to zawsze mniej bedzie razic.
Czy ktos ma kaskade fzn3 i moze powiedziec ile ona wystaje cm poza akwarium. Byc moze udaloby mi sie ja wcisnac miedzy sciane a zbiornik to wtedy dalbym szerokosc 40cm.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

~11,7cm


c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy szklo optiwhite tak samo pochlania promienie UV jak float?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Smialek napisał:

Czy szklo optiwhite tak samo pochlania promienie UV jak float?

Tak. Szkło kwarcowe (np "rurka" żarnika hqi) nie pochłania UV. Pleksa chyba też nie za bardzo (za to UV mocno zmniejsza trwałość pleksi). Ale "normalne" szkło (float, ow, w oknie, w samochodzie, szklanka, butelka po wódce...) w dużym stopniu pochłania UV. Co nie znaczy, że 100% pochłania. Pochłania sporo. Jakby pochłaniała 100%, to różne drogie okulary przeciwsłoneczne z wyszukanymi filtrami UV byłyby największą ściemą;-). Ogólnie, byłbym ostrożny z zakładaniem, że UV w oświetleniu jest całkowicie bezpieczne, bo szyby akwarium go pochłoną. Takie całkiem bezpieczne to to nie jest jednak. Będziesz coś tam robił przy akwarium (karmił, dozował suplementy itd) i raczej nie będziesz wyłączał lampy za każdym razem. No i są osoby postronne, zupełnie nie świadome niebezpieczeństwa patrzenia na lampkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba wezme nemolight w takim razie. Ogladalem na youtubie jak swieci i zawsze bylo bardzo fioletowo ale to chyba da sie wyregulowac


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, stoję przed identycznym dylematem.

Chodzi o światełko do mojej kostki 40 x 40 x 40 ... wcześniej byłem niemal zdecydowany na Sirus NANO 40, ale trochę przeraża mnie ten brak możliwości sterowania kanałami i zacząłem głównie brać pod uwagę to Jebao, ale nastraszyliście z UV... 

@maciej01 piszesz o Zetlight w 60l, ale cały czas się zastanawiam - to jest tylko 19W... wydawałoby się, że do 60l potzreba przynajmniej 2 razy tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że aż tak nie masz się co bać. Sam nawet do swojego oświetlenia dodawałam ostatnio 2 diody UV. Myślę, że z tych co wymieniłeś w swoim temacie najlepiej wypada Jebao.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o jebao ak-80? Czy tam jest lampa UV? Ciezko znalezc informacje o niej a opini zero


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Panowie (i Panie) UV a UV to różnica .. w lampach rzadko kiedy spotyka się UV (dużo) poniżej 400nm - a to od tej granicy "w dół" czyli np. 390nm dopiero ZACZYNA być szkodliwe .. i to zakładając że patrzymy prosto w diodę

diody (większość) sprzedawane jako UV tylko umownie są UV a faktycznie mają w okolicy 400nm i wyżej - więc są faktycznie diodami Violet (bez Ultra)

ps.

UV-C – długość fali: 100–280 nm - SZKODLIWA "glonobójcza"

UV-B – długość fali: 280–315 nm

UV-A – długość fali: 315–380 nm

W dniu 30.09.2018 o 21:35, Smialek napisał:

Martwi mnie tylko ten UV w jebao. Czy nie nie jest szkodliwe dla ludzi? Szczegolnie dla malych dzieci co pod szafka by staly i patrzyły na swiatlo od dolu?

to "weźmiesz argument siły" i wyperswadujesz że tak nie wolno :P

a tak na poważnie - jakby było to pasmo szkodliwe to musiało by być ostrzeżenie na lampie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, silvia napisał:

to "weźmiesz argument siły" i wyperswadujesz że tak nie wolno

Oj, obstawiam że nie masz dzieci...;-)

A tak na poważnie, to faktycznie nie wydaje mnie się, żeby 380nm było jakieś strasznie niebezpieczne, o ile nie będziesz się gapił bezpośrednio w lampkę przez dłuższy czas. Choć brak ostrzeżenia to jeszcze o niczym nie świadczy, bo:

- wiele tych lamp jest "made in china", a oni tam nie zawsze przejmują się takimi rzeczami;

- nie żyjemy w USA i brak napisu na mikrofalówce "nie wkładać kotów" nie daje u nas podstaw do domagania się od producenta mikrofalówki zwrotu kota. W "ju-e" ważniejsza jest np zgodność RoHS, czyli że jak wrzucisz swoją lampkę do rzeki to nie zatrujesz rybek rtęcią czy ołowiem. A że oczy może uszkodzić... przecież robiąc cokolwiek przy akwarium powinieneś wyłączyć wcześniej wszelkie urządzenia elektryczne. A jak tak zrobisz, to i oczek Ci nie uszkodzi.

Wreszcie, ta AK-80 to chyba ma właśnie "violet", a nie UV. Tak przynajmniej wynika z różnych opisów i obrazków w necie (no bez przesady, wystarczy wpisać "ak-80 lamp" w google i masz masę linków).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

Oj, obstawiam że nie masz dzieci...;-)

o ile nie będziesz się gapił bezpośrednio w lampkę przez dłuższy czas.

mam :) (a to był oczywiście żarcik :p ale dzieci tak czy siak trzeba nauczyć że "nie gapimy" się na lampę ) 

i to dotyczy każdej lampy - zwykłej "nocnej" ... także  - a "gapimy się" tylko na choinkę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, silvia napisał:

a to był oczywiście żarcik

:-) No wiadomo:-)

Ogólnie, led UV ~380nm jakie zwykle trafiają się w lampkach morskich to takie samo "UV" jak np w tych latareczkach do sprawdzania, czy pieniądze nie są fałszywe. Więc raczej krzywdy to nie zrobi. O ile będziesz używał lampy zgodnie z przeznaczeniem, czyli do oświetlania akwarium (czyli nie będziesz się w lampę gapił godzinami, nie będziesz jej wykorzystywał do przesłuchań i pewnie parę innych jeszcze "kreatywnych" zastosowań by się znalazło). W końcu, w kontakt też można włożyć drucik i zawrzeć w ten sposób bliższą znajomość z prądem. Ale czy to znaczy, że należy zrezygnować z elektryczności w domu?

Ja z UV raczej mam wątpliwości co do wpływu na zwierzaki w akwarium - czy taka ciągła ekspozycja jednak im nie szkodzi jakoś. W naturze nie dostają UV. Jeśli chodzi o fotosyntezę - UV jest już bezużyteczne. Daje tylko i wyłącznie efekt fluo. "Violet" 420-430nm za to bierze jeszcze udział w jakichś tam syntezach czegoś (już nie pamiętam, czy chlorofili, czy innych barwników), więc jest jakoś użyteczny dla korali. Efekt fluo daje podobny jak UV. Więc osobiście wybierając led do lampy dowolnie, wziąłbym raczej "violet". Ale jak by była fajna lampa z UV 380 to też bym się tym nie przejmował za bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie tematu. Zwiększyłem jednak rozmiar akwarium i Zdecyduje się na nemolight 48w. Tam jest uv 390nm.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zwiększając rozmiaru akwarium (64l) zdecydowałem się na Jebao AK-60. Sporo pozytwych opinii, trochę negatywnych (problemy ze sterownikiem), ale ostatecznie... zobaczymy jak będzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.10.2018 o 20:59, Mistral napisał:

 

@maciej01 piszesz o Zetlight w 60l, ale cały czas się zastanawiam - to jest tylko 19W... wydawałoby się, że do 60l potzreba przynajmniej 2 razy tyle.

Mam tą lampę w większym akwarium. Po koralach nie widać, żeby brakowało im światła. Nie wyciągają się do góry co by sugerowało, że jest raczej ok. Ja mam głównie korale miękkie i kilka LPS i widzę, że moc raczej im odpowiada. Przyrosty mogę powiedzieć, że u większości korali są dość spore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A myślałeś o T5 ? Mam takie rozwiązanie i się sprawdza sam robiłem na starterach philipsa i profilu ALU. Kwestia kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.09.2018 o 21:45, maciej01 napisał:

Ja mojego Fluval M60 oświetlam Zetlight horizon ZA 1201 Wi-Fi. Mam obsadę głównie z koralami miękkimi i kilka LPS i dają radę. https://www.coralhouse.pl/zetlight-horizon-za1201-lampa-led-z-wifi-19w-marine-~p73087

Napisz jakie masz ustawienia procentowe jako oświetlenie dzienne(główne). Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.