Skocz do zawartości
Marqo

Zasilanie szczepkowego spływem z akwa ?

Rekomendowane odpowiedzi

Główny zbiornik stoi w salonie. Szczepkowe + sump w piwnicy. Pomyślałem aby wykorzystać spływ z głównego do zasilania szczepkowego aby oszczędzić trochę prądu. Chodzi wtedy tylko jedna pompa zamiast dwóch . Pytanie tylko gdzie wstawić jeszcze zawory aby wszystko było poprawnie. Chcę mieć w razie czego mieć możliwość rozdzielenia obiegów.

Bez tytułu.jpg


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z akwa 1(głównego) linia-odpływ do akwa 2 i sumpa, zawór na wlocie do 2 no i za kominem 1do ustalenia poziomu wody w akwa1. W akwa odpływ do sumpa z zaworem do ustalenia wysokości wody w kominie 2. Rewizje niezależne do sumpa z akwa 1 i 2. 

Minus to zbieranie się syfu w zbiorniku 2. 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewizje są rozdzielone. Przy każdym zbiorniku jest zawór do regulacji poziomu. 2 zawory w sumpie służą do przełączania wody z komory podmiany do głównej części sumpa. Wtedy robimy podmiankę w komorze. Czyli dokładamy tylko zawór zaq trójnikiem przy wyjściu do 2 zbiornika ?


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z zbiornika 2 musisz mieć osobny odpływ do sumpa. A dla bezpieczeństwa jeszcze rewizja. Wieczorem jak będę miał chwilę to to rozrysuję... Teraz na komórce to ciężka sprawa... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odplywy i rewizję mam osobne już zrobione dawno . Ostatnio pomyślałem że można skierować wodę z 1 do 2 na jednej pompie. Skupmy się na pierwszym rysunku.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwila jeszcze raz...W pierwszym poście piszesz, że chcesz wykorzystać spływ z głównego, wtedy masz grawitacyjnie zasilone szczepkarium, z możliwością pełnego odcięcia. Dodatkowo pompa obiegowa działa z mniejszym obciążeniem, a więc pewnie dłużej i pobiera mniej prądu, jak również sama nie musi być ekstra mocna. Minus jest taki jak pisałem wcześniej czyli zbieranie się syfu w szczepkarium (jednak to łatwo posprzątać). Jak i gdzie zawory masz na rysunku:

 

Jeśli chcesz zasilać szczepkarium z powrotu czyli pompą to musisz zapewnić odpowiednio mocniejszą pompę i za rozgałęzieniem na każdej linii dać zawór dławiący. Szczepkarium podłączasz jak filtr przepływowy. 

podłączenie.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze rozumiem rysunek @dadario to zawory chyba powinny zostać inaczej umieszczone poprawiłem na swoim rysunku. Woda pójdzie po najmniejszej lini oporu dlatego trzeba przydławić za rozgałęzieniem odnogę do sumpa. A w przypadku posiadania możliwości odcięcia dodać zawór w miejscu wykreślonego.

image.png

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sith114 masz rację ale tylko w połowie. Zawór który całkowicie usunałeś musi być ponieważ on ustala wysokość wody w kominie, bez niego będzie głośno. Wykreślony również ponieważ ma być możliwość odcięcia całkowitego zbiornika. 

A co do dodanego przez Ciebie zaworu to masz rację, tam musi być a ja zapomniałem go tam umieścić. Dzięki za zwrócenie na to uwagi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli teraz będzie ok ?

1772004281_podczenie.thumb.jpg.2725e5cbcf8bb9e85b8dba79d8c6b1bb.jpg


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest dobrze, ale dla porządku to powiem, że nie musisz dublować zaworów przy komorze podmian, wystarczy wejść z spływem z szczepkarium do głównej rury z spływu nazwijmy to głównego, ważne aby poniżej trójnika i zaworu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że ten układ jest zbyt skomplikowany..Według mnie powinno być tak.

Pompa obiegowa podaje wodę z sumpa do zbiornika głównego. spływ podłączony do szczepkarium  z zaworem regulującym ilość wody dopływającej do szczepkarium, spływ  i rewizje zabezpieczająca przed przelaniem w szczepkarium i w zbiorniku głownym i to wszystko


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.