Skocz do zawartości
Mat_Mat

Podmiany wody - pogadajmy o tym!

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Grzegorz95 napisał:

Siemanko a ja się właśnie zastanawiam czy nie podmieniam zbyt dużo. Co tydzień 15 l a w obiegu jest ok 140. Przy czym mam małą obsadę 4 korale 4 ślimaki i kraba. Chyba zacznę robić 10l co tydzień 

Tu podmiany są zbędne lub nawet niewskazane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Arturro napisał:

Tu podmiany są zbędne lub nawet niewskazane.

Jechałem bez podmian 8 miesięcy i miałem no3 na 20 musiałem zbić trochę i zasolenie podnieść muszę bo miałem 1.022 (zaczynam dopiero przygodę z morskim) aktualnie mam na 1.023 i powoli leci w gore :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie ogólne brzmi : dlaczego robimy podmiany ? odp - dla koralowców.

Tu Rozrzedzanie parametrów no3 po4 przez podmany to krótkoterminowe rozwiązanie. Jestem przekonany że dokładając konsumentów (koralowców) i/lub skały w sumpie (jesli jest) no3 bedzie duzo niższe jak nie bliskie zeru.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem ogólny problem z koralowcami bo długi czas mi się nie pompowały. Kiedy zacząłem robić podmiany wyglądają znacznie lepiej. Choć do końca się nie pompuja.ale Może to przez niskie zasolenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Grzegorz95 napisał:

Ja miałem ogólny problem z koralowcami bo długi czas mi się nie pompowały. Kiedy zacząłem robić podmiany wyglądają znacznie lepiej. Choć do końca się nie pompuja.ale Może to przez niskie zasolenie. 

Zasolenie to podstawa wszystkich podstaw tak samo jak dobrze skalibrowany sprzęt do pomiaru zasolenia, tego nie da się obejść bez tego akwa będzie zawsze kulało.

I tak jak kolega wyżej, jak już dojdziesz z zasoleniem to dokladaj korali, zrobią sobie same dobrze ;)

Aha i wracając do tematu, nie da się prowadzić zdrowego akwarium bez podmianek, istnieją sposoby które mogą zastąpić podmiany(dsr) ale nie robiąc nic akwarium nie wygląda ani dobrze ani zdrowo. Szczególnie początkujący powinni jednak te podmianki robić póki nie zaznajomiom się z tematem. Ja mam akwarium morskie ok 6 lat, wcześniej dwa lata czytałem fora i nadal nie wiem wszystkiego i mam średnie akwa i nie porzucam podmianek na pewno ;)

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za rady :) nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz mianowicie czy podmianami zwiększać zasolenie czy np do dolewki lac zasoloną wodę? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Grzegorz95 napisał:

Dzięki bardzo za rady :) nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz mianowicie czy podmianami zwiększać zasolenie czy np do dolewki lac zasoloną wodę? 

Powiem ci jak ja to robiłem zawsze.

Rozrabiałem solanke z 5L powiedzmy o zasolenia tak jak w akwa lub ciut większym i chlup do akwarium, resztę załatwia parowanie. Dzięki czemu nie mamy gwałtownego skoku zasolenia i nie mamy zabawy i kombinacji. Potem tylko mierzmy i ew jeszcze raz ta sama akcja.

Nie syp soli absolutnie do dolewki


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...

U mnie to bylo roznie z ta podmiana wody, pamietam jednak ze ich brak zawsze wiazal sie z jakimis problemami...

Tym razem postanowilem dac sobie jakas dyscypline a sprawnosc cotygodniowej podmiany wiaze sie z rutynowymi pracami w tygodniu...

Ja przedmuchuje dno (gole) i skale rano i wieczorem, czyszcze szyby tez przynajmniej raz dziennie, oraz rano zasysam detrytus, ktory nazbiera sie przez noc a jest to minimalna ilosc i po nocy zbiera sie w dwoch miejscach, wiec sama cotygodniowa podmiana trwa krotko, gdyz wszystko robione jest na biezaco, bez czekania az nazbiera sie tyle brudu ze sama podmianka stanie sie szalenstwem i praca z wywieszonym jezykiem, jak to juz bywalo w przeszlosci...

Tym razem duzy nacisk polozylem na rozplanowanie rutynowych prac tak, by trwaly one bardzo krotko , lecz czesto i jak do tej pory bardzo dobrze sie takie dzialanie sprawdza, wedlug zasady "co masz zrobic dzisiaj, zrob wczoraj"...LOL...

Gdzies dawno w jakiejs starej ksiazce akwarystycznej wyczytalem ze prace przy akwarium powinny byc czynnym odpoczynkiem i relaxem i wlasnie do tego daze...

Gdzies tam sie pojawily posty na temat duzej roznicy KH pomiedzy woda do podmiany a woda w akwarium i zbyt duzego skoku tego parametru, ktory swoja droga jest bardzo wazny...Jest na to sposob, wystarczy sprawdzic poziom KH w nowej solance i takie same KH utrzymywac w zbiorniku...

Ja w obiegu mam 130 litrow a co tydzien podmieniam 6 litrow...

Mam tez na stale skarpete 200 mic, ktora zmieniam co dwa, trzy dni i tez sobie wypracowalem system, ktory trwa pare minut, czyli wylaczam sump, wyciagam skarpete razem z uchwytem, zakladam nowa, wlaczam sump i gotowe...Zuzyta skarpete zalewam chlorem z goraca woda na pare godzin...

Skarpet mam siedem , rowno powieszonych na suszarce balkonowej i ta ktora jest pierwsza z brzegu, jest ta, ktora najdawniej moczona byla w chlorze...

Popelnialem wiele bledow w przeszlosci a i teraz pewnie robie cos co moglo by byc zrobione lepiej, ale wlasnie o to chodzi...

Jezeli udaloby sie stworzyc akwarium idealne to mysle ze bym sie zanudzil na smierc...

Syzyf szczesliwy dopoki w drodze, osiagniecie celu by go zniszczylo...

 

 

 

 

 

 

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5% przy reaktorze i nie dużej masie koralowej 99% SPS. W przyszłości systematycznie zwiększę do 10%.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

200 litrów w obiegu, regularnie co tydzień podmieniam 5%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Iceberg napisał:

Hej...

U mnie to bylo roznie z ta podmiana wody, pamietam jednak ze ich brak zawsze wiazal sie z jakimis problemami...

Tym razem postanowilem dac sobie jakas dyscypline a sprawnosc cotygodniowej podmiany wiaze sie z rutynowymi pracami w tygodniu...

Ja przedmuchuje dno (gole) i skale rano i wieczorem, czyszcze szyby tez przynajmniej raz dziennie, oraz rano zasysam detrytus, ktory nazbiera sie przez noc a jest to minimalna ilosc i po nocy zbiera sie w dwoch miejscach, wiec sama cotygodniowa podmiana trwa krotko, gdyz wszystko robione jest na biezaco, bez czekania az nazbiera sie tyle brudu ze sama podmianka stanie sie szalenstwem i praca z wywieszonym jezykiem, jak to juz bywalo w przeszlosci...

Tym razem duzy nacisk polozylem na rozplanowanie rutynowych prac tak, by trwaly one bardzo krotko , lecz czesto i jak do tej pory bardzo dobrze sie takie dzialanie sprawdza, wedlug zasady "co masz zrobic dzisiaj, zrob wczoraj"...LOL...

Gdzies dawno w jakiejs starej ksiazce akwarystycznej wyczytalem ze prace przy akwarium powinny byc czynnym odpoczynkiem i relaxem i wlasnie do tego daze...

Gdzies tam sie pojawily posty na temat duzej roznicy KH pomiedzy woda do podmiany a woda w akwarium i zbyt duzego skoku tego parametru, ktory swoja droga jest bardzo wazny...Jest na to sposob, wystarczy sprawdzic poziom KH w nowej solance i takie same KH utrzymywac w zbiorniku...

Ja w obiegu mam 130 litrow a co tydzien podmieniam 6 litrow...

Mam tez na stale skarpete 200 mic, ktora zmieniam co dwa, trzy dni i tez sobie wypracowalem system, ktory trwa pare minut, czyli wylaczam sump, wyciagam skarpete razem z uchwytem, zakladam nowa, wlaczam sump i gotowe...Zuzyta skarpete zalewam chlorem z goraca woda na pare godzin...

Skarpet mam siedem , rowno powieszonych na suszarce balkonowej i ta ktora jest pierwsza z brzegu, jest ta, ktora najdawniej moczona byla w chlorze...

Popelnialem wiele bledow w przeszlosci a i teraz pewnie robie cos co moglo by byc zrobione lepiej, ale wlasnie o to chodzi...

Jezeli udaloby sie stworzyc akwarium idealne to mysle ze bym sie zanudzil na smierc...

Syzyf szczesliwy dopoki w drodze, osiagniecie celu by go zniszczylo...

 

 

 

 

 

 

 

Zgadzam się z Tobą w 100%.Robię bardzo podobnie jak ty.A praca przy akwarium i kombinowanie cały czas jak coś ulepszyć to cała esencja tego hobby.Bez tego nie widziałbym sensu żeby się w to bawić.Ja robię podmiany 10% tygodniowo przy okazji zawsze się coś poczysci czy lekko zmodyfikuje. Cały czas coś się dzieje przy akwarium i to mnie właśnie kreci:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, sevi74 napisał:

Cały czas coś się dzieje przy akwarium i to mnie właśnie krec

i właśnie o to chodzi w tym pięknym hobby:thumbup:

czasem czytam że jedni mówią że są akwaria na wypasie,no może i są, ale same się nie tworzą wymagaja poświęcenia uwagi czasu i cierpliwość:smile_wink:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.