Jump to content

Mat_Mat

Klubowicz
 • Content Count

  232
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Mateusz
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Kielce
 • Zainteresowania
  Akwarystyka Morska - ATV - Snowboard - Wędkarstwo

Recent Profile Visitors

1333 profile views
 1. Dziś padł ten 3. Stracił apetyt i siły do pływania. Oddech bardzo przyspieszony. Wargacze z jednego importu z jednego miejsca. Albo cyjanek albo zabiła je miedź gdzie inne ryby póki co ok. To tyle.....
 2. Podłącze się do tematu ponieważ też obecnie leczę ryby miedzą i niestety coś jest nie tak. Otóż, miałem w kwarantannie 3 wargacze, jedną Nemateleotris i jedną pseudochromis. Wczoraj padł mi wargacz który pływał tak jakby miał ustrzelony kręgosłup od 3 dni + jedno oko zrobiło się lekko białe. Dziś kolejny wargacz padł objaw taki, że stracił siły do pływania i leżał na boku cały czas a jak się ruszył to wyglądało to jak spadający liść. Ryby były wzięte ze sklepu w którym były 1,5 tyg i trafiły do mojej obowiązkowej kwarantanny. Pozostałe ryby które są w kwarantannie póki co wszystko ok. Test na miedź wykazuje dolną granicę. Czy wargacze nie znoszą po prostu nawet najmniejszej wartości miedzi w wodzie czy powód ich śmierci może być inny np. łapane na cyjanek lub zatłuczenie przez tego wargacza który pływa bez problemu ( nie zaobserwowałem aby się tłukły choć na pewno ten co żyje je zdominował ). PS. dodam, że jak wpuściłem to ryby jadły bez problemu i nie miały oznak żadnych chorób prócz jednego wargacza ( tego z tak jakby ustrzelonym kręgosłupem ) ponieważ u niego zaobserwowałem zapadnięty brzuch stąd podejrzenie cyjanka.
 3. @Nonameq nie mam dobrych informacji. Mam to samo a mój zbiornik ma już 8 msc. Też start na suchej skale. Jakiekolwiek zabiegi na tym glonie nie pomagają. Próbowałem wszystkiego ( szorowanie szczoteczką, kuracja flukonazolem, zaciemnienie zbiornika na kilkanaście dni itp. ) U mnie nie chce chwycić i odrastają sobie powoli tworząc dokładnie to co u Ciebie. Ślimaki coś tam jedzą ale nie wiem czy akurat te glony bo mam wrażenie, że tych właśnie nie chcą. W odrębne próbki skały z tym glonem wlewałem wodę utlenioną ( samą wodę ) i nie chwyciło ich :). To samo w miedzi. Też nie bardzo je rusza........ Najbardziej działa zaciemnienie na 2 tyg po czym odpalasz światło i odrastają powoli. Wysłałem zdjęcia i opis do producenta skały i mam zalecenie jej wymiany.......
 4. Otóż to. Siatka może być jak do cukru pudru. Z sienią rybacką tam nie musisz wchodzić
 5. W nocy jak będzie totalnie ciemno, weź latarkę oraz siatkę i świeć tak abyś je widział i to co robisz siatką, jak się będziesz zbliżał siatką to tłumisz światło i wybierasz je bez problemu.
 6. witam filterki jeszcze aktualne

 7. Stosuje ktoś od dłuższego czasu i może się wypowiedzieć o tych metodach?
 8. Lekka przesada co do producenta bo on nie zarabia aż takich pieniędzy jak tutaj co niektórzy piszą. Cena sklepowa to np 3200 zł a teraz policzyć proszę pośredników bo zazwyczaj działa to tak, ze jest producent np. w USA który ma głównego dystrybutora na UE który to wysyła sprzęt do dystrybutora w danym kraju a ten dopiero do sklepu. Brać też trzeba poziomy rabatowe bo każdy szanujący się producent czy dystrybutor ma tabele. Co innego paleta a co innego karton. Teraz organizacja gwarancji która też musi być wliczona na poziomie producent - dystrybutor, dystrybutor - sklep. Cena to całokształt wszystkiego czego klient nie widzi. Tzw małych kosztów jest tak dużo, że tylko ten to wie co robi coś na większą skalę. Można oczywiście objechać cenę i zwalić np gwarancję na dystrybutorów. Można też samemu produkować super sprzęt w domu nie mając przy tym życia prywatnego. UWAGA: Zatrudnienie pracownika spowoduje podniesienie ceny PRODUKTÓW albo obniżenie marży co spowoduje w najbliższym czasie problemy itd itp. Jak macie Panowie złoty środek to tylko zakładać działalność bo to proste podobno i zajmuje kilka minut i rozwijać gospodarkę przede wszystkim dla kraju (podatki itp), dając przykład jak produktować, organizować, rozwijać samemu mając 7 dni po 24 godziny i np rodzinę :))))
 9. Mat_Mat

  Ospa

  @sumka33 Dzięki za informacje. Nie będę nią teraz leczył ale warto by mieć w apteczce. @atkUV w sumpie praktycznie nic w walce z tym dziadostwem Ci nie pomoże.
 10. Udało Ci się nabyć jakieś korale pod to akwa? Masz jakieś zdjęcia? Dla niedowiarków potwierdzam, że ryba powyżej 22st i o dość intensywnym świetle nie przeżyje na dłuższą metę. Akwarium musi być stawiane pod nią jeżeli chcemy ją koniecznie mieć. To co piszą o niej sklepy ( może żyć w wodzie nawet do 26 st ) to bajki wyssane z palca
 11. Mat_Mat

  Ospa

  Możesz potwierdzić, że w zbiorniku w którym masz Blue Spotted Jaw Fish panuje temperatura powyżej 22 st? Czy to zbiornik zbudowany tylko dla tych ryb? Czy ten lek można dostać w Pl?
 12. @Reefbosdzięki za linki. Z tej informacji można wyczytać dalej tylko tyle, że SPS wolą wyższą temperaturę a LPS dużo niższą. Gość skupia się na rafie mieszanej i faktycznie w 80% zbiorników właśnie taka rafa jest przez nas budowana stąd ankieta i wskazanie temperatury na poziomie 25,5C. Ja natomiast szukam informacji jaka konkretnie temperatura występuje na głębokości w której bytują korale LPS. Padła sugestia aby była to temperatura 24 stopni jeżeli w akwarium występuje przewaga korali LPS. Nie ma nic o tym jaka jest konkretna temperatura tylko dla LPS Zaryzykuje stwierdzenie, że może być to nawet poniżej 23C.
 13. Nie mogę znaleźć w internecie ( może słabo szukam ), konkretnych opracowań naukowych na temat tej temperatury dla konkretnej grupy koralowców ( np. LPS ). Jedynie fajne informacje od ( chyba właścicieli tego forum ), że dla wybarwienia korali lepsza jest niższa temperatura ( np. zimne prądy niosą dużo jedzenia ), ciepła natomiast do bardzo szybkiego wzrostu korali. Moje przypuszczenia biorę na logikę a ona mówi mi, że skoro najładniejsze ryby ( najbardziej wybarwione ) i korale LPS są z głębszych wód, to jest to środowisko które im sprzyja bo natura jak wiemy głupia nie jest. Dalej idąc tym myśleniem, np.anthias ventralis który jest prześliczny, bytuje na bardzo dużej głębokości i: Jest zdrowy bo pasuje mu zimniejsza woda bogata w jedzenie, Jest wybarwiony intensywnie bo światła tam jest mało a to zmusza tkankę do produkcji ( czegoś tam co odpowiada za wybarwienie ) Z koralami typu LPS wydaje mi się podobnie. Pierońską rolę będzie dla nich odgrywała i temperatura ( zimniejsza ale jaka naukowo? ) i światło. Jakie zależności można zastosować dla uzyskania najlepszych wyników np. zimniejsza woda ale więcej światła lub cieplejsza woda ale mniej światła albo też na logikę zimniejsza woda i mniej światła. To są pytania póki co dla mnie bez odpowiedzi. Trzeba by się chyba zabawić niestety i obserwować co się dzieje...
 14. Hejo, Nurtuje mnie cały czas temat: Temperatura. Naczytałem się trochę o tej idealnej temperaturze wody w akwarium lecz ciągle brakuje mi informacji, żeby postawić kropkę nad i. A więc jaka waszym zdaniem jest ta idealna temperatura w akwarium ( konkretnie pytam pod siebie ) dla korali LPS, ukwiałów i miękasów, jednocześnie współgrająca dla ryb i bezkręgowców. Taki zbiornik postawiłem i obecnie sobie dojrzewa. Niebawem przyjdzie czas na pierwsze zasiedlenie koralami ale przed tym chcę ustalić temperaturę (mam chłodziarkę z grzałką ) i się jej trzymać. Czytałem tu na forum relacje z wyprawy do indonezji i była w niej zawarta rozmowa z właścicielami farm korali, którzy mówili, że do szybkiego przyrostu korali umieszczają je w tej części wyspy, gdzie temperatura wody jest powyżej 25 stopni, do wybarwienia natomiast przenoszą je tam gdzie woda jest lekko powyżej 23 st. Nigdy nie byłem na rafie ( australia, indonezja, egipt itp. ) bo bym chyba tam siedział i mierzył parametry cały czas :D LPS'y rosną w naturze na większych głębokościach? niż np. acry więc na logikę musi być tam chłodniej pytanie ile tam jest stopni wie ktoś? Jak te temperatury się mają w Indonezji a jak w Australii gdzie korale są pięknie wybarwione?
 15. Mam czyścik Flipper nano i tak mi rysuje szkło, że głowa mała :| Super mi pasuje ten czyścik ponieważ ma małe rozmiary ( przede wszystkim jest cienki ) ale to co robi na szybach to jakieś szaleństwo. Nie mam pojęcia o co chodzi. Czyścik ma nowy nóż i jest ogólnie bardzo czysty ponieważ wyjmuje go i myje po skrobaniu. Niestety zostawia co rusz rysy jak po delikatnym przejechaniu igłą... O co może chodzić z tym dziadostwem?
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.