Skocz do zawartości
DomanLBN

Transport akarium na odległośc 100km - jakie czynności

Rekomendowane odpowiedzi

Prośba o pomoc w tipach jak przetransportować akwarium 75l bez sumpa na odległość 100km. Czy w ogóle ma sens taka operacja ? Jeżeli tak jak to zrobić żeby życie przetrwało.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robisz zdjęcia i starasz się zapamiętać układ skał...
Przygotowujesz sobie w nowym miejscu około 1/3 objętości zbiornika w postaci świeżej solanki.

Życie w workach oczywiście również z wodą + styroboxach. Nie robisz worków zbiorowych bo jeśli wrzucisz mix korali do jednego worka i będą się stykać w czasie transportu to dowieziesz martwy las lub lub cuchnącą zupę. Całość wieziesz w sposób uniemożliwiający wychłodzenie.
Wodę + skałę wieziesz w beczce.
Piach - eksmitujesz i dajesz nowy. ( w tym procesie stracisz nieco wody - ale tym się nie przejmuj - uzupełnisz świeżą solanką). Nie wlewasz do zbiornika wody z detrytusem. Który wytrząśnie się w trakcie transportu.
Skałę i cyrkulację starasz się ustawić w podobny jak dotąd sposób.

Czy będzie dojrzewanie - zapewne tak. (ale może okazać się ono łagodniejsze niż to pierwotne) Straty przy tego typu operacji mogą okazać się nieuniknione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Silvia to tak jedno i drugie - rybę sprzedaje a akwa rozważam przenieść. Niestety chyba po rozważaniach zaczne wysprzedawać życie. Poprostu szkoda mi życia. A założe nowe jak już się oswoje w nowym miejscu.

 chwialek - dzięki za odpowiedź pomogła podjąc chyba jedyną słuszną decyzje. Jak myślicie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba wyciągnąłeś złe wnioski. Spokojnie da się przenieść akwarium na taką małą odległość. Łącznie z rybami.

poczytaj w tym wątku

 


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dodał iż nawet na 100% błędnie oceniłeś moją wypowiedź.

W wątku przytoczonym przez Romana masz najlepszy przykład jak zaplanować i wykonać przenosiny :) I się da - a ile przy tym zabawy i jak można się fajnie zintegrować grzebiąc po łokcie w wodzie :) 75l toż to prawie z wodą dasz radę przewieźć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem pesymistycznie :) Al z drugiej strony może lepiej mieć pretekst przed żoną do założenia nowego wiekszego w nowym miejscu "if you know what i mean". :)

A jeżeli już to jak radzicie z piaskiem. Nowy czy płukać. Jak płukać to RO czy solanką ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak robiłem przekładkę na większe to większość piasku przeniosłem do nowego akwarium. Wcześniej jednak go dobrze przepłukałem w solance z poprzednio działającego akwarium. Jak byś płukał w RO to zabijesz wszelkie życie typu bakterie, robaki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 godzin temu, DomanLBN napisał:

A jeżeli już to jak radzicie z piaskiem. Nowy czy płukać. Jak płukać to RO czy solanką ?

to zależy jak ten piasek wygląda ... jak płukać to solanka z podmianki

ja bym raczej kupił nowy a z tego starego tylko "szczepkę" zostawił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.