Skocz do zawartości
Panki

Nowy zbiornik 220l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam na forum, jako ze jest to mój pierwszy post chciałbym napisać słowem wstępu, że nazywam się Piotr i zajmuje się akwarystyka od kilku dobrych lat, mam w domu około 8 zbiorników słodkowodnych głównie krewetkariów. Rok temu wystartowałem swoja pierwsza 50l kostkę morska z miękasami, nemo i dwoma krewetkami (debelius + czyszcząca). Postaram się na dniach opisać zbiornik na forum.

Do tej pory jedynie czytałem aktywnie forum, jednak ostatnio postanowiłem nieco powiększyć zbiornik morski (kiedyś w końcu się to stać musi :) ). Jako, ze taki zbiornik to dla mnie coś nowego, chciałbym poprosić was o weryfikacje czy taki baniaczek ma w ogolę sens.

Moje planowane akwarium miałoby mieć rozmiar 80x55x50(dl X szerokosc X wys). komin wklejany z dwoma rurami (spad + rewizja) pod spodem sump około 100 litrow (80x40x30). W sumpie trzy przegrody(pierwsza z odpieniaczem) druga największa z siporaxem(3-4litry) a nad nim refugium, trzecia z pompa.  Co do konkretnego sprzętu planuje:


Odpieniacz: Bubble Magus C-3.5
Grzalka: Eheim Jagger 200w
Pompa obiegowa: Aqua Nova N-RMC 3000/ Jebao DC 3000 
Cyrkulacja jeszcze nie zdefiniowana pewnie ze dwie pompki po 3000l/h albo trzy po 2000l/h

Oświetlenie DIY na power ledach 105W(35 x 3W )

Sam zbiornik będzie na skale syntetycznej aqua foresta, mam ją w swojej kostce i naprawdę sobie chwale. Co do obsady to będą tam głównie spsy i lpsy. Niestety z tymi pierwszymi nie mam w ogóle doświadczenia, a zważając na to, ze są one dość wymagające będę wprowadzał je stopniowo i powoli.
Do tego ekipa czyszcząca w postaci paru krewetek, paru drobnych krabów no i oczywiście to co przejdzie z mojego starego zbiornika czyli masa wężowideł i wieloszczetów. Nie chce przeciążać systemu ze względu na to, ze stawiam go na słabym odpieniaczu, a korale będą wrażliwe dlatego wpuszczę tam max 6-8 małych rybek. 

Teraz pytania:

Czy myślicie ze refugium + zaproponowany odpieniacz uciągną taki zbiornik utrzymując nutrienty i po4 na bardzo niskich poziomach?
Czy powinienem dać tez DSB pod refugium skoro mam miejsce w sumpie (niestety za 2-3 lata będę sie prawdopodobnie przeprowadzał z tym akwarium, a DSB i przeprowadzka to nienajlepsze połączenie) ?
Jaki rozkład ledow proponujecie optymalnie dla spsow i lpsow? Planowalem 50% royal blue, 20% actinic, 25% 10-12k i 5% red i uv. Czy 105W power ledow wystarczy na 220 litrow wody brutto?

Wszystkie komentarze mile widziane. Z góry dziękuję za waszą pomoc :) ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 godzin temu, Panki napisał:

Pompa obiegowa: Aqua Nova N-RMC 3000/ Jebao DC 3000

to dokładnie to samo tylko inna nalepka 

5 godzin temu, Panki napisał:

 dać tez DSB pod refugium skoro mam miejsce w sumpie (niestety za 2-3 lata będę sie prawdopodobnie przeprowadzał z tym akwarium, a DSB i przeprowadzka to nienajlepsze połączenie) ?

Czy 105W power ledow wystarczy na 220 litrow wody brutto?

dać - np. w plastikowym pojemniku - jak coś to wyciągasz i gotowe

105W mało  - jak już robisz DIY to zobacz np. to

https://pl.aliexpress.com/item/5-kana-21-Leds-Cree-Semileds-Doprowadzi-y-Koral-Emiter-Lampa-wiat-o-Dla-MAJSTERKOWICZ-W/32853302079.html

a opis / budowa / wrażenia jak to świeci są w temacie na forum w dziale DIY 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 hours ago, silvia said:

to dokładnie to samo tylko inna nalepka 

Tak, wiem, pytanie czy taka pompa wystarczy na 300 litrów wody brutto w obiegu ?

 

15 hours ago, silvia said:

dać - np. w plastikowym pojemniku - jak coś to wyciągasz i gotowe

Super myśl, dzięki za rade

 

15 hours ago, silvia said:

105W mało  - jak już robisz DIY to zobacz np. to

https://pl.aliexpress.com/item/5-kana-21-Leds-Cree-Semileds-Doprowadzi-y-Koral-Emiter-Lampa-wiat-o-Dla-MAJSTERKOWICZ-W/32853302079.html

a opis / budowa / wrażenia jak to świeci są w temacie na forum w dziale DIY 

 

Myślałem, ze na świetle uda mi się trochę przyoszczędzić, ale wygląda na to ze trzeba będzie zainwestować więcej ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompę proponuję większą. Myślę, że 5-6tys. starczy. Nie będzie musiała chodzić na pełnej mocy. A jeśli zamontujesz bypassy ( dodatkowe przyłącza) i podłączysz np. filtr przepływowy na węgiel czy biopellety to spokojne taka pompka obsłuży wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał pawellb pompa co najmniej 5 tyś, mam akwarium dokładnie z takimi wymiarami jak ty chcesz i pompę jebao 4000 to chodzi na 90%, niedługo wymieniam na 6,5tyś trochę zapasu będzie. Na lampie nie oszczędzaj zrób raz a dobrze, lepiej zrobić mocniejszą i skręcić niż za słabą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 hours ago, mati21 said:

Tak jak napisał pawellb pompa co najmniej 5 tyś, mam akwarium dokładnie z takimi wymiarami jak ty chcesz i pompę jebao 4000 to chodzi na 90%, niedługo wymieniam na 6,5tyś trochę zapasu będzie. Na lampie nie oszczędzaj zrób raz a dobrze, lepiej zrobić mocniejszą i skręcić niż za słabą.

Dzieki, tak tez zrobie, wieksza pompa zmiesci mi sie w komorze sumpa, wiec powinno byc ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.