Skocz do zawartości
Mini

Sump do akwa 320l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałem się zapytać jak zaprojektować sumpa . Mam akwarium 160l które chciałem przerobić wklejając ścianki do środka jednak nie wiem jakie duże zaprojektować komory oraz od czego zacząć projekt ? Akwarium mam z kominem zewnętrznym.Chciałem się też zapytać o to jak zaprojektować rewizję i spływ z komina ? Komin mam 20x12x25 cm.

Edytowane przez Mini (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszukaj trochę, duzo ludzi wrzuca tutaj swoje projekty sumpów. Mozesz się na nich oprzeć i zaprojektować swojego sumpa. Ja tak robiłem i jest ok. Wszystko zależy od tego ile masz powierzchni do wykorzystania - im wiecej tym lepiej. Komorę spadu mozesz zrobić z częścią na skarpety filtracyjne, komora odpieniacza musi być na tyle duza, żeby swobodnie zmieścic odpieniacz. Możesz też zrobić małą przegrodę na media filtracyjne, oraz refugium - lub miejsce na filtry przeplywowe. Na koniec komora pompy i komora na dolewke. U mnie różnica między poziomami w każdej komorze to 2cm. Pierwotny projekt przerobilem i dodałem sump z komorą spadu i skarpetowym przedziałem, oraz komorą odpieniacza. Wszystko zrobione z akrylu, stoi wyzej niż sump szklany, co pozwala utrzymać stały poziom wody w komorze odpieniacza - brak potrzeby kombionowania z opózniaczami i przelewaniem się odpieniacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz mój sump. Zbiornik 325l sump ze zbiornika 160l 40x40x100. Sump z Refugium i DSB. Odpieniacz mam na podwyższeniu ale wysokość ścianek możesz obniżyć pod siebie.

Sumpp.jpg

Tak yo wygląda po 8 miesiącach. Zbiornik trzyma się super.

20181222_173802_resized.jpg

 

Na tym zdjęciu się wzorowałem

Sump.jpg

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz mam z pompą zewnętrzną więc zajmie mi on dużo więcej miejsca. Nie wiem jak go ustawić, bo na płasko zajmuje bardzo dużo miejsca około 60cm z rurką. 

3 godziny temu, Darek85 napisał:

Tu masz mój sump. Zbiornik 325l sump ze zbiornika 160l 40x40x100. Sump z Refugium i DSB. Odpieniacz mam na podwyższeniu ale wysokość ścianek możesz obniżyć pod siebie

A na co  konkretnie masz komory? 

Mam mały problem bo akwa 160l ma dość sporo rys. Od malutkich do takich 10 cm. Wszystkie są na dnie, te duże po zewnętrznej stronie dna, na styku szafki i akwarium. 

Czy to będzie problem, może peknąć? 

Akwarium ma 120 cm długości 35 szerokości i 40 wysokości 

I pytanie czy pod sumpa dać jakąś deskę czy jak? I jak są zamontować:położyć na podłodze czy nq stelażu w powietrzu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli są to tylko zarysowania to nie ma obawy. Jeżeli pęknięcia to już gorzej.

Zbiornik daj na plycie i podkład pod szkło. Tak jak byś normalne akwarium montował. Za nowy zbiornik 160l zapłacisz nie całe 200 zł. Przy koszcie zakładania 320l zbiornika to tego nie odczujesz, więc pomyśl ewentualnie o nowym zbiorniku na sumpa.

Ogólnie im więcej wody w obiegu tym lepiej. Więc im większy sump tym łatwiej wszystko upchnąć i łatwiej stabilne warunki utrzymać. 

Ja poza dsb i refugium mam 8l siporaxu. W tej przegrodzie mam doklejone dwa paski szkła na których oparłem kratkę rastrową i poukladalem siporax piętrowo.  

20180617_103521_resized.jpg.305eced4e3219465540e8717d85c585a.jpg20180617_103531_resized.jpg.dbb8e53637281f88451ff37fd69c4ad7.jpg

Jakie masz dokładnie wymiary tego odpieniacza? Długość i szerokość?

3 godziny temu, Mini napisał:

A na co  konkretnie masz komory? 

Od prawej:

-dolewka około 34l 

-komora spływu z odpieniaczem, mam tam trochę gruzu z którego korzystam kiedy przeklejam szczepki z podstawek.

-8l siporaxu

-dsb + refugium

-komora powrotu, w której moczę czasem węgiel.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Darek85 napisał:

Jeżeli są to tylko zarysowania to nie ma obawy. Jeżeli pęknięcia to już gorzej

Właśnie nie jestem w stanie rozróżnić czy pęknięcia czy zarysowania. Raczej to drugie ale nie jestem pewny. 

Są tylko na powierzchni ale jak dotknię to czuję zagłębienie. Jak zalałem 1 cm wody to nic nie widać, a jak poświęciłem latarką to odbijało cień. 

Edytowane przez Mini (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już sam musisz podjąć decyzję. Ty to widzisz i oceniasz. Przy zbiorniku 320l na start włożysz ładne kilka tysiecy. Zastanów się nad nowym zbiornikiem na sump.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Darek85 napisał:

To już sam musisz podjąć decyzję. Ty to widzisz i oceniasz. Przy zbiorniku 320l na start włożysz ładne kilka tysiecy. Zastanów się nad nowym zbiornikiem na sump.

Myślę że będzie ok ten zbiornik. Zły nie jest i myślę że wytrzyma jeszcze długo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy co chcesz mieć w sumpie!

Ja przykładowo nie robie Dsb i reffugium za to chce dodatkowy filtr glonowy.
Mam na ten moment dwa pomysły akwarium 275 litrów sump 70x40x40.

1.

image.png.bec43b470a7f81747a0db1a58eb8bfb7.png

2. Wzorowane na sumpach od Red Sea:

image.png.434fba6bb88015308f1b29e92b48d561.png

 

Musisz zdecydować co chcesz mieć w sumpie i od tego uzależnić ilość i rozmiar komór!

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, sith114 napisał:

image.png.434fba6bb88015308f1b29e92b48d561.png

 

Musisz zdecydować co chcesz mieć w sumpie i od tego uzależnić ilość i rozmiar komór!

A pytanie co oprócz refugium, odpieniacza, i pompy można mieć w sumpie? I po co te rzeczy są? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Mini napisał:

A pytanie co oprócz refugium, odpieniacza, i pompy można mieć w sumpie? I po co te rzeczy są? 

Grzałkę, ceramikę typu siporax, filtry przepływowe reaktor wapnia. Filtry np na zeolit. Filtr na peletki. Dużo tego dodaj sobie jeszcze jakaś filtrację mechaniczna typu wata skarpeta.

Prawdopodobnie zdecyduje się na 2 wersje i będzie to tak wyglądało:

1.Splyw

2.Skarpety/wata

3. Odpieniacz 

4 buble trap + Polka na watę/media

5 ceramika i inne wklady

6 pompa 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.12.2018 o 17:35, Darek85 napisał:

Tu masz mój sump. Zbiornik 325l sump ze zbiornika 160l 40x40x100.

A jak się podłącza pompę obiegową do rur bo mam z tym problem?,I jeszcze jak zamocować Loc Line, bo czytałem że on zasysa powietrze i razem z tym wodę, ale nie widzę problemu jeżeli Loc Line będzie nad krawędzią przelewu komina. Teoretyczne wleje się tyle samo wody do sumpa. 

I jakie zawory dać w jakim miejscu, tzn rura rewizyjna, spływowa i powrotu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompę łączysz z rurą powrotu miękkim wężem akwarystycznym. Może być sylikonowy. Taki mniej przenosi drgania z pompy na orurowanie.

U mnie rura powrotu wychodzi ponad lustro wody, kończy się kolankiem i wklejonym gwintem pod loc line. Sam loc line zaczyna się ponad wodą, potem trójnik i tylko ostatnie dwa ogniwa obu końcówek zanurzone są w wodzie. Nie ma zjawiska zasysania powietrza przez samego loc line. Jeżeli kupisz elementy markowe a nie jakieś chińczyki to nie powinno być problemu.

Zawory daj na każdej z rur, powrót spływ i rewizja. Przydają się podczas serwisowania sumpa czy podmianie. U mnie brakuje zaworu na rewizji i po wyłączeniu obiegu i zakręceniu powrotu i spływu woda powoli przesącza się przez rewizję ponieważ rurkę mam wciśniętą w przelot żeby móc ją wyciągnąć i skrócić czy wymienić więc mimo że poziom lustra jest niżej niż rewizja woda sączy się łączeniem rurki w przelocie.

Opinie są podzielone ale ja bez zaworu bramowego na spływie nie wyobrażam sobie regulacji poziomu w zbiorniku. Na spływie mam zawór bramowy tylko do regulacji a za nim kulowy do całkowitego zamknięcia spływu.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.12.2018 o 00:04, Darek85 napisał:

Jakie masz dokładnie wymiary tego odpieniacza? Długość i szerokość?

Szerokości to 24,5 cm a długość około 32 - 33 cm bez pompy z pompą około 46 cm. 

https://zapodaj.net/763adcbd61c9e.jpg.html 

Nie wiem jak to zmieścić. Zastanawiałem się czy by nie dać tego odpieniacza na na tyle wysokim podwyższeniu żeby pompa weszła pod spód. 

Pompa aqua medic ocean runner 3500 

Właśnie mi przeszło przez myśl czy to aby nie jest odpianiacz zewnętrzny i czy nie można by go postawić obok sumpa?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zerknij na sumpa w tym wątku. Z tak dużym odpieniaczem idź w coś takiego

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Darek85 napisał:

zerknij na sumpa w tym wątku. Z tak dużym odpieniaczem idź w coś takiego

 

Czyli zrobić tylko 3 komory? 

Odpieniacz, przelot na ceramikę, refugium razem z dsb i powrót? 

Możliwość dolewki odrazu odrzuciłem bo za mały mam sump. 

W dniu 24.12.2018 o 14:16, sith114 napisał:

Prawdopodobnie zdecyduje się na 2 wersje i będzie to tak wyglądało:

1.Splyw

2.Skarpety/wata

3. Odpieniacz 

4 buble trap + Polka na watę/media

5 ceramika i inne wklady

6 pompa 

To fajny będziesz miał sump. :D

https://zapodaj.net/e03fcf2c0b13c.jpg.html

Wstępnie projekt wygląda tak. 

Jeżeli jest jakiś błąd to piszcie, i zastanawiam się czy refugium nie podzielić na 2 komory. Z jednej zrobić pojemnik na szczepki a w drugim refugium+dsb. Albo pomniejszyć komorę refugium i zrobić dolewkę. 

I jeszcze jedno. Nie wiem czy spływ podłączać bezpośrednio do pompy odpieniacza czy raczej do komory? I czy wylot odpieniacza musi być koniecznie nad następną  komorą czy może wylatywać i mieszać się z wodą bezpośrednio ze spływu? 

I czy odcninać wzmocnienia w tym akwarium które mam przeznaczone na sump? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wzmocnienia zostawiłem. Niby wstawiasz przegrody które wzmacnią zbiornik ale mi nie przeszkadzają a można na nich coś oprzeć. 

Spływ dajesz do komory a nie pompę. Pompa ma sobie zasysac wodę, a tak miał byś wymuszony przepływ z którym jej silnik ciągle by walczył i w końcu się spalił. 

Woda z odpieniacza może trafiać znowu do komory odpieniacza. Jeżeli dasz radę przełożyć wylot do następnej przegrody też nie zaszkodzi ale nie wpłynie to jakoś znacząco na wydajność odpieniacza. 

Daruj sobie szczepkarium w sumpie. Lepiej mieć zbiornik na dolewke. Chyba że zrobisz ja zasilana prosto z sieci. 

Nie myślałeś nad wymiana tego odpieniacza? Coś takiego na spokojnie ci starczy

http://korale.pl/bubble-magus-curve-a5-5508.html

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Darek85 napisał:

Nie myślałeś nad wymiana tego odpieniacza? Coś takiego na spokojnie ci starczy

http://korale.pl/bubble-magus-curve-a5-5508.html

Chciałem ten kupić. A właściwie czemu mam go wymieniać? Jak na moje ten jest ok. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już sam musisz wykombinować żeby wszystko ci się zmieściło.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Darek85 napisał:

To już sam musisz wykombinować żeby wszystko ci się zmieściło.

Znaczy zmieścić się zmieści, chodzi o to czemu mam zmieniać odpieniacz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.01.2019 o 12:02, Darek85 napisał:

zerknij na sumpa w tym wątku

A tak btw to jak mam sprawdzić szczelność sumpa i wgl jak wkliec przegrody?? 

Mogę użyć bezbarwny sylikon bo tylko taki mam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli nie masz wklejonych przegród , to masz najmniejszy problem . Powkładaj do sumpa wszystko co potrzebujesz , poukładaj jak chcesz , pomierz a następnie powklej tak szyby . Wtedy nie będziesz miał za dużych przerw pomiędzy odpieniaczem a przegroda . 

A co do klejenia , kolor silikonu nie ma znaczenia ważne by był to silikon do klejenia akwarium .zobacz w jego opisie lub zapytaj sie sprzedawcy 

szczelnosc sprawdza sie nalewając wodę 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.01.2019 o 15:52, Hoom napisał:

Jezeli nie masz wklejonych przegród , to masz najmniejszy problem . Powkładaj do sumpa wszystko co potrzebujesz , poukładaj jak chcesz , pomierz a następnie powklej tak szyby . Wtedy nie będziesz miał za dużych przerw pomiędzy odpieniaczem a przegroda . 

A co do klejenia , kolor silikonu nie ma znaczenia ważne by był to silikon do klejenia akwarium .zobacz w jego opisie lub zapytaj sie sprzedawcy 

szczelnosc sprawdza sie nalewając wodę 

Sump już jest poklejony. Kleilem sylikonem z Castoramy i jest on do akwariów. Nawet ma rybkę na etykiecie. Akwarium było sprawdzane 3 dni temu i było szczelne. Wkleiłem przegrody i właściwie już zalewam akwarium. 6 cm wody jest na razie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.