Skocz do zawartości
sunnboy

60l-czas start ;)

Rekomendowane odpowiedzi

witam serdecznie zacne grono :D

zgodnie z obecnym trendem w akwarystyce postanowilem sprobowac sil w morszczaku...wprawdzie mam doswiadczenie z akwarium slodkowodnym ale wiem juz ,ze morskie to nieco inna bajka....oczywiscie czytam,analizuje zapisuje przydatne info ale jak zawsze doswiadczenia zyciowe zazwyczaj weryfikuja informacje ksiazkowe...zatem....na dzien dobry mam do dyspozycji takowy zestaw ,ktory nabylem ...takze bede chcial go  zaadoptowac  na swoje potrzeby....kilka faktów co bym chcial...zbiornik ma byc typowym wprowadzeniem do morskiej ...zaznaczam jednak ,ze ma byc to robione z glowa zarowno majac na uwadze obsada koralami jak i zyciem...wiadomo ma byc kolorowo ale nie z przepychem i nie ze negatywnymi skutkami dla zycia...do rzeczy

Co mam:

zestaw do akwarystyki morskiej. (mam za smieszna cene)

Akwarium 40x40x40 ,64l ,szyba nakrywkowa, kaskada aqael fzn3,grzalka aquael gold50w,mata,tło,lampa sirius nano dwu kanałowa 17 w led z czego jedna dioda wypalona, filtr RODI,

...reszte stuffu bede chcial raczej ogarniac na uzywkach olx ,targowisko...takze jakby,ktoby mial jakies ciekawe porady co do sprzetu chetnie wyslucham oczywiscie majac na uwadze obsade i litraz

nie bede nowatorem takze co bym chcial:

-miekasy,lps

-blazenki(corka Nemo itp ) :D 

-ekipa sprzatajaca

jak startowac?tu wiem ,ze jest kilka opinii ,czy zywa skala,piasek,woda...i tu cały czas bije sie z myslami....
 

 

...take wszelkie rady,krytyke jak najbardziej przyjmuje nie naleze do obrazalskich i wybujałego Ego nie mam  a i madrego dobrze wysluchac..pzrdr i zachecam do wypowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wygląda dobrze oprócz lampy, jeżeli będziesz chciał mieć lps-y to ja bym dołożył drugą taką lampe nie zapomnij o cyrkulacji ja bym ci polecił jebao sw2 będzie idealna do twojego akwarium.


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Nexor4 napisał:

Wszystko wygląda dobrze oprócz lampy, jeżeli będziesz chciał mieć lps-y to ja bym dołożył drugą taką lampe nie zapomnij o cyrkulacji ja bym ci polecił jebao sw2 będzie idealna do twojego akwarium.

 

dziekuje,wiesz to tak na start systematycznie bede zbierał ..pompe juz namierzylem ;) jedna starczy?chcialbym  miec korale ,ktore zarowno  potrzebuja silnego ruchu jak i mniejszego zeby nie zaszkodzic


ps czy lampa na okres dojrzewania wystarczy narazie czy odrazu szukac lampy?planuje przynajmniej 2-3 miesiace nic zywego raczej nie wrzucac tylko obserwowac proces dojrzewania

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, sunnboy napisał:

czy lampa na okres dojrzewania wystarczy

Ja bym startował od docelowego światła, gdybyś dołożył później lampę mogłoby się cyjano lub jakiś inny glon zrobić.

17 minut temu, sunnboy napisał:

 jedna starczy?

Na pewno starczy nawet na zapas możesz w niej zwiększać i zmniejszać moc więc ustawisz ją sobie tak jak ci będzie pasować.


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Nexor4 napisał:

Wszystko wygląda dobrze oprócz lampy, jeżeli będziesz chciał mieć lps-y to ja bym dołożył drugą taką lampe nie zapomnij o cyrkulacji ja bym ci polecił jebao sw2 będzie idealna do twojego akwarium.

Co do cyrkulacji to ja bym nie polecił SW-2 moja padła po paru miesiącach, miałem ją w akwarium 50x30x30 i średnio sobie radziła musiałem chinczyka jeszcze dokupić.

Jak już byś miał zamiar brać to nową przynajmniej będziesz miał gwarancję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, KaZek napisał:

Co do cyrkulacji to ja bym nie polecił SW-2 moja padła po paru miesiącach, miałem ją w akwarium 50x30x30 i średnio sobie radziła musiałem chinczyka jeszcze dokupić.

Jak już byś miał zamiar brać to nową przynajmniej będziesz miał gwarancję. 

No więc właśnie, może coś innego? Dlatego pytam was bo jakieś tam doświadczenie macie. Może właśnie jakiegoś chinola dołożyć? Pytanie czy jeden cyrkulator ogarnie mi wszystkie strefy dla korali 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy jedna Koralia 1600.

Bedzie cichutko i bedzie hulalo:)

 


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, sunnboy napisał:

No więc właśnie, może coś innego? Dlatego pytam was bo jakieś tam doświadczenie macie. Może właśnie jakiegoś chinola dołożyć? Pytanie czy jeden cyrkulator ogarnie mi wszystkie strefy dla korali 

Zależy jaki chcesz przeznaczyć budżet na to akwarium. Chińczyk  sunsun kosztuje 30 zł a jebao 180 zł.

Co do skały żywa czy sztuczna?  Ja w 1 akwarium brałem żywą z nadzieją , że coś z niej wyjdzie a wyszło majano i aiptasie, piach też brałem żywy bo miał przyspieszyć proces dojrzewania. Teraz brałem suchą skałę i żwirek raz, że taniej, dwa bez nieproszonych gości, trzy jak ma ruszyć to i tak ruszy, dolałem tylko chyba 50l żywej wody bo ją dostałem. Ale ile ludzi tyle opinii, każdy będzie chwalił swoję ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, KaZek napisał:

Zależy jaki chcesz przeznaczyć budżet na to akwarium. Chińczyk  sunsun kosztuje 30 zł a jebao 180 zł.

Co do skały żywa czy sztuczna?  Ja w 1 akwarium brałem żywą z nadzieją , że coś z niej wyjdzie a wyszło majano i aiptasie, piach też brałem żywy bo miał przyspieszyć proces dojrzewania. Teraz brałem suchą skałę i żwirek raz, że taniej, dwa bez nieproszonych gości, trzy jak ma ruszyć to i tak ruszy, dolałem tylko chyba 50l żywej wody bo ją dostałem. Ale ile ludzi tyle opinii, każdy będzie chwalił swoję ;)

wiadomo jak najtaniej :) a tak na serio około 1500zl nie liczac zycia czyli zbiornik juz mam,kaskada tez jakas jest :D takze zostaje sol,skała(sucha) 9kg mysle,piasek ,nowa lampa,cyrkulator ,chemia na start moze jakis odpieniacz w dobrej cenie sie znajdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja 

Koralia 1600

Lub 2x Koralia 900 niesamowicie ciche i wydajne.

Swiatlo Sirius Nano - nawet na wymiar Ci zrobi.

Kaskada wg mnie nie potrzebna. - regularne podmiany po ok 5-7 litrow co tydzien i bedziesz zadowolony.

A i bedzie ciszej w pokoju;)


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, r_33 napisał:

Cyrkulacja 

Koralia 1600

Lub 2x Koralia 900 niesamowicie ciche i wydajne.

Swiatlo Sirius Nano - nawet na wymiar Ci zrobi.

Kaskada wg mnie nie potrzebna. - regularne podmiany po ok 5-7 litrow co tydzien i bedziesz zadowolony.

A i bedzie ciszej w pokoju;)

tak,juz dostalem info ze do mnie Sirius NANO 36w raczej takze tu juz mam temat ogarniety to raz,dwa chyba jakos podskornie czuje ,ze 2 cyrkulatory do mnie bardziej przemawiaja...to moze jakis odpieniacz wewnetrzny,polecicie?
ps mowisz ,ze przy starcie podmieniac wode czy dolewac?bo z tego co czytalem do raczej dolewac ale...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, sunnboy napisał:


ps mowisz ,ze przy starcie podmieniac wode czy dolewac?bo z tego co czytalem do raczej dolewac ale...

Ja to pisałem o podmianach jak już będzie akwarium normalnie z życiem funkcjonować (jak dojrzewanie się skończy) - by tej kaskady nie montować w ogóle. Wystarczą Ci podmiany no i kup 2 Koralie 900 i cyrkulacje będziesz miał super. 

Ja to startowałem na wszystkim "żywym" (skale, wodzie, piasku) - no i szybko to wszystko dojrzało;0

I chyba robiłem tylko dolewki RO. Nie robiłem jakiś czas podmian.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że do 64l nie potrzebny jest Ci odpieniacz tak jak @r_33 napisał systematyczne podmiany solanki i powinno być dobrze. Czy kaskada niepotrzebna? Zawsze gdzieś upchasz jakieś media i absorbery jak coś. 

Chemię na start to jaką masz na myśli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, r_33 napisał:

Ja to pisałem o podmianach jak już będzie akwarium normalnie z życiem funkcjonować (jak dojrzewanie się skończy) - by tej kaskady nie montować w ogóle. Wystarczą Ci podmiany no i kup 2 Koralie 900 i cyrkulacje będziesz miał super. 

Ja to startowałem na wszystkim "żywym" (skale, wodzie, piasku) - no i szybko to wszystko dojrzało;0

I chyba robiłem tylko dolewki RO. Nie robiłem jakiś czas podmian.

ok tak myslalem ale wole 3 x spytac ;) a jakis odpieniacz?warto na start juz zakupic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, KaZek napisał:

Myślę, że do 64l nie potrzebny jest Ci odpieniacz tak jak @r_33 napisał systematyczne podmiany solanki i powinno być dobrze. Czy kaskada niepotrzebna? Zawsze gdzieś upchasz jakieś media i absorbery jak coś. 

Chemię na start to jaką masz na myśli?

No ale jak mamy zamiar robić podmianki co tydzień objętości 5-7 litrów - to wg mnie żadne inne absorbery nie są potrzebne. 

Oczywiście takie moje subiektywne zdanie.

A co do chemii - to z mojego doświadczenia przy miekasach to nic nie trzeba - tylko podmianki i będzie git.

Jak już chcemy lpsy czy spsy to już wydaje się, że trzeba coś dodać.

Ja dodaje Seachem Fundamentals level 1 (to taki baling) oraz FM Grow+Color dla lpsów - jestem zadowolony.

ale to tez moja subiektywne odczucie, bo innych środków nie używałem - te się sprawdzają więc nic nie kombinuje.

Teraz, sunnboy napisał:

ok tak myslalem ale wole 3 x spytac ;) a jakis odpieniacz?warto na start juz zakupic?

wg mnie do tego zbiornika i przy tygodniowych podmianach - nie warto kupować odpieniacz - kolejny raz to moje subektywne zdanie;)


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, KaZek napisał:

Myślę, że do 64l nie potrzebny jest Ci odpieniacz tak jak @r_33 napisał systematyczne podmiany solanki i powinno być dobrze. Czy kaskada niepotrzebna? Zawsze gdzieś upchasz jakieś media i absorbery jak coś. 

Chemię na start to jaką masz na myśli?

cos w deseń Special Blend, Nite Out II,Stability 

co do odpieniacza to widze ,ze  nie duzy koszt a moze warto jednak?jakis wewnetrzny?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, sunnboy napisał:


co do odpieniacza to widze ,ze  nie duzy koszt a moze warto jednak?jakis wewnetrzny?

 

Zajmie i tak trochę miejsca w niedużym i tak zbiorniku;)


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, r_33 napisał:

Zajmie i tak trochę miejsca w niedużym i tak zbiorniku;)

ok zrozumialem przekaz choc wole kosztem miejsca miec swiety spokoj ;) ale OK notuje ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, r_33 napisał:

Zajmie i tak trochę miejsca w niedużym i tak zbiorniku;)

Dokladnie. 

Z chemią to myślałem, że chcesz może dawać coś na poczatku na zbicie no3 i po4, ale na starcie to tylko niepotrzebne koszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, sunnboy napisał:

ok zrozumialem przekaz choc wole kosztem miejsca miec swiety spokoj ;) ale OK notuje ....

Na pewno nie zaszkodzi go mieć - tego odpieniacza.

Ale czy np nie lepiej tę kasę dołożyć do dobrych cyrkulatorów??? I mieć ciszę w pokoju?

Albo do lampki dołożyć...???


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, r_33 napisał:

Na pewno nie zaszkodzi go mieć - tego odpieniacza.

Ale czy np nie lepiej tę kasę dołożyć do dobrych cyrkulatorów??? I mieć ciszę w pokoju?

Albo do lampki dołożyć...???

nie ,no Ok dlatego dopytuje ale tak Sirius Nano 36W bo taki bedzie to około 400zl,cyrkulatory około 200, to jakies 900 zostaje mi na reszte...wiadomo,nic na sile ale chce zastartowac w jak najlepszy mozliwy sposob nie lubie polsrodkow...dlatego jak macie jakies lepsze propozycje to slucham :D nie twierdze ,ze musze wydac 1500 na same cyrkulatory skoro mi starcza te ktore wskazaliscie ..

8 minut temu, KaZek napisał:

Dokladnie. 

Z chemią to myślałem, że chcesz może dawać coś na poczatku na zbicie no3 i po4, ale na starcie to tylko niepotrzebne koszta.

nie ,ewentualnie do kaskady jakas ceramike i wate(welne) zaladowac moze skoro juz jest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała i piasek Ci z 400-500 zabiorą ceramika bakterie następne 100 dolewka automatyczna ze 150 czyścik do szyb z 50 sól 100 reflektometr albo spławik masz? 

Nie bój się, nazbiera się :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, KaZek napisał:

Skała i piasek Ci z 400-500 zabiorą ceramika bakterie następne 100 dolewka automatyczna ze 150 czyścik do szyb z 50 sól 100 reflektometr albo spławik masz? 

Nie bój się, nazbiera się :D

Stability+ceramika mam ze slodkowodnego, dolewke  EYE aqua trend, ale reszta faktycznie troche wyjdzie ;) czyli odpieniacz narazie odpada najwyzej sie dolozy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, sunnboy napisał:

nie ,no Ok dlatego dopytuje ale tak Sirius Nano 36W bo taki bedzie to około 400zl,cyrkulatory około 200, to jakies 900 zostaje mi na reszte...wiadomo,nic na sile ale chce zastartowac w jak najlepszy mozliwy sposob nie lubie polsrodkow...dlatego jak macie jakies lepsze propozycje to slucham :D nie twierdze ,ze musze wydac 1500 na same cyrkulatory skoro mi starcza te ktore wskazaliscie ..

nie ,ewentualnie do kaskady jakas ceramike i wate(welne) zaladowac moze skoro juz jest

 

2 x Koralia 900 (nic innego nie musisz mieć w tej kostce a jakościowo są na prawdę super) - szukaj okazji - ja niedawno (jakiś miesiąc temu) kupiłem za 50 zł - nową!!!

Lampka - Siriusy są super - więc 400 jak piszesz tak?

pamiętaj też o czasowych wyłącznikach do światła - nie kupuj analogowych bo jak dla mnie troszkę hałasują (trochę jak tykające zegarki)

Co do kaskady FNZ-3 - wg mnie nie jest ciacha ja sobie cenię ciszę (akwarium mam tam gdzie śpię) - więc u mnie nie miała by szans działania.

Dolewka fajna sprawa na pewno warto się nad tym zastanowić (tak jak pisze kaZek).

Ja zamiast piasku dałbym tam żwirek.

No i akcesoria o których wspomniał kaZek (choć mój czyścik to patyk bambusowy zakończony żyletką;) z jednej strony a z drugiej kawałek zmywaka kuchennego;)

 

 

 


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, r_33 napisał:

2 x Koralia 900 (nic innego nie musisz mieć w tej kostce a jakościowo są na prawdę super) - szukaj okazji - ja niedawno (jakiś miesiąc temu) kupiłem za 50 zł - nową!!!

Lampka - Siriusy są super - więc 400 jak piszesz tak?

pamiętaj też o czasowych wyłącznikach do światła - nie kupuj analogowych bo jak dla mnie troszkę hałasują (trochę jak tykające zegarki)

Co do kaskady FNZ-3 - wg mnie nie jest ciacha ja sobie cenię ciszę (akwarium mam tam gdzie śpię) - więc u mnie nie miała by szans działania.

Dolewka fajna sprawa na pewno warto się nad tym zastanowić (tak jak pisze kaZek).

Ja zamiast piasku dałbym tam żwirek.

No i akcesoria o których wspomniał kaZek (choć mój czyścik to patyk bambusowy zakończony żyletką;) z jednej strony a z drugiej kawałek zmywaka kuchennego;)

 

 

 

ok serdecznie dzieki za pomoc i sugestie-napewno skorzystam koledzy...skałe dam sucha,zwirek bo jednak wole dluzej poczekac i miec wzgledny spokoj niz na dzien dobry przerabiac rozne plagi,ktore tak czy siak beda ale moze doswiadczenia nabede ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.