Skocz do zawartości
Echindorus

Węgiel aktywny vs biopellets

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się czym różni się zastosowanie węgla aktywnego jako złoża dla bakterii, a stosowanie "paletek", które też są źródłem węgla organicznego i siedliskiem dla bakterii. Czym się różnią te dwa złoża. Może mi to ktoś wyjaśnić ?. 

Edytowane przez Echindorus (wyświetl historię edycji)

049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel aktywny nie jest siedliskiem bakterii tylko usuwa ze zbiornika szkodliwe substancje Tylko przy okazji w nim mogą zalęgnąć się bakterie nitryfikacyjne

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, waldek123blau napisał:

Węgiel aktywny nie jest siedliskiem bakterii tylko usuwa ze zbiornika szkodliwe substancje

No nie zupełnie kolego.Poza tym że usuwa ze zbiornika szkodliwe i nie tylko szkodliwe substancję jest też przy okazji siedliskiem bakterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę że węgiel aktywny to całkiem niezłe siedlisko dla bakterii ma przecież dużą porowatość

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale to drugorzędna jego rola  Kiedy węgiel będzie czyścić wodę z lekarstw lub innych substancji szkodliwych przy okazji zalęgną się w nim bakterie nitryfikacyjne

które zresztą przy wymianie wkładu wyrzucasz


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

peletki odzywiają bakterie, nie są jedynie złożem do osiedlania się. węgiel aktywny chyba nie jest pożywką dla bakterii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, waldek123blau napisał:

Tak ale to drugorzędna jego rola  Kiedy węgiel będzie czyścić wodę z lekarstw lub innych substancji szkodliwych przy okazji zalęgną się w nim bakterie nitryfikacyjne

Zależy jak go użyjesz , jak wymieniasz to do usuwania , jak zostaje to jako porowate bio medium  . 

18 minut temu, Echindorus napisał:

Zastanawiam się czym różni się zastosowanie węgla aktywnego jako złoża dla bakterii, a stosowanie "paletek", które też są źródłem węgla organicznego i siedliskiem dla bakterii. Czym się różnią te dwa złoża. Może mi to ktoś wyjaśnić ?. 

chyba mylisz tematy , pellet to źródło węgla organicznego "czytaj" pokarm   coś jak cukier czy wódka  . Węgla aktywnego bakterie nie zjedzą  . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem przez to, że węgiel stosowany do akwarium jest jedynie ewentualnym miejscem do kolonizacji bakterii i sam w sobie nie stanowi pożywki dla nich. Materiał użyty do produkcji paletek stanowi źródło pokarmu. Jeśli tak mam to rozumieć to przyjmuję do wiadomości takie tłumaczenie natomiast ciekawi mnie jaki skład mają owe palety będące tą pożywką...


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, SU1 napisał:

Zależy jak go użyjesz , jak wymieniasz to do usuwania , jak zostaje to jako porowate bio medium  .

Czyli wrzucić i zostawić a resztę zrobią bakterie? a co z tym co wchłonął,bakterie też to przerobią?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety tak dobrze nie ma. Węgiel aktywny w określonych warunkach może oddać to co pochłonął z powrotem do wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Nuke napisał:

Czyli wrzucić i zostawić a resztę zrobią bakterie? a co z tym co wchłonął,bakterie też to przerobią?

Przerobią /rozłożą  , ale jak i ile  to już nie pamiętam , kiedyś przeglądałem opracowania w tym temacie  . Proponuję poszukać w necie , ja już nie pamiętam gdzie to było .
Też coś było związane z oczyszczaniem ścieków . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczytaj, tu masz trochę informacji kiedy węgiel odda to co pobrał. post Testera

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.