Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,  czytając coraz bardziej stwierdzam, że lepiej chyba samemu zbudować lampę. 
Dlatego też mam pytanie.
do akwarium 150, 160długie i szerokie na 70 dac jedną długą czy dwie mniejsze? i jaki rozmiar byłby adekwatny.
Raczej bym robił z led cree i słyszałem o forumowiczu który robi moduły do sterowania takimi lampami:)
kwestia dobrania ilosci kolorów.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Im większa powierzchnia świecenia tym lepiej (ledy świecą punktowo). a moduły robi magu ;) mam i ja taki moduł od niego i działa super ,a mam go już jakoś około 2lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po konsultacji z Magu, ważna jest ilość światła i rozłożenie.

Dzisiaj będę kończył swoją lampę i dałem do zbiornika 90x50x50 radiator o rozmiarach 90x33, rozłożyłem diody tak, żeby świeciło równo przy kącie świecenia diody od osi 120 stopni.

Na Twoim miejscu dałbym jedną lub dwie długie belki, można kupić tzw. sztangi aluminiowe np. takie :

https://www.piekarz.pl/pl/?item=33064

Do tego zamiast modułów dałem płytki PCB + diody w takim rozkładzie kolorów jak Magu ale przy większych zbiornikach sprawdzą się podobno moduły Aqma F-Grow

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, pdz napisał:

Po konsultacji z osoba, która się zna, ważna jest ilość światła i rozłożenie.

Dzisiaj będę kończył swoją lampę i dałem do zbiornika 90x50x50 radiator o rozmiarach 90x33, rozłożyłem diody tak, żeby świeciło równo przy kącie świecenia diody od osi 120 stopni.

Na Twoim miejscu dałbym jedną lub dwie długie belki, można kupić tzw. sztangi aluminiowe np. takie :

https://www.piekarz.pl/pl/?item=33064

radiator na allgro na wymiar robia maks 2 m
jednak pytanie czy wisząca lepiej czy mocowana do akwa i czy 2 lampy połącozne czy jedna wieksza 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 radiatory 90 x 16.5 x żebra 5 cm , razem dają 33 cm , oba wczoraj zważyłem i z diodami , pcb , itp. i z koroną będzie ważyć ok. 10 kg , mam opory przed stawianiem na akwarium, będę podwieszał, chociażby z tego powodu, że na linkach łatwiej przesunąć lub podnieść.

Akwarium 90x50x50 , lampa 90x33, więc jak odsunę ją do tyłu , będę miał 17 cm luzu.

Przy lampie postawionej na akwarium ciężko raczej ją zdejmować czy cokolwiek zrobić w zbiorniku.

Ale ja świeży jestem, to tylko moje spostrzeżenia.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, pdz napisał:

Mam 2 radiatory 90 x 16.5 x żebra 5 cm , razem dają 33 cm , oba wczoraj zważyłem i z diodami , pcb , itp. i z koroną będzie ważyć ok. 10 kg , mam opory przed stawianiem na akwarium, będę podwieszał, chociażby z tego powodu, że na linkach łatwiej przesunąć lub podnieść.

Akwarium 90x50x50 , lampa 90x33, więc jak odsunę ją do tyłu , będę miał 17 cm luzu.

Przy lampie postawionej na akwarium ciężko raczej ją zdejmować czy cokolwiek zrobić w zbiorniku.

Ale ja świeży jestem, to tylko moje spostrzeżenia.

no ja sie zastanawiam na podwieszeniu i dwóch lamp, bo raż lżejsze i jak cos bede grzebał z jednej strony to nie musze ruszac całej. 
dwa 1,6 długi ema byc akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nie 4 belki.

Zauważ, że dasz jedną lub dwie długie belki , niech ma całość 150 cm a szerokości nawet 20 cm, łatwo policzyć przy akwarium wysokim na np. 60 cm i głębokim na 60 cm , strumien będzie wąski przy teoretycznie 120 stopni świecenia diody.

Żeby oświetlić całość , trzeba będzie dać ją wysoko a to utrata światła, nisko, nie oświetli przodu i tyłu.

Jak pisałem, jestem świeżakiem, może się mylę, jak odpalę dzisiaj swoją, to dam znać jak działa.

Na 2 belkach dałem 80 x 3W i 8 UV , zasilacz 240W , na 90x50x50 (225 l), jak będzie jasno, to skręcę i może uda się pasywnie chłodzić i bez zbędnego przeciążania diód i zasilacza.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, pdz napisał:

Nie wiem czy nie 4 belki.

Zauważ, że dasz jedną lub dwie długie belki , niech ma całość 150 cm a szerokości nawet 20 cm, łatwo policzyć przy akwarium wysokim na np. 60 cm i głębokim na 60 cm , strumien będzie wąski przy teoretycznie 120 stopni świecenia diody.

Żeby oświetlić całość , trzeba będzie dać ją wysoko a to utrata światła, nisko, nie oświetli przodu i tyłu.

Jak pisałem, jestem świeżakiem, może się mylę, jak odpalę dzisiaj swoją, to dam znać jak działa.

Na 2 belkach dałem 80 x 3W i 8 UV , zasilacz 240W , na 90x50x50 (225 l), jak będzie jasno, to skręcę i może uda się pasywnie chłodzić i bez zbędnego przeciążania diód i zasilacza.

no masz racje, dltego tez czekam az ktos sie wypowie co ma podobne rozmiary. ja w sumie myslałem o 200 diod cree 3w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zacząłem od lampy, czekam na sklep Erybka od 2 lutego i jadę zbiornik zamówić.

Jak zaświecę to się wypowiem, na razie to teoria i wyliczenia.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz czekać, produkcja zbiorników idzie non stop. Można zamówić mailem

akwaria@erybka.pl


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę pojechać, wytłumaczyć itp. itd. :-) a przede wszystkim dopytać


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pdz napisał:

Muszę pojechać, wytłumaczyć itp. itd. :-) a przede wszystkim dopytać

No lepiej pojechać dogadać temat  ja chyba u mycioka bede zamawiał. Erybka tez ma dobre ceny choć są nieco drożsi. A 160/70/60 to koszt koło 2000zl plus sump 400-500zl i transport. Wiec. Jakies koszty to są 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, pdz napisał:

Ja zacząłem od lampy, czekam na sklep Erybka od 2 lutego i jadę zbiornik zamówić.

Jak zaświecę to się wypowiem, na razie to teoria i wyliczenia.

jak zaświecisz na początku to zawsze jest git i łał a z czasem czasami jak żle są dobrane diody zaczynają się problemy typu nie rośnie itp.;)

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Sygen napisał:

jak zaświecisz na początku to zawsze jest git i łał a z czasem czasami jak żle są dobrane diody zaczynają się problemy typu nie rośnie itp.;)

dlatego też pisze ile wziac i   jaki procent wziac noebieskich czerwonych białych itp. żeby nie było takiej sytuacji 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, piotrs napisał:

dlatego też pisze ile wziac i   jaki procent wziac noebieskich czerwonych białych itp. żeby nie było takiej sytuacji 

a jaki masz zasilacz dokładnie i na ile ustawione drivery bo raczej 240w na 80 diod 3 w będzie tak na styk a zawsze lepiej z zapasem


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Sygen napisał:

a jaki masz zasilacz dokładnie i na ile ustawione drivery bo raczej 240w na 80 diod 3 w będzie tak na styk a zawsze lepiej z zapasem

hehe jak narazie to dobieram elementy, drivery chce zakupić na koncu.  chce koło 200-230 diod na ten litraż bo bedzie koło 900l w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zamawiałem mailowo + konsultacje tel. z Panem Sieradzkim. W sklepie i tak skierują Cię do niego.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest dobrze, mam problemy, z 5 nitek świecą 2, sterowanie pwm z arduino działa.

Moc jest, 80 x 3W , 8 x UV, kolory jak w module MAGU F-Grow pod morskie , chyba MAGU wie co dobrał.

Przez pwm i przy 225 litrach mając ponad 200W chyba da radę ustawić dokładnie kolor.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź wszystkie luty między płytką a kablem gdzieś coś nie styka (na wyłączonej lampie oczywiście):). Miałem tak samo jak składałem swoją lampę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, KaZek napisał:

Sprawdź wszystkie luty między płytką a kablem gdzieś coś nie styka (na wyłączonej lampie oczywiście):). Miałem tak samo jak składałem swoją lampę.

no na włączonej i zaraz będzie smród i się coś popali,miernikiem się sprawdza

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miernik w rękę i tyle cyknij fote jak to sie prezentuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź 2 baterie paluszki i sprawdź każda diodę z kolei czy świeci.

Posprawdzaj raz jeszcze polaryzację po kolei.

Ostatecznie zmostkuj jedną z diod w szeregu, może być tak że źródło nie wyrabia jeśli zostawiony został zbyt mały zapas. Jeśli tak po zmostkowaniu powinno zaświecić.

Edytowane przez wojtek-lodz (wyświetl historię edycji)

Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na włączonej pewnie tak:) duże prawdopodobieństwo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już wszystko świeci , w swoim wątku opiszę całość, zrobię fotki, może się komuś przyda.

Przy pełnej mocy nie można na nią patrzeć ale zobaczymy jak będzie się prezentować światło na zbiorniku.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, pdz napisał:

Już wszystko świeci , w swoim wątku opiszę całość, zrobię fotki, może się komuś przyda.

Przy pełnej mocy nie można na nią patrzeć ale zobaczymy jak będzie się prezentować światło na zbiorniku.

To czekamy na wątek i zdjecia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.