Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, powoli zbieram już materiały, mam skałę 20kg marco rock i koło 20 zywej z akwarium mojego. zastanawia mnie czy 8l matrixa wystarczy jako dodatkowe zródło filtracji. Też słyszałem o tych kulkach z maxpecta. 
Obsada lps sps i raczej duzo ryb.
mile widziane opinie, bądz też inny pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno filtracja mechaniczna. MR masz trochę mało.. Ja do siebie do 500l wsadziłem 30kg i nie ma za dużo. Żywa skała wylądowała w sumpie jako media filtracyjne. i zastanawiam się czy nie dorzucić jeszcze żywej skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, elespero napisał:

Na pewno filtracja mechaniczna. MR masz trochę mało.. Ja do siebie do 500l wsadziłem 30kg i nie ma za dużo. Żywa skała wylądowała w sumpie jako media filtracyjne. i zastanawiam się czy nie dorzucić jeszcze żywej skały.

150/70/60 a nie chce zagracac akwa, bo chce miec miejsce dla ryb. Co do obsady na skałkach sps i jakies lps euphylie itp ale hce bardziej tez na piasku dawac. 
i ciekawy jestem czy 8l matrixa spełni norme media filtracyjnego w sumpie czy cos jeszcze dołożyć
a pokazałbyś jak masz skałe rozmieszczoną?

Edytowane przez piotrs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e57e3ea178226e85med.jpg

30kg MR, Jak myślisz o większej ilości ryb to pamiętaj o kryjówkach dla nich. Każda musi mieć swoje bezpieczne miejsce, inaczej będziesz miał wieczne gonitwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, elespero napisał:

e57e3ea178226e85med.jpg

30kg MR, Jak myślisz o większej ilości ryb to pamiętaj o kryjówkach dla nich. Każda musi mieć swoje bezpieczne miejsce, inaczej będziesz miał wieczne gonitwy.

dzieki za foto a jakie masz rozmiary akwa?

ja chce zrobić coś podobnego tlko takie dwie góry z kilkoma mostkami z płaskimi podstawkami w przyszłości na sps.

Edytowane przez piotrs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, elespero napisał:

140x65x60

A masz tylko skale czy jakies inne medium filtracyjne w sumpie? Bo nie wiem czy matrix czy siporax i jaka ość 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, piotrs napisał:

A masz tylko skale czy jakies inne medium filtracyjne w sumpie? Bo nie wiem czy matrix czy siporax i jaka ość 

Tylko skałę, 30kg MR i 20kg w sumpie

Tylko że ja prowadzę akwarium na zeo. Do tego jest filtr z zeovitem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witajcie, powoli zbieram już materiały, mam skałę 20kg marco rock i koło 20 zywej z akwarium mojego. zastanawia mnie czy 8l matrixa wystarczy jako dodatkowe zródło filtracji. Też słyszałem o tych kulkach z maxpecta. 
Obsada lps sps i raczej duzo ryb.
mile widziane opinie, bądz też inny pomysł.
8 litrów Matrixa to dużo za mało jeśli chcesz trzymać dużo ryb, (dużo pojęcie względne ale zakładam min 50 szt.)

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, DarekB30 napisał:

8 litrów Matrixa to dużo za mało jeśli chcesz trzymać dużo ryb, (dużo pojęcie względne ale zakładam min 50 szt.)

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
 

ale wtedy jak no3 i po4 beda wieksze to mogę dołożyc jeszcze matrixa celem zbicia tych parametrów?

 

Godzinę temu, elespero napisał:

Tylko skałę, 30kg MR i 20kg w sumpie

Tylko że ja prowadzę akwarium na zeo. Do tego jest filtr z zeovitem.

a zreolit jest medium filtracyjnym cos jak matrix?

Edytowane przez piotrs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


@piotrs
Dosypanie później nic Ci nie da, złoże Matrix to nie adsorbent, to tak nie działa.
Jeżeli wiesz ile i jakich ryb planujesz to zrób od razu docelowo.
Ja bym dał min 30 litrów Matrixa.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, DarekB30 napisał:


@piotrs
Dosypanie później nic Ci nie da, złoże Matrix to nie adsorbent, to tak nie działa.
Jeżeli wiesz ile i jakich ryb planujesz to zrób od razu docelowo.
Ja bym dał min 30 litrów Matrixa.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
 

a to mozna gdzies hurtem kupic bo najwieksze opakowabnia widzialem po 4 l za okolo 200zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a to mozna gdzies hurtem kupic bo najwieksze opakowabnia widzialem po 4 l za okolo 200zl
Zastosuj poprostu inne rozwiązanie jeżeli Matrix jest zbyt drogi.

Wysłane z Huawei 20pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, DarekB30 napisał:

Zastosuj poprostu inne rozwiązanie jeżeli Matrix jest zbyt drogi.

Wysłane z Huawei 20pro przy użyciu Tapatalka
 

nie no myślałem miedzy 8-14 l wiec to nie az taka tragedia bo planuje jeszcze dsb z refugium, do tego skała więc przy takiej ilości medium filtracyjnym już chyba system bedzie stabilny 
a dsb chce zrobić na pomyśle @waldek123blau z rurkami pod dsb(całkiem fajny pomysł). 

Edytowane przez piotrs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie no myślałem miedzy 8-14 l wiec to nie az taka tragedia bo planuje jeszcze dsb z refugium, do tego skała więc przy takiej ilości medium filtracyjnym już chyba system bedzie stabilny 
Na Twoim miejscu zdecydował bym się na 1 sposób filtracji zamiast komplikowac sobie życie. Po co mieszać kilka metod, wystarczy zrobić raz a dobrze.

Wysłane z Huawei 20pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, DarekB30 napisał:

Na Twoim miejscu zdecydował bym się na 1 sposób filtracji zamiast komplikowac sobie życie. Po co mieszać kilka metod, wystarczy zrobić raz a dobrze.

Wysłane z Huawei 20pro przy użyciu Tapatalka
 

a co nie można łaczyc dsb i matrix?
chciałem w jednej komorze dac matrix a w kolejnej dsb z refugium

Edytowane przez piotrs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a co nie można łaczyc dsb i matrix?
Nie wiem, nie próbowałem nie lubię komplikowac sobie rzeczy prostych i oczywistych.

Wysłane z Huawei 20pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, DarekB30 napisał:

Nie wiem, nie próbowałem nie lubię komplikowac sobie rzeczy prostych i oczywistych.

Matrix jest medium filtracyjnym o dużej porowatości, zapewniającym wydajne usuwanie azotowych produktów przemiany materii. Średnica pojedynczego ziarna wynosi około 10mm, a całkowita ich powierzchnia w jednym litrze to powyżej 700 m2, co odpowiada 170 litrom plastikowych bioballi. Dzięki swej strukturze, Matrix umożliwia osiedlanie się mikroorganizmów zarówno w płytszej jak i głębszej części porów. Dodatkowo mają one optymalną wielkość dla bakterii nitryfikacyjnych i denitryfikacyjnych. Umożliwia to jednoczesne pozbywanie się azotanów, azotynów i amoniaku. Matrix jest chemicznie obojętny i nie ulega rozkładowi. Nie trzeba go wymieniać. Ponieważ większość bakterii zasiedla wnętrze porów, granulki mogą być przepłukiwane jeśli zachodzi taka potrzeba. Matrix nadaje się do stosowania we wszystkich rodzajach filtrów. Dlatego nie jest to jakaś oddzielna metoda do DSB. Jedno i drugie się nie wyklucza! Zarówno DSB jak i Matrix może działać w jednym zbiorniku oddzielnie jak i razem. Raczej bym się skłaniał do zastosowania tych 2 rzeczy razem bo DSB potrzebuje trochę czasu aby zaskoczyć a Matrix może zaskoczyć od razu.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, waldek123blau napisał:

 Matrix jest chemicznie obojętny i nie ulega rozkładowi. Nie trzeba go wymieniać. Ponieważ większość bakterii zasiedla wnętrze porów, granulki mogą być przepłukiwane jeśli zachodzi taka potrzeba. 

Obecnie na opakowaniu (nie wiem jak było kiedyś, 2 lub wiecej lat) producent podaje że złoże należy wymienić po roku. To jak to jest naprawdę? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, dla syna napisał:

Obecnie na opakowaniu (nie wiem jak było kiedyś, 2 lub wiecej lat) producent podaje że złoże należy wymienić po roku. To jak to jest naprawdę? 

Myślę że to zabieg marketingowy aby zwiększyć sprzedaż.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, waldek123blau napisał:

Matrix jest medium filtracyjnym o dużej porowatości, zapewniającym wydajne usuwanie azotowych produktów przemiany materii. Średnica pojedynczego ziarna wynosi około 10mm, a całkowita ich powierzchnia w jednym litrze to powyżej 700 m2, co odpowiada 170 litrom plastikowych bioballi. Dzięki swej strukturze, Matrix umożliwia osiedlanie się mikroorganizmów zarówno w płytszej jak i głębszej części porów. Dodatkowo mają one optymalną wielkość dla bakterii nitryfikacyjnych i denitryfikacyjnych. Umożliwia to jednoczesne pozbywanie się azotanów, azotynów i amoniaku. Matrix jest chemicznie obojętny i nie ulega rozkładowi. Nie trzeba go wymieniać. Ponieważ większość bakterii zasiedla wnętrze porów, granulki mogą być przepłukiwane jeśli zachodzi taka potrzeba. Matrix nadaje się do stosowania we wszystkich rodzajach filtrów. Dlatego nie jest to jakaś oddzielna metoda do DSB. Jedno i drugie się nie wyklucza! Zarówno DSB jak i Matrix może działać w jednym zbiorniku oddzielnie jak i razem. Raczej bym się skłaniał do zastosowania tych 2 rzeczy razem bo DSB potrzebuje trochę czasu aby zaskoczyć a Matrix może zaskoczyć od razu.

Razem matrix z dsb? Czyli w jednej komorze? Tak chyba nie.

po prostu dsb w jednej komorze a matrix w drugiej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.