Skocz do zawartości
Słony leszcz

wentylatory

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki sam i podobnie delikatnie go słychać. Ale fzn 3 jest głośniejsza wiec spoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nabyłem dwa kolejne wentylatory AAB 14-o centymetrowe oraz regulator temperatury STC 1000. Jednym słowem, zaczynam się przymierzać do zrobienia chłodzenia wody w akwarium na lato. Komplikacja tylko taka, że w obecnej koronie mi się to nie zmieści, bo wystaje ona tylko 7 cm ponad krawędź akwariumi i ogólnie zaczyna mi brakować tam miejsca. Więc równolegle do zabawy z elektryką trzeba będzie nową koronę zrobić, a jak tak to najlepiej od razu przemyśleć ją dokładnie. Pierwsza to taka mocno prowizoryczna była, żeby ślimaki nie wyłaziły z akwa i lampka nie świeciła w oczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.03.2019 o 18:11, silvia napisał:

u siebie mam podłączone do STC 1000

W końcu zabrałem się trochę za ten regulator, i okazuje się że w tym co kupiłem (niby też STC-1000) histereza minimalna jest 1st:-( Czyli jak ustawię temperaturę na 27 (trochę eksperymentuję z wyższą), a histerezę ("difference" wg instrukcji) na minimum, czyli na 1 st, to:

1. Przy 26 zasilanie grzałki się załączy - ok.

2. Przy 27 grzałką się wyłączy - nie ok, bo jednak mam tam bardziej precyzyjny termostat i w okolicach tych 27 wolałbym, żeby grzałka dostawała zasilanie.

3. Przy 28 wentylatory się włączą - no niech będzie

4. Przy 27 wentylatory się wyłączą - ok.

5. Przy 26 zasilanie grzałki się dopiero załączy - słabo trochę.

Wychodzi z tego, że mogę mieć wahania od 26 do 28 stopni, trochę dużo. Sterowane grzałką byłoby lepsze, gdyby ustawić temperaturę np 27.5, ale wtedy wentylatory wystartują dopiero przy 28.5 co już jest trochę wysoko.

Jak to ugryźć? Albo gdzie kupić STC-1000 z mniejszą histerezą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Jak to ugryźć? Albo gdzie kupić STC-1000 z mniejszą histerezą?

histereza jest regulowana w zakresie  0.3°C – 10.0°C  a domyślnie jest ustawiona na 0.5°C

zobacz instrukcję  Tabela funkcji menu

http://gotronik.com/2015/08/25/instrukcja-obslugi-sterownika-elitech-stc-1000/

 

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, silvia napisał:

histereza jest regulowana w zakresie  0.3°C – 10.0°C  a domyślnie jest ustawiona na 0.5°C

zobacz instrukcję  Tabela funkcji menu

http://gotronik.com/2015/08/25/instrukcja-obslugi-sterownika-elitech-stc-1000/

Ja to widziałem. Ale ta sztuka, którą kupiłem ma histerezę ustawianą w zakresie 1-10 st. Niby STC-1000, wizualnie pasuje, wszystko się zgadza, poza tą histerezą. Jakiś stary model (albo nowszy) to może być? Gdzie można kupić taki z 0.3-10? Bo 2 stopnie wahania temperatury to dużo trochę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile dobrać wentylatorów takich 12 czy 14 cm , mam akwarium 90x55x55 ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, pdz napisał:

A ile dobrać wentylatorów takich 12 czy 14 cm , mam akwarium 90x55x55 ?

Myślę, że to trzeba pokombinować metodą prób i błędów. Lepiej dać więcej (jeśli masz miejsce) i potem ograniczyć napięcie/obroty, niż żeby się okazało, że brakuje. Ale też jak już ogarniesz sterowanie, to dołożenie kolejnego wentylatora to nie problem. Poeksperymentuj:-)

Ja na 35x35x40 założę 2 wentylatory 14cm (gdzieś tam wcześniej jest link, jaki dokładnie). Czemu dwa? Bo więcej mi nie wejdzie. Jak będzie za mocno wiało, to albo skręcę obroty, albo jednego odłączę. A może kiedyś zrobię dwustopniowe sterowanie jakieś, typu że jak temperatura +0.5 st względem zadanej, to jeden wentylator, a jak +1 st - to dwa.

Jak planujesz arduino zaprząc, to możesz poszaleć:-) Płynna regulacja obrotów, stopniowe włączanie poszczególnych wentylatorów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też pytałem, zrobiłem wielki radiator pod lampę i nie muszę jej chłodzić ale miejsca na wentylatory mało, chciałbym mieć dostęp do akwarium bez podnoszenia lampy a drugim powodem jest to, że chcę zamówić sobie plexi na której te wentylatory zamontuję.

Sterowanie zrobię na Arduino i PWM i w zależności od temperatury będą kręcić mocniej lub słabiej .... albo mocniej jak mnie w domu nie będzie ;-)


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, pdz napisał:

zrobiłem wielki radiator pod lampę i nie muszę jej chłodzić ale miejsca na wentylatory mało, chciałbym mieć dostęp do akwarium bez podnoszenia lampy

A nie lepiej do sumpa te wentylatory zamontować? Trzeba tylko zadbać o wystarczająco duże otwory wentylacyjne w szafce, żeby powietrze wilgotne miało jak się z szafki wydostać. Idealnie by było zrobić tak, żeby wentylatory zasysały powietrze spoza szafki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Słony leszcz napisał:

A nie lepiej do sumpa te wentylatory zamontować? Trzeba tylko zadbać o wystarczająco duże otwory wentylacyjne w szafce, żeby powietrze wilgotne miało jak się z szafki wydostać. Idealnie by było zrobić tak, żeby wentylatory zasysały powietrze spoza szafki.

Szafkę mam z Lacobell, stelaż aluminiowy, wolałbym tego nie ruszać. To pierwszy zbiornik i nie pomyślałem o otworach.

Chłodzenie zrobię w akwarium. Mam 3 czujniki temperatury pod Arduino - lampa, zbiornik i sump, czasami jest tak, że w zbiorniku jest 25.0 stopnia a w sumpie 25.5 stopnia i w sumie lepiej aby wentylatory reagowały na zmianę w zbiorniku.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, pdz napisał:

To pierwszy zbiornik i nie pomyślałem o otworach.

Te otwory to Cię nie miną, bo jak nie będzie dobrej wentylacji w szafce, to szlak Ci tam każdą elektrykę trafi. Do tego będzie się tam ciepło gromadziło jak w szklarni. A tył szafki? Też masz lacobel? Jak płyta, to możesz wyciąć otwory... No nic, zrobisz jak Ci będzie pasowało. Jak na górze chcesz i miejsca brakuje, to montuj więcej mniejszych wentylatorów. Jeśli między ścianą a lampą masz kilka centymetrów miejsca, to tam ładuj wentylatory. Podwieś je na krawędzi lampy, albo zawieś na krawędzi akwarium, skośnie dmuchające na powierzchnie wody. I wtedy choćby na całej długości lampy/akwarium te wentylatory zamontuj, rozmiar taki jaki Ci wejdzie największy między krawędzie akwa i lampy. Warto poszukać lepszych zamiast najtańszych. Głownie chodzi o łożyskowanie, żeby były z łożyskami a nie na panewkach ślizgowych, bo to się zużywa dość szybko i hałasuje co raz bardziej. Najbardziej szlak trafia, jak taki wentylator ze zużytą panewką zaczyna generować wibracje. Efekt taki jak w starym komputerze stacjonarnym, takie charakterystyczne brzęczenie obudowy. Łożyska są trwalsze i cichsze. Jak będzie wiatraczków dużo, to będziesz mógł zmniejszyć obroty, żeby było cicho. A jak to będą mniejszej średnicy wiatraczki, to pewnie też da się znaleźć takie o mniejszej szerokości, 1-1.5 cm - "lżej" to będzie wyglądało. Pleksą bym się nie bawił, po prostu same wentylatory umieść jeden obok drugiego (klejąc jeden do drugiego, albo do jakiejś listwy), w takim miejscu żeby się w oczy nie rzucały. A, i przydaje się jakaś siatka czy inna ochrona przeciw kurzowa na wentylatory (a nie kratka z drutu). Jak patrzę, ile tego się zbiera na siatce od wentylatora lampy, to cieszę się, że nie będzie to wdmuchiwane do wody akwariowej, tylko zostanie na siatce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tył mam pusty a szafka stoi 3-5 cm od ściany , tam jest wentylacja.

Wolę to mieć nad akwarium , w szafce i tak operuje się mało wygodnie a na lampie mi nie będzie przeszkadzało, zamontuję panel na tyle lampy, tam i tak ręki nie wkładam, mam miejsce z przodu, jak grubsza robota, to podnoszę całość na linkach.

Gdybym robił akwarium od nowa, pewne rzeczy zrobiłbym inaczej ale jest jak jest i nie jest źle ale mogłoby być lepiej ;-)

Radiator jest aluminiowy, pewnie zrezygnuję z plexi, zamontuję je bezpośrednio śrubkami.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Ja to widziałem. Ale ta sztuka, którą kupiłem ma histerezę ustawianą w zakresie 1-10 st. Niby STC-1000, wizualnie pasuje, wszystko się zgadza, poza tą histerezą. Jakiś stary model (albo nowszy) to może być? Gdzie można kupić taki z 0.3-10? Bo 2 stopnie wahania temperatury to dużo trochę.

hmmm pewno to kwestia oprogramowania ...  ja kupowałem swojego już kilka lat temu - bezpośrednio "od chińczyka"  (na ebayu)

popytaj na @ sprzedawców na allegro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.04.2019 o 10:15, Słony leszcz napisał:

No to nabyłem dwa kolejne wentylatory AAB 14-o centymetrowe oraz regulator temperatury STC 1000. Jednym słowem, zaczynam się przymierzać do zrobienia chłodzenia wody w akwarium na lato. Komplikacja tylko taka, że w obecnej koronie mi się to nie zmieści, bo wystaje ona tylko 7 cm ponad krawędź akwariumi i ogólnie zaczyna mi brakować tam miejsca. Więc równolegle do zabawy z elektryką trzeba będzie nową koronę zrobić, a jak tak to najlepiej od razu przemyśleć ją dokładnie. Pierwsza to taka mocno prowizoryczna była, żeby ślimaki nie wyłaziły z akwa i lampka nie świeciła w oczy.

Czarek, mógłbyś podać symbol wentylatora lub namiar ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, pdz napisał:

Czarek, mógłbyś podać symbol wentylatora lub namiar ?

Co to za różnica jaki wentylator,ważne aby miał duży przepływ powietrza a regulować obroty można zasilaczem.Na aukcjach wentylatorów mnóstwo


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest, widzę wentylatory np. AAB z PWM po 17 pln a są modele po 40 pln , przy 5 sztukach to jednak różnica a domyślam się, że Forumowicze już mają przetestowane jakieś konkretne modele.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, pdz napisał:

Różnica jest, widzę wentylatory np. AAB z PWM po 17 pln a są modele po 40 pln , przy 5 sztukach to jednak różnica a domyślam się, że Forumowicze już mają przetestowane jakieś konkretne modele.

tak mają takie które mają jak największy przepływ powietrza,te z aab zazwyczaj są silent czyli do 600 obrotów i są mało wydajne


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem 12x12 , obroty maksymalne 1200 rpm i przepływie (który mi nic nie mówi od strony praktycznej) 64.5 m3/h , ma łożysko FDB , może być zasilany 5-12V i kosztuje ok. 17 pln.

Są wydajniejsze, pewnie mocniejszy silnik, więcej łopatek ale czy nie lepiej wziąć 5 po 17 pln niż 3 droższe ? Pewnie 5 wolniej kręcących się zrobi mniej hałasu.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, pdz napisał:

Znalazłem 12x12 , obroty maksymalne 1200 rpm i przepływie (który mi nic nie mówi od strony praktycznej) 64.5 m3/h , ma łożysko FDB , może być zasilany 5-12V i kosztuje ok. 17 pln.

Są wydajniejsze, pewnie mocniejszy silnik, więcej łopatek ale czy nie lepiej wziąć 5 po 17 pln niż 3 droższe ? Pewnie 5 wolniej kręcących się zrobi mniej hałasu.

Lepiej wziąć 5 po 10 zł z obrotami w granicach 2000 obrotów do tego zasilacz regulowany od 5 do 12 volt i regulujesz obroty i hałas spada.Lepiej mieć zapas jak pózniej narzekać że nie wyrabiają bo woda 30 stopni


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A można użyć np. zwykłego sterownika rt-2? Podobno można go przerobić tak, aby sterował właśnie wiatrakami. 


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, goclik napisał:

A można użyć np. zwykłego sterownika rt-2? Podobno można go przerobić tak, aby sterował właśnie wiatrakami. 

po co przerabiać ? kupujesz "odwrotny RT2

https://allegro.pl/listing?string=odwrotny rt2&bmatch=baseline-var-cl-n-bp-uni-1-1-0517

 

2 godziny temu, pdz napisał:

Znalazłem 12x12 , obroty maksymalne 1200 rpm i przepływie (który mi nic nie mówi od strony praktycznej) 64.5 m3/h , ma łożysko FDB , może być zasilany 5-12V i kosztuje ok. 17 pln.

Są wydajniejsze, pewnie mocniejszy silnik, więcej łopatek ale czy nie lepiej wziąć 5 po 17 pln niż 3 droższe ? Pewnie 5 wolniej kręcących się zrobi mniej hałasu.

u mnie 2 takie

https://allegro.pl/oferta/aab-super-silent-fan-12-cichy-wentylator-13db-7495702319?reco_id=51807ab2-87b7-11e9-9833-000af7f5ff40&sid=0e7a5475e04eefd78184d559df6fb9f87c889ad5ac94196dac75ac99722370c3&bi_s=archiwum_allegro&bi_c=Product&bi_m=reco&

bujają już 3-ci sezon

20170707.thumb.jpg.aaa83e93f62a4d936029ae9cd29d7c4b.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny jest ten uchwyt, to samoróbka czy można kupić ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, pdz napisał:

fajny jest ten uchwyt, to samoróbka czy można kupić ?

to uchwyt od tego co jest na fotce :D

 

 

2 wentyle spięte razem zwykłymi "try-tytkami" (no dobra czarnymi pod kolor :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:-D


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, pdz napisał:

Czarek, mógłbyś podać symbol wentylatora lub namiar ?

Ja mam takie https://allegro.pl/oferta/aab-silent-force-14-15-lopatek-50-mocniejszy-8db-7495597662

Im mniejszy, tym będzie miał większe obroty nominalne. Te "silent" wydają się spoko. A rozmiar to taki, jaki Ci się zmieści po prostu. Zapas też dobra rzecz, tak jak pisze @Sygen. Ale zapas można mieć też na cichych wentylatorach. Generalnie, wiatrak nie karabin, strzelał z tego nie będziesz. Weź co Ci się wydaje ok i będzie dobrze:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.